Pátá žena Jindřicha VIII.? Král s popravou váhal, její milenec skončil strašlivou smrt

Jindřich VIII. Patří mezi panovníky, kteří se proslavili více svými bouřlivými manželskými aférami než svou politikou. I proto někdy bývá těžké se v jeho manželkách zorientovat. V angličtině na to existuje taková hezká rýmovaná mnemotechnická pomůcka divorced-beheaded-died-divorce-beheaded-survived (rozvedená-popravena-zemřela-rozvedena-popravena-přežila). Kateřina Howardová byla pátou manželkou a její osud tak patří k těm nezáviděníhodným – přišla o hlavu na popravčím špalku v Londýnském Toweru.

Dětství a dospívání Kateřiny nebylo jednoduché, narodila se totiž až jako desátá z celkem 11 dětí své matky, které měla ze dvou manželství. Z podobně rozvětvené rodiny pocházel i její otec, a protože většina majetku přecházela na nejstaršího potomka, rodina Howardů se musela poměrně často spoléhat na půjčky a milodary od movitějších členů rodu. A samozřejmě Kateřiny také chyběla perspektiva na vdávání, protože chudá rodina si nemohla dovolit nabídnout lákavé věno.

 Vzhledem k tomu, že matka jí zemřela už v 5 letech, tak větší část Kateřininy výchovy proběhla u vzdálené příbuzné, vévodkyně z Norfolku. Vévodkyně se ale jen velmi málo starala o své svěřenkyně, protože dávala přednost radovánkám na královském dvoru. To vedlo k tomu, že si mladé šlechtičny často počínaly značně nevhodně a trávily noci v pánské společnosti. Podle všeho se to nevyhnula ani Kateřině, která měla nevhodné kontakty s učitelem hudby Mannoxem (během výslechu přiznala, že se Mannox dotýkal „jejích tajných míst“).

Tento nemístný vztah ale skončil, když byla Kateřina přizvána na hlavní sídlo vévodkyně do Lambethu. Ani tam ale mravy mladičké Kateřiny nebyly bezúhonné. Podle všeho navázala vztah se sekretářem vévodkyně Francisem Derehamem – a je docela pravděpodobné, že si dokonce vyměnili předmanželský slib. Když na to ale přišla vévodkyně, vztah razantně ukončila, protože to nevrhalo dobré světlo na její výchovu.

 Jindřich VIII. se rozhodně nebál ohrozit politickou situaci říše kvůli tomu, že se mu zalíbila nějaká žena. Koneckonců už to několikrát předvedl předtím, přičemž asi nejznámější byl asi rozvod s Kateřinou Aragonskou – když ho papež nechtěl povolit, tak se Jindřich jednoduše odtrhl od katolické církve a vytvořil si vlastní anglikánskou církev, ve které o rozvodu rozhodoval sám. Podobný rozvod předcházel i sňatku s mladičkou Kateřinou Howardovou, Jindřich byl totiž oficiálně sezdán s Annou Klévskou – jenomže toto manželství se králi příliš nezamlouvalo. Koneckonců k němu došlo pouze na základě obrazu, který patrně vizáž Anny Klévské dost vylepšoval. Což sice byla naprosto běžná praxe, ale pro Jindřicha VIII. to znamenalo problém – na druhou stranu už moc dobře věděl, jak ho vyřešit.

Manželství s Annou nechal rozvést, údajně ani nebyla nikdy naplněno. Zásadnější problém byl v hledání nové partnerky, protože evropští vládci se do nejistých sňatků, a ještě nejistějších aliancí s Jindřichovou Anglií příliš nehrnuli. Navíc Jindřich si poměrně rychle oblíbil jednu z dvorních dam Anny Klévské, tehdy teprve 17 letou Kateřinou Howardovou. Toho využil patriarcha rodu vévoda z Norfolku, který chtěl pomocí Kateřiny navrátit do Anglie katolickou víru. To ale nebylo nic nového, velmi obdobná situace byla i se slavnější Boleynovou, skrze kterou se její příbuzní zase snažili posílit reformační církve v Anglii.

Že měl král velmi specifický vkus na ženy jde vidět i z toho, že Kateřina Howardová byla blízkou příbuznou popravené Boleynové, dokonce její přímou sestřenicí. Vzhledem k tomu, že z manželství s Annou Boleynovou měl Jindřich dokonce i děti (mimo jiné budoucí královnu Alžbětu), tak byl jejich příbuzenský stupeň až nepříjemně blízký i když nešlo o pokrevní příbuzenství.

Manželství s Jindřichem se tak zpočátku zdálo pro mladou šlechtičnu z chudé rodiny jako skutečné terno. Vzhledem k jejímu nízkému věku ji nikdo příliš neobtěžoval povinnostmi úřadu, za to si mohla do sytosti užívat dvorních radovánek – každý den oblékala nové drahé šaty a pravidelně dostávala dárky v podobě šperků. Jenomže idylka netrvala dlouho. Jak se králi horšilo zanícené staré zranění z trunaje, tak se horšila jeho nálada. I jeho sexuální apetit byl asi značně rozkolísaný, a tak si rozpustilá Kateřina musela najít zábavu jinde. Netrvalo to dlouho, roku 1541 si začala románek s oblíbeným Jindřichovým dvořanem, Thomasem Culpeprem. Aby toho nebylo málo, Kateřinu začaly vydírat i její spolužačky z Lambethu, která věděly o jejích impertinentních dobrodružstvích z mládí a tak netrvalo dlouho a šeptanda se donesla i k arcibiskupu Cranmerovi.

Tomu to přišlo velmi vhod, protože s nelibou viděl nárůst moci katolického rodu Howardů. Během vyšetřování se našel milostný dopis, který je dochován dodnes a který znamenal konec královny Kateřiny. 23 listopadu 1541 byla zbavena titulu královny a uvězněna. V prosinci byli za velezradu popraveni její milenci Dereham a Culpeper. V lednu potom parlament schválil zákon, který za velezradu označoval jakýkoliv pokus o nevěru od královny. Poprava Kateřiny stětím byla naplánována na sedm ráno 13 února a Kateřina se k ní postavila s důstojností královny. Celou noc předtím údajně cvičila, jak správně položit hlavu na popravčí špalek a před popravou udělala pokání, přiznala vinu a poprosila o milost pro své blízké.

Související

Velká Británie

V Anglii se kvůli koronaviru nesmí scházet více než šest lidí

V Anglii dnes začalo kvůli šíření koronaviru platit takzvané "pravidlo šesti", tedy zákaz shromažďování více než šesti lidí. Náměstek britského ministra spravedlnosti přitom vyzval obyvatele, aby policii hlásili, pokud někdo zákaz poruší, uvedla BBC na svém webu.

Více souvisejících

Anglie král Jindřich VIII. nevěra Kateřina Howardová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

před 1 hodinou

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

před 8 hodinami

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

před 9 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Konec v nedohlednu. Ohlédnutí za dvěma roky války na Ukrajině

Uplynuly dva roky od zahájení otevřené vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině. Konflikt si za tu dobu vyžádal téměř jistě šestimístný počet životů. Zahynuly také tisíce, v drtivé většině případů ukrajinských civilistů. Více než 3,5 milionu lidí před boji uprchlo z domovů. Válka, jejíž konec není v dohledu, nadále představuje jeden z hlavních zdrojů mezinárodního napětí. Během 24 měsíců o ní bylo v tuzemském veřejném prostoru napsáno a řečeno mnohé. Potvrdila se přitom jen malá část predikcí a interpretací. Pochmurné výročí tak může komentátorům a analytikům nabídnout dobrý moment pro kritické zhodnocení svých slov. 

před 11 hodinami

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

Tajný obřad, nebo tělo Navalného zůstane ve věznici. Jeho matka dostala na rozhodnutí tři hodiny

Ruské úřady daly ultimátum matce zesnulého opozičního vůdce Alexeje Navalného: buď souhlasí s tajným pohřbem svého syna bez účasti veřejnosti, nebo bude Navalnyj pochován ve vězení, kde před týdnem zemřel za nejasných okolností. Uvedla to Navalného mluvčí Kira Jarmyšová, podle níž Ljudmila Navalná toto ultimátum odmítla.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy