Druhá světová válka se dnes nejčastěji připomíná v souvislosti s plejádami nejrůznějších bitev a potyček. Těch proběhlo skutečně bezprecedentní množství a jsou výstrahou pro budoucnost lidstva. Důležitým pozadím celého konfliktu, které rozhodovalo o výsledku pravděpodobně více, než aktuální úspěchy na bojištích bylo ekonomické zázemí soupeřících mocností. Unikátní vynálezem umožňujícím šířit zdroje válčících spojenců byl plán na výstavbu speciálního ropovodu v rámci operace PLUTO.
Druhá světová válka se dnes nejčastěji připomíná v souvislosti s plejádami nejrůznějších bitev a potyček. Těch proběhlo skutečně bezprecedentní množství a jsou výstrahou pro budoucnost lidstva. Důležitým pozadím celého konfliktu, které rozhodovalo o výsledku pravděpodobně více, než aktuální úspěchy na bojištích bylo ekonomické zázemí soupeřících mocností. Unikátní vynálezem umožňujícím šířit zdroje válčících spojenců byl plán na výstavbu speciálního ropovodu v rámci operace PLUTO.
Díky americkému angažmá v celém konfliktu se postavila na straně Hitlerových nepřátel nejsilnější ekonomika tehdejšího světa. Historici dnes soudí, že Němci a jejich spojenci právě díky ekonomické síle USA nemohli úspěšně vzdorovat nepřátelské koalici. Těžko říci, jestli by sovětští a britští vojáci odolali německému tlaku, kdyby je nepodporovaly americké peníze a zásoby.
Přesunovat strategické suroviny nebylo klíčové pouze v první části války, kdy byli Hitlerovi nepřátelé v defenzivě, ale i v rámci protiútoku, který měl za úkol osvobodit okupované evropské státy. Monumentální metodou byl záměr vybudovat obří ropovod pod mořem mezi Anglií a Francií, za účelem plynule zásobovat mechanizované pluky spojenců ropou. Název operace PLUTO je zkráceninou anglického názvu „Pipe Line Under the Water“ a není problém tento název přeložit jako „Potrubí pod vodou“. Britská přísně utajená akce s cílem vybudovat rozsáhlý ropovod byla jedním z významných předpokladů vylodění v Normandii v roce 1944.
Přestože celá akce byla velmi nákladná jak technologicky tak finančně, pro úspěšnou invazi na kontinent měla zásadní dopad. Doprava suroviny tankery byla ve válečných dobách velmi komplikovaná. Zejména německé ponorky byly postrachem jakéhokoliv spojeneckého zásobování vodními cestami na mořích a oceánech. Vymyslet, jak celý ropovod realizovat ve válečných podmínkách, byl skutečně oříšek. Původní plán spočíval v přípravě potrubí s dutou olověnou trubkou uvnitř, jejíž průměr měl být 76 milimetrů. Ovšem výroba tohoto potrubí pod názvem „HAIS“ se nakonec nerealizoval, jelikož pro válečnou ekonomiku bylo takto rozsáhlé olověné potrubí příliš drahé. Přistoupilo se tedy na alternativní konstrukční postup „HAMEL,“ který počítal s vybudováním potrubí z levnějších ocelových trubek. Technologie umožnila trubky na sebe navařovat, ale především potrubí namotávat a následně rozmotávat jako kabel cívky, což se ukázalo jako ideální při pokládání ropovodu přes mořskou úžinu mezi Anglií a Francií. Autorem celého postupu byl inženýr věnující se problematice transportu ropu zaměstnaný v anglo-íránské ropné společnosti Arthur Hartley.
Uvedeným technologickým postupem se podařilo vytvořit 83 kilometrů dlouhé potrubí, jehož výroba zabrala celé dva roky. Zásadní bylo utajení celé akce. Pokud by se o ropovodu PLUTO Němci dozvěděli, mohli dobře cíleným útokem prodloužit válku o dlouhé měsíce. Právě režim utajení výrobu potrubí zpomaloval, až se natáhla na zmíněné dva roky. Ropovod nakonec vedl dvěma trasami. Palivo čerpané z Merseyside v severozápadní Anglii putovalo po jedné trase přes ostrov Wight do Cherbourgu a po druhé z Dungeness v jihovýchodní Anglii do Buloně v severní Francii. Po spuštění ropovodu v lednu 1945 protékalo do Francie denně 305 tun paliva nezbytného pro válečné a zásobovací stroje. Na konci války se však objem vyšplhal až na 4000 tun za jediný den. Vše probíhalo celou dobu v nejpřísnějším utajení. I přečerpávací stanice měly speciální maskování v podobě stodol a běžných hospodářských stavení a právě tyto speciální maskovací stodoly se dochovaly jako jediná stále fungující památka na unikátní válečný ropovod, jelikož byl krátce po skončení války demontován a sloužil tak mnohem kratší dobu, než zabrala jeho příprava a výroba.
Související

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen
historie , II. světová válka , nacisté , Anglie , Normandie (D-Day 1944)
Aktuálně se děje
před 13 minutami

Tisíce Ukrajinců zmizely v pekelném souostroví ruských věznic. Jsou týráni, znásilňováni a umírají bez soudu
před 51 minutami

EU ostře odmítá obchodní dohodu s Trumpem po vzoru Velké Británie. Hrozí odvetnými opatřeními
před 1 hodinou

Mírová jednání o Ukrajině: Turecko apeluje na okamžité příměří
před 2 hodinami

Putin na žádném příměří zájem nemá, pouze se snaží proces protahovat a odsouvat, říká Drmola
před 2 hodinami

Prezident Pavel podepsal superdávku
před 3 hodinami

Teritoriální ústupky na Ukrajině? Jsou klíčové pro mír a bohužel i pro plány Putina, varují experti
před 4 hodinami

V Istanbulu začalo klíčové jednání USA, Ukrajiny a Turecka. Trump se chce obratem setkat s Putinem
před 5 hodinami

Trump opět překrucuje fakta? Indie nabídla USA nulová cla, tvrdí. Dillí říká něco jiného
před 5 hodinami

Trump setkáním se syrským lídrem vyslal Íránu jasný vzkaz: Jde to i bez vás
před 5 hodinami

Lotyšsko varuje před špióny z Ruska. Zveřejnilo návod, jak je poznat
před 6 hodinami

První jednání po třech letech. Dnešek může být pro válku na Ukrajině průlomový
před 7 hodinami

Zimní počasí se o víkendu vrátí. Na horách nasněží
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025: Česko s výraznou převahou vyhrálo nad Maďarskem 6:1
včera

Gaza na pokraji hladomoru: Došly všechny zásoby potravin, děti umírají hlady, hlásí OSN. Lež, reaguje Izrael
včera

Napětí v Istanbulu: Ukrajinská a ruská delegace čekají na jednání, ale setkají se vůbec?
včera

Istanbulské mírové rozhovory: Pomalu, ale přesně podle ruského plánu
včera

Norsko blízko senzaci s USA, Dánové se radují z prvních bodů. Slováci udolali Francii, Švédové dominují
včera

Fiala naznačil, co ODS udělá s odsouzeným starostou Novotným
včera

Mimořádná zpráva Zelenskyj potvrdil první přímé rozhovory s Ruskem od roku 2022, sám do Istanbulu nepojede
včera
Žádný laptop. Kravaty, blok a mlčte. V Bruselu to vře kvůli nevhodnému chování, úředníci dostali ostrý e-mail
V Bruselu to vře. Vrcholní představitelé generálního ředitelství Evropské komise pro komunikační sítě, obsah a technologie (DG CONNECT) obdrželi přísné pokyny ohledně chování na vysokých schůzkách: mají si oblékat oblek s kravatou, psát si poznámky pouze na papír a mluvit pouze tehdy, jsou-li vyzváni. Nařízení přichází poté, co si vedení opakovaně stěžovalo na „nevhodné“ vystupování úředníků při jednáních.
Zdroj: Libor Novák