Vědci vyzývají britskou vládu k činům. Podle studie může zemřít přes 100 tisíc lidí

Nová vědecká studie odhaduje, že ve Velké Británii bude druhá vlna mnohem horší než ta první. Výzkumníci jako nejpravděpodobnější scénář odhadují 120 tisíc mrtvých. Zároveň vyzývají vládu nákazou nejhůře zasažené země k činům. Kabinet dnes vyhlásí povinnost nosit roušky v obchodech po celé Británii.

Ve Velké Británii již existuje povinnost nosit roušky v prostředcích veřejné dopravy a dnes by mělo být nařízeno nosit je i v obchodech. Opatření mají zabránit šíření koronaviru. Británie je s 46 500 úmrtími nejhůře zasaženou zemí v Evropě. Navíc nedávná vědecká studie předpovídá, že druhá vlna bude ještě horší.

Vědci předpokládají jako nejpravděpodobnější špatný scénář 120 000 mrtvých lidí ve Spojeném království v důsledku nemoci covid-19. Uvádějí, že na základě „rozumného“ modelu nejhoršího scénáře, bude v britských nemocnicích 24 500 až 251 000 mrtvých a vrcholu nákaza dosáhne v lednu a únoru.

Takový odhad ale nezohledňuje žádná opatření, léčbu nebo možnou vakcínu. Lze tedy předpokládat, že studie, kterou si vyžádal hlavní vědecký poradce Spojeného království Sir Patrick Vallance, přiměla vládu k přitvrzení restrikcí.

Experti ve zprávě také zmiňují obavu o přetížení systému veřejného zdravotnictví Velké Británie. Bojí se, že opětovný nárůst nakažených koronavirem se spojí s sezónní chřipkou. „Toto není predikce, ale je to možnost,“ řekl respirační specialista Stephen Holgate, který byl garantem zprávy.

„Model naznačuje, že úmrtí by mohlo být s novou vlnou covidu-19 více než ve vlně první. Ale riziko, že se to stane, by se mohlo snížit, pokud budeme okamžitě jednat,“ dodal. Studie připouští i méně pesimistické scénáře pro Velkou Británii, které kalkulují s úmrtími na covid-19 v řádu tisíců. Zpráva nicméně jasně deklaruje, že jde o pouhé předpoklady.

„Zpráva ukazuje, že můžeme nyní jednat, abychom změnily věci k lepšímu,“ uvedla spoluautorka studie profesorka Dame Anne Johnsonová z Akademie lékařských věd. Johnsonová doporučuje dostat více lidí na očkování proti chřipce, zajistit nemocnicím a pečovatelským domům dostatek ochranných pomůcek a vytvořit bezkoronavirové zóny v nemocnicích a pečovatelských domovech.

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock k tomu řekl, že vláda nakoupila dostatek vakcíny proti chřipce a může zavést „největší program vakcíny proti chřipce v historii“.

Související

Karel III.

Karel III. se poprvé od diagnózy ukázal Britům. S Camillou šel do kostela

Britský král Karel III. se zatím s nepříjemnou diagnózou vyrovnává dobře. Po sobotním prvním prohlášení se v neděli poprvé od zveřejnění informace o zdravotním stavu ukázal na veřejnosti. Buckinghamský palác před týdnem oznámil, že králi byl diagnostikován blíže nespecifikovaný typ rakoviny.

Více souvisejících

Velká Británie Anglie věda Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy