Anglie

Velká Británie

V Anglii se kvůli koronaviru nesmí scházet více než šest lidí

V Anglii dnes začalo kvůli šíření koronaviru platit takzvané "pravidlo šesti", tedy zákaz shromažďování více než šesti lidí. Náměstek britského ministra spravedlnosti přitom vyzval obyvatele, aby policii hlásili, pokud někdo zákaz poruší, uvedla BBC na svém webu.
Karel Gott

Pohřeb Karla Gotta v ohrožení? Zasáhnout může Anglie

V pražském Edenu dojde v pátek 11. října k utkání kvalifikace mistrovství Evropy mezi Českou republikou a Anglií. Anglický policejní důstojník Mark Roberts se bojí konfliktů v ulicích Prahy. Zkoušel podniknout kroky, aby se utkání hrálo v jiný den. S pohřbem Karla Gotta to nemělo žádnou spojitost.
Velká Británie

Negativní důsledky brexitu? Počet firemních bankrotů v Anglii vzrostl na maximum za pět let

Počet bankrotů firem v Anglii a Walesu ve druhém čtvrtletí vystoupil na maximum za více než pět let. Celkem oznámilo platební neschopnost 4321 podniků, uvedla dnes vládní agentura Insolvency Service. Tento počet nezahrnuje firmy z oblasti osobních služeb. V prvním čtvrtletí platební neschopnost vyhlásilo 4213 firem. Údaje naznačují, jak jsou podnikatelé spolu s blížícím se odchodem Británie z Evropské unie pod rostoucím finančním tlakem, uvedla agentura Reuters.
Historie, ilustrační foto

Emma z Normandie: Vládkyně poloviny Evropy bojovala s vikingy i se syny

Málokterá žena historie má na kontě tolik titulů královen. Ema z Normandie byla sama dvakrát královnou Anglie a dvakrát královnou-matkou. K tomu ještě můžeme přidat titul královny Dánska a Norska. Aby je ale získala, musela se postavit nejen Vikingům, ale i vlastním a nevlastním synům. To vše vypovídá to zejména o bouřlivé době, která v Anglii na počátku 11. století panovala a kde se králové střídali jak na běžícím páse.
Brexit, ilustrační foto

Brexit nepočká. Britští poslanci přijdou o prázdniny

Kvůli "výjimečné" situaci v britském parlamentu přijdou jeho členové o původně plánované desetidenní únorové prázdniny. Tak interpretují britská média dnešní prohlášení Andrey Leadsomové, která v dolní komoře parlamentu organizuje vládní agendu. Leadsomová řekla, že vláda aktuálně nemá v plánu spuštění formálního procesu pro přerušení parlamentní schůze.
William Shakespeare

Konspirátoři mají žně. Hra Romeo a Julie skrývá temné tajemství?

Kdo by neznal největší divadelní romanci všech dob Romeo a Julie? V současnosti je William Shakespeare nejčastěji uváděným dramatikem na divadelních prknech. Nic na tom nemění fakt, že se jedná o autora, který žil v 16. století. Proslulost a doba vzniku jeho děl, ale zapříčinila vznik řady teorií o skutečném autorství slavných děl.
Vražda, ilustrační foto

Jak se vraždí na objednávku? Skuteční nájemní vrazi neodpovídají filmovému obrazu

Nájemní zabijáci jsou ve filmech často zobrazováni jako skvěle vycvičení a téměř ležérně působící muži, kteří využívají nejmodernější vybavení a za vykonaný čin inkasují obhromné sumy peněz. Z dostupných informací se však zdá, že tento obraz příliš neodpovídá realitě. Jak dnes vypadá svět vražd na objednávku? A na kolik si vlastně zabijáci přijdou?
Rytíř, ilustrační foto

Pád středověkých rytířů? Angličané proti nim nasadili zákeřnou zbraň

Bitva u Azincourtu byla nejen zásadním předělem v průběhu stoleté války, ale jedním z největších masakrů středověku. Vyhlazovací války totiž zná až moderní historie, středověké rytířstvo přes všechnu brutalitu primitivních zbraní své nepřátele masově nevybíjelo. U Azincourtu došlo shodou okolnosti k opaku. Angličané Francouze nečekaně porazili a následovala jatka.
Kateřina Howardová

Pátá žena Jindřicha VIII.? Král s popravou váhal, její milenec skončil strašlivou smrt

Jindřich VIII. Patří mezi panovníky, kteří se proslavili více svými bouřlivými manželskými aférami než svou politikou. I proto někdy bývá těžké se v jeho manželkách zorientovat. V angličtině na to existuje taková hezká rýmovaná mnemotechnická pomůcka divorced-beheaded-died-divorce-beheaded-survived (rozvedená-popravena-zemřela-rozvedena-popravena-přežila). Kateřina Howardová byla pátou manželkou a její osud tak patří k těm nezáviděníhodným – přišla o hlavu na popravčím špalku v Londýnském Toweru.
SS-Leibstandarte

Operace PLUTO. Jak nacistům zatopil spojenecký obří ropovod?

Druhá světová válka se dnes nejčastěji připomíná v souvislosti s plejádami nejrůznějších bitev a potyček. Těch proběhlo skutečně bezprecedentní množství a jsou výstrahou pro budoucnost lidstva. Důležitým pozadím celého konfliktu, které rozhodovalo o výsledku pravděpodobně více, než aktuální úspěchy na bojištích bylo ekonomické zázemí soupeřících mocností. Unikátní vynálezem umožňujícím šířit zdroje válčících spojenců byl plán na výstavbu speciálního ropovodu v rámci operace PLUTO.
Ilustrační foto

Poslední rytířský turnaj? Z velkolepé přehlídky se stala neuvěřitelná fraška

Romantismus byl v 19. století na svém vrcholu a jen těžko ještě někdy dosáhne idealizace minulosti podobné úrovně. Šlechticové, kteří na svých pozemcích nemohli najít nějakou pěknou zříceninu zděděnou po předcích si ve svých zámeckých parcích nechávali stavět jejich umělé napodobeniny. Psaly se historické romány, které měly více společného s Artušovskými legendami než se středověkou realitou. Došlo ale i k pokusům se do historie opravdu vrátit a zažít si ji na vlastní kůži – jedním z nich byl pokus o rytířský turnaj v Eglintonu.
Princ Philip, vévoda z Edinburghu

Sledovali jsme ŽIVĚ: Princ Philip se loučí, po dnešní přehlídce odejde do ústraní

Londýn - Princ Filip, šestadevadesátiletý manžel britské královny Alžběty se dnes naposledy objevil na veřejnosti při vykonávání oficiálních povinností. Poté se stáhne z veřejného života. Za posledních 65 let se zúčastnil více než 22 000 akcí. Tou poslední byla přehlídka britského námořnictva. Buckinghamský palác přiznal, že Filip může v budoucnu někam doprovodit královnu. Sám se však už bude věnovat odpočinku. Dlouhověký vévoda proslul svým smyslem pro humor a prostořekostí. Alžběta však tvrdí, že při ní vždy stál a po celou dobu vlády byl její "sílou".
Královna Alžběta II.

Před 100 lety si britská královská rodina změnila jméno. Proč?

Ačkoliv britská královská rodina málokdy užívá své příjmení, každý její člen ho má. Před 100 lety se rodina přejmenovala a vzdala se původního jména a titulů, které k němu patřily. Ne všichni se však jmenují stejně. Záleží na tom, jak blízko jsou k trůnu.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy