Islámský stát vstává z mrtvých. Před teroristy varuje šéf jedné z tajných služeb

Šéf britské rozvědky Ken McCallum varoval před rostoucí aktivitou teroristické organizace Islámský stát. Podle jeho slov IS obnovil úsilí o vývoz terorismu a připomněl útok v Moskvě z letošního března. Velkou výzvou pro Brity jsou také Írán a Rusko, přičemž při hodnocení Číny je Londýn velice opatrný. 

Podle šéfa britské zpravodajské služby MI5 Kena McCalluma se zvýšila hrozba teroristických útoků ze strany Islámského státu a Al-Káidy. „Jde o hrozbu, která mě znepokojuje nejvíce. Dnešní Islámský stát není takovou silou, jakou byl před deseti lety, ale po několika letech, kdy byl přitlačen hodně zpátky, obnovil své úsilí o vývoz terorismu,“ upozornil podle prestižního serveru Politico.

„Jen za poslední měsíc měla více než třetina prioritních vyšetřování MI5 nějakou formu spojení s organizovanými zámořskými teroristickými skupinami,“ zdůraznil.

Odkázal se také na březnový teroristický útok v moskevské koncertní hale a popsal ho jako „brutální demonstraci jeho schopností“. O tomto aktu IS informovaly také EuroZprávy.cz. Několik ozbrojených mužů tehdy vtrhlo do objektu, zahájilo palbu na návštěvníky a zaměstnance, a následně vypukl požár. Oběťmi teroristického útoku se stalo 144 lidí.

McCallum varoval rovněž před „zhoubným vlivem“ Ruska a Íránu ve Velké Británii. „Ruská GRU je na trvalé misi s cílem vyvolat chaos v britských a evropských ulicích,“ připomněl. „Počet vyšetřování MI5 proti nepřátelským státům, jako jsou Rusko a Írán, se za jediný rok zvýšil téměř o polovinu,“ vyčíslil.

Promluvil také o Číně. „Čína je jiná. Hospodářské vztahy mezi Spojeným královstvím a Čínou podporují růst Spojeného království, který je základem naší bezpečnosti,“ řekl. Přístup Londýna k Pekingu je velmi opatrný, neboť napříč britskou politikou zuří debata o tom, jak k Číně přistupovat nejlépe. 

Distancoval se od zodpovědnosti za vztahy s největší komunistickou zemí světa. „Volby jsou složité a je správné, že velká strategická rozhodnutí o našich vztazích s Čínou přísluší ministrům,“ poznamenal. 

MI5 je podle něj velmi zatížená. „Je asi přesné říci, že celkový objem protiteroristické práce, kterou dnes v MI5 děláme, je v posledních čtyřech nebo pěti letech, obecně řečeno, zhruba statický. Snížení aktivity Islámského státu bylo kompenzováno a překonáno nárůstem extrémně pravicového terorismu,“ shrnul.

EuroZprávy.cz informovaly o aktivitách Islámského státu naposledy v září. Podle informací amerického listu New York Times až dvě stovky amerických a iráckých vojáků „lovily“ bojovníky v bunkrech na kilometrech odlehlého terénu v Iráku. „Další vítězství, které hrdinové našich ozbrojených sil přidali k záznamu vítězství proti terorismu,“ uvedl mluvčí irácké armády Jahja Rasool.

Hlavním cílem údajně byl jeden z velitelů ISIS, který měl na starost operace na Blízkém východě i v Evropě. „Operace byla zaměřena na vůdce ISIS s cílem narušit a oslabit schopnost ISIS plánovat, organizovat a provádět útoky proti iráckým civilistům, jakož i USA, spojencům a partnerům v celém regionu i mimo něj,“ informovalo velení irácké armády.

„Iráku se v posledních letech podařilo úspěšně zvládnout výzvu ISIS, přičemž operační tempo skupiny je na historicky nejnižší úrovni – ale výrazné oživení ISIS vedle v Sýrii je důvodem k vážným obavám,“ varoval expert na terorismus Charles Lister z Blízkovýchodního institutu pro Sýrii a boj proti terorismu.

Ani Irák tak stále není v bezpečí. „A tak právě tato dlouhodobá útočiště ISIS, hluboko v anbárské poušti, bude třeba důsledně směrovat, pokud se chceme vyhnout případnému přelití ISIS ze Sýrie do Iráku,“ doplnil Lister.

Další nový případ výrazné aktivity ISIS pochází z 25. srpna. Po tomto útoku nožem na městských oslavách zůstali tři mrtví a čtyři těžce zranění lidé. Podle deníku Bild se odehrál kolem 21:45 SELČ v centru města. Útočník napadl náhodné kolemjdoucí na akci nazvané Oslavy různorodosti. Oběťmi jsou žena a dva muži. 

K zodpovědnosti za útok se přihlásil Islámský stát, když na síti Telegram napsal, že „útok je pomstou za muslimy v Palestině a všude jinde“. Organizace však neposkytla jakékoliv důkazy pro svá tvrzení. Německá prokuratura v sobotu uvedla, že nevylučuje teroristický motiv.

Loni v červnu pak proběhl smrtící útok v Ugandě ve střední Africe. Při teroristickém útoku na školu na západě země zahynulo nejméně 41 lidí, toho 38 studentů. Podle úřadů stály za útokem Sjednocené demokratické síly (ADF), islamistická skupina napojená na Islámský stát, která působí na východě Konga a proniká i do Ugandy. 

Mimořádně tragický byl i útok v Sýrii z dubna loňského roku. Nejméně 36 lidí zemřelo v provincii Hamá při útoku ozbrojenců z ISIS. Bojovníci zaútočili na lidi, kteří v poušti hledali lanýže.

Související

Islámský stát (ISIS)

Na severovýchodě Sýrie tiká časovaná bomba. Tisíce bojovníků IS, na které svět zapomněl

Tisíce údajných bojovníků Islámského státu (IS) zůstávají uvězněny v detenčních zařízeních na severovýchodě Sýrie, zatímco svět na ně postupně zapomíná. Panorama, jedno z největších vězení tohoto druhu, skrývá za svými zdmi 4 500 mužů, kteří se ocitli v právním vakuu. Mnozí z nich nemají možnost obhajoby ani naději na spravedlivý proces. A přestože oficiální pád samozvaného chalífátu nastal již před šesti lety, jeho duch v těchto celách stále přežívá.

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Al-Káida Terorismus Velká Británie

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Soud pro mezinárodní obchod v USA zrušil Trumpova cel uvalená na svět

Donald Trump narazil: Soud pro mezinárodní obchod v USA zrušil jeho cla na světový obchod

Soud pro mezinárodní obchod ve Spojených státech rozhodl, že několik celních opatření zavedených během vlády Donalda Trumpa je v rozporu se zákonem. Podle tříčlenného senátu soudců exprezident překročil své pravomoci, když prostřednictvím výkonných nařízení uvalil cla v souvislosti s národními krizemi, aniž by dodržel zákonné limity stanovené IEEPA.

před 3 hodinami

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk opouští Donalda Trumpa. Po čtyřech měsících končí ve vládní iniciativě DOGE

Nejbohatší muž světa Elon Musk oznámil, že končí své působení v administrativě Donalda Trumpa. Jako zvláštní vládní zaměstnanec působil na ministerstvu financí v rámci kontroverzního programu DOGE, jehož cílem bylo výrazné omezení vládních výdajů. Jeho odchod přichází v době rostoucího napětí mezi Muskem a některými členy Trumpova týmu. Uvedl to deník Politico.

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok

Koncepce naší zahraniční politiky klade důraz na zajištění bezpečnosti státu a jeho občanů i na členství ČR v EU a NATO. Na středečním jednání schválila vláda klíčový strategický dokument, který formuluje základní cíle a priority české zahraniční diplomacie pro další roky. Věnovala se i odškodnění protiprávně sterilizovaných osob nebo zabezpečení funkční zdravotní záchranné služby v příhraniční oblasti se Slovenskem.

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že izraelská armáda při nedávném leteckém útoku zabila Muhammada Sinvára, klíčového vojenského představitele Hamásu a mladšího bratra bývalého vůdce tohoto hnutí Jahji Sinvára. Ten byl zabit již v říjnu minulého roku při izraelské operaci na jihu Pásma Gazy.

včera

Internet

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi

Americké úřady zahájily vyšetřování čínské technologické firmy TP-Link kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel a závažným obavám o kyberbezpečnost. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je TP-Link podezřelý z agresivní cenové politiky, která má za cíl vytlačit konkurenci z trhu. Kromě toho čelí firma také obviněním, že její síťová zařízení, zejména routery, představují riziko pro americkou národní bezpečnost.

včera

Ukrajinská armáda

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?

Ukrajina zvažuje uvolnění válečných omezení na vývoz zbraní, což by mohlo zásadně změnit její vztahy s Evropou. Opatření přijaté na začátku ruské invaze mělo zamezit vývozu vojenského materiálu, který byl nezbytný pro obranu země. Dnes je však situace jiná: ukrajický obranný průmysl dokáže vyrábět mnohem víc, než stát aktuálně dokáže koupit.

včera

Elon Musk

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi

Elon Musk otevřeně kritizoval nový výdajový a daňový zákon prezidenta Donalda Trumpa, který byl minulý týden těsně schválen Sněmovnou reprezentantů. Návrh, označovaný Trumpem za „velký a krásný“, obsahuje biliony dolarů na daňové úlevy, zvýšení rozpočtu na obranu a rozšíření vládních výdajů. Nyní míří do Senátu.

včera

včera

Ilustrační foto

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

včera

včera

Rusko čelí novým sankcím, Putina ale nezlomí. Je zvyklý na horší časy

Spojené království a Evropská unie se dohodly na novém balíku ekonomických sankcí vůči Rusku poté, co zkrachovala jednání o příměří s Ukrajinou. Podle francouzského ministra je cílem „udusit“ ruskou ekonomiku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy