Vědci vyzývají britskou vládu k činům. Podle studie může zemřít přes 100 tisíc lidí

Nová vědecká studie odhaduje, že ve Velké Británii bude druhá vlna mnohem horší než ta první. Výzkumníci jako nejpravděpodobnější scénář odhadují 120 tisíc mrtvých. Zároveň vyzývají vládu nákazou nejhůře zasažené země k činům. Kabinet dnes vyhlásí povinnost nosit roušky v obchodech po celé Británii.

Ve Velké Británii již existuje povinnost nosit roušky v prostředcích veřejné dopravy a dnes by mělo být nařízeno nosit je i v obchodech. Opatření mají zabránit šíření koronaviru. Británie je s 46 500 úmrtími nejhůře zasaženou zemí v Evropě. Navíc nedávná vědecká studie předpovídá, že druhá vlna bude ještě horší.

Vědci předpokládají jako nejpravděpodobnější špatný scénář 120 000 mrtvých lidí ve Spojeném království v důsledku nemoci covid-19. Uvádějí, že na základě „rozumného“ modelu nejhoršího scénáře, bude v britských nemocnicích 24 500 až 251 000 mrtvých a vrcholu nákaza dosáhne v lednu a únoru.

Takový odhad ale nezohledňuje žádná opatření, léčbu nebo možnou vakcínu. Lze tedy předpokládat, že studie, kterou si vyžádal hlavní vědecký poradce Spojeného království Sir Patrick Vallance, přiměla vládu k přitvrzení restrikcí.

Experti ve zprávě také zmiňují obavu o přetížení systému veřejného zdravotnictví Velké Británie. Bojí se, že opětovný nárůst nakažených koronavirem se spojí s sezónní chřipkou. „Toto není predikce, ale je to možnost,“ řekl respirační specialista Stephen Holgate, který byl garantem zprávy.

„Model naznačuje, že úmrtí by mohlo být s novou vlnou covidu-19 více než ve vlně první. Ale riziko, že se to stane, by se mohlo snížit, pokud budeme okamžitě jednat,“ dodal. Studie připouští i méně pesimistické scénáře pro Velkou Británii, které kalkulují s úmrtími na covid-19 v řádu tisíců. Zpráva nicméně jasně deklaruje, že jde o pouhé předpoklady.

„Zpráva ukazuje, že můžeme nyní jednat, abychom změnily věci k lepšímu,“ uvedla spoluautorka studie profesorka Dame Anne Johnsonová z Akademie lékařských věd. Johnsonová doporučuje dostat více lidí na očkování proti chřipce, zajistit nemocnicím a pečovatelským domům dostatek ochranných pomůcek a vytvořit bezkoronavirové zóny v nemocnicích a pečovatelských domovech.

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock k tomu řekl, že vláda nakoupila dostatek vakcíny proti chřipce a může zavést „největší program vakcíny proti chřipce v historii“.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Anglie věda Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy