Normandie (D-Day 1944)

Bitva o Normandii, Operace Overlord - muzeum a autentické snímky

Den D - Operace Overlord: Oslavy výročí vylodění v Portsmouthu

V jihoanglickém Portsmouthu si dnes připomenou sedmdesát pět let od vylodění spojenců protihitlerovské koalice v Normandii. Oslav se zúčastní i řada hlav států a vlád včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa, který tak zakončí svou třídenní státní návštěvu Británie. Česko bude zastupovat premiér Andrej Babiš.
SS-Leibstandarte

Operace PLUTO. Jak nacistům zatopil spojenecký obří ropovod?

Druhá světová válka se dnes nejčastěji připomíná v souvislosti s plejádami nejrůznějších bitev a potyček. Těch proběhlo skutečně bezprecedentní množství a jsou výstrahou pro budoucnost lidstva. Důležitým pozadím celého konfliktu, které rozhodovalo o výsledku pravděpodobně více, než aktuální úspěchy na bojištích bylo ekonomické zázemí soupeřících mocností. Unikátní vynálezem umožňujícím šířit zdroje válčících spojenců byl plán na výstavbu speciálního ropovodu v rámci operace PLUTO.
Den D: Vylodění v Normandii

Den D? Největší výsadek v historii byl horší než peklo. Dodnes pláže budí respekt a úctu

Vylodění spojeneckých vojsk v Normandii bylo jednou z nejdůležitějších událostí druhé světové války. Před 74 lety, 6. června 1944, došlo k otevření hlavní část západní fronty a na pláži Omaha a dalších přidružených místech se vylodilo přes 150 tisíc spojeneckých vojáků. Tento den vstoupil do historie jako Den D, den, při kterém zemřelo na 20 tisíc vojáků na obou stranách konfliktu.
Bitva o Normandii, Operace Overlord - muzeum a autentické snímky

Po stopách operace Overlord: Den D měl ulevit Sovětskému svazu, otevření druhé fronty ale neproběhlo podle plánu

HISTORIE - Jedním z klíčových momentů vývoje druhé světové války bylo nepochybně otevření tzv. druhé fronty, tedy vylodění vojsk západních spojeneckých mocností v nacisty okupované Evropě. Plánování operace Overlord, vpádu do severní Francie, nicméně probíhalo velmi zdlouhavě. Během uvedené doby se tak objevily i značné rozpory mezi klíčovými hráči protinacistické koalice - Sovětským svazem na straně jedné a Spojenými státy a Velkou Británií na straně druhé.
Normandy, oslava vylodění tzv. D-Day: Putin, Zeman a Merkelová

FOTO ROKU? Putin, Zeman, Merkelová, Obama... Státníci si připomněli vylodění v Normandii

Ouistreham - Šéfové států a vlád 19 zemí si tento týden společně s válečnými veterány připomněli 70. výročí vylodění západních spojenců v Normandii. Přímo na jedné z vyloďovacích pláží na severozápadě Francie se odehrála působivá hlavní slavnost, na níž nechyběli britská královna Alžběta II., americký prezident Barack Obama, šéf Kremlu Vladimir Putin nebo český prezident Miloš Zeman a za Slovensko Ivan Gašparovič. Přijel také nově zvolený ukrajinský prezident Petro Porošenko.
Bitva o Normandii, Operace Overlord - americký hřbitov a památník padlých

VIDEO: Oslavy v Normandii vrcholí, Zeman zaujal místo vedle Putina

Ouistreham (Francie) - V Normandii na severozápadě Francie dnes odpoledne příjezdem státníků začala hlavní vzpomínková akce oslav 70. výročí vylodění západních spojenců z roku 1944. Vedle zhruba dvou desítek státníků na tribuně pro čestné hosty nechybí ani zástupci veteránů.
Miloš Zeman, prezident ČR

Zeman odletěl na oslavy do Normandie: Za svobodu se musí bojovat

Praha - Prezident Miloš Zeman s první dámou Ivanou odletěl na dnešní oslavy 70. výročí spojeneckého vylodění v Normandii. Před odletem poděkoval veteránům z druhé světové války a vyzdvihl význam svobody, za kterou se podle něj musí bojovat. Několik válečných veteránů vzal s sebou i do Francie, kde se dnes také setká s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.
Bitva o Normandii zahrnuje vylodění v Normandii a následnou bitvu o tuto část Francie. Při vylodění spojenecké síly prolomily Hitlerův Atlantický val a znovu otevřely v severní Francii západní frontu.

Oslava 70. výročí vylodění ve Francii bude ve stínu ukrajinské krize

Ouistreham - Nejvyšší představitelé Spojených států, Ruska, Británie, Francie, Německa, Česka, Slovenska, Itálie a desítky dalších zemí si v pátek na severozápadním pobřeží Francie připomenou 70. výročí vylodění spojeneckých vojsk v Normandii za druhé světové války. Schůzka vrcholných politiků se bude konat na pozadí ukrajinské krize a bude prvním setkáním západních představitelů s ruským prezidentem Vladimirem Putinem od březnové ruské anexe ukrajinského poloostrova Krym.
Bitva o Normandii zahrnuje vylodění v Normandii a následnou bitvu o tuto část Francie. Při vylodění spojenecké síly prolomily Hitlerův Atlantický val a znovu otevřely v severní Francii západní frontu.

Den D otevřel v roce 1944 západní frontu a přiblížil konec války +FOTO

Paříž/Praha - Invaze v Normandii před 70 lety, 6. června 1944, byla jednou z nejdůležitějších událostí druhé světové války. Právě ona otevřela hlavní část západní fronty a přímo ohrozila německé panství nad Evropou. Spojenci po vylodění rychle postupovali Francií (25. srpna 1944 byla osvobozena Paříž) a do konce války se Němci na západní frontě zmohli už jen na jednu nebezpečnou protiofenzívu, když v prosinci 1944 zaútočili v Ardenách. Ani tato překvapivá operace, která způsobila spojencům značné ztráty, však nepomohla zvrátit výsledek války.
Bitva o Normandii zahrnuje vylodění v Normandii a následnou bitvu o tuto část Francie. Při vylodění spojenecké síly prolomily Hitlerův Atlantický val a znovu otevřely v severní Francii západní frontu.

OBRAZEM: Svět slaví vylodění v Normandii. Rozsáhlá fotoreportáž

Carentan - Během 6. června 1944 bylo na pobřeží Normandie vysazeno zhruba 156.000 spojeneckých vojáků, většina z nich na pěti vyloďovacích plážích (Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword) mezi Cotentinským poloostrovem a městem Caen. Na západním a východním křídle útoku pak už v noci přistáli výsadkáři.
Hřbitov Colleville-sur-Mer

Svět si připomíná 66. výročí vylodění v Normandii

Praha - Svět si v neděli 6. června připomíná vylodění v Normandii, během kterého před 66 lety zaútočilo zhruba 160 tisíc spojeneckých vojáků na opevnění Němců. Na hřbitově Colleville-sur-Mer proběhne vzpomínková akce za účasti řady veteránů, kteří vylodění přežili.
Barack Obama, prezident USA

Obama dorazil do Francie na oslavy Dne D

Caen - Americký prezident Barack Obama dorazil do Francie, kde se zúčastní spolu s britskými a francouzskými politickými špičkami oslav 65. výročí vylodění spojenců v Normandii za druhé světové války. Informuje o tom v sobotu server France24.

Aktuálně se děje

před 45 minutami

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 10 hodinami

Hrůzný nález ostatků v Plzni. V řece plavala lidská hlava

Plzeňská policie se od pátečního večera, kdy ve městě probíhaly populární Slavnosti svobody, zabývá nálezem lidských ostatků. Podle dostupných informací vylovili potápěči z řeky Radbuzy v centru města lidskou hlavu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy