Před 100 lety si britská královská rodina změnila jméno. Proč?

Ačkoliv britská královská rodina málokdy užívá své příjmení, každý její člen ho má. Před 100 lety se rodina přejmenovala a vzdala se původního jména a titulů, které k němu patřily. Ne všichni se však jmenují stejně. Záleží na tom, jak blízko jsou k trůnu.

Na rozdíl od většiny lidí členům britské rodiny obvykle stačí jejich křestní jméno a všichni vědí, o kom se mluví. Přesto rodina příjmení má. A před sto lety došlo ke změně, která britskou královskou rodinu proměnila ve více...britskou. Do té doby znělo příjmení královské rodiny velmi německy.

Od roku 1714 nesla královská rodina jméno Hanover, to ovšem skončilo královnou Viktorií, která byla poslední z této linie. Její potomci převzali jméno jejího manžela prince Alberta. Jeho příjmení znělo Saxe-Coburk-Gotha (dynastie Sasko-Kobursko-Gothajská), Albert pocházel z vedlejší větve rodu Wettin. Současná královna má tedy množství německých předků.

Nejen, že toto jméno je trochu jako jazykolam, v období první světové války německy znějící příjmení budilo nejistotu a odpor mezi Brity. Podle historika Rogera Fulforda šlo o „hloupé pobouření“, ovšem tehdejší král Jiří V. se rozhodl přiblížit se svému lidu a ujistit je, že královská rodina má na srdci britské zájmy. Z rodiny Saxe-Coburg-Gotha tedy vznikla dynastie Windsorů, do níž patří všichni panovníci po Jiřím V., včetně Alžběty II. Toto prohlášení král vydal 17. července 1917.

Když se Alžběta II. vdávala za prince Philipa, byl ještě řeckým a dánským princem s příjmením Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. Ještě před svatbou v roce 1947 se Philip svých titulů vzdal a přijal angličtější jméno Mountbatten po prarodičích z matčiny strany, byl také jmenován vévodou z Edinburghu.

V roce 1952 se Alžběta II. stala královnou. A Philip očekával, že se ona i jejich děti budou jmenovat po něm, jak bylo obvyklé. Královna Mary, Alžbětina babička, a premiér Winston Churchill trvali na tom, aby si Alžběta nechala jméno Windsor, což ona udělala. Philipa to rozzuřilo a zkomplikovalo to jejich vztah na dlouhá léta.

V roce 1960 pak Alžběta II. rozhodla, že královská rodina si sice nadále ponechá jméno Windor, ovšem potomci, kteří neměli tituly prince či princezny a oslovení Jeho/Její královská výsost, ponesou jméno Mounbatten-Windsor. Toto prohlášení vyšlo až po smrti královny Mary a rezignaci Winstona Churchilla.

Přesto však nelze říct, že královna je Němka. Německou krev v sobě královská rodina rozhodně má, Alžběta II. je však zároveň potomkem rodů Stuartů či Tudorovců.

Související

Více souvisejících

královská rodina (gbr) Královna Alžběta II. Princ Philip Anglie

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 1 hodinou

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 3 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 18 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu

Německý kancléř Olaf Scholz slíbil veškerou pomoc obětem pátečního útoku na vánočním trhu v Magdeburgu a také detailní vyšetření hrůzného činu. Na svědomí ho má lékař původem ze Saúdské Arábie, jehož policie zadržela na místě tragédie. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy