Normandie (D-Day 1944)

Bitva o Normandii, Operace Overlord - americký hřbitov a památník padlých Komentář

80 let ode Dne D: Na hrdinství spojenců nesmíme zapomenout, 6. června 1944 se otevřela cesta k Paříži

Přesně před 80 lety, dne 6. června 1944 započala operace Neptun, lépe známá pod názvem vylodění v Normandii nebo Den D. Šlo o největší námořní invazi v historii a odstartovala osvobození evropského kontinentu z područí německé nacistické okupace. Tato akce byla součástí rozsáhlejší operace Overlord, jejímž cílem bylo ovládnutí celé Normandie, respektive severní Francie. 
Bitva o Normandii - pohled na Omaha Beach a vyloďovací dok.

Před 80 lety začala Operace Overlord. Spojenci se během Dne D vylodili v Normandii

Vylodění spojeneckých vojsk v Normandii bylo jednou z nejdůležitějších událostí druhé světové války. Před 80 lety, 6. června 1944, došlo k otevření hlavní část západní fronty a na pláži Omaha a dalších přidružených místech se vylodilo přes 150 tisíc spojeneckých vojáků. Tento den vstoupil do historie jako Den D, den, při kterém zemřelo na 20 tisíc vojáků na obou stranách konfliktu.
Bitva o Normandii, Operace Overlord - muzeum a autentické snímky

Den D - Operace Overlord: Oslavy výročí vylodění v Portsmouthu

V jihoanglickém Portsmouthu si dnes připomenou sedmdesát pět let od vylodění spojenců protihitlerovské koalice v Normandii. Oslav se zúčastní i řada hlav států a vlád včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa, který tak zakončí svou třídenní státní návštěvu Británie. Česko bude zastupovat premiér Andrej Babiš.
SS-Leibstandarte

Operace PLUTO. Jak nacistům zatopil spojenecký obří ropovod?

Druhá světová válka se dnes nejčastěji připomíná v souvislosti s plejádami nejrůznějších bitev a potyček. Těch proběhlo skutečně bezprecedentní množství a jsou výstrahou pro budoucnost lidstva. Důležitým pozadím celého konfliktu, které rozhodovalo o výsledku pravděpodobně více, než aktuální úspěchy na bojištích bylo ekonomické zázemí soupeřících mocností. Unikátní vynálezem umožňujícím šířit zdroje válčících spojenců byl plán na výstavbu speciálního ropovodu v rámci operace PLUTO.
Den D: Vylodění v Normandii

Den D? Největší výsadek v historii byl horší než peklo. Dodnes pláže budí respekt a úctu

Vylodění spojeneckých vojsk v Normandii bylo jednou z nejdůležitějších událostí druhé světové války. Před 74 lety, 6. června 1944, došlo k otevření hlavní část západní fronty a na pláži Omaha a dalších přidružených místech se vylodilo přes 150 tisíc spojeneckých vojáků. Tento den vstoupil do historie jako Den D, den, při kterém zemřelo na 20 tisíc vojáků na obou stranách konfliktu.
Bitva o Normandii, Operace Overlord - muzeum a autentické snímky

Po stopách operace Overlord: Den D měl ulevit Sovětskému svazu, otevření druhé fronty ale neproběhlo podle plánu

HISTORIE - Jedním z klíčových momentů vývoje druhé světové války bylo nepochybně otevření tzv. druhé fronty, tedy vylodění vojsk západních spojeneckých mocností v nacisty okupované Evropě. Plánování operace Overlord, vpádu do severní Francie, nicméně probíhalo velmi zdlouhavě. Během uvedené doby se tak objevily i značné rozpory mezi klíčovými hráči protinacistické koalice - Sovětským svazem na straně jedné a Spojenými státy a Velkou Británií na straně druhé.
Normandy, oslava vylodění tzv. D-Day: Putin, Zeman a Merkelová

FOTO ROKU? Putin, Zeman, Merkelová, Obama... Státníci si připomněli vylodění v Normandii

Ouistreham - Šéfové států a vlád 19 zemí si tento týden společně s válečnými veterány připomněli 70. výročí vylodění západních spojenců v Normandii. Přímo na jedné z vyloďovacích pláží na severozápadě Francie se odehrála působivá hlavní slavnost, na níž nechyběli britská královna Alžběta II., americký prezident Barack Obama, šéf Kremlu Vladimir Putin nebo český prezident Miloš Zeman a za Slovensko Ivan Gašparovič. Přijel také nově zvolený ukrajinský prezident Petro Porošenko.
Bitva o Normandii, Operace Overlord - americký hřbitov a památník padlých

VIDEO: Oslavy v Normandii vrcholí, Zeman zaujal místo vedle Putina

Ouistreham (Francie) - V Normandii na severozápadě Francie dnes odpoledne příjezdem státníků začala hlavní vzpomínková akce oslav 70. výročí vylodění západních spojenců z roku 1944. Vedle zhruba dvou desítek státníků na tribuně pro čestné hosty nechybí ani zástupci veteránů.
Miloš Zeman, prezident ČR

Zeman odletěl na oslavy do Normandie: Za svobodu se musí bojovat

Praha - Prezident Miloš Zeman s první dámou Ivanou odletěl na dnešní oslavy 70. výročí spojeneckého vylodění v Normandii. Před odletem poděkoval veteránům z druhé světové války a vyzdvihl význam svobody, za kterou se podle něj musí bojovat. Několik válečných veteránů vzal s sebou i do Francie, kde se dnes také setká s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.
Bitva o Normandii zahrnuje vylodění v Normandii a následnou bitvu o tuto část Francie. Při vylodění spojenecké síly prolomily Hitlerův Atlantický val a znovu otevřely v severní Francii západní frontu.

Oslava 70. výročí vylodění ve Francii bude ve stínu ukrajinské krize

Ouistreham - Nejvyšší představitelé Spojených států, Ruska, Británie, Francie, Německa, Česka, Slovenska, Itálie a desítky dalších zemí si v pátek na severozápadním pobřeží Francie připomenou 70. výročí vylodění spojeneckých vojsk v Normandii za druhé světové války. Schůzka vrcholných politiků se bude konat na pozadí ukrajinské krize a bude prvním setkáním západních představitelů s ruským prezidentem Vladimirem Putinem od březnové ruské anexe ukrajinského poloostrova Krym.
Bitva o Normandii zahrnuje vylodění v Normandii a následnou bitvu o tuto část Francie. Při vylodění spojenecké síly prolomily Hitlerův Atlantický val a znovu otevřely v severní Francii západní frontu.

Den D otevřel v roce 1944 západní frontu a přiblížil konec války +FOTO

Paříž/Praha - Invaze v Normandii před 70 lety, 6. června 1944, byla jednou z nejdůležitějších událostí druhé světové války. Právě ona otevřela hlavní část západní fronty a přímo ohrozila německé panství nad Evropou. Spojenci po vylodění rychle postupovali Francií (25. srpna 1944 byla osvobozena Paříž) a do konce války se Němci na západní frontě zmohli už jen na jednu nebezpečnou protiofenzívu, když v prosinci 1944 zaútočili v Ardenách. Ani tato překvapivá operace, která způsobila spojencům značné ztráty, však nepomohla zvrátit výsledek války.
Bitva o Normandii zahrnuje vylodění v Normandii a následnou bitvu o tuto část Francie. Při vylodění spojenecké síly prolomily Hitlerův Atlantický val a znovu otevřely v severní Francii západní frontu.

OBRAZEM: Svět slaví vylodění v Normandii. Rozsáhlá fotoreportáž

Carentan - Během 6. června 1944 bylo na pobřeží Normandie vysazeno zhruba 156.000 spojeneckých vojáků, většina z nich na pěti vyloďovacích plážích (Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword) mezi Cotentinským poloostrovem a městem Caen. Na západním a východním křídle útoku pak už v noci přistáli výsadkáři.
Hřbitov Colleville-sur-Mer

Svět si připomíná 66. výročí vylodění v Normandii

Praha - Svět si v neděli 6. června připomíná vylodění v Normandii, během kterého před 66 lety zaútočilo zhruba 160 tisíc spojeneckých vojáků na opevnění Němců. Na hřbitově Colleville-sur-Mer proběhne vzpomínková akce za účasti řady veteránů, kteří vylodění přežili.

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 21 minutami

Kim Čong-un

Kim dostal od Putina novou limuzínu. Ruskému prezidentovi dal svou podobiznu

Během své státní návštěvy v Pchjongjangu daroval ruský prezident Vladimir Putin severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi novou limuzínu Aurus, admirálskou dýku a čajový servis. Na oplátku obdržel Putin od Kim Čong-una několik předmětů s vlastní podobiznou, jak uvedl poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov podle serveru BBC.

před 49 minutami

před 1 hodinou

Kim Čong-un se setkal s Vladimirem Putinem

Putin a Kim podepsali smlouvu o strategickém partnerství, má upevnit pozici proti Washingtonu

Ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un v Pchjongjangu podepsali smlouvu o komplexním strategickém partnerství mezi oběma zeměmi. Tato smlouva, jejíž cílem je rozšířit ekonomickou a vojenskou spolupráci a upevnit jednotnou frontu proti Washingtonu, nahrazuje předchozí dohody mezi Ruskem a Severní Koreou z let 1961, 2000 a 2001, uvedl server CNN.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Žena v Rusku pustila hymnu a balonek. Stráví 12 let ve vězení

Vojenský soud v Moskvě odsoudil mladou Ukrajinku na 12 let vězení za šíření dezinformací o ruské armádě a účast v teroristické organizaci. Podle soudu se Chrystyna Ľubašenková těchto činů dopustila loni v květnu, když z okna svého pronajatého bytu poblíž Moskvy pustila nahrávku s protiválečným projevem a ukrajinskou hymnou a když v Moskvě vypustila balóny s bílo-modro-bílou vlajkou.

před 3 hodinami

Izraelská armáda

USA chtějí zabránit další válce na Blízkém východě

Spojené státy se snaží zabránit vzniku rozsáhlejšího konfliktu mezi Izraelem a libanonským militantním hnutím Hizballáh. V úterý to řekl emisar americké administrativy Amos Hochstein po eskalaci ostřelování v pohraničí na jihu Libanonu.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Řečtí pohraničníci budou čelit obviněním z úkladných vražd. Podle BBC schválně nechávají topit migranty

Migrační krize vyžaduje zvláštní pozornost Evropské unie a pohraničních členských států. Jde zejména o ty, které sousedí se Středozemním mořem a musejí řešit plavidla s migranty, snažícími se dostat na území EU. Svědectví o chování řecké pohraniční stráže ale poukazuje na krutou realitu toho, jak se lidé zodpovědní za životy uprchlíků chovají.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

Portugalsko porazilo Česko 2:1

EURO 2024: Provod poslal Čechy senzačně do vedení, Portugalci s pomocí Hranáče ale duel otočili

První kolo základních skupin zakončili vzájemný duelem v rámci skupiny F fotbalisté Portugalska a Česka. Svěřenci kouče Ivana Haška poznali skutečnou kvalitu jednoho z největších favoritů na celkové vítězství na Euru. Zvláště v prvním poločase se Češi k ničemu pořádnému nedostali a pro českého diváka mohl být takovýto obrázek hry až utrpením. Češi mohli děkovat brankáři Jindřichu Staňkovi za to, že první půle skončila bez branek. O to větší překvapení pro všechny byla 63. minuta, kdy z jediné střely na branku, ale za to parádní zpoza šestnáctky skóroval Provod. V tu chvíli možná čeští fanoušci v koutku duše věřili, že by z toho mohl být senzační bodový zisk a to i poté, co si dal vlastní gól Hranáč. Hru českého týmu trošku oživila i střídání, ale nakonec střídání vyšlo na portugalské straně. V závěru totiž otočil stav na 2:1 střídající Conceicao. 

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin dorazil do KLDR. Rusko by mohlo pomáhat Severní Koreji s jaderným programem, obává se NATO

Letadlo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem přistálo dnes večer v Pchjongjangu, informoval server BBC. Putin zahájil dvoudenní návštěvu Severní Koreje, během níž se setká s jejím vůdcem Kim Čong-unem. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg varoval, že Putinova návštěva této totalitní země má "mezinárodní dopad". Spekuluje se, že Pchjongjang by mohl poskytnout Moskvě vojenskou podporu v její válce proti Ukrajině, která trvá už přes dva roky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.

včera

včera

Češi chtějí rychlý konec války na Ukrajině, i za cenu ztráty území

Většina Čechů si přeje rychlé ukončení války na Ukrajině, i kdyby to znamenalo ztrátu části ukrajinského území. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v úterý zveřejnil neziskový ústav STEM.  

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy