Před 100 lety si britská královská rodina změnila jméno. Proč?

Ačkoliv britská královská rodina málokdy užívá své příjmení, každý její člen ho má. Před 100 lety se rodina přejmenovala a vzdala se původního jména a titulů, které k němu patřily. Ne všichni se však jmenují stejně. Záleží na tom, jak blízko jsou k trůnu.

Na rozdíl od většiny lidí členům britské rodiny obvykle stačí jejich křestní jméno a všichni vědí, o kom se mluví. Přesto rodina příjmení má. A před sto lety došlo ke změně, která britskou královskou rodinu proměnila ve více...britskou. Do té doby znělo příjmení královské rodiny velmi německy.

Od roku 1714 nesla královská rodina jméno Hanover, to ovšem skončilo královnou Viktorií, která byla poslední z této linie. Její potomci převzali jméno jejího manžela prince Alberta. Jeho příjmení znělo Saxe-Coburk-Gotha (dynastie Sasko-Kobursko-Gothajská), Albert pocházel z vedlejší větve rodu Wettin. Současná královna má tedy množství německých předků.

Nejen, že toto jméno je trochu jako jazykolam, v období první světové války německy znějící příjmení budilo nejistotu a odpor mezi Brity. Podle historika Rogera Fulforda šlo o „hloupé pobouření“, ovšem tehdejší král Jiří V. se rozhodl přiblížit se svému lidu a ujistit je, že královská rodina má na srdci britské zájmy. Z rodiny Saxe-Coburg-Gotha tedy vznikla dynastie Windsorů, do níž patří všichni panovníci po Jiřím V., včetně Alžběty II. Toto prohlášení král vydal 17. července 1917.

Když se Alžběta II. vdávala za prince Philipa, byl ještě řeckým a dánským princem s příjmením Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. Ještě před svatbou v roce 1947 se Philip svých titulů vzdal a přijal angličtější jméno Mountbatten po prarodičích z matčiny strany, byl také jmenován vévodou z Edinburghu.

V roce 1952 se Alžběta II. stala královnou. A Philip očekával, že se ona i jejich děti budou jmenovat po něm, jak bylo obvyklé. Královna Mary, Alžbětina babička, a premiér Winston Churchill trvali na tom, aby si Alžběta nechala jméno Windsor, což ona udělala. Philipa to rozzuřilo a zkomplikovalo to jejich vztah na dlouhá léta.

V roce 1960 pak Alžběta II. rozhodla, že královská rodina si sice nadále ponechá jméno Windor, ovšem potomci, kteří neměli tituly prince či princezny a oslovení Jeho/Její královská výsost, ponesou jméno Mounbatten-Windsor. Toto prohlášení vyšlo až po smrti královny Mary a rezignaci Winstona Churchilla.

Přesto však nelze říct, že královna je Němka. Německou krev v sobě královská rodina rozhodně má, Alžběta II. je však zároveň potomkem rodů Stuartů či Tudorovců.

Související

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

Více souvisejících

královská rodina (gbr) Královna Alžběta II. Princ Philip Anglie

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy