Žaloba chce pro extremistku Zschäpeovou doživotí: Je bezcitně kalkulující člověk

Mnichov - Obžaloba žádá doživotní trest pro Beatu Zschäpeovou, jedinou přeživší členku neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU). Rozsudek by ve velmi sledovaném případu mohl padnout na podzim.

Dnes 42letá Zschäpeová vytvořila podle obžaloby spolu s Uwem Mundlosem a Uwem Böhnhardtem teroristickou buňku, která zavraždila po celém Německu devět lidí tureckého a řeckého původu a jednu německou policistku.

Trojici, která většinou používala zbraň české výroby, jsou připisovány i dva bombové útoky v přistěhovaleckých čtvrtích Kolína nad Rýnem, které si vyžádaly přes 20 zraněných, a 15 přepadení bank.

Mundlos a Böhnhardt se zabili v roce 2011, když jim policie náhodou přišla na stopu, a tak je Zschäpeová jedinou členkou skupiny, která stanula před soudem. Rodačka z východoněmecké Jeny tvrdí, že se na kriminálních činech skupiny nepodílela; o vraždách i o bombových útocích se prý vždy dozvěděla teprve po činu.

Státní zástupci ale takovou interpretaci odmítli a i v dnešní závěrečné řeči zdůraznili, že byla integrální součástí teroristické skupiny a spolupachatelkou všech jejích trestných činů. "Obžalovaná se dobrovolně a zcela vědomě rozhodla pro život v ilegalitě. Rozhodla se pro cestu k teroru," prohlásila už dříve státní zástupkyně Anette Gregerová.

Kromě doživotí požaduje spolkové státní zastupitelství pro obžalovanou také ochrannou vazbu. Žalobce Herbert Diemer na závěr několikadenní závěrečné řeči obžaloby soud vyzval, aby konstatoval mimořádnou závažnost viny a nařídil následnou ochrannou vazbu. Zschäpeová je "bezcitně kalkulující člověk", pro kterého lidské životy nehrály žádnou roli, řekl Diemer.

Diemer dnes rovněž navrhl 12leté vězení pro Ralfa Wohllebena, který údajně pravicovým extremistům opatřil pistoli, kterou NSU později použila k vraždám.

Mnichovský soud případu, který podle odborníků představuje jedno z největších selhání německé policie za poslední desetiletí, věnoval kolem 380 jednacích dnů. Jen závěrečná řeč obžaloby, která dnes skončila, trvala několik jednacích dnů.

Související

Berlín, ilustrační foto

Zločiny neonacistů NSU? Temná skvrna v dějinách Německa, soudí Merkelová

Berlín - Zločiny neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU) jsou podle kancléřky Angely Merkelové (CDU) velmi temnou skvrnou v dějinách Německa. Mnichovský soud tento měsíc poslal na doživotí do vězení přeživší členku skupiny Beate Zschäpeovou a vyměřil několikaleté tresty čtyřem spolupracovníkům NSU.

Více souvisejících

Beate Zschäpeová Německo extremismus

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Fotbalová Sparta hlásí vytouženou posilu. Přivedla bratrance Erlinga Haalanda

Vedení fotbalové Sparty v čele se sportovním ředitelem Tomášem Rosickým bylo sparťanskými fanoušky během letní přípravy kritizováno za nedostatečné posilování kádru. Až těsně před začátkem nového ročníku Chance ligy 2026/27 přišla z pražské Letné tolik očekávané zpráva o opravdu zvučné a silné posile. Spekulovalo se o ní několik posledních dní, až v sobotu během dopoledne přišlo potvrzení. Na Letnou míří norský útočník Jonatan Braut Brunes z polského Krakówa. Mělo by jít o rekordní přestup v historii Sparty.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Hasiči zasahují u požáru u Velhartic na Klatovsku. (25.7.2026)

Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu

Hasiči od sobotního odpoledne zasahují u rozsáhlého požáru lesa u Velhartic na Klatovsku. Vyhlášen byl třetí stupeň poplachu, profesionálům pomáhají i dobrovolní hasiči. Událost se prozatím obešla bez zranění. 

včera

včera

Očkování, ilustrační fotografie.

Česko chce zlepšit proočkovanost proti chřipce. Inspiraci bere ze zahraničí

Česko dlouhodobě patří mezi země s nízkou proočkovaností proti chřipce. Očkování využije každoročně jen kolem 8 % obyvatel. Ministerstvo zdravotnictví proto připravuje legislativní návrh, který by za jasně stanovených podmínek umožnil očkování proti chřipce také v lékárnách. Cílem je nabídnout lidem další možnost, jak se nechat očkovat, zlepšit dostupnost této osvědčené formy prevence a přispět ke zvýšení proočkovanosti. Návrh je nyní v meziresortním připomínkovém řízení.

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Ukončování reprezentačních kariér nebere konce. V národním týmu nebude pokračovat Zelený

V pořadí již pátý český fotbalista oznámil konec reprezentační kariéry od doby, co český fotbalový tým neslavně skončil na nedávném fotbalovém světovém šampionátu v zámoří. Po Patriku Schickovi, Tomáši Holešovi, Václavu Černém a Vladimíru Daridovi nebude dále v reprezentační kariéře pokračovat obránce Jaroslav Zelený. Jak uvedl tento třiatřicetiletý obránce pro sparťanský klubový web, nastal prý čas předat reprezentační štafetu mladším.

včera

včera

Babiš jednal s černohorským premiérem o evropské integraci a obranné spolupráci

Premiér Andrej Babiš (ANO) přijal v pátek v Kramářově vile předsedu vlády Černé Hory Milojka Spajiće. Společně s prvním místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem a místopředsedou vlády a ministrem obrany Jaromírem Zůnou jednali o pokračování integračního procesu Černé Hory směrem k členství v Evropské unii, rozvoji obranné spolupráci a obchodních příležitostech mezi oběma zeměmi.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy