Konspirátoři mají žně. Hra Romeo a Julie skrývá temné tajemství?

Kdo by neznal největší divadelní romanci všech dob Romeo a Julie? V současnosti je William Shakespeare nejčastěji uváděným dramatikem na divadelních prknech. Nic na tom nemění fakt, že se jedná o autora, který žil v 16. století. Proslulost a doba vzniku jeho děl, ale zapříčinila vznik řady teorií o skutečném autorství slavných děl.

Doba, v níž William Shakespeare žil, byla značně odlišná ode dneška. Drtivá většina lidí neměla ponětí o existenci vesmíru, všichni věřili na andělské a ďábelské bytosti apod. V takových intencích se prostě žilo jinak, než dnes. Je skutečně neuvěřitelné, jak příběhy ze zcela jiné doby mají dodnes nadšené publikum. Logicky se tak nabízí otázka, jaký byl životní osud génia divadelních her? Jenže z 16. století, kdy Shakespeare žil, se nedochovala halda záznamů o každém „obyčejném“ člověku. William Shakespeare sice nebyl obyčejný člověk, ale i přes výraznou spisovatelskou činnost nepatřil k vysoce postaveným lidem a o jeho životě se dochovalo jen velmi málo záznamů.

Stratfordská otázka

Pokud historická věda nemá dostatek přímých pramenů, přichází na řadu interpretace a spekulace. Vzhledem k významu Shakespearova díla se spekulace rozjely ve velkém. Svět znalců jeho díla se rozdělil na stratftordiány a antistratfordiány. Skupiny jsou pojmenovány podle toho, jestli konkrétní člověk věří tomu, že skutečným autorem her je William Shakespeare ze Stratfordu nebo nikoliv.

Právě Stratford je jedním z problémů celého konfliktu ohledně autorství her. Jednalo se o malé městečko, které mělo cca 1500 obyvatel a leželo 100 mil od Londýna, což bylo tehdy několik dní cesty. Shakespearovy hry jsou obdivuhodné nejen humorem popřípadě dramatickou tragičností, ale také detailní znalostí tehdejší doby. Některé hry se odehrávají v Itálii (Othello, Romeo a Julie…), a antistratfordiáni jsou přesvědčeni, že jejich autor v Itálii musel pobývat. Pro další hry je příznačná důvěrná znalost šlechtického prostředí a tehdejší politiky (Richard III., Jindřích IV., Hamlet). Jenže William Shakespeare žil v zapadlém Stratfordu a následně se svou hereckou společností v Londýně, což o hlubokých znalostech tehdejšího světa a společnosti příliš nesvědčí.

Negramotný spisovatel?

Se Stratfordem souvisí ještě jedna záhada. Žádná ze Shakespearových her se nedochovala v jím podepsaném rukopise. Dnes známe pouze šest Shakespearových podpisů na úředních dokumentech, které však nesvědčí o příliš vypsané ruce. Navíc jeho rodiče byli negramotní, jelikož se podepisovali značkou. Ve Stratfordu byla sice střední škola, která by Shakespearovi zpřístupnila na tehdejší dobu špičkové vzdělání, ovšem nedochval se žádný seznam absolventů, tudíž není jasné, jestli tuto školu slavný dramatik navštěvoval. Mnozí kritici se domnívají, že Shakespeare byl dokonce sám téměř negramotný (krom podpisu) a to by pak těžko mohl nějaké hry sepsat.

Nevysvětlitelná záhada

Kromě spolupodílnictví v divadelní společnosti byl Shakespeare také obchodníkem a záznamy v historických pramenech o něm hovoří spíše jako o obchodníkovi, než jako o dramatikovi. Záhadou je poznamená i jeho smrt. Ve své závěti o autorských právech na své hry nic nepsal, ovšem s autorskými právy to tehdy nebylo tak horké jako dnes. Navíc se Shakespearovy hry proslavily především až po jeho smrti, kdy byly souhrnně vydány. Toto vydání tzv. První folio je zároveň nejdůležitějším důkazem toho, že dílo napsal právě on. Proč by tam byl podepsán? Jsou tam věnování od jeho kolegů přímo pro jeho osobu. Proč by někdo, kdo chtěl zůstat utajen, jak tvrdí antistratfordiáni, použil pseudonym konkrétní osobnosti a přesvědčoval řadu jeho známých, aby to stvrdili svými oslavnými komentáři?

Ale jak už to v dávné historii bývá, na všechny otázky neexistují vždy jednoznačné odpovědi. Spor o Shakespearovo autorství tak nejspíš zůstane věčný stejně jako slavné hry.

Související

William Shakespeare

Shakespeare napsal jen polovinu divadelní hry Jindřich VIII., uvádí analýza z ČR

Historici již dlouho mají za to, že svou hru Jindřich VIII. dramatik William Shakespeare nenapsal sám, a studie českého lingvisty nyní naznačuje, že takřka stejným dílem jako "bard z Avonu" se na tvorbě podílel jeden z jeho současníků. Podle analýzy Petra Plecháče z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR pochází skoro polovina divadelní hry z pera Johna Fletchera.

Více souvisejících

William Shakespeare historie Anglie Divadla

Aktuálně se děje

před 52 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

včera

Petr Pavel navštíví Belgii a Francii, ve středu promluví v Evropském parlamentu

Prezident Petr Pavel v příštím týdnu navštíví belgické Bruggy a francouzský Štrasburk. Nejdůležitějším bodem zahraniční cesty, která proběhne v úterý a ve středu, bude vystoupení v Evropském parlamentu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy