Pomozte nám, volá policejní šéf. Počet nebezpečných zón ve Švédsku roste, úřady jsou bezradné

Stockholm - Šéf švédské policie Dan Eliasson na ostře sledované tiskové konferenci zoufale žádal vládu o pomoc. Poukázal na to, že počet ohrožených oblastí, které jsou označovány jako no-go zóny, ve Švédsku za rok vzrostl z 55 na 61. Informuje o tom švédský deník Göteborgs-Posten.

„Pomozte nám, pomozte nám,“ řekl Eliasson na tiskové konferenci na téma rostoucí úrovně kriminality a působení zločineckých sítí ve Švédsku. Eliasson řekl, že v zemi působí přinejmenším 5,000 zločinců rozdělených do zhruba 200 sítí, které působí v celkem 61 no-go zónách, z nichž jsou mnohé obývané velkými počty migrantů.

Policie uvedla, že všechny tyto oblasti monitoruje, 23 označuje za „obzvláště zranitelné“. Nově se na tento nelichotivý seznam dostalo třeba předměstí Göteborgu Tynnered. Tam v poslední době shořelo několik aut a dokonce se tu i střílelo, naposledy na začátku června.

Eliasson varoval, že pokud tento trend přetrvá a trestná činnost se bude stále zvyšovat, pak by se mohla společenská situace ve Švédsku zhoršit. „Pokud chceme současnou společenskou smlouvu uchovat, lidé musí chtít platit daně a zapojovat se do společnosti. Nesmí to zajít dál, musíme tento trend zvrátit," apeluje na úřady. 

Švédské ministerstvo vnitra slíbilo, že najme více policistů, ani to ale nemusí stačit, protože mnohá policejní oddělení se musí vypořádat s hromadnými odchody policistů do civilu – a to zejména v problematických oblastech. Podle zprávy zveřejněné loni asi 80 procent švédských policistů zvažovalo odchod ze služby kvůli násilí namířenému proti nim a špatnému financování.

Kvůli nedostatku zaměstnanců už musela být uzavřena poslední policejní stanice ve městě Kista na předměstí Stockholmu. Magnus Ranstorp, odborník na terorismus, varuje, že uzavření dalších stanic by bylo „katastrofální“ a volá naopak po otevření nových policejních služeben.

V Rinkeby, jedné z nejvíce nechvalně proslulých oblasti ve Stockholmu, se úřady snažily vybudovat novou policejní stanici. Vláda ale s ohledem na bezpečnostní problémy nebyla schopna zajistit dodavatele stavebních prací, aby mohla být stanice dokončena. Lidé se totiž obávali, že budou terčem útoků.

Související

Jeffrey Epstein

V kontaktu s Epsteinem byla i norská a švédská královská rodina, odhalily nové spisy

Korunní princezna Mette-Marit se v souvislosti s kontakty na zesnulého sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina odkázala na svůj „špatný úsudek“. Jméno princezny se v nově zveřejněných dokumentech ministerstva spravedlnosti USA objevuje v letech 2011–2014 hned několikrát. Tato odhalení přicházejí v době, kdy norskou královskou rodinu čeká sledování ostře sledovaného soudního procesu s jejím synem.
Ruská armáda, ilustrační fotografie

Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek

Švédské námořnictvo se v Baltském moři setkává s ruskými ponorkami „téměř každý týden“, uvedl jeho náčelník operací, kapitán Marko Petkovic. Námořnictvo se rovněž připravuje na další nárůst těchto střetů v případě, že v ukrajinské válce dojde k příměří nebo klidu zbraní. Kapitán Petkovic prohlásil, že Moskva „neustále posiluje“ svou přítomnost v oblasti. Zpozorování ruských plavidel je tak pro švédské námořnictvo pravidelnou součástí každodenního života a je „velmi běžné“. Dodal, že počet těchto pozorování se v posledních letech zvýšil.

Více souvisejících

Švédsko Policie Švédsko kriminalita

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Hormuzský průliv

Trump zahájil Projekt Svoboda. Armáda bude vyvádět uvízlá plavidla z Hormuzského průlivu

Americký prezident Donald Trump oznámil, že ozbrojené síly Spojených států začnou od pondělního rána blízkovýchodního času vyvádět uvízlá plavidla z Hormuzského průlivu. Tato klíčová námořní cesta, která slouží pro přepravu ropy, plynu i kontejnerového zboží, byla po týdnech íránských útoků a následné americké blokády fakticky neprůjezdná. Podle šéfa Mezinárodní námořní organizace zůstalo v této oblasti od začátku konfliktu mezi USA a Íránem uvězněno přibližně 2 000 lodí a 20 000 námořníků.

před 2 hodinami

Počasí

Předčasné letní počasí definitivně ukončilo zimu v Česku

Do Česka v úvodních květnových dnech předčasně dorazilo letní počasí a definitivně ukončilo zimu. I na hřebeni Krkonoš o víkendu roztála souvislá sněhová pokrývka. Sníh tak zmizel z našich nejvyšších hor výrazně dříve, než bývá zvykem, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

José Mourinho

Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha

Na dveře španělského fotbalu klepe zřejmě jeden z nejznámějších fotbalových trenérů José Mourinho. V zákulisí se totiž hodně hovoří o tom, že samotný prezident slavného španělského velkoklubu Realu Madrid Fiorentino Pérez si přeje, aby se do jeho klubu po třinácti letech vrátil právě známý charismatický Portugalec. A právě on by měl být skutečně pro Péreze tou první volbou. Alespoň s takovou informací přišel španělský sportovní novinář David Ornstein na svém účtu na síti X.

včera

včera

Martin Kupka

Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému

Opozice již kritizuje krok Babišovy vlády, která zřizuje další post zmocněnce. Někdejší český velvyslanec při NATO Jakub Landovský bude nově vládním zmocněncem pro plnění závazků vůči Severoatlantické alianci. Do Babiše se kvůli tomu opřel šéf občanských demokratů Martin Kupka (ODS). 

včera

Deštivé jarní počasí

Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky

Příští týden zprvu nabídne podobné počasí jako právě končící víkend. Meteorologové ale v jeho průběhu očekávají změnu v podobě ochlazení. Po čase se také vyskytnou srážky, které by měly zlepšit situaci se suchem. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

Donald Trump

Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa

Nebude to jen pět tisíc vojáků, naznačil americký prezident Donald Trump ohledně plánů na stažení armádních příslušníků z Německa. Spojené státy americké mají u našich sousedů svou nejpočetnější evropskou posádku. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové

Jak slibovala předpověď, letní počasí během prvního květnového víkendu předčasně dorazilo do Česka. Už v sobotu překročila maxima hranici 25 stupňů. Podle meteorologů má být dnes ještě o několik stupňů tepleji. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy