Přesně před 80 lety, dne 6. června 1944 započala operace Neptun, lépe známá pod názvem vylodění v Normandii nebo Den D. Šlo o největší námořní invazi v historii a odstartovala osvobození evropského kontinentu z područí německé nacistické okupace. Tato akce byla součástí rozsáhlejší operace Overlord, jejímž cílem bylo ovládnutí celé Normandie, respektive severní Francie.
Vylodění se účastnili vojáci ze Spojených států, Velké Británie, Francie či Kanady. Z nebe je podporovali mimo jiné českoslovenští a polští letci. Příběhy letců a výsadkářů z této operace jsou legendární a skvěle je popisuje například desetidílná série Bratrstvo neohrožených, která je dostupná na Netflixu. Příběh filmu Zachraňte vojína Ryana zná snad každý. Pokud jste tyto snímky neviděli, pro lepší pochopení celé operace doporučujeme oba snímky zhlédnout. Svou historickou přesností si nezadají ani z nejlepšími dokumenty.
Úspěch této operace byl klíčový pro budoucí vývoj války. Sovětský svaz potřeboval, aby západní spojenci otevřeli druhou frontu proti nacistickému Německu a alespoň částečně tak ulevili náporu, kterému Rudá armáda od roku 1941 čelila. Vylodění na Sicílii a eventuelně v Itálii z roku 1943 nevázalo dostatek německých sil, jež tak stále mohly pokračovat v agresi ve východní Evropě.
Roku 1944 už Sovětský svaz zvládl zvrátit to nejhorší a postupně pokračoval směrem na západ k Varšavě a Berlínu. Mohlo být jen otázkou času, kdy se mu podaří zlomit německý odpor, ale je bezesporu, že vylodění ve Francii nesmírně pomohlo.
Když se první spojenečtí vojáci vyloďovali na plážích s kódovými označeními Utah, Juno, Omaha, Gold a Sword, velká část Evropy podléhala diktátu Adolfa Hitlera. Od roku 1939 již neexistovalo svobodné Československo ani Polsko, o rok později padly postupně Dánsko, Norsko, Belgie, Nizozemsko, Lucembursko a Francie. Roku 1941 Němci zvládli obsadit ještě Jugoslávii a Řecko. Na evropském kontinentu se nacházelo jen pramálo nikoliv fašistických států, snad jen z výjimkou Švédska a Finska. Pak už jen přes kanál La Manche zbývala osamocená a zesláblá Velká Británie, odolávající nebezpečné letecké kampani německé Luftwaffe dlouhé čtyři roky.
V řádu dní po vylodění v Normandii už spojenci postupovali na Paříž, která byla osvobozena 25. srpna téhož roku a oficiálně tak ukončila operaci Overlord. Samozřejmě se spojenecká vojska nedostala k francouzské metropoli zadarmo, Němci byli ochotni za obranu okupovaného území umírat v těch nejtěžších bitvách. Patří mezi ně například bitva o Caen a Cherbourgu. Některá okupovaná města americké a britské jednotky neúspěšně napadaly několik týdnů i měsíců.
Po osvobození Paříže následovala neúspěšná operace Market Garden, což byla největší výsadková operace v dějinách vojenství. Tento pokus o osvobození Nizozemska a důležitých pozic na Rýnu ale nevyšel. Extrémně strategicky významnou řeku se nepodařilo spojencům překročit až do března 1945.
Klíčovým zlomovým bodem celé druhé světové války byla náročná zimní bitva v Ardenách na pomezí Belgie a Lucemburska. Kruté boje v teplotách hluboko pod bodem mrazu, mnohdy bez možnosti vzdušného zásobování, si během zimy 1944-45 vyžádaly bezmála sto tisíc obětí na každé straně. Úspěšnější ale nakonec byli spojenci, kterým se otevřela cesta do Německa – a eventuelně do Berlína. Dny Třetí říše byly pomalu sečteny.
Související
Sunak předčasně opustil oslavy vylodění spojenců v Normandii. Nyní se ukázalo proč
Těšil se, ale oslav výročí Dne D se už nedočkal. Stoletý americký veterán zemřel na cestě
Den D (oslavy vylodění spojeneckých vojsk) , Normandie (D-Day 1944) , komentář
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek