Rusko chceme, Putina ne. Francie plánuje oslavy 80. výročí vylodění spojenců v Normandii

Na vzpomínkové slavnosti u příležitosti 80. výročí vylodění spojenců v Normandii bude pozvána i delegace z Ruska, ne však ruský prezident Vladimir Putin. Podle agentury AFP o tom v úterý informoval francouzský organizační štáb akce. Upřesnil, že šéf Kremlu nebude pozván z důvodu agresivní války rozpoutané Ruskem na Ukrajině.

Slavnostní vzpomínkový ceremoniál se za účasti zahraničních hostů uskuteční 6. června v Normandii na severu Francie.

V případě Ruska byla pozvánka na něj adresována diplomatickému zastoupení Ruské federace ve Francii, doplnila rozhlasová stanice Europe 1.

Putin se naposledy oslav Dne D v Normandii zúčastnil v červnu roku 2014, kdy si veteráni druhé světové války a státníci z celého světa připomněli 7. vylodění spojenců. Putin byl pozván navzdory tomu, že tři měsíce předtím Rusko anektovalo Krymský poloostrov patřící Ukrajině.

Na 75. výročí Dne D v roce 2019, kdy se situace na východě Ukrajiny "zamotávala", už Putin pozvání nedostal.

Stanice Europe 1 podotkla, že ačkoli se armáda Sovětského svazu na vylodění spojenců v Normandii přímo neúčastnila, přítomnost jejích představitelů byla vnímána jako ocenění odhodlání Sovětského svazu a vzdání holdu sovětským obětem druhé světové války. V bojích proti Německu zahynulo totiž téměř 27 milionů vojáků Sovětské armády.

Den D, kdy se na pobřeží Normandie ve Francii, okupované Němci, vylodili spojenci, patří k vrcholným okamžikům 2. světové války - začalo jí osvobozování západní Evropy spojenci.

Na tuto operaci pod kódovým označením Neptune/Overlord se západní spojenci připravovali od roku 1943. Rozhodnutí o jejím provedení v roce 1944 bylo přijato v květnu 1943 ve Washingtonu.

Související

Více souvisejících

Den D (oslavy vylodění spojeneckých vojsk) Francie Rusko Normandie (D-Day 1944)

Aktuálně se děje

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Švýcaři výhrou nad Finy rozhodli o čtvrtfinálovém soupeři pro Česko. Jsou jím USA

V úterý se odehrály poslední zápasy v rámci skupin na letošním hokejovém světovém šampionátu v Praze a Ostravě. Ty tak rozhodly o tom, s kým se kdo utká ve čtvrtfinále, což zajímalo především českou reprezentaci. Ta se nakonec utká ve čtvrtek od 20:20 v Praze s neoblíbenými Američany, přičemž o tom rozhodl úterní večerní duel Švýcarska s Finskem, kde země helvétského kříže vyhrála 3:1 zásluhou Kevina Fialy, jenž nejen dvakrát skóroval, ale i jednou asistoval.

včera

Palestina

Spor o Palestinu: Německo vznik státu podporuje, USA jsou opatrnější

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že tento měsíc uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.

včera

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

včera

včera

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

včera

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

včera

Zemřel Vojtěch Adam, uznávaný vědec podlehl těžké nemoci

Ve věku pouhých 42 let zemřel emeritní prorektor Mendelovy univerzity v Brně a významný vědec Vojtěch Adam, který v úterý podlehl krátké těžké nemoci. O Adamově úmrtí informovala právě univerzita na webových stránkách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy