Přesně před 80 lety, dne 6. června 1944 započala operace Neptun, lépe známá pod názvem vylodění v Normandii nebo Den D. Šlo o největší námořní invazi v historii a odstartovala osvobození evropského kontinentu z područí německé nacistické okupace. Tato akce byla součástí rozsáhlejší operace Overlord, jejímž cílem bylo ovládnutí celé Normandie, respektive severní Francie.
Vylodění se účastnili vojáci ze Spojených států, Velké Británie, Francie či Kanady. Z nebe je podporovali mimo jiné českoslovenští a polští letci. Příběhy letců a výsadkářů z této operace jsou legendární a skvěle je popisuje například desetidílná série Bratrstvo neohrožených, která je dostupná na Netflixu. Příběh filmu Zachraňte vojína Ryana zná snad každý. Pokud jste tyto snímky neviděli, pro lepší pochopení celé operace doporučujeme oba snímky zhlédnout. Svou historickou přesností si nezadají ani z nejlepšími dokumenty.
Úspěch této operace byl klíčový pro budoucí vývoj války. Sovětský svaz potřeboval, aby západní spojenci otevřeli druhou frontu proti nacistickému Německu a alespoň částečně tak ulevili náporu, kterému Rudá armáda od roku 1941 čelila. Vylodění na Sicílii a eventuelně v Itálii z roku 1943 nevázalo dostatek německých sil, jež tak stále mohly pokračovat v agresi ve východní Evropě.
Roku 1944 už Sovětský svaz zvládl zvrátit to nejhorší a postupně pokračoval směrem na západ k Varšavě a Berlínu. Mohlo být jen otázkou času, kdy se mu podaří zlomit německý odpor, ale je bezesporu, že vylodění ve Francii nesmírně pomohlo.
Když se první spojenečtí vojáci vyloďovali na plážích s kódovými označeními Utah, Juno, Omaha, Gold a Sword, velká část Evropy podléhala diktátu Adolfa Hitlera. Od roku 1939 již neexistovalo svobodné Československo ani Polsko, o rok později padly postupně Dánsko, Norsko, Belgie, Nizozemsko, Lucembursko a Francie. Roku 1941 Němci zvládli obsadit ještě Jugoslávii a Řecko. Na evropském kontinentu se nacházelo jen pramálo nikoliv fašistických států, snad jen z výjimkou Švédska a Finska. Pak už jen přes kanál La Manche zbývala osamocená a zesláblá Velká Británie, odolávající nebezpečné letecké kampani německé Luftwaffe dlouhé čtyři roky.
V řádu dní po vylodění v Normandii už spojenci postupovali na Paříž, která byla osvobozena 25. srpna téhož roku a oficiálně tak ukončila operaci Overlord. Samozřejmě se spojenecká vojska nedostala k francouzské metropoli zadarmo, Němci byli ochotni za obranu okupovaného území umírat v těch nejtěžších bitvách. Patří mezi ně například bitva o Caen a Cherbourgu. Některá okupovaná města americké a britské jednotky neúspěšně napadaly několik týdnů i měsíců.
Po osvobození Paříže následovala neúspěšná operace Market Garden, což byla největší výsadková operace v dějinách vojenství. Tento pokus o osvobození Nizozemska a důležitých pozic na Rýnu ale nevyšel. Extrémně strategicky významnou řeku se nepodařilo spojencům překročit až do března 1945.
Klíčovým zlomovým bodem celé druhé světové války byla náročná zimní bitva v Ardenách na pomezí Belgie a Lucemburska. Kruté boje v teplotách hluboko pod bodem mrazu, mnohdy bez možnosti vzdušného zásobování, si během zimy 1944-45 vyžádaly bezmála sto tisíc obětí na každé straně. Úspěšnější ale nakonec byli spojenci, kterým se otevřela cesta do Německa – a eventuelně do Berlína. Dny Třetí říše byly pomalu sečteny.
Související
Sunak předčasně opustil oslavy vylodění spojenců v Normandii. Nyní se ukázalo proč
Těšil se, ale oslav výročí Dne D se už nedočkal. Stoletý americký veterán zemřel na cestě
Den D (oslavy vylodění spojeneckých vojsk) , Normandie (D-Day 1944) , komentář
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 56 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák