RECENZE: Netradiční dánský snímek Divoch maskuje lidské drama za krimi komedii

Temná tragikomedie o krizi středního věku, ztraceném mužství i o vlivu vlastního kriminálního jednání na člověka. Divoch od mladého dánského režiséra se vymyká z běžného žánru komedie, do níž vkládá silné myšlenky podněcující diváka k přemýšlení. Příběh je silně spjat s krásnou norskou krajinou, jejíž nástrahy jsou často katalyzátorem událostí.

Martin (Rasmus Bjerg) prožívá ukázkovou krizi středního věku, kterou se rozhodl řešit útěkem od společnosti do horských lesů v Norsku. Zde si vybudoval tábořiště, vybavil se lukem a šípy a místo soudobého oblečení nosí kožešiny, čímž se snaží přiblížit životu v dálné minulosti lidstva.

Jednoho dne ve svém táboře narazí na zraněného Musu (Zaki Youssef). Pašerák drog jel se svými kumpány na trajekt, jenže cestou havarovali, Musa se domníval, že jsou jeho parťáci mrtví a ač zraněn, rozhodnul se z místa nehody uprchnout. Tak se dostává do Martinova tábořiště.

Musu se pokus Martina přesvědčit, aby mu pomohl dojít k trajektu. Jako záminka mu poslouží kolonie tradičně žijících „vikingů“, k nimž by se Martin měl podle Musy přidat. Martin jeho nabídku zprvu odmítá, ale poté, co se v jeho tábořišti objeví dvojice policistů, kteří se chystají zatknout Musu, rozhodne se mu Martin pomoci a oba se vydávají na cestu úchvatnou krajinou severských fjordů.

Snímek se sice prezentuje jako komedie, ale svými motivy silně podněcuje diváka k přemýšlení. Tím se Divoch stává spíše dramatem o krizi středního věku, do něhož zasahují prvky kriminálky. Toto vyznění podporují i poměrně drsné a explicitní záběry, kterými je divák počastován hned v úvodu snímku, aby si uvědomil, že tohle není jen obyčejná komedie.

Zábava je pak povětšinou vytěžena z iracionality jednání některých postav, které je občas obestřeno lehkou dávkou magického realismu jen proto, aby po chvíli došlo ke srážce s realitou, jež iracionalitu podtrhuje.

Paleta barev je převážně lehce odbarvená a temná, což pomáhá budovat atmosféru, v níž je neustále cítit jakési napětí. Jeho zdroj není zcela zřejmý, ale divák se tak dokáže poměrně úspěšně napojit na jednotlivé postavy.

Snímek však zaostává ve schopnosti dotáhnout nadhozené motivy a témata do patřičně gradujícího finále. Hlavní dějová linie je sice zakončena celkem dobře, ale vedlejší linky, a především některé situace zůstávají nedořešeny. Jsou tak pouze rozehrány, často jen naznačeny, ale pouze proto, aby mohly být opuštěny bez zásadnějšího vyvrcholení. Je to škoda, protože tolik nápřahů na smeč v jednom snímku se již dlouho neurodilo.

Celkově tak jde o docela zábavnou severskou komedii, které dominují temné tóny životní krize, kterou zažívá většina hlavních postav. Rozhodně se nejedná o snímek, který by bylo možné doporučit široké veřejnosti, ale kdokoliv má zájem vidět trochu jiné pojetí žánru komedie, ten by měl rozhodně zvážit návštěvu tohoto snímku. Fanouškům severské kinematografie můžeme snímek přímo doporučit, zejména v případě, že si chtějí obohatit svůj repertoár o komedii.

Celkové hodnocení: 65 %

Vildmænd (2021)

Hrají: Rasmus Bjerg, Zaki Youssef, Bjørn Sundquist, Sofie Gråbøl, Rune Temte, Marco Ilsø, Jonas Bergen Rahmanzadeh, Jonas Strand Gravli, Kathrine Thorborg Johansen, Camilla Frey, Håkon T. Nielsen, Tommy Karlsen, Katinka Evers-Jahnsen, Sigmund Hovind, Ørjan Steinsvik

Režie: Thomas Daneskov

Scénář: Thomas Daneskov, Morten Pape

Kamera: Jonatan Rolf Mose

Hudba: Ola Fløttum

Dánsko / 103 min / komedie

Související

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.
Slide

RECENZE: Anifilm prořízl podvratný (anti)western Slide od animátorské legendy Billa Plymptona

Minulý týden v Liberci proběhl největší festival animovaného filmu u nás. Vedle výherního filmu Kuře pro Lindu uvedl v hlavní soutěži celovečerních filmů novinku nezávislého amerického tvůrce Billa Plymptona, jenž na jednom z minulých ročníků festivalu zasedal v porotě a uvedl svou retrospektivu. Jeho westernově laděný Slide nepřestává okouzlovat svérázným stylem animace i žánrovou subverzí.

Více souvisejících

recenze filmy Kina dánsko komedie krimi drama film Divoch vikingové

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 53 minutami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

před 1 hodinou

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

před 2 hodinami

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

před 10 hodinami

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

před 10 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy