Brexit nepočká. Britští poslanci přijdou o prázdniny

Kvůli "výjimečné" situaci v britském parlamentu přijdou jeho členové o původně plánované desetidenní únorové prázdniny. Tak interpretují britská média dnešní prohlášení Andrey Leadsomové, která v dolní komoře parlamentu organizuje vládní agendu. Leadsomová řekla, že vláda aktuálně nemá v plánu spuštění formálního procesu pro přerušení parlamentní schůze.

Podle dřívějších plánů měli mít poslanci volno od 15. do 24. února. Pokud však má Británie vystoupit z Evropské unie na základě podmínek dohodnutých s Bruselem, budou muset kromě samotné "rozvodové" dohody přijmout také šest zásadních zákonů, v nichž by vláda zakotvila rozluku s Unií v různých oblastech. Do stanoveného data brexitu přitom zbývá už jen 57 dní.

"Při této výjimečné schůzi a s ohledem na významná rozhodnutí, která tento týden (Dolní) sněmovna učinila, je zcela na místě, abych sněmovnu informovala, že v tuto chvíli nepočítáme s předložením usnesení pro dohodnutí únorové přestávky. Sněmovna tudíž možná bude muset dále zasedat, aby pokročila s klíčovými úkoly, které před ní stojí," řekla Leadsomová.

Zrušení zimních prázdnin pro poslance už dříve předpovídali novináři. "Poslanci se budou muset obejít bez lyžování," poznamenal dnes na twitteru Harry Cole z nedělníku Mail on Sunday.

"Skutečnost, že se přestávka neuskuteční, ukazuje, že činíme všechny dostupné kroky, abychom zajistili, že 29. březen bude datem našeho vystoupení (z EU)," řekl listu Financial Times (FT) vládní mluvčí. Leadsomová dnes vyjádřila přesvědčení, že legislativa spojená s odchodem z Unie bude připravená včas. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt však jen o několik hodin dříve ve vysílání BBC uvedl, že brexit by při schválení dohody na poslední chvíli mohl být odložen, protože "bychom mohli potřebovat čas navíc na schválení klíčových opatření".

FT naznačuje, že zrušení prázdnin poslanců má za současného napětí kolem brexitu i jiný než čistě praktický rozměr. "Nemůžeme si dovolit, aby se objevily fotografie poslanců na lyžařských svazích nebo při odpočinku na pláži, prostě by to vytvářelo špatný dojem," cituje list nejmenovaného vlivného člena Konzervativní strany.

Leadsomová dnes také Dolní sněmovně předestřela program pro příští týden a někteří komentátoři si všímají, že v něm nefigurují žádné návrhy zákonů. "Mimořádné. Vůbec žádné vládní zákony ve sněmovně příští týden, ať už o brexitu nebo o čemkoli jiném. Naprostá paralýza potvrzena," napsal na twitter editor politického zpravodajství v bulvárním listu The Sun Tom Newton Dunn. "Ale dobrá zpráva je, že v pondělí uvidíme 'obecnou rozpravu o sportu ve Spojeném království'. Páni," dodal.

Související

Více souvisejících

Brexit Parlament Velké Británie Anglie Velká Británie politika

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 56 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

Před 200 lety se narodil zakladatel moderní hudby Bedřich Smetana. Jaký byl jeho soukromý život?

Je tomu přesně 200 let od narození Bedřicha Smetany, jednoho z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů. O jeho dílech bylo již napsáno mnohé, Smetanův soukromý život také není tajemstvím. Kdo byly jeho osudové ženy a jaký na něj měly vliv? 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy