Ouistreham - Nejvyšší představitelé Spojených států, Ruska, Británie, Francie, Německa, Česka, Slovenska, Itálie a desítky dalších zemí si v pátek na severozápadním pobřeží Francie připomenou 70. výročí vylodění spojeneckých vojsk v Normandii za druhé světové války. Schůzka vrcholných politiků se bude konat na pozadí ukrajinské krize a bude prvním setkáním západních představitelů s ruským prezidentem Vladimirem Putinem od březnové ruské anexe ukrajinského poloostrova Krym.
Hlavní ceremonie se uskuteční na pláži u obce Ouistreham, na níž jsou připraveny tribuny pro 9000 pozvaných hostů. Kromě zahraničních a místních politických a dalších představitelů se očekává na 1000 válečných veteránů, kterým je většinou více než 90 let; pro mnohé z nich to patrně bude poslední účast na kulatém výročí vylodění."Na tisíc veteránů bude opět na území Normandie, které pomohli osvobodit. Vyjádříme jim zvláštní úctu," zdůraznil francouzský prezident François Hollande.Páteční vzpomínku zahájí dopoledne Hollande u pomníku ve městě Caen, kde se poprvé oficiálně uctí památka 20.000 civilistů, kteří za bitvy o Normandii přišli o život. Hollande se poté setká se svým americkým protějškem Barackem Obamou na americkém hřbitově nad pláží Omaha, kde Američané utrpěli 6. června 1944 největší ztráty. Na hřbitově je pochováno téměř 10.000 amerických vojáků, kteří po vylodění zahynuli na různých místech v Normandii.V poledne se šéfové států a vlád společně s veterány setkají na oficiálním obědě na zámku Bénouville u mostu Pegasus, který patřil ke strategickým bodům vylodění spojeneckých vojsk.
Pietní akce vyvrcholí mezinárodním obřadem, který začne ve 14:30 SELČ u Ouistrehamu na pláži Sword, kde se před 70 lety vylodili britští a francouzští vojáci. Na 500 vojenských hudebníků a 650 figurantů připomene ve čtyřech aktech události dne D, jak se 6. červen 1944 nazývá.Hollande, německá kancléřka Angela Merkelová a britský premiér David Cameron hodlají využít oslav k bilaterálnímu setkání s Putinem. To podle komentářů svědčí o tom, jak zatěžko je Západu izolovat Moskvu, přestože vyvolala nejvážnější krizi od konce studené války. Berlín a Londýn mají významné ekonomické a energetické vztahy s Ruskem a Paříž prodává Rusům dvě válečné lodě, což rozhněvalo Washington.Obama prý ale bilaterální setkání s Putinem rozhodně odmítá. Bílý dům zdůraznil, že jeho šéf uvidí Putina jen za účasti všech hostů při společném obědě a obřadu na pláži v Ouistreham. Obama se naopak již tento týden setkal s novým ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem, který byl také pozván na páteční oslavy ve Francii a který obviňuje Kreml z ohrožování Ukrajiny.Ve Francii se kromě zmíněných politiků očekává například britská královna Alžběta II., český prezident Miloš Zeman, australský premiér Tony Abbott, slovenský prezident Ivan Gasparovič, kanadský premiér Stephen Harper či nizozemský král Willem-Alexander.Na období kolem výročí vylodění je připraveno na 400 různých akcí. Například dnes odpoledne má v obci Ranville seskočit prvních 300 britských, amerických, kanadských a francouzských parašutistů, jak tomu bylo před 70 lety. Seskoku má přihlížet i britský princ Charles. Po setmění ozáří pláže Utah a Sword, kde se vojska vylodila, 24 ohňostrojů. Na neděli se plánuje seskok tisícovky parašutistů nad obcí Sainte-Mere-Eglise, kde probíhal jeden z významných bojů prvního dne vylodění.Vzdát poctu padlým vojákům i přeživším hrdinům a projet se po vyloďovacích plážích odjelo do Francie také 140 fandů vojenské historie z Plzně. Nadšenci z plzeňského Military Car Clubu, kteří jezdí do Normandie od roku 1990, naložili koncem května na tři kamiony 33 kusů staré vojenské americké techniky, která má v technických průkazech datum výroby před 70 a více lety.Ráno 6. června 1944 se v Normandii vylodilo kolem 35.000 mužů, z nichž do večera více než 3000 zahynulo. Na zdejších plážích se do konce července vylodilo celkem 1,5 milionu vojáků. Bitva o Normandii si k tomuto datu vyžádala více než 44.000 mrtvých na straně spojenců, 54.000 v řadách Němců a 20.000 mezi francouzským civilním obyvatelstvem.
Související
Těšil se, ale oslav výročí Dne D se už nedočkal. Stoletý americký veterán zemřel na cestě
80 let ode Dne D: Na hrdinství spojenců nesmíme zapomenout, 6. června 1944 se otevřela cesta k Paříži
Normandie (D-Day 1944) , II. světová válka , Ukrajinská krize
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek