Portugalsko sužují další požáry. Zničily tisíce hektarů půdy, probíhají evakuace

Portugalští hasiči bojují s požárem, který zachvátil přes tisíc hektarů půdy. Způsobují ho vysoké teploty, ty mají na velké části Pyrenejského poloostrova tento týden dosáhnout čtyřicítky. V posledním týdnu zemi sužují požáry společně s celým Středomořím. 

V pondělí meteorologové dokonce zaznamenali teplotu až 46,4 stupňů. „Je způsobena velkou masou horkého a suchého vzduchu ze severní Afriky a bude obecně intenzivnější, rozsáhlejší a o něco delší,“ doplnil španělský meteorolog Ruben del Campo. 

Nedaleko města Odemira na jihu země zasahuje přes 800 hasičů. Požár vznikl v sobotu a silný vítr ho posunul směrem k Algarve, což je hlavní turistický region v zemi. Informoval o tom portugalský korespondent BBC. Dosud došlo k evakuaci 19 vesnic se 6700 lidmi, zatímco požár zlikvidoval 6700 hektarů půdy. „Situace je kritická, obtížná a složitá,“ nastínil starosta města Helder Guerreiro. 

Požáry ale neohrožují jen tuto oblast. Mezi dvěma největšími portugalskými městy Lisabon a Porto musela být kvůli rozsáhlým požárům uzavřena dálnice. Po celém Portugalsku nyní úřady označily 120 obcí jako maximálně rizikových. Nasazeno je šestnáct hasičských letadel. 

Živel zasáhl rovněž Španělsko, kde zuří poblíž měst Cádiz a Huelva na severu země v Katalánsku. Jen za víkend sežehl přes tisíc hektarů půdy.

O jiném požáru v Portugalsku EuroZprávy.cz psaly už v sobotu. V oblasti Castelo Branco nedaleko hranic se Španělskem uprostřed země zlikvidovala přírodní pohroma tisíce hektarů lesního porostu během pár desítek hodin. 

Podle velitele jednotek civilní ochrany Jody Rata mají záchranáři jasně definovanou strategii. „Rozmísťujeme lidské zdroje i stroje, které hrají důležitou roli při konsolidaci požárního perimetru. Práce chceme stihnout za jeden den a jednu noc. Doufáme, že se tak rychle vyřeší komplikovaná situace,“ popsal. 

Letní požáry zasáhly řadu zemí v celém Středomoří. Například v severoafrickém Alžírsku kvůli nim zahynulo až 34 lidí, a to včetně deseti vojáků, které plameny obstoupily během evakuace. 

Z řeckého ostrova Rhodos muselo být evakuováno přes 20 tisíc lidí, včetně stovek českých občanů. Na ostrově Evia pak zemřela dvoučlenná posádka hasičského letadla Canadair. „Řeknu, co je zřejmě: tváří v tvář tomu, čemu čelí planeta, především pak Středomoří, neexistuje žádný magický ochranný mechanismus. Kdyby nějaký byl, dávno ho používáme,“ zdůraznil řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. 

Požáry rovněž zasáhly Sicílii, kde zabily čtyři lidi. Lesní požár v italském regionu Foggia si vyžádal evakuaci zhruba dvou tisíc turistů ze tří hotelů. „Zažíváme jedny z nejsložitějších dnů během posledních dekád. Přívaly deště, tornáda a obří kroupy na severu a spalující vedro a zničující požáry ve středu a na jihu,“ řekl ministr civilní ochrany Nello Musumeci.

Související

Více souvisejících

portugalsko Požáry v Portugalsku Španělsko Požáry

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy