Stockholm - Švéd Johan Gustafsson, kterého téměř šest let v Mali držela teroristická organizace Al-Káida, dnes poprvé od svého propuštění vystoupil před médii. Přiznal se, že naoko konvertoval k islámu a pokoušel se i o útěk.
Nyní třiačtyřicetiletý Gustafsson byl unesen v listopadu 2011 v Timbuktu na severu Mali. Tehdy cestoval na motocyklu ze své domovské země do Jihoafrické republiky. Ozbrojení muži jej unesli spolu s několika dalšími západními turisty z terasy hotelu.
Islamisté za osvobození Gustafssona původně požadovali pět milionů dolarů (dnes kolem 112 milionů Kč). O jeho propuštění na konci července stručně informovalo švédské ministerstvo zahraničí.
"Řekl jsem jim, že chci konvertovat k islámu. Na jiný způsob, jak získat čas, jsem nepřišel. Že to bude fungovat, tomu jsem tedy dvakrát nevěřil," řekl dnes Gustafsson na tiskové konferenci. Po fingované konverzi mohl prý volně chodit po táboře a modlil se spolu se svými únosci.
"Modlil jsem se s nimi, jedl jsem s nimi. Dělal jsem to, co dělali oni. Snažil jsem se chovat jako běžný muslim, ne jako džihádista," popsal svou strategii propuštěný Švéd.
"O islámu jsem nic nevěděl, a tak jsem si nebyl jist, zda mé chování působí věrohodně. Myslím si ale, že považovali za svou povinnost to přijmout. I tak jsem ale sám sebe jen s těžkostmi dokázal přesvědčit, že mi skutečně věří," řekl Gustafsson. Plánoval také útěk a jednou se mu podařilo z tábora dostat. Než ho únosci našli a dopravili zpět, šel dva dny a dvě noci pouští.
Související
V kontaktu s Epsteinem byla i norská a švédská královská rodina, odhalily nové spisy
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
Švédsko , Al-Káida , únos / rukojmí
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Trump nastínil nejhorší možný scénář pro Írán
před 1 hodinou
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
před 1 hodinou
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Aktualizováno před 2 hodinami
Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí
před 2 hodinami
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
před 3 hodinami
Neziskovky nahrazují roli státu v péči o zranitelné, připomněl Pavel poslancům
před 3 hodinami
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
před 3 hodinami
Válka se brzy přelije i do Evropy, důsledky pocítí každý člověk na Zemi, varuje Írán
před 4 hodinami
Petr Pavel dorazil do Sněmovny. Řešit se má Írán i kontrola hospodaření České televize a rozhlasu
před 5 hodinami
Hizballáh nás podvedl, zuří libanonská vláda. Naštvaní jsou i obyčejní lidé
před 6 hodinami
Izraelská armáda podnikla cílené údery na vládní čtvrť v Teheránu, zasáhla prezidentskou kancelář
před 7 hodinami
Ceny ropy a zemního plynu kvůli válce na Blízkém východě dál prudce rostou
před 8 hodinami
Odvrácená strana bombardování: Útoky podněcují Íránce, aby se semkli proti Západu
před 8 hodinami
Žádné sirény ani poplach. Íránský útok na operační středisko přišel bez varování, v jeho troskách umírali lidé
před 9 hodinami
Nejdříve Venezuela, pak Írán. Jak velkou ránu Trump zasadil Putinovi?
před 10 hodinami
Izrael zahájil rozsáhlé údery na Teherán a Bejrút. Munici máme neomezenou, válčit můžeme navěky, vzkázal Trump
před 11 hodinami
Výhled počasí do konce března. Meteorologové řekli, co máme čekat
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
včera
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
včera
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
Velká vlna útoků v rámci probíhající vojenské operace proti Íránu teprve přijde, řekl americký prezident Donald Trump. Přiznal, že jej překvapily íránské útoky na jiné země v arabském regionu. Podle Trumpa nebylo možné se s Íránci dohodnout.
Zdroj: Lucie Podzimková