Praha - Britský The Economist píše o "skandálu v Česku" v souvislosti s favoritem říjnových sněmovních voleb Andrejem Babišem (ANO). Babiš je podle týdeníků zamotaný ve změti nevysvětlených záležitostí a disponuje výrazným střetem zájmů. Existuje také názor, podle kterého fakticky EU zafinancovala jednu politickou stranu.
Podle týdeníku Andrej Babiš argumentuje, že politický establishment konspiruje proti němu s cílem ho odstavit od moci. "Miliardář v zemědělském průmyslu a mediální magnát Babiš je favoritem na zisk pozice českého premiéra po volbách, které se budou konat příští týden," stojí v článku.
Jedním dechem však týdeník připomíná, že Babiše počátkem měsíce poslanci zbavili imunity kvůli policejním podezřením ze spáchání podvodu. A to není vše. Objevila se také série nahrávek, na který Babiš "zřejmě využívá své novináře v boji s protivníky". The Economist také mluví o mobilní aplikaci, která varuje před Babišovými výrobky v obchodních řetězcích. Koncern Agrofert má pod sebou 250 společností a asi 33 tisíc zaměstnanců.
Babišovi protivníci už prý v minulosti podnikali kroky, které by magnáta nějak omezily. V lednu tak byl Babiš přinucen odejít z vedení Agrofertu poté, co bylo vládním úředníkům zakázáno například vlastnit sdělovací prostředky nebo více jak čtvrtinu jakékoliv firmy, která se také uchází o státní finance nebo dotace od EU. Na jaře ho také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) donutil odejít z vlády.
Nyní má ale Babiš s farmou Čapí hnízdo, na kterou měl neoprávněně dostat dotace od Evropské unie ve výši 50 milionů korun. Babiš popírá veškeré neoprávněné jednání a trvá na tom, že případ je pokusem o poškození hnutí ANO ve volbách.
"V zemi, kde je frustrace z vládnoucí třídy vysoká, to fungovalo. Ankety ukazují, že hnutí ANO je daleko před sociálními demokraty," píše britský týdeník.
The Economist také cituje Lukáše Wagenknechta, který dříve působil na ministerstvu financí jako náměstek v době, kdy byl šéfem státní kasy Babiš. Poté, co ale z postu Wagenknecht odešel, se stal předsedou nevládní neziskovky, která se začala zabývat koncernem Agrofert. Celým případem se také zabývá Evropská unie a Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Podle zatím zjištěných informací je patrné, že mnohé dceřiné společnosti Agrofertu jsou současně dárci pro hnutí ANO Andreje Babiše.
Mezi lety 2012 a 2016 skupina čtrnácti firem zastřešených pod Agrofert (který čerpal z dotací EU téměř 1,4 miliard korun) darovala hnutí asi 31 milionů korun.
Tento koloběh financí mezi veřejnými institucemi, programy EU, soukromým agropodnikem a politickou stranou znamená "potencionální dopad evropských fondů pro podporu jedné politické strany," uzavírá Wagenknecht. Týdeník na závěr klade otázku, zda se věc vyřeší, pokud se stane Babiš premiérem.
Související
Zahraničí kritizuje Česko: Vadí vám uprchlíci, ale Vietnamci ne?
Italská konference o Libyi bude hlavně o Francii, píše The Economist
The Economist , Andrej Babiš , Česká republika , hnutí ANO
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Vyvolávají sociální sítě závislost u dětí záměrně? Zuckerberg poprvé v historii skončil před soudem
před 24 minutami
Česká ženská biatlonová štafeta bojovala o nečekanou medaili. Přišla o ni v posledním úseku
před 1 hodinou
Do čtvrtfinále olympijského hokejového turnaje postoupily Německo, Švýcarsko a Švédsko
před 1 hodinou
Plány na deportaci migrantů dostávají jasné obrysy. Evropské státy pracují na zřízení prvních center
před 1 hodinou
Češi byli blízko nečekanému postupu do semifinále. S hvězdnou Kanadou prohráli až v prodloužení
před 2 hodinami
Metnar podpořil snížení hranice trestní odpovědnosti
před 3 hodinami
Rusko chce diktovat, které země mohou být v NATO
před 5 hodinami
Psychiatrickou léčebnu v Bohnicích zachvátil tragický požár. Jedna osoba zemřela
před 5 hodinami
Jsou na stejném seznamu jako teroristé. Soudci ICC přišli o kreditní karty i Google účty
před 6 hodinami
Počet žraločích útoků vzrostl. Na počty úmrtí po zásahu bleskem ale ani zdaleka nemají
před 7 hodinami
Maďarsko a Slovensko se naléhavě obrací na EK. Chtějí výjimku z nákupu ruské ropy
před 8 hodinami
Rozhovory v Ženevě skočily. Hraje se o to, na koho Bílý dům svalí vinu za kolaps, ne o mír, tvrdí experti
před 9 hodinami
Slovensko kvůli zastavení dodávek z Ruska vyhlásilo stav ropné nouze. Stoplo vývoz nafty na Ukrajinu
před 10 hodinami
Schillerová představila podrobný koncept systému EET 2.0
před 10 hodinami
Evropa volá po jaderných zbraních stále víc. Další země nabídla své území k jejich umístění
před 11 hodinami
Žádné jídlo, žádná ropa. Trumpova blokáda odřízla Kubu od světa
před 12 hodinami
Trump vyvíjí na Kyjev nepřiměřený tlak, na Rusko ne, prohlásil Zelenskyj
před 12 hodinami
Tropická nemoc způsobující nesnesitelné bolesti se nyní může šířit ve většině Evropy, odhalili vědci
před 13 hodinami
Rozhovory zaměřené na ukončení války na Ukrajině přinesly významný pokrok, tvrdí Witkoff
před 14 hodinami
Počasí: Teploty budou dál klesat, naměříme až -12 stupňů
Nadcházející dny přinesou do Česka proměnlivý charakter počasí, který odstartuje mrazivým a převážně oblačným čtvrtkem. Obloha bude v tento den oblačná až zatažená, přičemž na horách se mohou ojediněle objevit sněhové přeháňky.
Zdroj: Libor Novák