Dublin - Irové byli tentokrát mnohem lépe připravení, než před třiceti lety během hurikánu Debbie. I tak si však včerejší bouře vyžádala lidské životy - počet obětí stoupl na tři. Ophelia dnes zasáhla Skotsko a sever Anglie.
Podle meteorologů se směr hurikánu trochu pozměnil a Britské ostrovy už nejsou v přímém ohrožení. Žlutá výstraha však i nadále trvá, lidé by měli být připravení na silný vítr o rychlosti až 112 kilometrů v hodině, očekávají se i výpadky elektrického proudu.
Úřady ve Skotsku, kde se zatím asi 1100 domácností ocitlo bez elektřiny, varují před hrozbou povodní, a to zejména na západním pobřeží. Na severu Anglie popadané stromy přerušily železniční spojení.
Britové se během pondělí setkali se zajímavým úkazem, kdy písek ze Sahary zbarvil nebe do oranžova, fenomén by se měl vrátit znovu během středy. Trajektorie Ophelie předpovídá, že během úterního odpoledne by mohla být už nad mořem poblíž norského pobřeží, pevninu však nezasáhne. I tak by Norové měli být připravení na silný vítr, který by však neměl ohrozit životy ani majetek.
Irská republika si svoje nejhorší zažila již v pondělí, nyní by se měla soustředit na opravy. Školy a univerzity i během dneška zůstávají zavřené, zatímco více než 300 tisíc domácností je stále bez elektrického proudu. Pomoc se Severního Irska a Velké Británie by měla dorazit ve středu, společně by měli znovu zprovoznit infrastrukturu.
Irský premiér Leo Varadkar během pondělí opakovaně nabádal lidi, aby se vyhnuli pobytu venku, protože Ophelia je "národní krizí", kterou ještě nezažili. Ke třem úmrtím však přesto došlo. První obětí je 59letá žena identifikovaná jako zdravotní sestra. Vezla v autě svou matku, když se na ně zřítil strom. Starší žena utrpěla lehčí zranění.
Dalším mrtvým je jednatřicetiletý muž, který utrpěl smrtelná zranění motorovou pilou, když se pokoušel odstranit padlý strom ze silnice. Další obětí je také třicetiletý muž, který se vracel z práce domů. I jeho auto poškodil vyvrácený strom na silnici v obci Ravensdale.
O hurikánu Ophelia se v médiích zmiňují jako o neobvyklém. Tropické bouře totiž nepříliš často vznikají v oblasti východního Atlantického oceánu, Ophelia by měla být nejsilnějším zaznamenaném v regionu. Irsko zasáhla přesně 30 let poté, co silná Bouře Debbie zasáhla ostrov v roce 1987 a vyžádala si 17 mrtvých.
Související
Neobvyklý hurikán Ophelia nasadil vědcům brouka do hlavy
Apokalypsa brexitu přinesla oheň a věčné zatracení? Meteorologové musejí vysvětlovat barevné nebe nad Anglií
hurikán Ophelia (říjen 2017) , irsko , Anglie , Velká Británie , Skotsko , Bouře , Počasí
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
před 2 hodinami
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
před 3 hodinami
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
před 4 hodinami
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
před 6 hodinami
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
před 6 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
před 7 hodinami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 9 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 10 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 11 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 12 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
Exprezident Miloš Zeman i letos přednesl vánoční poselství, ačkoliv od roku 2023 nevykonává žádnou politickou funkci. Bývalý vrcholný politik v televizním vystoupení na CNN Prima News kritizoval bývalého premiéra Petra Fialu či některé členy jeho kabinetu. Překvapil tím, že v jedné věci ocenil svého nástupce Petra Pavla.
Zdroj: Jan Hrabě