RECENZE: Netradiční dánský snímek Divoch maskuje lidské drama za krimi komedii

Temná tragikomedie o krizi středního věku, ztraceném mužství i o vlivu vlastního kriminálního jednání na člověka. Divoch od mladého dánského režiséra se vymyká z běžného žánru komedie, do níž vkládá silné myšlenky podněcující diváka k přemýšlení. Příběh je silně spjat s krásnou norskou krajinou, jejíž nástrahy jsou často katalyzátorem událostí.

Martin (Rasmus Bjerg) prožívá ukázkovou krizi středního věku, kterou se rozhodl řešit útěkem od společnosti do horských lesů v Norsku. Zde si vybudoval tábořiště, vybavil se lukem a šípy a místo soudobého oblečení nosí kožešiny, čímž se snaží přiblížit životu v dálné minulosti lidstva.

Jednoho dne ve svém táboře narazí na zraněného Musu (Zaki Youssef). Pašerák drog jel se svými kumpány na trajekt, jenže cestou havarovali, Musa se domníval, že jsou jeho parťáci mrtví a ač zraněn, rozhodnul se z místa nehody uprchnout. Tak se dostává do Martinova tábořiště.

Musu se pokus Martina přesvědčit, aby mu pomohl dojít k trajektu. Jako záminka mu poslouží kolonie tradičně žijících „vikingů“, k nimž by se Martin měl podle Musy přidat. Martin jeho nabídku zprvu odmítá, ale poté, co se v jeho tábořišti objeví dvojice policistů, kteří se chystají zatknout Musu, rozhodne se mu Martin pomoci a oba se vydávají na cestu úchvatnou krajinou severských fjordů.

Snímek se sice prezentuje jako komedie, ale svými motivy silně podněcuje diváka k přemýšlení. Tím se Divoch stává spíše dramatem o krizi středního věku, do něhož zasahují prvky kriminálky. Toto vyznění podporují i poměrně drsné a explicitní záběry, kterými je divák počastován hned v úvodu snímku, aby si uvědomil, že tohle není jen obyčejná komedie.

Zábava je pak povětšinou vytěžena z iracionality jednání některých postav, které je občas obestřeno lehkou dávkou magického realismu jen proto, aby po chvíli došlo ke srážce s realitou, jež iracionalitu podtrhuje.

Paleta barev je převážně lehce odbarvená a temná, což pomáhá budovat atmosféru, v níž je neustále cítit jakési napětí. Jeho zdroj není zcela zřejmý, ale divák se tak dokáže poměrně úspěšně napojit na jednotlivé postavy.

Snímek však zaostává ve schopnosti dotáhnout nadhozené motivy a témata do patřičně gradujícího finále. Hlavní dějová linie je sice zakončena celkem dobře, ale vedlejší linky, a především některé situace zůstávají nedořešeny. Jsou tak pouze rozehrány, často jen naznačeny, ale pouze proto, aby mohly být opuštěny bez zásadnějšího vyvrcholení. Je to škoda, protože tolik nápřahů na smeč v jednom snímku se již dlouho neurodilo.

Celkově tak jde o docela zábavnou severskou komedii, které dominují temné tóny životní krize, kterou zažívá většina hlavních postav. Rozhodně se nejedná o snímek, který by bylo možné doporučit široké veřejnosti, ale kdokoliv má zájem vidět trochu jiné pojetí žánru komedie, ten by měl rozhodně zvážit návštěvu tohoto snímku. Fanouškům severské kinematografie můžeme snímek přímo doporučit, zejména v případě, že si chtějí obohatit svůj repertoár o komedii.

Celkové hodnocení: 65 %

Vildmænd (2021)

Hrají: Rasmus Bjerg, Zaki Youssef, Bjørn Sundquist, Sofie Gråbøl, Rune Temte, Marco Ilsø, Jonas Bergen Rahmanzadeh, Jonas Strand Gravli, Kathrine Thorborg Johansen, Camilla Frey, Håkon T. Nielsen, Tommy Karlsen, Katinka Evers-Jahnsen, Sigmund Hovind, Ørjan Steinsvik

Režie: Thomas Daneskov

Scénář: Thomas Daneskov, Morten Pape

Kamera: Jonatan Rolf Mose

Hudba: Ola Fløttum

Dánsko / 103 min / komedie

Související

John Wick 4

Recenze: Akční nářez John Wick: Kapitola 4 je nejlepším dílem série

Po covidové odmlce se vrací Keanu Reeves jako odpadlík z tajné mezinárodní skupiny zabijáků, která provozuje věhlasné hotely Continental. Tentokrát se proti Wickovi postaví vedení organizace známé jako Vysoký stůl, které proti němu využije i jeho dávného přítele Caina (Donnie Yen). 
film Ant-Man a Wasp: Quantumania

Recenze: Ant-Man a Wasp: Quantumania je jen nepodařená barevná estráda

Nový snímek z dílny Marvell Studios ukazuje, jak ještě nedávno nedotknutelný zdroj podařených komiksových filmů postupně vysychá a utápí se ve vlastní produkční nerozhodnosti. Sestupnou tendenci nezvrátil ani nový snímek, který je směsicí šablonovitého příběhu a generické nudy v barevném digitálním hávu. 

Více souvisejících

recenze filmy Kina dánsko komedie krimi drama film Divoch vikingové

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 20 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Maia Sandu

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

před 2 hodinami

NASA

NASA uspořádala první fórum o UFO. Některé objekty neumíme vysvětlit, přiznala

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO).  Uvedl to server BBC s tím, že na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

pohonné hmoty

Pohonné hmoty začaly zdražovat, cena nafty po čtyřech měsících roste

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku začaly v uplynulém týdnu zdražovat. Cena nafty roste po čtyřech měsících, zatím ale jen velmi mírně. Nejprodávanější benzin Natural 95 stál ve středu v průměru 36,67 koruny za litr, tedy o 15 haléřů víc než před týdnem. O dva haléře na 31,06 Kč/l vzrostla za týden průměrná cena nafty. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Stanislav Kázecký

Moldavsko je vystaveno ruské propagandě, většina voličů si přeje proevropské směřování, říká velvyslanec Kázecký

Velvyslanec České republiky v Moldavsku Stanislav Kázecký v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ujistil o stabilní politické situaci v zemi. Rusové tady podle něj šíří svůj vliv zejména díky rozšířené znalosti ruštiny napříč moldavskou společností. Přesto je zřejmé, že proevropské směřování Kišiněva podporuje velká část společnosti, a to hlavně podle výsledků posledních prezidentských a parlamentních voleb.  

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Kosovo

USA trestají Kosovo kvůli zodpovědnosti za dění na severu země

USA neumožní účast Kosova v rámci vojenského cvičení Defender Europe 23. Washington tak trestá Prištinu za neuposlechnutí rad, aby zabránila zvyšování napětí na severu země, kde převážně žijí etničtí Srbové. Na místní úřady přesto byly po bojkotovaných volbách dosazeni albánští starostové. 

včera

MS se Čechům podle Hadamczika nepovedlo, hráči měli na víc. Čeká na Jalonenovu analýzu

Dalo se očekávat, že jeho hodnocení působení českého národního týmu na mistrovství světa nebude nijak pozitivní. Osmé místo je nejhorší v historii českého hokeje a podle šéfa Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Aloise Hadamczika měli čeští reprezentanti ve složení, v jakém byli, na víc. Postrádal bojovnost a kreativitu. Bude tak proto nyní čekat na analýzu, kterou mu má předložit kouč Kari Jalonen a na základě ní bude výkonný výbor ČSLH řešit budoucnost trenéra u národního týmu. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy