Poslední rytířský turnaj? Z velkolepé přehlídky se stala neuvěřitelná fraška

Romantismus byl v 19. století na svém vrcholu a jen těžko ještě někdy dosáhne idealizace minulosti podobné úrovně. Šlechticové, kteří na svých pozemcích nemohli najít nějakou pěknou zříceninu zděděnou po předcích si ve svých zámeckých parcích nechávali stavět jejich umělé napodobeniny. Psaly se historické romány, které měly více společného s Artušovskými legendami než se středověkou realitou. Došlo ale i k pokusům se do historie opravdu vrátit a zažít si ji na vlastní kůži – jedním z nich byl pokus o rytířský turnaj v Eglintonu.

Archibald Montgomerie, třináctý vévoda Eglinton, patřil mezi největší fanoušky romantismu na britských ostrovech, a tak asi neudiví, že i politickým smýšlením byl konzervativec. Proto také velmi nelibě nesl fakt, že liberálové uskromnili korunovační ceremoniál královny Viktorie a rozhodl se tuto velkolepou podívanou nahradit oživením tradice rytířských turnajů. I proto chtěl svůj turnaj zpřístupnit široké veřejnosti, ovšem s jednou podmínkou – aby byla zachována atmosféra i diváci si museli pořídit středověké šaty.

V nápodobě středověkých tradic (či spíše rytířských legend) se také účastníci turnaje přihlašovali pod přezdívkami jako byl Dračí rytíř nebo Rytíř Černého Lva. Zájem diváků byl ohromující, odhady se pohybují okolo sta tisíc diváků, což bylo podstatně více než si Eglintonské panství mohlo dovolit ubytovat. Už to naznačovalo, že turnaj nebude mít problém se zájmem veřejnosti jako spíše s organizační stránkou věci. 

Turnajové klání začalo 29. srpna 1839, ale už od počátku ho provázely problém. Některé nemohli pořadatelé ovlivnit, jiné jdou na vrub jejich naprosto naivnímu a zidealizovanému pohledu na středověk. Celé slavnosti nepřálo počasí, zejména nepřestávající průtrž mračen dělala organizátorům velké starosti. Tribuny pro diváky byly totiž nedostatečně chráněné před deštěm a ani stany pro přípravu rytířů a závěrečné hodování nebyly schopny odolat přívalům deště.

Ztížené podmínky na kolbišti spojené s nedostatečným výcvikem a zkušeností neprospívaly ani výkonům jednotlivých rytířů. Ti sice opravdu vypadali velkolepě, protože navlečení ve zbrojích, které našli na stěnách svých sídel, popřípadě si je půjčili ze sbírek Londýnského Toweru, ale málokterý z nich se v nich cítil pohodlně. Někteří proto, že na pohyb v brnění nebyli zvyklí, jiným zase zbroj vůbec nepasovala, protože jejich předci častokrát měli dost jiné tělesné proporce. Podobně nepřipravení byli i koně, kteří se bez nedostatečnému výcviku plašili kvůli hlomozu a cinkotu zbrojí a nezvyklému úboru do kterého byli podobně jako rytíři navlečeni.

Díky tomu z plánované velkolepé úvodní přehlídky, která měla diváky ohromit a vrátit zpět do hrdinské minulosti stala dlouhá a únavná fraška. Podobně ohromující byly i výkony účastníků, realita totiž značně překonávala představy rytířů - jediný kdo dokázal svým kopím správně trefit protivníkův štít byl sám organizátor turnaje, vévoda Eglinton, žádný div že nakonec celý turnaj vyhrál.

Asi nic nedokumentuje lépe posun dobového myšlení v 19. století směrem ke kapitalismu než události následující Eglintonský turnaj. Turnaj totiž provázela rozsáhlá „marketingová kampaň,“ která se vyznačovala masovou výrobou suvenýrů – od kuchyňského nádobí až po umělecké předměty s portréty  rytířů. Všechny ale přitom zobrazovaly idealizovaný obraz turnaje plného hrdinných rytířů v zářivých zbrojích. Tak i přesto, že ze sportovního hlediska turnaj skončil fiaskem a účastnici si odváželi především ztrátu ideálů a pošramocenou hrdost, nebyly romantické představy o středověku ohoroženy. Kolikrát je totiž důležitější, jak jsou události zachovány v historické paměti než jak se ve skutečnosti udály.Turnaj v Eglintonu je toho dobrým důkazem.

Související

Krásy Skotska, Edinburgh

Černá královna krásy? Afričanka Elen More ovládla královský dvůr

Na dvorech středověkých panovníků se dalo najít leccos. Od exotických zvířat, přes nejrůznější umělce, šašky, alchymisty a šarlatány až po nejrůznější zvláštní existence. Oblíbenou figurkou byl také často dvorní mouřenín. Málokdo by ale hledal Afričany na dvoře skotských králů. Přesto se na začátku 16. století v Edinburghu objevila i černá královna krásy Elen More. A nebyla jedinou.
Rytíř, ilustrační foto

Křižáci a křižačky? Ženy se chopily zbraně a šly dobýt Jeruzalém

Když se zmíní slovo křížové výpravy, není těžké si představit zástupy rytířů v pláštích označených křížem táhnoucí sluncem rozpálenou pouští do Svatého města Jeruzalém. Málokdo ale k těmto poutníkům-bojovníkům přiřadí příslušnice něžného pohlaví. Přesto se ale ženy na křížových výpravách objevovaly. A nebylo jich málo.

Více souvisejících

rytíři Anglie

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

před 6 hodinami

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

před 8 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

Tragédie ve Vancouveru. Auto najelo do davu na ulici, na místě jsou mrtví a zranění

Tragédie se v sobotu večer místního času stala v kanadském Vancouveru. Auto najelo do lidí během pouličního festivalu, podle policií je několik osob po smrti. Další účastníci akce utrpěli zranění. Řidič vozidla skončil v rukou policistů. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy