O osudu nacismu se rozhodlo před 79 lety. Den D připravil mnoho hrdinů o možnost vidět svobodnou Evropu

Přesně před 79 lety německé okupační jednotky na pobřeží Lamanšského průlivu nečekalo příliš příjemné probuzení. Spojenecká vojska v čele s Američany a Brity spustila na severu Francie Operaci Overlord, která změnila chod druhé světové války a předurčila Třetí říši k porážce. Den D začal. 

Pláže Utah, Omaha, Juno, Gold a Sword byly pouze označením, které se nakonec vžilo do paměti snad každého. Dnes na nich stojí památníky připomínající tisíce mrtvých vojáků, vyslaných osvobodit severofrancouzskou Normandii a otevřít západní frontu. Bohužel velká část z nich se postupného (ale rychlého) osvobozování nikdy nezúčastnila. Němci sice nebyli stoprocentně připravení, ale německé bunkry, kulometná hnízda a dělostřelectvo na místě byly a svou práci vykonávaly. 

Invaze se původně měla uskutečnit už 5. června 1944, spojenecký velitel Dwight D. Eisenhower ji ale odvolal kvůli špatnému počasí nad průlivem. V noci z 5. na 6. června byly v Normandii shozeny tři výsadkové divize v rámci krycí operace Neptun. 

Asi 13 tisíc výsadkářů dostalo za úkol zajistit strategické křižovatky, mosty a vesnice. První jmenované výsadkové divizi se její úkoly podařilo splnit poměrně dobře, ačkoliv musela snést obrovské zmatky způsobené tmou a německým odporem. Nakonec své spolubojovníky přivítala 101. výsadková na pláži Utah, kde zabezpečila čtyři východy. 

Za zhlédnutí stojí desetidílná série Bratrstvo neohrožených. Velmi autenticky pojednává o cestě roty E 101. výsadkové divize armády USA od vylodění v Normandii, přes bitvu v Ardenách, až po konec druhé světové války. 

82. výsadková divize už na tom tak dobře nebyla. Ještě v noci ze 6. na 7. června nenavázala žádný kontakt s jednotkami, které se přes den vylodily na plážích. Části z nich se to podařilo až o čtyři dny později.

Jako první měli vystoupit v 6:30 ráno Američané na pláž Utah, Britové ve svém sektoru o hodinu později. Podle Vojenského historického ústavu byl prvotním cílem amerických vojsk Cherbourg, Britové směřovali na Caen. Nejtvrdší odpor na Spojence čekal na pláži Omaha. Pláž Juno dostali na starost Kanaďané. 

Spojenci sice v první den invaze nedosáhli všech cílů, přesto na pláže vystoupilo 153 tisíc vojáků a další byli na cestě. Pláž Omaha se podařilo Američanům zajistit až večer Dne D. 

Ztráty byly obrovské. Nacisté zdaleka neutrpěli takové, jako Spojenci. Podařilo se potvrdit celkem 4414 padlých, jenže jde jen o ověřené ztráty. Odhadují se čísla přesahující deset tisíc zabitých v boji. Oproti tomu dobře chránění Němci přišli o asi tisíc vojáků. 

Zlom ve válce

Operací Overlord se spojenecká vojska uchytila na západě Evropy. Od této chvíle Němcům nezbývalo nic jiného než ústup. Během následujících měsíců probíhaly ve Francii těžké boje, a to zejména ze začátku na pobřeží Lamanšského průlivu. Spojenci potřebovali dobýt strategická města v čele s Caen a Le Havre. Masivní boje probíhaly v okolí klíčových řek, zejména Seiny – která dovedla osvoboditele až k Paříži. Ta byla osvobozena v srpnu 1944.

Do zimy 1944 se Němci stáhli až do Belgie, kde se pokusili o poslední protiofenzivu v Ardenách. Původní neúspěchy spojeneckých vojsk, způsobené zejména špatným zimním počasím, vystřídalo vítězství a průnik na území samotného Německa. 

Mezitím Rudá armáda tvrdě postupovala přes východní Evropu a nacisté se postupně dostávali do obklíčení, z něhož nikdy nemohli uniknout. 

Související

Více souvisejících

Den D (oslavy vylodění spojeneckých vojsk) II. světová válka Normandie (D-Day 1944) historie Francie nacisté

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

před 3 hodinami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

včera

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

včera

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

Zdroj: Komerční článek

Další zprávy