Poslední rytířský turnaj? Z velkolepé přehlídky se stala neuvěřitelná fraška

Romantismus byl v 19. století na svém vrcholu a jen těžko ještě někdy dosáhne idealizace minulosti podobné úrovně. Šlechticové, kteří na svých pozemcích nemohli najít nějakou pěknou zříceninu zděděnou po předcích si ve svých zámeckých parcích nechávali stavět jejich umělé napodobeniny. Psaly se historické romány, které měly více společného s Artušovskými legendami než se středověkou realitou. Došlo ale i k pokusům se do historie opravdu vrátit a zažít si ji na vlastní kůži – jedním z nich byl pokus o rytířský turnaj v Eglintonu.

Archibald Montgomerie, třináctý vévoda Eglinton, patřil mezi největší fanoušky romantismu na britských ostrovech, a tak asi neudiví, že i politickým smýšlením byl konzervativec. Proto také velmi nelibě nesl fakt, že liberálové uskromnili korunovační ceremoniál královny Viktorie a rozhodl se tuto velkolepou podívanou nahradit oživením tradice rytířských turnajů. I proto chtěl svůj turnaj zpřístupnit široké veřejnosti, ovšem s jednou podmínkou – aby byla zachována atmosféra i diváci si museli pořídit středověké šaty.

V nápodobě středověkých tradic (či spíše rytířských legend) se také účastníci turnaje přihlašovali pod přezdívkami jako byl Dračí rytíř nebo Rytíř Černého Lva. Zájem diváků byl ohromující, odhady se pohybují okolo sta tisíc diváků, což bylo podstatně více než si Eglintonské panství mohlo dovolit ubytovat. Už to naznačovalo, že turnaj nebude mít problém se zájmem veřejnosti jako spíše s organizační stránkou věci. 

Turnajové klání začalo 29. srpna 1839, ale už od počátku ho provázely problém. Některé nemohli pořadatelé ovlivnit, jiné jdou na vrub jejich naprosto naivnímu a zidealizovanému pohledu na středověk. Celé slavnosti nepřálo počasí, zejména nepřestávající průtrž mračen dělala organizátorům velké starosti. Tribuny pro diváky byly totiž nedostatečně chráněné před deštěm a ani stany pro přípravu rytířů a závěrečné hodování nebyly schopny odolat přívalům deště.

Ztížené podmínky na kolbišti spojené s nedostatečným výcvikem a zkušeností neprospívaly ani výkonům jednotlivých rytířů. Ti sice opravdu vypadali velkolepě, protože navlečení ve zbrojích, které našli na stěnách svých sídel, popřípadě si je půjčili ze sbírek Londýnského Toweru, ale málokterý z nich se v nich cítil pohodlně. Někteří proto, že na pohyb v brnění nebyli zvyklí, jiným zase zbroj vůbec nepasovala, protože jejich předci častokrát měli dost jiné tělesné proporce. Podobně nepřipravení byli i koně, kteří se bez nedostatečnému výcviku plašili kvůli hlomozu a cinkotu zbrojí a nezvyklému úboru do kterého byli podobně jako rytíři navlečeni.

Díky tomu z plánované velkolepé úvodní přehlídky, která měla diváky ohromit a vrátit zpět do hrdinské minulosti stala dlouhá a únavná fraška. Podobně ohromující byly i výkony účastníků, realita totiž značně překonávala představy rytířů - jediný kdo dokázal svým kopím správně trefit protivníkův štít byl sám organizátor turnaje, vévoda Eglinton, žádný div že nakonec celý turnaj vyhrál.

Asi nic nedokumentuje lépe posun dobového myšlení v 19. století směrem ke kapitalismu než události následující Eglintonský turnaj. Turnaj totiž provázela rozsáhlá „marketingová kampaň,“ která se vyznačovala masovou výrobou suvenýrů – od kuchyňského nádobí až po umělecké předměty s portréty  rytířů. Všechny ale přitom zobrazovaly idealizovaný obraz turnaje plného hrdinných rytířů v zářivých zbrojích. Tak i přesto, že ze sportovního hlediska turnaj skončil fiaskem a účastnici si odváželi především ztrátu ideálů a pošramocenou hrdost, nebyly romantické představy o středověku ohoroženy. Kolikrát je totiž důležitější, jak jsou události zachovány v historické paměti než jak se ve skutečnosti udály.Turnaj v Eglintonu je toho dobrým důkazem.

Související

Krásy Skotska, Edinburgh

Černá královna krásy? Afričanka Elen More ovládla královský dvůr

Na dvorech středověkých panovníků se dalo najít leccos. Od exotických zvířat, přes nejrůznější umělce, šašky, alchymisty a šarlatány až po nejrůznější zvláštní existence. Oblíbenou figurkou byl také často dvorní mouřenín. Málokdo by ale hledal Afričany na dvoře skotských králů. Přesto se na začátku 16. století v Edinburghu objevila i černá královna krásy Elen More. A nebyla jedinou.
Rytíř, ilustrační foto

Křižáci a křižačky? Ženy se chopily zbraně a šly dobýt Jeruzalém

Když se zmíní slovo křížové výpravy, není těžké si představit zástupy rytířů v pláštích označených křížem táhnoucí sluncem rozpálenou pouští do Svatého města Jeruzalém. Málokdo ale k těmto poutníkům-bojovníkům přiřadí příslušnice něžného pohlaví. Přesto se ale ženy na křížových výpravách objevovaly. A nebylo jich málo.

Více souvisejících

rytíři Anglie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4 Prohlédněte si galerii

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka

Hned na úvod 88. mistrovství světa v hokeji, které se letos koná v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu, se spolu v rámci základní skupiny B utkal obhájce titulu mistrů světa Česká republika se Švýcarskem a zopakoval se tak svůj souboj z loňského finále MS v Praze. Do duelu nenastoupil oproti původním předpokladům útočník Martin Nečas, jemuž zůstala část výstroje na letišti v Londýně. Dále se pak na soupisku nedostali Adam Klapka, Daniel Gazda a Josef Kořenář. .

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační fotografie.

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Armáda Indie

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 

Aktualizováno před 12 hodinami

Vladimir Putin promlouvá na oslavách u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. (9.5.2025) Prohlédněte si galerii

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 16 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.

Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy