Den D (oslavy vylodění spojeneckých vojsk)

Emmanuel Macron, prezident Francie

Oslavy Dne D vrcholí, Macron v projevu vzpomněl i Čechoslováky

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes na oslavách 75. výročí vylodění v Normandii připomněl i československé vojáky, kteří se na invazi podíleli. Francie na oběti spojeneckých vojáků, kteří přišli osvobodit pro ně většinou neznámou zemi, nikdy nezapomene, prohlásil Macron v projevu na americkém hřbitově nad pláží Omaha. Slavnostního aktu se účastnil i americký prezident Donald Trump, který uvedl, že aktéři bitvy o Normandii "získali zpět toto území pro civilizaci".
Bitva o Normandii zahrnuje vylodění v Normandii a následnou bitvu o tuto část Francie. Při vylodění spojenecké síly prolomily Hitlerův Atlantický val a znovu otevřely v severní Francii západní frontu.

Ve Francii začaly oslavy Dne D, Mayová poděkovala veteránům

V Normandii dnes ráno začaly oslavy 75. výročí vylodění západních spojenců. Pietní akce zahájili francouzský prezident Emmanuel Macron a britská premiérka Theresa Mayová, kteří se v obci Ver-sur-Mer zúčastnili položení základního kamene budoucího britského památníku. Na severozápadě Francie se dnes očekává 30.000 návštěvníků, dorazí také zhruba 480 veteránů, především britských.
Bitva o Normandii zahrnuje vylodění v Normandii a následnou bitvu o tuto část Francie. Při vylodění spojenecké síly prolomily Hitlerův Atlantický val a znovu otevřely v severní Francii západní frontu.

V Portsmouthu se slaví Den D. Královna pronesla dojemná slova, politici tleskají veteránům

Britská královna Alžběta II., americký prezident Donald Trump a další státníci dnes v jihoanglickém Portsmouthu vzdali hold válečným veteránům, kteří se před 75 lety zapojili do spojeneckého vylodění v Normandii. Hrdinům Dne D, který byl začátkem válečného vítězství protihitlerovské koalice na západní frontě, spolu s britskou premiérkou Theresou Mayovou, německou kancléřkou Angelou Merkelovovu či francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem zatleskal i český premiér Andrej Babiš.
Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO

Babiš se při oslavách Dne D setkal s Trumpem, zmínil záhadný dopis

Český premiér Andrej Babiš (ANO) dnes během oslav 75. výročí vylodění v Normandii hovořil v jihoanglickém Portsmouthu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Předseda vlády to oznámil na svém twitterovém účtu. Tématy rozhovoru byly vztahy mezi Českem a Spojenými státy nebo cesta amerického prezidentského páru po Evropě.
Bitva o Normandii, Operace Overlord - muzeum a autentické snímky

Den D - Operace Overlord: Oslavy výročí vylodění v Portsmouthu

V jihoanglickém Portsmouthu si dnes připomenou sedmdesát pět let od vylodění spojenců protihitlerovské koalice v Normandii. Oslav se zúčastní i řada hlav států a vlád včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa, který tak zakončí svou třídenní státní návštěvu Británie. Česko bude zastupovat premiér Andrej Babiš.
Bitva o Normandii, v okolí si dodnes lidé připomínají hrůzy II. světové války.

Oslavy Dne D: Politici vyrazí do Normandie i Portsmouthu, ČR bude zastupovat Babiš

Sedmdesát pět let po vylodění spojenců v Normandii se v Británii, odkud více než 150.000 vojáků vyplulo, i ve Francii, kde vstoupilo na kontinent obsazený nacistickým Německem, uskuteční řada vzpomínkových akcí. Velká ceremonie k výročí Dne D se uskuteční již 5. června v jihoanglickém přístavu Portsmouth, kam dorazí britská královna Alžběta II., americký prezident Donald Trump a řada dalších zástupců zemí někdejší protihitlerovské koalice. Česko bude zastupovat premiér Andrej Babiš. Ve čtvrtek, 6. června, si pak státníci připomenou na různých menších pietních akcích tisíce obětí z řad spojeneckých vojáků.
Royal Mail zveřejnil návrh známky k výročí Dne D, který musel stáhnout.

Britská pošta chybovala. Musela stáhnout návrh známky k výročí Dne D

Britská královská pošta se musela omluvit a stáhnout návrh známky, která měla připomenout nadcházející 75. výročí Dne D, tedy vylodění spojenců v Normandii během druhé světové války. Na cenině byl totiž ve skutečnosti výjev z vylodění Američanů na nyní indonéské části ostrova Nová Guinea.
Den D: Vylodění v Normandii

Den D? Největší výsadek v historii byl horší než peklo. Dodnes pláže budí respekt a úctu

Vylodění spojeneckých vojsk v Normandii bylo jednou z nejdůležitějších událostí druhé světové války. Před 74 lety, 6. června 1944, došlo k otevření hlavní část západní fronty a na pláži Omaha a dalších přidružených místech se vylodilo přes 150 tisíc spojeneckých vojáků. Tento den vstoupil do historie jako Den D, den, při kterém zemřelo na 20 tisíc vojáků na obou stranách konfliktu.
Vladimír Putin

Putin pojede v červnu do Normandie, s Obamou se prý nesejde

Paříž/Astana/Washington - Ruský prezident Vladimir Putin zavítá počátkem června na oslavy vylodění spojeneckých vojsk za druhé světové války v Normandii, kde se tak poprvé od vypuknutí ukrajinské krize uvidí se západními lídry včetně Baracka Obamy. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval ruský velvyslanec v Paříži. Šéf Kremlu, kterého Západ kritizuje za anexi Krymu a rozdmýchávání napětí na východě a jihu Ukrajiny, zamíří do Francie na pozvání prezidenta Françoise Hollandea. Bílý dům oznámil, že schůzka Obamy s Putinem není v plánu.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy