Brexit nepočká. Britští poslanci přijdou o prázdniny

Kvůli "výjimečné" situaci v britském parlamentu přijdou jeho členové o původně plánované desetidenní únorové prázdniny. Tak interpretují britská média dnešní prohlášení Andrey Leadsomové, která v dolní komoře parlamentu organizuje vládní agendu. Leadsomová řekla, že vláda aktuálně nemá v plánu spuštění formálního procesu pro přerušení parlamentní schůze.

Podle dřívějších plánů měli mít poslanci volno od 15. do 24. února. Pokud však má Británie vystoupit z Evropské unie na základě podmínek dohodnutých s Bruselem, budou muset kromě samotné "rozvodové" dohody přijmout také šest zásadních zákonů, v nichž by vláda zakotvila rozluku s Unií v různých oblastech. Do stanoveného data brexitu přitom zbývá už jen 57 dní.

"Při této výjimečné schůzi a s ohledem na významná rozhodnutí, která tento týden (Dolní) sněmovna učinila, je zcela na místě, abych sněmovnu informovala, že v tuto chvíli nepočítáme s předložením usnesení pro dohodnutí únorové přestávky. Sněmovna tudíž možná bude muset dále zasedat, aby pokročila s klíčovými úkoly, které před ní stojí," řekla Leadsomová.

Zrušení zimních prázdnin pro poslance už dříve předpovídali novináři. "Poslanci se budou muset obejít bez lyžování," poznamenal dnes na twitteru Harry Cole z nedělníku Mail on Sunday.

"Skutečnost, že se přestávka neuskuteční, ukazuje, že činíme všechny dostupné kroky, abychom zajistili, že 29. březen bude datem našeho vystoupení (z EU)," řekl listu Financial Times (FT) vládní mluvčí. Leadsomová dnes vyjádřila přesvědčení, že legislativa spojená s odchodem z Unie bude připravená včas. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt však jen o několik hodin dříve ve vysílání BBC uvedl, že brexit by při schválení dohody na poslední chvíli mohl být odložen, protože "bychom mohli potřebovat čas navíc na schválení klíčových opatření".

FT naznačuje, že zrušení prázdnin poslanců má za současného napětí kolem brexitu i jiný než čistě praktický rozměr. "Nemůžeme si dovolit, aby se objevily fotografie poslanců na lyžařských svazích nebo při odpočinku na pláži, prostě by to vytvářelo špatný dojem," cituje list nejmenovaného vlivného člena Konzervativní strany.

Leadsomová dnes také Dolní sněmovně předestřela program pro příští týden a někteří komentátoři si všímají, že v něm nefigurují žádné návrhy zákonů. "Mimořádné. Vůbec žádné vládní zákony ve sněmovně příští týden, ať už o brexitu nebo o čemkoli jiném. Naprostá paralýza potvrzena," napsal na twitter editor politického zpravodajství v bulvárním listu The Sun Tom Newton Dunn. "Ale dobrá zpráva je, že v pondělí uvidíme 'obecnou rozpravu o sportu ve Spojeném království'. Páni," dodal.

Související

Brexit

Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU

Británie se pokouší znovu "resetovat svůj brexitový reset". Nový britský premiér Keir Starmer se od nástupu do funkce snaží zlepšit vztahy Spojeného království s Evropskou unií. Jak ale ukazuje začátek roku 2025, tento úkol je mnohem složitější, než očekával. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

Brexit Parlament Velké Británie Anglie Velká Británie politika

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Donald Trump

Co přinese první den Trumpa ve funkci? Přehled nařízení, která chce podepsat

Rozsáhlý program exekutivních nařízení Donalda Trumpa zahrnuje řadu kontroverzních a ambiciózních opatření, která plánuje realizovat hned po svém nástupu do úřadu jako 47. prezident Spojených států. Trump označil svůj návrat za „revoluci zdravého rozumu“ a slíbil, že jeho kroky budou „otáčet hlavami“ veřejnosti.

před 32 minutami

Aktualizováno před 54 minutami

Inaugurační projev Donalda Trumpa Prohlédněte si galerii

Donald Trump složil přísahu a stal se 47. prezidentem USA. Vyhlásí nouzový stav a přejmenuje Mexický záliv

Donald Trump se stal 47. prezidentem USA. Inaugurační den začal bohoslužbou v kostele sv. Jana na náměstí Lafayette Square, historickém místě ve Washingtonu, D.C., po které následovalo tradiční setkání u čaje v Bílém domě, kde ho s Melanii Trumpovou uvítali končící prezident Joe Biden a první dáma Jill Bidenová. Po složení prezidentské přísahy přednesl inaugurační projev.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Donald Trump je zpátky u moci. A už začal měnit celý svět

Ještě před tím, než Donald Trump oficiálně převzal úřad, mělo jeho zvolení vliv na globální politiku. Jeho druhé funkční období začíná s dopady, které jsou patrné od Blízkého východu přes Evropu až po Asii. Světoví lídři přizpůsobují své strategie v reakci na očekávané změny v agendě Spojených států, píše BBC.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump couvá. Nová cla zatím neoznámí

Nastupující administrativa Donalda Trumpa podle BBC potvrdila zprávy Wall Street Journalu, že nový prezident sice vydá memorandum, kterým pověří federální úřady, aby přezkoumaly obchodní politiky, ale dnes nebudou oznámeny žádné nové cla. Tento krok naznačuje opatrný přístup k obchodní agendě, přestože jde o jednu z hlavních oblastí Trumpovy kampaně.

před 3 hodinami

Princ Harry v dokumentární sérii Heart of Invictus.

Princi Harrymu začne soud s bulvárem. Bude to začátek konce, píše BBC

Velká právní bitva prince Harryho začne již zítra, pokud se nestane něco naprosto nečekaného, píše britská BBC krátce před začátkem procesu mezi mladším synem krále Karla III. a mediálním domem News Group Newspapers, který zastřešuje deník The Sun. Výsledek soudu může mít nedozírné dopady na obě strany sporu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

The Guardian: Trump je hrozbou. Evropa musí rázně reagovat

Jak by měla Evropa reagovat na hrozby Donalda Trumpa, které mohou destabilizovat globální ekonomiku? Země brzy budou muset přijmout postoj k novým hrozbám, které Trump přináší v oblasti obchodní politiky. I když přechod od volného obchodu s sebou nese rizika, nabízí také hodnotnou příležitost přehodnotit naše zastaralé mezinárodní ekonomické vztahy – pokud dokážeme využít výjimečnost tohoto momentu, píše The Guardian.

před 8 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajina otevřela proti Rusku další frontu. Trumpa

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vsadil na strategii diplomatického lichocení ve snaze získat podporu Donalda Trumpa, který byl znovu zvolen prezidentem Spojených států. Tato taktika, jež není v mezinárodních vztazích neobvyklá, má pro Ukrajinu zásadní význam, neboť země čelí dlouhodobé válce s Ruskem a její schopnost získat americkou podporu zůstává klíčová.

Aktualizováno před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Válka na Ukrajině se může pro USA stát druhým Vietnamem. Jak podle Bannona Trump zareaguje?

Steve Bannon, bývalý hlavní stratég Donalda Trumpa, vyjádřil obavy, že by zapojení USA do války na Ukrajině mohlo skončit obdobně, jako když Richard Nixon převzal odpovědnost za válku ve Vietnamu, což by mohlo být politicky i strategicky osudové. V rozhovoru pro Politico Bannon varoval, že Trump riskuje, že se nechá vtáhnout do konfliktu, pokud neukončí americkou vojenskou pomoc Ukrajině. Podle Bannona hrozí, že spojenectví amerického obranného průmyslu, evropských partnerů a některých vlivných osobností z Trumpova okolí zabrání rychlému ukončení války.

před 12 hodinami

Dramatický návrat Trumpa do Bílého domu: To se pobavíte, vzkázal příznivcům

Donald Trump plánuje dramatický návrat do Bílého domu, který by mohl zásadně proměnit Spojené státy. Když bude v pondělí inaugurován v mrazivém Washingtonu, bude doufat, že nastolí novou éru americké politiky a splní své ambiciózní sliby o rozsáhlých změnách. Ceremoniál, který se kvůli extrémní zimě poprvé po desetiletích uskuteční uvnitř Kapitolu, symbolizuje okamžik, kdy bude jeho činy poprvé skutečně podrobeny hodnocení, místo aby se hodnotily pouze jeho sliby.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy