KOMENTÁŘ | 80 let ode Dne D: Na hrdinství spojenců nesmíme zapomenout, 6. června 1944 se otevřela cesta k Paříži

Přesně před 80 lety, dne 6. června 1944 započala operace Neptun, lépe známá pod názvem vylodění v Normandii nebo Den D. Šlo o největší námořní invazi v historii a odstartovala osvobození evropského kontinentu z područí německé nacistické okupace. Tato akce byla součástí rozsáhlejší operace Overlord, jejímž cílem bylo ovládnutí celé Normandie, respektive severní Francie. 

Vylodění se účastnili vojáci ze Spojených států, Velké Británie, Francie či Kanady. Z nebe je podporovali mimo jiné českoslovenští a polští letci. Příběhy letců a výsadkářů z této operace jsou legendární a skvěle je popisuje například desetidílná série Bratrstvo neohrožených, která je dostupná na Netflixu. Příběh filmu Zachraňte vojína Ryana zná snad každý. Pokud jste tyto snímky neviděli, pro lepší pochopení celé operace doporučujeme oba snímky zhlédnout. Svou historickou přesností si nezadají ani z nejlepšími dokumenty.

Úspěch této operace byl klíčový pro budoucí vývoj války. Sovětský svaz potřeboval, aby západní spojenci otevřeli druhou frontu proti nacistickému Německu a alespoň částečně tak ulevili náporu, kterému Rudá armáda od roku 1941 čelila. Vylodění na Sicílii a eventuelně v Itálii z roku 1943 nevázalo dostatek německých sil, jež tak stále mohly pokračovat v agresi ve východní Evropě.

Roku 1944 už Sovětský svaz zvládl zvrátit to nejhorší a postupně pokračoval směrem na západ k Varšavě a Berlínu. Mohlo být jen otázkou času, kdy se mu podaří zlomit německý odpor, ale je bezesporu, že vylodění ve Francii nesmírně pomohlo.

Když se první spojenečtí vojáci vyloďovali na plážích s kódovými označeními Utah, Juno, Omaha, Gold a Sword, velká část Evropy podléhala diktátu Adolfa Hitlera. Od roku 1939 již neexistovalo svobodné Československo ani Polsko, o rok později padly postupně Dánsko, Norsko, Belgie, Nizozemsko, Lucembursko a Francie. Roku 1941 Němci zvládli obsadit ještě Jugoslávii a Řecko. Na evropském kontinentu se nacházelo jen pramálo nikoliv fašistických států, snad jen z výjimkou Švédska a Finska. Pak už jen přes kanál La Manche zbývala osamocená a zesláblá Velká Británie, odolávající nebezpečné letecké kampani německé Luftwaffe dlouhé čtyři roky.

V řádu dní po vylodění v Normandii už spojenci postupovali na Paříž, která byla osvobozena 25. srpna téhož roku a oficiálně tak ukončila operaci Overlord. Samozřejmě se spojenecká vojska nedostala k francouzské metropoli zadarmo, Němci byli ochotni za obranu okupovaného území umírat v těch nejtěžších bitvách. Patří mezi ně například bitva o Caen a Cherbourgu. Některá okupovaná města americké a britské jednotky neúspěšně napadaly několik týdnů i měsíců.

Po osvobození Paříže následovala neúspěšná operace Market Garden, což byla největší výsadková operace v dějinách vojenství. Tento pokus o osvobození Nizozemska a důležitých pozic na Rýnu ale nevyšel. Extrémně strategicky významnou řeku se nepodařilo spojencům překročit až do března 1945.

Klíčovým zlomovým bodem celé druhé světové války byla náročná zimní bitva v Ardenách na pomezí Belgie a Lucemburska. Kruté boje v teplotách hluboko pod bodem mrazu, mnohdy bez možnosti vzdušného zásobování, si během zimy 1944-45 vyžádaly bezmála sto tisíc obětí na každé straně. Úspěšnější ale nakonec byli spojenci, kterým se otevřela cesta do Německa – a eventuelně do Berlína. Dny Třetí říše byly pomalu sečteny.

Související

Více souvisejících

Den D (oslavy vylodění spojeneckých vojsk) Normandie (D-Day 1944) komentář

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy