Lisabon – S rozsáhlými lesními požáry bojují hasiči v Portugalsku. Nejhorší situace byla od středy v blízkosti města Abrantes v centru země. Nejhorší situace byla v červnu, kdy si požáry v Portugalsku vyžádaly životy 64 lidí a zranilo se při nich 200 osob.
Situace ve dvou hlavních ohniscích se dnes oproti čtvrtku zklidnila, ale hoří stále na 200 místech a v pohotovosti je na 1600 hasičů. Zemi čeká velmi horký víkend.
U města Abrantes pracovalo asi 600 hasičů a hasicí letadla i vrtulníky. Dnes odpoledne se tam požár už dále nešířil až na jedno místo uprostřed lesa. Ve čtvrtek bylo evakuováno několik vsí ležících na kopcích v blízkosti čtyřicetitisícového města, ale žádnou z nich dnes už oheň neohrožuje.
Mluvčí civilní obrany řekla, že je třeba nadále zachovávat opatrnost, protože ohně se vlivem horka a větru mohou obnovit. „Situace je klidnější; není ještě vyřešená, ale dá se říci, že je vše pod kontrolou. Vítr nese plameny do oblastí, které už vyhořely, což hasičům usnadňuje práci," řekla dnes starostka Abrantesu Maria do Céu Albuquerqueová.
Další ohnisko bylo u Grândoly v provincii Setúbal na jihu země. S ohněm tam bojovalo na 200 hasičů a podařilo se jim ho zvládnout dnes v poledne. Plameny ale zničily 3000 hektarů porostu včetně korkových dubů.
Zlepšení situace umožnilo také znovu zprovoznit uzavřenou část dálnice mezi Lisabonem a Portem a železnici vedoucí z Lisabonu na jih.
Meteorologický ústav upozornil, že nebezpečí vzniku dalších požárů potrvá nejméně do neděle. Podle tohoto úřadu panuje na 80 procentech území Portugalska mimořádné sucho, jehož příčinou byla kromě jiného nezvykle suchá zima i jaro.
Související
Portugalsko sužují další požáry. Zničily tisíce hektarů půdy, probíhají evakuace
Portugalsko bojuje s ohněm. Nejrozsáhlejší požár likviduje přes 1000 hasičů
Požáry v Portugalsku , portugalsko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Další podezření na únik informací: AfD může předávat citlivé dokumenty o Ukrajině Kremlu
před 2 hodinami
„Normální součást diplomatické praxe.“ Maďarsko je překvapeno, že s Lavrovem nekomunikují i další ministři
před 2 hodinami
Jednáme s Íránem, jsme na prahu dohody, prohlásil Trump. Lži a manipulace s ropnými trhy, reaguje Teherán
před 3 hodinami
Trump nutně potřebuje válku s Íránem ukončit. Nemá ale jak
před 5 hodinami
Počasí se o víkendu ochladí, místy bude pršet
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
včera
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
včera
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
včera
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
včera
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
včera
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
včera
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
včera
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
včera
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
včera
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
včera
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
včera
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
včera
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
Světová ekonomika čelí vážné hrozbě v důsledku prodlužujícího se konfliktu mezi Spojenými státy, Izraelem a Íránem. Podle analytiků a představitelů energetických organizací se spotřebitelé po celém světě musí připravit na výrazné zdražování potravin, pohonných hmot i cestování. Tato krize zasahuje dodavatelské řetězce napříč všemi odvětvími, protože energie je základním vstupem pro veškerou produkci a dopravu.
Zdroj: Libor Novák