Normandie (D-Day 1944)

Bitva o Normandii, Operace Overlord - americký hřbitov a památník padlých Komentář

80 let ode Dne D: Na hrdinství spojenců nesmíme zapomenout, 6. června 1944 se otevřela cesta k Paříži

Přesně před 80 lety, dne 6. června 1944 započala operace Neptun, lépe známá pod názvem vylodění v Normandii nebo Den D. Šlo o největší námořní invazi v historii a odstartovala osvobození evropského kontinentu z područí německé nacistické okupace. Tato akce byla součástí rozsáhlejší operace Overlord, jejímž cílem bylo ovládnutí celé Normandie, respektive severní Francie. 
Bitva o Normandii - pohled na Omaha Beach a vyloďovací dok.

Před 80 lety začala Operace Overlord. Spojenci se během Dne D vylodili v Normandii

Vylodění spojeneckých vojsk v Normandii bylo jednou z nejdůležitějších událostí druhé světové války. Před 80 lety, 6. června 1944, došlo k otevření hlavní část západní fronty a na pláži Omaha a dalších přidružených místech se vylodilo přes 150 tisíc spojeneckých vojáků. Tento den vstoupil do historie jako Den D, den, při kterém zemřelo na 20 tisíc vojáků na obou stranách konfliktu.
Bitva o Normandii, Operace Overlord - muzeum a autentické snímky

Den D - Operace Overlord: Oslavy výročí vylodění v Portsmouthu

V jihoanglickém Portsmouthu si dnes připomenou sedmdesát pět let od vylodění spojenců protihitlerovské koalice v Normandii. Oslav se zúčastní i řada hlav států a vlád včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa, který tak zakončí svou třídenní státní návštěvu Británie. Česko bude zastupovat premiér Andrej Babiš.
SS-Leibstandarte

Operace PLUTO. Jak nacistům zatopil spojenecký obří ropovod?

Druhá světová válka se dnes nejčastěji připomíná v souvislosti s plejádami nejrůznějších bitev a potyček. Těch proběhlo skutečně bezprecedentní množství a jsou výstrahou pro budoucnost lidstva. Důležitým pozadím celého konfliktu, které rozhodovalo o výsledku pravděpodobně více, než aktuální úspěchy na bojištích bylo ekonomické zázemí soupeřících mocností. Unikátní vynálezem umožňujícím šířit zdroje válčících spojenců byl plán na výstavbu speciálního ropovodu v rámci operace PLUTO.
Den D: Vylodění v Normandii

Den D? Největší výsadek v historii byl horší než peklo. Dodnes pláže budí respekt a úctu

Vylodění spojeneckých vojsk v Normandii bylo jednou z nejdůležitějších událostí druhé světové války. Před 74 lety, 6. června 1944, došlo k otevření hlavní část západní fronty a na pláži Omaha a dalších přidružených místech se vylodilo přes 150 tisíc spojeneckých vojáků. Tento den vstoupil do historie jako Den D, den, při kterém zemřelo na 20 tisíc vojáků na obou stranách konfliktu.
Bitva o Normandii, Operace Overlord - muzeum a autentické snímky

Po stopách operace Overlord: Den D měl ulevit Sovětskému svazu, otevření druhé fronty ale neproběhlo podle plánu

HISTORIE - Jedním z klíčových momentů vývoje druhé světové války bylo nepochybně otevření tzv. druhé fronty, tedy vylodění vojsk západních spojeneckých mocností v nacisty okupované Evropě. Plánování operace Overlord, vpádu do severní Francie, nicméně probíhalo velmi zdlouhavě. Během uvedené doby se tak objevily i značné rozpory mezi klíčovými hráči protinacistické koalice - Sovětským svazem na straně jedné a Spojenými státy a Velkou Británií na straně druhé.
Normandy, oslava vylodění tzv. D-Day: Putin, Zeman a Merkelová

FOTO ROKU? Putin, Zeman, Merkelová, Obama... Státníci si připomněli vylodění v Normandii

Ouistreham - Šéfové států a vlád 19 zemí si tento týden společně s válečnými veterány připomněli 70. výročí vylodění západních spojenců v Normandii. Přímo na jedné z vyloďovacích pláží na severozápadě Francie se odehrála působivá hlavní slavnost, na níž nechyběli britská královna Alžběta II., americký prezident Barack Obama, šéf Kremlu Vladimir Putin nebo český prezident Miloš Zeman a za Slovensko Ivan Gašparovič. Přijel také nově zvolený ukrajinský prezident Petro Porošenko.
Bitva o Normandii, Operace Overlord - americký hřbitov a památník padlých

VIDEO: Oslavy v Normandii vrcholí, Zeman zaujal místo vedle Putina

Ouistreham (Francie) - V Normandii na severozápadě Francie dnes odpoledne příjezdem státníků začala hlavní vzpomínková akce oslav 70. výročí vylodění západních spojenců z roku 1944. Vedle zhruba dvou desítek státníků na tribuně pro čestné hosty nechybí ani zástupci veteránů.
Miloš Zeman, prezident ČR

Zeman odletěl na oslavy do Normandie: Za svobodu se musí bojovat

Praha - Prezident Miloš Zeman s první dámou Ivanou odletěl na dnešní oslavy 70. výročí spojeneckého vylodění v Normandii. Před odletem poděkoval veteránům z druhé světové války a vyzdvihl význam svobody, za kterou se podle něj musí bojovat. Několik válečných veteránů vzal s sebou i do Francie, kde se dnes také setká s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.
Bitva o Normandii zahrnuje vylodění v Normandii a následnou bitvu o tuto část Francie. Při vylodění spojenecké síly prolomily Hitlerův Atlantický val a znovu otevřely v severní Francii západní frontu.

Oslava 70. výročí vylodění ve Francii bude ve stínu ukrajinské krize

Ouistreham - Nejvyšší představitelé Spojených států, Ruska, Británie, Francie, Německa, Česka, Slovenska, Itálie a desítky dalších zemí si v pátek na severozápadním pobřeží Francie připomenou 70. výročí vylodění spojeneckých vojsk v Normandii za druhé světové války. Schůzka vrcholných politiků se bude konat na pozadí ukrajinské krize a bude prvním setkáním západních představitelů s ruským prezidentem Vladimirem Putinem od březnové ruské anexe ukrajinského poloostrova Krym.
Bitva o Normandii zahrnuje vylodění v Normandii a následnou bitvu o tuto část Francie. Při vylodění spojenecké síly prolomily Hitlerův Atlantický val a znovu otevřely v severní Francii západní frontu.

Den D otevřel v roce 1944 západní frontu a přiblížil konec války +FOTO

Paříž/Praha - Invaze v Normandii před 70 lety, 6. června 1944, byla jednou z nejdůležitějších událostí druhé světové války. Právě ona otevřela hlavní část západní fronty a přímo ohrozila německé panství nad Evropou. Spojenci po vylodění rychle postupovali Francií (25. srpna 1944 byla osvobozena Paříž) a do konce války se Němci na západní frontě zmohli už jen na jednu nebezpečnou protiofenzívu, když v prosinci 1944 zaútočili v Ardenách. Ani tato překvapivá operace, která způsobila spojencům značné ztráty, však nepomohla zvrátit výsledek války.
Bitva o Normandii zahrnuje vylodění v Normandii a následnou bitvu o tuto část Francie. Při vylodění spojenecké síly prolomily Hitlerův Atlantický val a znovu otevřely v severní Francii západní frontu.

OBRAZEM: Svět slaví vylodění v Normandii. Rozsáhlá fotoreportáž

Carentan - Během 6. června 1944 bylo na pobřeží Normandie vysazeno zhruba 156.000 spojeneckých vojáků, většina z nich na pěti vyloďovacích plážích (Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword) mezi Cotentinským poloostrovem a městem Caen. Na západním a východním křídle útoku pak už v noci přistáli výsadkáři.
Hřbitov Colleville-sur-Mer

Svět si připomíná 66. výročí vylodění v Normandii

Praha - Svět si v neděli 6. června připomíná vylodění v Normandii, během kterého před 66 lety zaútočilo zhruba 160 tisíc spojeneckých vojáků na opevnění Němců. Na hřbitově Colleville-sur-Mer proběhne vzpomínková akce za účasti řady veteránů, kteří vylodění přežili.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy