Romantismus byl v 19. století na svém vrcholu a jen těžko ještě někdy dosáhne idealizace minulosti podobné úrovně. Šlechticové, kteří na svých pozemcích nemohli najít nějakou pěknou zříceninu zděděnou po předcích si ve svých zámeckých parcích nechávali stavět jejich umělé napodobeniny. Psaly se historické romány, které měly více společného s Artušovskými legendami než se středověkou realitou. Došlo ale i k pokusům se do historie opravdu vrátit a zažít si ji na vlastní kůži – jedním z nich byl pokus o rytířský turnaj v Eglintonu.
Archibald Montgomerie, třináctý vévoda Eglinton, patřil mezi největší fanoušky romantismu na britských ostrovech, a tak asi neudiví, že i politickým smýšlením byl konzervativec. Proto také velmi nelibě nesl fakt, že liberálové uskromnili korunovační ceremoniál královny Viktorie a rozhodl se tuto velkolepou podívanou nahradit oživením tradice rytířských turnajů. I proto chtěl svůj turnaj zpřístupnit široké veřejnosti, ovšem s jednou podmínkou – aby byla zachována atmosféra i diváci si museli pořídit středověké šaty.
V nápodobě středověkých tradic (či spíše rytířských legend) se také účastníci turnaje přihlašovali pod přezdívkami jako byl Dračí rytíř nebo Rytíř Černého Lva. Zájem diváků byl ohromující, odhady se pohybují okolo sta tisíc diváků, což bylo podstatně více než si Eglintonské panství mohlo dovolit ubytovat. Už to naznačovalo, že turnaj nebude mít problém se zájmem veřejnosti jako spíše s organizační stránkou věci.
Turnajové klání začalo 29. srpna 1839, ale už od počátku ho provázely problém. Některé nemohli pořadatelé ovlivnit, jiné jdou na vrub jejich naprosto naivnímu a zidealizovanému pohledu na středověk. Celé slavnosti nepřálo počasí, zejména nepřestávající průtrž mračen dělala organizátorům velké starosti. Tribuny pro diváky byly totiž nedostatečně chráněné před deštěm a ani stany pro přípravu rytířů a závěrečné hodování nebyly schopny odolat přívalům deště.
Ztížené podmínky na kolbišti spojené s nedostatečným výcvikem a zkušeností neprospívaly ani výkonům jednotlivých rytířů. Ti sice opravdu vypadali velkolepě, protože navlečení ve zbrojích, které našli na stěnách svých sídel, popřípadě si je půjčili ze sbírek Londýnského Toweru, ale málokterý z nich se v nich cítil pohodlně. Někteří proto, že na pohyb v brnění nebyli zvyklí, jiným zase zbroj vůbec nepasovala, protože jejich předci častokrát měli dost jiné tělesné proporce. Podobně nepřipravení byli i koně, kteří se bez nedostatečnému výcviku plašili kvůli hlomozu a cinkotu zbrojí a nezvyklému úboru do kterého byli podobně jako rytíři navlečeni.
Díky tomu z plánované velkolepé úvodní přehlídky, která měla diváky ohromit a vrátit zpět do hrdinské minulosti stala dlouhá a únavná fraška. Podobně ohromující byly i výkony účastníků, realita totiž značně překonávala představy rytířů - jediný kdo dokázal svým kopím správně trefit protivníkův štít byl sám organizátor turnaje, vévoda Eglinton, žádný div že nakonec celý turnaj vyhrál.
Asi nic nedokumentuje lépe posun dobového myšlení v 19. století směrem ke kapitalismu než události následující Eglintonský turnaj. Turnaj totiž provázela rozsáhlá „marketingová kampaň,“ která se vyznačovala masovou výrobou suvenýrů – od kuchyňského nádobí až po umělecké předměty s portréty rytířů. Všechny ale přitom zobrazovaly idealizovaný obraz turnaje plného hrdinných rytířů v zářivých zbrojích. Tak i přesto, že ze sportovního hlediska turnaj skončil fiaskem a účastnici si odváželi především ztrátu ideálů a pošramocenou hrdost, nebyly romantické představy o středověku ohoroženy. Kolikrát je totiž důležitější, jak jsou události zachovány v historické paměti než jak se ve skutečnosti udály.Turnaj v Eglintonu je toho dobrým důkazem.
Související

Černá královna krásy? Afričanka Elen More ovládla královský dvůr

Křižáci a křižačky? Ženy se chopily zbraně a šly dobýt Jeruzalém
Aktuálně se děje
před 42 minutami

Izrael proměnil Gazu v masový hrob, zaznělo na půdě Mezinárodního soudního dvora
před 1 hodinou

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert
před 2 hodinami

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik
před 2 hodinami

Rubio: Tento týden bude klíčový. Rozhodne se o všem
před 3 hodinami

Proč neumíme zastavit extrémní počasí? Firmy přišly na způsob, jak se dostat z obliga
před 4 hodinami

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu
před 5 hodinami

Překvapení pro celý svět: Kardinálové jsou hvězdy sociálních sítí, o papeže se nejvíce zajímá generace Z
před 5 hodinami

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku
před 6 hodinami

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo
před 8 hodinami

Jarní počasí ukáže příjemnou tvář, vyplývá z týdenní předpovědi
včera

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně
včera

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate
včera

Finále extraligy pokračuje. Pardubice zvítězily v Brně, bude se hrát sedmý zápas
včera

Zima definitivně skončila. Meteorologové prozradili, čím byla výjimečná
včera

Dva zranění, čtyři zadržení. Policie vyšetřuje incident před barem v Milevsku
včera

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček
včera

Češi opět ukázali velké srdce. Do sbírky potravin se zapojil rekordní počet obchodů
včera

Drama kolem šéfa ČT pokračuje. Souček porušil dohodu se mnou, tvrdí Xaver
včera

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný
Aktualizováno včera
Tragédie ve Vancouveru. Auto najelo do davu na ulici, na místě jsou mrtví a zranění
Tragédie se v sobotu večer místního času stala v kanadském Vancouveru. Auto najelo do lidí během pouličního festivalu, podle policií je několik osob po smrti. Další účastníci akce utrpěli zranění. Řidič vozidla skončil v rukou policistů.
Zdroj: Lucie Podzimková