Al-Káida

Antony Blinken, americký ministr zahraničí

USA označily pákistánský Tálibán i Al-Káidu za globální teroristické skupiny

Spojené státy přidaly pákistánské odnože Al-Káidy a Tálibánu na speciální seznam globálních teroristických skupin a zpřísnily proti nim sankce, uvedla dnes agentura AP. Ministerstvo zahraničí vydalo rozhodnutí o rozšíření seznamu o pákistánské skupiny poté, co se v Pákistánu začalo stupňovat násilí po ukončení příměří mezi Islámábádem a pákistánským Tálibánem.
Taliban, Afghánistán

Představitelé Tálibánu jednali o tom, jak reagovat na smrt šéfa Al-Káidy

Nejvyšší představitelé afghánského islamistického hnutí Tálibán dnes jednali o tom, jak reagovat na útok amerického bezpilotního letounu v Kábulu, při kterém byl podle Spojených států zabit vůdce Al-Káidy Ajmán Zavahrí. Agentuře Reuters to řekly tři zdroje z hnutí, které se v Afghánistánu dostalo opět k moci před rokem.
Al-Káida

Zabití Zavahrího nebude pro teroristickou skupinu znamenat celkem nic, tvrdí expert

Nedělní zabití lídra Al-Káidy Ajmána Zavahrího americkým bezpilotním letounem nebude pro teroristickou skupinu znamenat celkem nic. Al-Káida není organizací v pravém slova smyslu, kterou by někdo centrálně řídil, řekl dnes ČTK arabista Petr Pelikán. Každý může kdekoliv něco udělat jejím jménem, což však neznamená, že by byl veden či financován Zavahrím, doplnil.
Ajmán Zavahrí, vůdce teroristické sítě Al-Káida

USA v Afghánistánu zabily lídra Al-Káidy Ajmána Zavahrího

Při americké protiteroristické operaci v Afghánistánu byl v neděli pomocí bezpilotního letounu zabit 71letý lídr teroristické skupiny Al-Káida Ajmán Zavahrí. Potvrdil to dnes americký prezident Joe Biden krátce poté, co americká média s odkazem na nejmenované zdroje informovala, že Zavahrí byl zabit při operaci Ústřední zpravodajské služby (CIA).
Ilustrační foto

Islámští ozbrojenci zaútočili na vojenskou základnu v Mali, kde pobývá prezident

Islámští ozbrojenci dnes zaútočili na hlavní vojenskou základnu Kati v Mali, kde pobývá dočasný prezident země, plukovník Assimi Goita. Během útoku, při kterém ozbrojenci použili i nálože v automobilech, byl zabit jeden voják a sedm útočníků. Dalších osm islamistů malijští vojáci zadrželi, informovala agentura Reuters s odvoláním na zdroje ozbrojených sil.
Ajmán Zavahrí, vůdce teroristické sítě Al-Káida

Šéf Al-Káidy Zavahrí se objevil na videu zveřejněném 11. září

Šéf teroristické organizace Al-Káida Ajmán Zavahrí se objevil na novém videu zveřejněném u příležitosti 20. výročí teroristických útoků z 11. září, píše agentura AP. Od konce loňského roku se přitom šíří spekulace, že zemřel. Z videa podle analytiků nicméně není jasné, zda bylo pořízeno nedávno.
Al-Káida

Al-Káida v Afghánistánu neexistuje, tvrdí mluvčí hnutí Tálibán

Teroristická organizace Al-Káida v Afghánistánu není a hnutí Tálibán s ní neudržuje žádné vztahy, oznámil dnes mluvčí radikálního islamistického hnutí Muhammad Naím. Povstalci podle něj jednají s USA a dalšími zeměmi o situaci v Afghánistánu, nad kterým hnutí minulý týden bleskově převzalo moc, informovala agentura Reuters.
Al-Káida

Francouzští vojáci zabili vůdce Al-Káidy v africkém Sahelu

Francouzská armáda zabila vůdce Al-Káidy v africkém Sahelu, o kterém se předpokládá, že byl v roce 2013 odpovědný za únos a vraždu dvou francouzských novinářů. Dnes o tom informovala francouzská ministryně obrany Florence Parlyová, kterou citovala agentura Reuters.
Mike Pompeo v Praze

Pompeo řekl, že Al-Káida má novou základnu v Íránu. Ten to odmítl

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes bez jasných důkazů uvedl, že teroristická síť Al-Káida si zřídila novou hlavní základnu v Íránu. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf vzápětí tvrzení označil za nepravdivé a obvinil Pompea z válečného štváčství. Informovala o tom agentura Reuters.
Ilustrační foto

V Indonésii byl zatčen lídr teroristů Zulkarnaen, pátralo se po něm od roku 2003

Indonéská policie zatkla podezřelého z bombového útoku, při němž v roce 2002 na ostrově Bali zemřelo přes 200 lidí, většinou cizinců. Zadržený muž, známý jako Zulkarnaen či Aris Sumarsono, je jedním z vůdců islamistické organizace Jemaah Islamiyah (JI), napojené na teroristickou síť Al-Káida. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Ilustrační foto

Tajná operace v Íránu: Izraelští agenti zabili dvojku teroristické sítě Al-Káida

Izraelští agenti zabili při tajné operaci v srpnu v Íránu druhého nejvýše postaveného muže teroristické sítě Al-Káida Abdalláha Ahmeda Abdalláha. S odvoláním na zdroje z amerických tajných služeb, na jejichž popud údajně Izraelci jednali, o tom dnes informoval list The New York Times (NYT). Íránské ministerstvo zahraničí vzápětí informaci popřelo.

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 minutou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

Vlak na Strakonicku srazil skupinu lidí. Dva z nich zemřeli

K tragické události došlo v úterý dopoledne na Strakonicku. Vlak srazil u Bělčic čtyři osoby. Dva lidé zemřeli, další dva utrpěli těžká zranění. Na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy