Před 100 lety si britská královská rodina změnila jméno. Proč?

Ačkoliv britská královská rodina málokdy užívá své příjmení, každý její člen ho má. Před 100 lety se rodina přejmenovala a vzdala se původního jména a titulů, které k němu patřily. Ne všichni se však jmenují stejně. Záleží na tom, jak blízko jsou k trůnu.

Na rozdíl od většiny lidí členům britské rodiny obvykle stačí jejich křestní jméno a všichni vědí, o kom se mluví. Přesto rodina příjmení má. A před sto lety došlo ke změně, která britskou královskou rodinu proměnila ve více...britskou. Do té doby znělo příjmení královské rodiny velmi německy.

Od roku 1714 nesla královská rodina jméno Hanover, to ovšem skončilo královnou Viktorií, která byla poslední z této linie. Její potomci převzali jméno jejího manžela prince Alberta. Jeho příjmení znělo Saxe-Coburk-Gotha (dynastie Sasko-Kobursko-Gothajská), Albert pocházel z vedlejší větve rodu Wettin. Současná královna má tedy množství německých předků.

Nejen, že toto jméno je trochu jako jazykolam, v období první světové války německy znějící příjmení budilo nejistotu a odpor mezi Brity. Podle historika Rogera Fulforda šlo o „hloupé pobouření“, ovšem tehdejší král Jiří V. se rozhodl přiblížit se svému lidu a ujistit je, že královská rodina má na srdci britské zájmy. Z rodiny Saxe-Coburg-Gotha tedy vznikla dynastie Windsorů, do níž patří všichni panovníci po Jiřím V., včetně Alžběty II. Toto prohlášení král vydal 17. července 1917.

Když se Alžběta II. vdávala za prince Philipa, byl ještě řeckým a dánským princem s příjmením Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. Ještě před svatbou v roce 1947 se Philip svých titulů vzdal a přijal angličtější jméno Mountbatten po prarodičích z matčiny strany, byl také jmenován vévodou z Edinburghu.

V roce 1952 se Alžběta II. stala královnou. A Philip očekával, že se ona i jejich děti budou jmenovat po něm, jak bylo obvyklé. Královna Mary, Alžbětina babička, a premiér Winston Churchill trvali na tom, aby si Alžběta nechala jméno Windsor, což ona udělala. Philipa to rozzuřilo a zkomplikovalo to jejich vztah na dlouhá léta.

V roce 1960 pak Alžběta II. rozhodla, že královská rodina si sice nadále ponechá jméno Windor, ovšem potomci, kteří neměli tituly prince či princezny a oslovení Jeho/Její královská výsost, ponesou jméno Mounbatten-Windsor. Toto prohlášení vyšlo až po smrti královny Mary a rezignaci Winstona Churchilla.

Přesto však nelze říct, že královna je Němka. Německou krev v sobě královská rodina rozhodně má, Alžběta II. je však zároveň potomkem rodů Stuartů či Tudorovců.

Související

Karel III.

Karel III. se poprvé od diagnózy ukázal Britům. S Camillou šel do kostela

Britský král Karel III. se zatím s nepříjemnou diagnózou vyrovnává dobře. Po sobotním prvním prohlášení se v neděli poprvé od zveřejnění informace o zdravotním stavu ukázal na veřejnosti. Buckinghamský palác před týdnem oznámil, že králi byl diagnostikován blíže nespecifikovaný typ rakoviny.

Více souvisejících

královská rodina (gbr) Královna Alžběta II. Princ Philip Anglie

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy