O osudu nacismu se rozhodlo před 79 lety. Den D připravil mnoho hrdinů o možnost vidět svobodnou Evropu

Přesně před 79 lety německé okupační jednotky na pobřeží Lamanšského průlivu nečekalo příliš příjemné probuzení. Spojenecká vojska v čele s Američany a Brity spustila na severu Francie Operaci Overlord, která změnila chod druhé světové války a předurčila Třetí říši k porážce. Den D začal. 

Pláže Utah, Omaha, Juno, Gold a Sword byly pouze označením, které se nakonec vžilo do paměti snad každého. Dnes na nich stojí památníky připomínající tisíce mrtvých vojáků, vyslaných osvobodit severofrancouzskou Normandii a otevřít západní frontu. Bohužel velká část z nich se postupného (ale rychlého) osvobozování nikdy nezúčastnila. Němci sice nebyli stoprocentně připravení, ale německé bunkry, kulometná hnízda a dělostřelectvo na místě byly a svou práci vykonávaly. 

Invaze se původně měla uskutečnit už 5. června 1944, spojenecký velitel Dwight D. Eisenhower ji ale odvolal kvůli špatnému počasí nad průlivem. V noci z 5. na 6. června byly v Normandii shozeny tři výsadkové divize v rámci krycí operace Neptun. 

Asi 13 tisíc výsadkářů dostalo za úkol zajistit strategické křižovatky, mosty a vesnice. První jmenované výsadkové divizi se její úkoly podařilo splnit poměrně dobře, ačkoliv musela snést obrovské zmatky způsobené tmou a německým odporem. Nakonec své spolubojovníky přivítala 101. výsadková na pláži Utah, kde zabezpečila čtyři východy. 

Za zhlédnutí stojí desetidílná série Bratrstvo neohrožených. Velmi autenticky pojednává o cestě roty E 101. výsadkové divize armády USA od vylodění v Normandii, přes bitvu v Ardenách, až po konec druhé světové války. 

82. výsadková divize už na tom tak dobře nebyla. Ještě v noci ze 6. na 7. června nenavázala žádný kontakt s jednotkami, které se přes den vylodily na plážích. Části z nich se to podařilo až o čtyři dny později.

Jako první měli vystoupit v 6:30 ráno Američané na pláž Utah, Britové ve svém sektoru o hodinu později. Podle Vojenského historického ústavu byl prvotním cílem amerických vojsk Cherbourg, Britové směřovali na Caen. Nejtvrdší odpor na Spojence čekal na pláži Omaha. Pláž Juno dostali na starost Kanaďané. 

Spojenci sice v první den invaze nedosáhli všech cílů, přesto na pláže vystoupilo 153 tisíc vojáků a další byli na cestě. Pláž Omaha se podařilo Američanům zajistit až večer Dne D. 

Ztráty byly obrovské. Nacisté zdaleka neutrpěli takové, jako Spojenci. Podařilo se potvrdit celkem 4414 padlých, jenže jde jen o ověřené ztráty. Odhadují se čísla přesahující deset tisíc zabitých v boji. Oproti tomu dobře chránění Němci přišli o asi tisíc vojáků. 

Zlom ve válce

Operací Overlord se spojenecká vojska uchytila na západě Evropy. Od této chvíle Němcům nezbývalo nic jiného než ústup. Během následujících měsíců probíhaly ve Francii těžké boje, a to zejména ze začátku na pobřeží Lamanšského průlivu. Spojenci potřebovali dobýt strategická města v čele s Caen a Le Havre. Masivní boje probíhaly v okolí klíčových řek, zejména Seiny – která dovedla osvoboditele až k Paříži. Ta byla osvobozena v srpnu 1944.

Do zimy 1944 se Němci stáhli až do Belgie, kde se pokusili o poslední protiofenzivu v Ardenách. Původní neúspěchy spojeneckých vojsk, způsobené zejména špatným zimním počasím, vystřídalo vítězství a průnik na území samotného Německa. 

Mezitím Rudá armáda tvrdě postupovala přes východní Evropu a nacisté se postupně dostávali do obklíčení, z něhož nikdy nemohli uniknout. 

Související

Více souvisejících

Den D (oslavy vylodění spojeneckých vojsk) II. světová válka Normandie (D-Day 1944) historie Francie nacisté

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelská armáda

Izraelci slaví. Zlikvidovali klíčovou postavu Hamásu

Izraelští vojáci v noci na dnešek v Pásmu Gazy zlikvidovali vysoce postaveného představitele palestinského hnutí Hamás, který byl zodpovědný za vývoj a výrobu zbraní. Izraelská armáda to oznámila na sociální síti X. Podle úřadů vedených Hamásem útok zasáhl kliniku, přičemž byli zabiti dva zdravotničtí pracovníci.

před 3 hodinami

Vladimír Putin

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu s cílem dát ji do souladu se současnou realitou, uvedl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s odvoláním na vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina.  

před 3 hodinami

NATO

Smlouva o NATO je pružná. Členy nezavazuje k pomoci napadenému státu, připomínají experti

Smlouva o Severoatlantické alianci, respektive její článek 5, nejsou až tak závazné, jak se mnozí domnívají. Jako přiklad může sloužit napadení tureckých vojáků v roce 2020, kdy NATO článek neaktivovalo. Nebo teroristické útoky proti USA v roce 2001 – tehdy byl článek jedinkrát v historii aktivován, ale zdaleka ne všechny členské státy NATO vyrazily na pomoc. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

včera

Události Petra Nutila: Vládní digitalizace, hysterický komentátor a výhra v Survivoru!

Milí zlatí, je tu další týdenní souhrn mimořádného nářezu událostí z posledního týdne z té naší překrásné hobití roklinky! Dnes máme na programu hustej nářez.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy