Islámský stát vstává z mrtvých. Před teroristy varuje šéf jedné z tajných služeb

Šéf britské rozvědky Ken McCallum varoval před rostoucí aktivitou teroristické organizace Islámský stát. Podle jeho slov IS obnovil úsilí o vývoz terorismu a připomněl útok v Moskvě z letošního března. Velkou výzvou pro Brity jsou také Írán a Rusko, přičemž při hodnocení Číny je Londýn velice opatrný. 

Podle šéfa britské zpravodajské služby MI5 Kena McCalluma se zvýšila hrozba teroristických útoků ze strany Islámského státu a Al-Káidy. „Jde o hrozbu, která mě znepokojuje nejvíce. Dnešní Islámský stát není takovou silou, jakou byl před deseti lety, ale po několika letech, kdy byl přitlačen hodně zpátky, obnovil své úsilí o vývoz terorismu,“ upozornil podle prestižního serveru Politico.

„Jen za poslední měsíc měla více než třetina prioritních vyšetřování MI5 nějakou formu spojení s organizovanými zámořskými teroristickými skupinami,“ zdůraznil.

Odkázal se také na březnový teroristický útok v moskevské koncertní hale a popsal ho jako „brutální demonstraci jeho schopností“. O tomto aktu IS informovaly také EuroZprávy.cz. Několik ozbrojených mužů tehdy vtrhlo do objektu, zahájilo palbu na návštěvníky a zaměstnance, a následně vypukl požár. Oběťmi teroristického útoku se stalo 144 lidí.

McCallum varoval rovněž před „zhoubným vlivem“ Ruska a Íránu ve Velké Británii. „Ruská GRU je na trvalé misi s cílem vyvolat chaos v britských a evropských ulicích,“ připomněl. „Počet vyšetřování MI5 proti nepřátelským státům, jako jsou Rusko a Írán, se za jediný rok zvýšil téměř o polovinu,“ vyčíslil.

Promluvil také o Číně. „Čína je jiná. Hospodářské vztahy mezi Spojeným královstvím a Čínou podporují růst Spojeného království, který je základem naší bezpečnosti,“ řekl. Přístup Londýna k Pekingu je velmi opatrný, neboť napříč britskou politikou zuří debata o tom, jak k Číně přistupovat nejlépe. 

Distancoval se od zodpovědnosti za vztahy s největší komunistickou zemí světa. „Volby jsou složité a je správné, že velká strategická rozhodnutí o našich vztazích s Čínou přísluší ministrům,“ poznamenal. 

MI5 je podle něj velmi zatížená. „Je asi přesné říci, že celkový objem protiteroristické práce, kterou dnes v MI5 děláme, je v posledních čtyřech nebo pěti letech, obecně řečeno, zhruba statický. Snížení aktivity Islámského státu bylo kompenzováno a překonáno nárůstem extrémně pravicového terorismu,“ shrnul.

EuroZprávy.cz informovaly o aktivitách Islámského státu naposledy v září. Podle informací amerického listu New York Times až dvě stovky amerických a iráckých vojáků „lovily“ bojovníky v bunkrech na kilometrech odlehlého terénu v Iráku. „Další vítězství, které hrdinové našich ozbrojených sil přidali k záznamu vítězství proti terorismu,“ uvedl mluvčí irácké armády Jahja Rasool.

Hlavním cílem údajně byl jeden z velitelů ISIS, který měl na starost operace na Blízkém východě i v Evropě. „Operace byla zaměřena na vůdce ISIS s cílem narušit a oslabit schopnost ISIS plánovat, organizovat a provádět útoky proti iráckým civilistům, jakož i USA, spojencům a partnerům v celém regionu i mimo něj,“ informovalo velení irácké armády.

„Iráku se v posledních letech podařilo úspěšně zvládnout výzvu ISIS, přičemž operační tempo skupiny je na historicky nejnižší úrovni – ale výrazné oživení ISIS vedle v Sýrii je důvodem k vážným obavám,“ varoval expert na terorismus Charles Lister z Blízkovýchodního institutu pro Sýrii a boj proti terorismu.

Ani Irák tak stále není v bezpečí. „A tak právě tato dlouhodobá útočiště ISIS, hluboko v anbárské poušti, bude třeba důsledně směrovat, pokud se chceme vyhnout případnému přelití ISIS ze Sýrie do Iráku,“ doplnil Lister.

Další nový případ výrazné aktivity ISIS pochází z 25. srpna. Po tomto útoku nožem na městských oslavách zůstali tři mrtví a čtyři těžce zranění lidé. Podle deníku Bild se odehrál kolem 21:45 SELČ v centru města. Útočník napadl náhodné kolemjdoucí na akci nazvané Oslavy různorodosti. Oběťmi jsou žena a dva muži. 

K zodpovědnosti za útok se přihlásil Islámský stát, když na síti Telegram napsal, že „útok je pomstou za muslimy v Palestině a všude jinde“. Organizace však neposkytla jakékoliv důkazy pro svá tvrzení. Německá prokuratura v sobotu uvedla, že nevylučuje teroristický motiv.

Loni v červnu pak proběhl smrtící útok v Ugandě ve střední Africe. Při teroristickém útoku na školu na západě země zahynulo nejméně 41 lidí, toho 38 studentů. Podle úřadů stály za útokem Sjednocené demokratické síly (ADF), islamistická skupina napojená na Islámský stát, která působí na východě Konga a proniká i do Ugandy. 

Mimořádně tragický byl i útok v Sýrii z dubna loňského roku. Nejméně 36 lidí zemřelo v provincii Hamá při útoku ozbrojenců z ISIS. Bojovníci zaútočili na lidi, kteří v poušti hledali lanýže.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Al-Káida Terorismus Velká Británie

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

B-52 Stratofortresses

Situace eskaluje. USA poslaly na Blízký východ strategické bombardéry B-52

Americká armáda vyslala na Blízký východ strategické bombardéry B-52 jako součást širšího rozmístění sil v regionu, což podle Washingtonu slouží jako varování Íránu. O nasazení bombardérů informovala americká armáda v sobotu, zatímco den předtím oznámil Pentagon, že do oblasti vyšle také stíhací a tankovací letouny a torpédoborce s protiraketovou obranou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti

Rakouský myslivec Roland Drexler, který je podezřelý z vraždy dvou lidí, byl po týdnu pátrání nalezen mrtvý v zalesněné oblasti poblíž obce Arnreit nedaleko českých hranic. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy