Pád středověkých rytířů? Angličané proti nim nasadili zákeřnou zbraň

Bitva u Azincourtu byla nejen zásadním předělem v průběhu stoleté války, ale jedním z největších masakrů středověku. Vyhlazovací války totiž zná až moderní historie, středověké rytířstvo přes všechnu brutalitu primitivních zbraní své nepřátele masově nevybíjelo. U Azincourtu došlo shodou okolnosti k opaku. Angličané Francouze nečekaně porazili a následovala jatka.

Na samotném počátku stoleté války stál výpad normanského vévody Viléma Bastarda do Anglie roku 1066. Jedná se dosud o poslední úspěšnou invazi na Britské ostrovy, kromě vylepšení přídomku na Viléma Dobyvatela došlo k zajímavé dichotomní situace. Vilém byl anglický král, ale zároveň pánem Normandie. Na jednu stranu tak ve Francii ovládal rozsáhlé území, ale zároveň byl vazalem francouzského krále. Situace, kdy je anglický panovník podřízen francouzskému nemohla skončit jinak, než krvavou válkou. Přítomnost Angličanů ve Francii tak vedla k nejdelšímu válečnému konfliktu všech dob, ke Stoleté válce.

S několika přestávkami boje trvaly 116 let se střídavými úspěchy na obou stranách. Jednu chvíli to dokonce vypadalo, že Francie přestane existovat, ale pak se předci milovníků žabích stehýnek vzepřeli k zarputilému odporu pod vedením Jany z Arku a nakonec všechny Angličany z kontinentu vyhnali. Situace se pro Francouze začala hroutit zejména po bitvě u Azincourtu.

Krvavému masakru předcházelo vylodění vojska Jindřicha V. na podzim roku 1415 v severní Francii. Mělo dojít k jednomu z mnoha dalších střetů mezi nesmiřitelnými nepřáteli, jenže pro Jindřicha se celá kampaň nevyvíjela dobře. Oblehl město Herfleur, ovšem dlouho se mu nepodařilo posádku města udolat a co hůř, Angličani pili vodu z hradního příkopu. Nevyhnutelně začala v jeho vojsku řádit úplavice a střevní chřipka. Nakonec se město Jindřichovi podařilo obsadit, ovšem jeho vojsko bylo již dost oslabeno, tak se vydal do tehdy anglického přístavu v Calais, kde chtěl přezimovat. Francouzi však byli dobře spraveni o situaci. Svou šanci na snadné vítězství nad Jindřichem si nechtěli nechat proklouznout mezi prsty.

Francouzi začali Angličany pronásledovat, vzhledem ke špatnému zdravotnímu stavu ostrovních vojáků je brzy dostihli. Jindřich věděl, že se za hradbami Calais nestihne ukrýt. Musel zaujmout obrané postavení na malé vyvýšenině poblíž vesničky Azincourt. Francouzi početně převyšovali Angličany několinásobně. Přestože je nemožné dnes určit počet vojáků na obou stranách, jelikož středověcí kronikáři nikdy neuváděli přesné počty vojáků, situaci neznali a velmi rádi přeháněli. Podle možných odhadů mohl mít Jindřich k dispozici 4000 až přibližně 10 000 mužů, ale část posádky nechal v Helfourtu a mnoho mužů podlehlo nemocem. Některé kroniky uvádí až 200 000 Francouzů, což je však nesmysl. Reálný počet mohl být někde kolem 20 000 bojovníků, ale i tak mohli mít Francouzi čtyřnásobnou převahu. Navíc si byli dobře vědomi špatné zdravotní situace nepřátel.

Vítězství Francouzů se zdálo takřka jisté. Ostatně byli o něm přesvědčeni i Angličani, ovšem neměli kam prchnout. Zde se zrodil první předpoklad francouzské porážky. Vysoce postavení těžkooděnci se drali k útoku, aby mohli nabrat co nejvíce zajatců s příslibem výkupného, narušili tak obvyklou taktiku k výpadu. Jenže celou noc před bitvou hustě pršelo. Když se rozjeli do útoku, uvízli težkooděnci v bahně a lehce vyzbrojení angličtí lučištníci, kteří dominovali Jindřichovu vojsku, je ze své výhodné pozice začali brutálně zabíjet. Vzhledem k tomu, že bojiště bylo poměrně úzké kvůli okolním lesům, početní převaha Francouzů se nedala plně využít.

Dlouho se soudilo, že klíčem k anglickému úspěchu vedla střelba z dlouhých luků. Jenže podle novodobých testů šípy nedokázaly prorazit rytířské brnění, tudíž dnes můžeme konstatovat, že francouzskou armádu spláchl déšť.

Související

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.
Írán se připravuje na oslavy výročí islámské republiky.

Většina Íránců kritizujících současný režim by návrat před rok 1979 nechtěla, uvádí Horčička

Uplynulo 45 let od oficiálního zrušení monarchie v Íránu, čímž byla završena islámská revoluce vedená duchovním Rúholláhem Chomejním. Následný proces islamizace země postupoval velmi rychle a její ráz proměnil během několika málo let, uvádí Matouš Horčička v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na Blízký východ působící v Asociaci pro mezinárodní otázky v té souvislosti upozorňuje, že svržená vláda šáha Muhammada Rezy Pahlavího svou prozápadní a sekulární orientací neodrážela postoje velké části íránské společnosti, která byla tradičně a nábožensky laděná. Dále vysvětlil například to, proč uchopení moci Chomejním představovalo logické vyústění tehdejších událostí nebo jaké jsou nástroje, kterými z revoluce vzešlý systém udržuje v zemi dlouhá desetiletí status quo.

Více souvisejících

historie Anglie Francie válka

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

Před 200 lety se narodil zakladatel moderní hudby Bedřich Smetana. Jaký byl jeho soukromý život?

Je tomu přesně 200 let od narození Bedřicha Smetany, jednoho z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů. O jeho dílech bylo již napsáno mnohé, Smetanův soukromý život také není tajemstvím. Kdo byly jeho osudové ženy a jaký na něj měly vliv? 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy