Islámský stát vstává z mrtvých. Před teroristy varuje šéf jedné z tajných služeb

Šéf britské rozvědky Ken McCallum varoval před rostoucí aktivitou teroristické organizace Islámský stát. Podle jeho slov IS obnovil úsilí o vývoz terorismu a připomněl útok v Moskvě z letošního března. Velkou výzvou pro Brity jsou také Írán a Rusko, přičemž při hodnocení Číny je Londýn velice opatrný. 

Podle šéfa britské zpravodajské služby MI5 Kena McCalluma se zvýšila hrozba teroristických útoků ze strany Islámského státu a Al-Káidy. „Jde o hrozbu, která mě znepokojuje nejvíce. Dnešní Islámský stát není takovou silou, jakou byl před deseti lety, ale po několika letech, kdy byl přitlačen hodně zpátky, obnovil své úsilí o vývoz terorismu,“ upozornil podle prestižního serveru Politico.

„Jen za poslední měsíc měla více než třetina prioritních vyšetřování MI5 nějakou formu spojení s organizovanými zámořskými teroristickými skupinami,“ zdůraznil.

Odkázal se také na březnový teroristický útok v moskevské koncertní hale a popsal ho jako „brutální demonstraci jeho schopností“. O tomto aktu IS informovaly také EuroZprávy.cz. Několik ozbrojených mužů tehdy vtrhlo do objektu, zahájilo palbu na návštěvníky a zaměstnance, a následně vypukl požár. Oběťmi teroristického útoku se stalo 144 lidí.

McCallum varoval rovněž před „zhoubným vlivem“ Ruska a Íránu ve Velké Británii. „Ruská GRU je na trvalé misi s cílem vyvolat chaos v britských a evropských ulicích,“ připomněl. „Počet vyšetřování MI5 proti nepřátelským státům, jako jsou Rusko a Írán, se za jediný rok zvýšil téměř o polovinu,“ vyčíslil.

Promluvil také o Číně. „Čína je jiná. Hospodářské vztahy mezi Spojeným královstvím a Čínou podporují růst Spojeného království, který je základem naší bezpečnosti,“ řekl. Přístup Londýna k Pekingu je velmi opatrný, neboť napříč britskou politikou zuří debata o tom, jak k Číně přistupovat nejlépe. 

Distancoval se od zodpovědnosti za vztahy s největší komunistickou zemí světa. „Volby jsou složité a je správné, že velká strategická rozhodnutí o našich vztazích s Čínou přísluší ministrům,“ poznamenal. 

MI5 je podle něj velmi zatížená. „Je asi přesné říci, že celkový objem protiteroristické práce, kterou dnes v MI5 děláme, je v posledních čtyřech nebo pěti letech, obecně řečeno, zhruba statický. Snížení aktivity Islámského státu bylo kompenzováno a překonáno nárůstem extrémně pravicového terorismu,“ shrnul.

EuroZprávy.cz informovaly o aktivitách Islámského státu naposledy v září. Podle informací amerického listu New York Times až dvě stovky amerických a iráckých vojáků „lovily“ bojovníky v bunkrech na kilometrech odlehlého terénu v Iráku. „Další vítězství, které hrdinové našich ozbrojených sil přidali k záznamu vítězství proti terorismu,“ uvedl mluvčí irácké armády Jahja Rasool.

Hlavním cílem údajně byl jeden z velitelů ISIS, který měl na starost operace na Blízkém východě i v Evropě. „Operace byla zaměřena na vůdce ISIS s cílem narušit a oslabit schopnost ISIS plánovat, organizovat a provádět útoky proti iráckým civilistům, jakož i USA, spojencům a partnerům v celém regionu i mimo něj,“ informovalo velení irácké armády.

„Iráku se v posledních letech podařilo úspěšně zvládnout výzvu ISIS, přičemž operační tempo skupiny je na historicky nejnižší úrovni – ale výrazné oživení ISIS vedle v Sýrii je důvodem k vážným obavám,“ varoval expert na terorismus Charles Lister z Blízkovýchodního institutu pro Sýrii a boj proti terorismu.

Ani Irák tak stále není v bezpečí. „A tak právě tato dlouhodobá útočiště ISIS, hluboko v anbárské poušti, bude třeba důsledně směrovat, pokud se chceme vyhnout případnému přelití ISIS ze Sýrie do Iráku,“ doplnil Lister.

Další nový případ výrazné aktivity ISIS pochází z 25. srpna. Po tomto útoku nožem na městských oslavách zůstali tři mrtví a čtyři těžce zranění lidé. Podle deníku Bild se odehrál kolem 21:45 SELČ v centru města. Útočník napadl náhodné kolemjdoucí na akci nazvané Oslavy různorodosti. Oběťmi jsou žena a dva muži. 

K zodpovědnosti za útok se přihlásil Islámský stát, když na síti Telegram napsal, že „útok je pomstou za muslimy v Palestině a všude jinde“. Organizace však neposkytla jakékoliv důkazy pro svá tvrzení. Německá prokuratura v sobotu uvedla, že nevylučuje teroristický motiv.

Loni v červnu pak proběhl smrtící útok v Ugandě ve střední Africe. Při teroristickém útoku na školu na západě země zahynulo nejméně 41 lidí, toho 38 studentů. Podle úřadů stály za útokem Sjednocené demokratické síly (ADF), islamistická skupina napojená na Islámský stát, která působí na východě Konga a proniká i do Ugandy. 

Mimořádně tragický byl i útok v Sýrii z dubna loňského roku. Nejméně 36 lidí zemřelo v provincii Hamá při útoku ozbrojenců z ISIS. Bojovníci zaútočili na lidi, kteří v poušti hledali lanýže.

Související

Policie ČR

Policisté odhalili nebezpečné mladíky. Pokusili se o útok na synagogu v Brně

Policie odhalila mezinárodní teroristickou skupinu, která působila i v Česku, kde se neúspěšně pokusila o útok na synagogu v Brně. Jeden z podezřelých také verboval bojovníky k účasti na bojích v Sýrii. I policisty zaskočilo, že členové skupiny jsou většinou mladíci, kteří ještě nedosáhli plnoletosti. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Al-Káida Terorismus Velká Británie

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

Válka v Izraeli

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

před 1 hodinou

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

před 4 hodinami

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry

Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu. 

včera

Houby, ilustrační fotografie.

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit

Počasí v Česku se v posledních dnech umoudřilo. Po tropické epizodě přišlo ochlazení, vyskytly se i srážky, dokonce místy vydatné. Panují tak dobré podmínky pro růst hub. Potvrzují to informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

včera

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025)

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Alexander Dobrindt, německý ministr vnitra, který ze strany bavorských konzervativců prosazuje tvrdý přístup k migraci, pozval své kolegy z Česka, Polska, Francie, Rakouska a Dánska na summit, který se uskuteční 18. července na nejvyšší hoře Německa.

včera

včera

Vladimir Putin a Donald Trump

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat

Prezident Donald Trump prožil zásadní obrat ve svém vnímání Vladimira Putina – přestal věřit, že lze zopakovat iluzorní „reset“ vztahů, které prosazoval jak on sám, tak jeho mnozí předchůdci od dob studené války. Pokud Trump skutečně pochopil, že s Kremlem nelze jednat jako s rovnocenným obchodním partnerem, ale pouze jako se strategickým protivníkem, může to představovat jeden z nejzásadnějších posunů v jeho dosavadní zahraniční politice.

včera

včera

Íránské jaderné zařízení Fordo

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené

Izrael potvrdil, že část íránských zásob obohaceného uranu přečkala červnové americko-izraelské útoky na jaderná zařízení. Podle izraelského úředníka může být přeživší materiál stále dostupný. Útoky byly údajně připravovány od loňska v reakci na podezření z vývoje jaderné zbraně. USA tvrdí, že operace zbrzdila Teherán o roky, Írán však inspektory do zasažených zařízení již nepustí.

včera

V Rusku pohřbili odvolaného ministra Starovojta. Putin na obřad nepřišel

V Moskvě ve čtvrtek proběhl pohřeb exministra Romana Starovojta, který údajně spáchal sebevraždu krátce poté, co jej prezident Vladimir Putin odvolal z funkce. Šéf Kremlu na smutečním obřadu chyběl a neposlal ani věnec. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy