Přesně před 80 lety, dne 6. června 1944 započala operace Neptun, lépe známá pod názvem vylodění v Normandii nebo Den D. Šlo o největší námořní invazi v historii a odstartovala osvobození evropského kontinentu z područí německé nacistické okupace. Tato akce byla součástí rozsáhlejší operace Overlord, jejímž cílem bylo ovládnutí celé Normandie, respektive severní Francie.
Vylodění se účastnili vojáci ze Spojených států, Velké Británie, Francie či Kanady. Z nebe je podporovali mimo jiné českoslovenští a polští letci. Příběhy letců a výsadkářů z této operace jsou legendární a skvěle je popisuje například desetidílná série Bratrstvo neohrožených, která je dostupná na Netflixu. Příběh filmu Zachraňte vojína Ryana zná snad každý. Pokud jste tyto snímky neviděli, pro lepší pochopení celé operace doporučujeme oba snímky zhlédnout. Svou historickou přesností si nezadají ani z nejlepšími dokumenty.
Úspěch této operace byl klíčový pro budoucí vývoj války. Sovětský svaz potřeboval, aby západní spojenci otevřeli druhou frontu proti nacistickému Německu a alespoň částečně tak ulevili náporu, kterému Rudá armáda od roku 1941 čelila. Vylodění na Sicílii a eventuelně v Itálii z roku 1943 nevázalo dostatek německých sil, jež tak stále mohly pokračovat v agresi ve východní Evropě.
Roku 1944 už Sovětský svaz zvládl zvrátit to nejhorší a postupně pokračoval směrem na západ k Varšavě a Berlínu. Mohlo být jen otázkou času, kdy se mu podaří zlomit německý odpor, ale je bezesporu, že vylodění ve Francii nesmírně pomohlo.
Když se první spojenečtí vojáci vyloďovali na plážích s kódovými označeními Utah, Juno, Omaha, Gold a Sword, velká část Evropy podléhala diktátu Adolfa Hitlera. Od roku 1939 již neexistovalo svobodné Československo ani Polsko, o rok později padly postupně Dánsko, Norsko, Belgie, Nizozemsko, Lucembursko a Francie. Roku 1941 Němci zvládli obsadit ještě Jugoslávii a Řecko. Na evropském kontinentu se nacházelo jen pramálo nikoliv fašistických států, snad jen z výjimkou Švédska a Finska. Pak už jen přes kanál La Manche zbývala osamocená a zesláblá Velká Británie, odolávající nebezpečné letecké kampani německé Luftwaffe dlouhé čtyři roky.
V řádu dní po vylodění v Normandii už spojenci postupovali na Paříž, která byla osvobozena 25. srpna téhož roku a oficiálně tak ukončila operaci Overlord. Samozřejmě se spojenecká vojska nedostala k francouzské metropoli zadarmo, Němci byli ochotni za obranu okupovaného území umírat v těch nejtěžších bitvách. Patří mezi ně například bitva o Caen a Cherbourgu. Některá okupovaná města americké a britské jednotky neúspěšně napadaly několik týdnů i měsíců.
Po osvobození Paříže následovala neúspěšná operace Market Garden, což byla největší výsadková operace v dějinách vojenství. Tento pokus o osvobození Nizozemska a důležitých pozic na Rýnu ale nevyšel. Extrémně strategicky významnou řeku se nepodařilo spojencům překročit až do března 1945.
Klíčovým zlomovým bodem celé druhé světové války byla náročná zimní bitva v Ardenách na pomezí Belgie a Lucemburska. Kruté boje v teplotách hluboko pod bodem mrazu, mnohdy bez možnosti vzdušného zásobování, si během zimy 1944-45 vyžádaly bezmála sto tisíc obětí na každé straně. Úspěšnější ale nakonec byli spojenci, kterým se otevřela cesta do Německa – a eventuelně do Berlína. Dny Třetí říše byly pomalu sečteny.
17. května 2025 16:30
Putin se vyžívá v ponižování státníků. Kteří světoví lídři jsou další na řadě?
Související

Sunak předčasně opustil oslavy vylodění spojenců v Normandii. Nyní se ukázalo proč

Těšil se, ale oslav výročí Dne D se už nedočkal. Stoletý americký veterán zemřel na cestě
Den D (oslavy vylodění spojeneckých vojsk) , Normandie (D-Day 1944) , komentář
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Poláci volili nového prezidenta, který nahradí Dudu. Bude druhé kolo, naznačují odhady
včera

Léčba Madlenky zabírá. Příběh holčičky výrazně zvýšil zájem o dárcovství
včera

Trump neunesl kritiku z hudebních kruhů. Nikdy jsem ho neměl rád, řekl o Springsteenovi
včera

Důchody prošly změnou ohledně výplatních termínů. Lidé si stále nezvykli
včera

"Česko mám moc rád." Výborný prozradil, co mu řekl papež
včera

Čínské stíhačky na vzestupu. Důkazy přišly z pomezí Indie a Pákistánu
včera

Extrémy počasí v sousedství Česka jsou během léta pravděpodobné, tvrdí experti
včera

Švédsko si poradilo s Francií, Kanada se Slovenskem. Dánsko čeká přímý souboj o čtvrtfinále
včera

Papež Lev XIV. se oficiálně ujal úřadu. Ve Vatikánu odsloužil inaugurační mši
včera

Jak dopadnou volby? První průzkum po vyhlášení termínu ovládlo ANO
včera

Co se zmrazenými ruskými aktivy? Využití má své limity, upozorňuje ekonom pro EZ
včera

Papež Jan Pavel II. se narodil před 105 lety. Svatořečil mnohé postavy z českých dějin
včera

Nový návrh dohody o příměří. Hamás nabízí další rukojmí, když se zastaví boje
včera

Zimní počasí je zpět. Na horách se udrželo asi 10 centimetrů nového sněhu
včera

Ebola to není. Testy u Američana vyloučily krvácivou horečku
včera

Počasí za týden. Před víkendem přejde studená fronta, pak se oteplí
17. května 2025 21:57

Princezna Kate překonala rakovinu. V novém klipu odhalila, co jí pomohlo
17. května 2025 21:02

Starostové odhalili program pro podzimní sněmovní volby
17. května 2025 19:56

Česko výrazně zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce v sousedních zemích
Aktualizováno 17. května 2025 18:44
Česko - Kazachstán 8:1. Řádil Červenka, při stém startu na MS dal hattrick
I když se českému týmu, který ještě v dánském Herningu ani jednou neprohrál, daří a postupem času se jeho hra lepší, přesto počítá ztráty. Poté, co už byl realizační tým v čele s Radimem Rulíkem nucen rozloučit se s útočníkem Jáchymem Kondelíkem kvůli jeho zlomenině ruky, visí stále otazník nad aktuálním stavem obránce Tomáše Kundrátka, jenž nenastoupí ani proti Kazachstánu. Na ledě se o sobotním odpoledni neobjeví ani Jakub Lauko, který byl loktem do obličeje udeřen v zápase s Maďarskem. Nastoupil však brankář Karel Vejmelka, jenž se po pauze vrací do branky, a také pochopitelně kapitán Roman Červenka, pro kterého jde o jubilejní 100. start na MS. Jak si Češi povedou proti Kazachstánu, to sledujte třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.
Zdroj: David Holub