Emma z Normandie: Vládkyně poloviny Evropy bojovala s vikingy i se syny

Málokterá žena historie má na kontě tolik titulů královen. Ema z Normandie byla sama dvakrát královnou Anglie a dvakrát královnou-matkou. K tomu ještě můžeme přidat titul královny Dánska a Norska. Aby je ale získala, musela se postavit nejen Vikingům, ale i vlastním a nevlastním synům. To vše vypovídá to zejména o bouřlivé době, která v Anglii na počátku 11. století panovala a kde se králové střídali jak na běžícím páse.

Vezmeme to všechno hezky popořadě. Vzhledem k tomu, že se z té doby se dochovalo jen minimum pramenů, do historie nám Ema vstupuje až jako dospělá žena, když se vdává za anglického krále Ethelreda „Nepřipraveného“ v roce 1002, zhruba ve věku 18let. Ethelred se pomocí sňatku snažil zpacifikovat Normandii, která často sloužila jako základna vikingslých nájezdů na Anglii. S Ethelredem měla Ema dva syny, Eduarda „vyznavače“ (to, že má přízvisko napovídá, že to je jeden z pozdějších anglických králů) a Alfreda Ethelinga.

Jenomže Ethelred si přízvisko „Nepřipravený“ nevysloužil pro nic za nic. O Anglii totiž poměrně rychle přišel, když ho zaskočila invaze Vikingů pod vedením krále Svena. Když nedlouho poté zemřel, Emma přišla o titul královny. A protože Emma byla až jeho druhou manželkou, tak se následníkem trůnu stal Ethelredův syn z prvního manželství. Ne snad, že by se o Ema o prosazení svého syna Edmunda nesnažila, ale šlechtická opozice byla prostě silnější.

Na další příležitost promluvit do politiky nemusela Emma čekat dlouho. Přišla další vikingská invaze, kterou vedl dánský král Knut. Emma dlouhou dobu držela Londýn proti Vikingům a podvolila se teprve poté, co se dohodla na svatbě s Knutem. Tak se stala podruhé anglickou královnou. Dalo by se říct, že když nevymohla královský titul pro svého syna s pomocí anglosaské šlechty, zařídila si titul spojenectvím s Vikingy. Svatbou také patrně zachránila své  dva syny před smrtí. Všech ostatních možných konkurentů s nárokem na anglický trůn se totiž Knut nemilosrdně zbavil.

Postupem času se podle všeho Emma s Knutem hodně sblížila. Děti z prvního manželství poslala na výchovu do Normandie (těžko říct, jestli proto, aby je ochránila, anebo proto, aby si nekomplikovala manželství). Knutovi porodila syna Hardaknuta a dceru Gunhildu. Jenomže i v tomto případě byla až druhou manželkou, a tak i tyto děti měly k anglickému trůnu daleko. Po smrti Knuta proto nastoupil na trůn jeho syn z jeho prvního manželství Harold.

Synům Emmy z prvního manželství se moc nedařilo. Když se roku 1036 odhodlali vrátit do Anglie a navštívit svou matku, byli zajati. Zatímco Edmundovi se podařilo uniknout, Ethlered byl oslepen a na následky tohoto zákroku záhy zemřel. Za únosem stál patrně Harold, který se tak chtěl zbavit potencionálních následníků trůnu. Což se mu povedlo jen částečně, protože Edmund unikl zpět do Normandie.

Nakonec se ale královského titulu dočkali oba její zbylí synové, jak Hardaknut, tak Edmund. Po dva roky dokonce vládli Anglií společně, což je věc v té době zcela nevídaná. Patrně je možné za tím vidět právě vliv královny-matky Emmy. Někteří badatelé dokonce spekulují o tom, že Emma mohla být jakýmsi třetím spoluvládcem. Ani to ale jejím ambicím nestačilo. Neváhala se dokonce obrátit i proti vlastnímu synovi z prvního manželství. Po smrti Hardaknuta totiž na trůn nepodpořila Edmunda, ale jiného uchazeče o trůn. Žádný div, že konec svého života strávila mimo Anglii na dvoře flanderského hraběte. Její intriky ji totiž nadělaly celou řadu mocných nepřátel a zastání od syna, proti kterému spřádala intriky, asi čekat nemohla.

Zajímavý byl i její posmrtný život. Ve 14. století vznikla legenda, která tvrdila, že Emma byla obviněna z cizoložnictví. Aby dokázala svou nevinnu rozhodla se podrobit božímu soudu ohněm - musela přejít po žhavém uhlí. Podle legendy se jí podařilo aniž by utrpěla jakékoli zranění. V 17. století, během anglické revoluce, vtrhli příznivci parlamentu i do královské hrobky ve Westminsteru, kde byla Emma pohřbena vedle svého druhého manžela Knuta. V demokratickém zápalu parlamentaristé vyloupili hrobku a ostatky z ní rozházeli po katedrále. Smutný konec pro několikanásobnou královnu, která patřila mezi nejmocnější ženy celého středověku.

Související

Snímek z dánského filmu Divoch.

RECENZE: Netradiční dánský snímek Divoch maskuje lidské drama za krimi komedii

Temná tragikomedie o krizi středního věku, ztraceném mužství i o vlivu vlastního kriminálního jednání na člověka. Divoch od mladého dánského režiséra se vymyká z běžného žánru komedie, do níž vkládá silné myšlenky podněcující diváka k přemýšlení. Příběh je silně spjat s krásnou norskou krajinou, jejíž nástrahy jsou často katalyzátorem událostí.

Více souvisejících

vikingové Anglie britská královna historie

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Třetí světová válka Ruska proti NATO nikdy nebyla reálnější. Zuřivý Medveděv opět vyhrožuje světu

Bývalý prezident Ruské federace a současný zástupce šéfa Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv opět upozornil na narůstající hrozbu konfliktu mezi Ruskem a NATO, varující před možností vypuknutí třetí světové války. Tato prohlášení učinil na platformě Telegram.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy