Londýn - Obyvatelé Velké Británie jsou vzteky bez sebe poté, co Islámský stát na sociálních sítích, kde rekrutuje své džihádisty, pohrozil, že zabije malého následníka britského trůnu, prince George. Lidé poukazují na to, že princ George je teprve dítětem a neměl by být zatahován do bojů mezi vládou a teroristy.
Pomocí aplikace Telegram zanechali teroristé zakódovanou zprávu, ve které vyhrožovali, že ani "členové britské královské rodiny nebudou ušetření". Extrémisté pak ke vzkazu připojili fotku malého prince George, který letos oslavil teprve čtvrté narozeniny, jak stojí poblíž své školy Thomase Battersea na jihu Londýna.
Občané velké Británie nejsou z hrozby nadšení a na sociálních sítích, jako je Twitter, dávají najevo své rozhořčení. "Vyhrožují princi Georgovi? Vždyť je to jen dítě! Co se to s lidmi děje?!" napsal jeden z uživatelů. Ostatní mu přikyvují a dodávají, že výhrůžka je až nechutná a nemístná.
Jiní zase nezapomněli zkritizovat bezpečnostní služby, že nic pořádného nedělají, když je v ohrožení život malého dítěte. Většina přispěvatelů je pak rozzuřená právě z toho důvodu, že malý princ je i přes svůj urozený původ pořád chlapec jako všichni ostatní a rozhodně by neměl figurovat v žádných hrozbách a politice.
Britská vojenská služba zesílila své kontroly na sociálních sítích, autora výhrůžka však nedokázala vystopovat. Barry Spielman, jehož firma sleduje síť telegram už přes šest let, tvrdí, že hrozbu nelze přehlížet a brát na lehkou váhu. Podle jeho slov Islámský stát plní naprostou většinu svých zakódovaných zpráv a jen málokdy pošle něco, co nemyslí vážně.
Lidé žijící a pracující v okolí základní denní školy Thomase Battersea se obávají toho, že bezpečnost zde není příliš vysoká. Jedna žena se údajně nedávno dostala na pozemek školy, kterou navštěvuje přes 500 dětí každý den, aniž by ji kdokoliv zastavil. Novinářům pak řekla, že zabezpečí instituce je "mizivé".
Místní se obávají, že kdyby se teroristé rozhodli zde nastražit bombu, pak by jim v tom nic nebránilo. Privátní škola, kterou britský princ navštěvuje, patří přitom mezi ty nejelitnější v zemi, zájemci zde musí zaplatit v přepočtu přes půl milionu korun ročně. Odborníci se také domnívají, že ztráta území IS v Sýrii a Iráku by mohla znamenat agresivnější teroristické útoky mimo oblast Blízkého východu.
Související
Britové oslavili narozeniny budoucího krále. Na trůnu ho přivítají až za mnoho let
Princezna Kate přiblížila lidem, jak tráví čas se svými dětmi
Princ George z Cambridge (George Alexander Louis) , Terorismus , Islámský stát (IS)
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Počasí do konce týdne: Bude ještě mrznout, přidají se i deště
včera
Írán nepochopil, že Libanonu se příměří netýká, prohlásil Vance. Izrael by se ale podle něj mohl zklidnit
včera
Trump pohrozil uvalením padesátiprocentních cel na zemi, která bude dodávat zbraně Íránu
včera
Pojedu v čele české delegace na summit NATO, oznámil Pavel
včera
Írán opět zavřel Hormuzský průliv, tentokrát kvůli Libanonu. Ten ale nebyl součástí dohody, varuje Trump
včera
Předvolební průzkumy v Maďarsku: Očekává se historický zlom a drtivé vítězství opozice
včera
Evropa se hádá kvůli Orbánovi. Kreml se pustil do EU, Německo argumentuje Vancem
včera
Írán prosil o příměří, zastaví obohacování uranu. Chameneí je po útocích znetvořený, prohlásil Hegseth
včera
Co znamená dohoda s Íránem pro USA? Trumpovi poskytla únikovou cestu
včera
Moment úlevy pro celý svět. Starmer vyrazil do Perského zálivu projednat další kroky příměří
včera
Doručoval jsem miliony dolarů. Slavný kulturista popsal, jak ruské podsvětí sponzorovalo Orbána
včera
Vance kope v Maďarsku do všeho a všech. Opřel se do Bruselu, zkritizoval Británii i Zelenského
včera
Příměří zahrnuje i Libanon, tvrdí Pákistán. Na ten se nevztahuje, míní izraelská armáda a pokračuje v útocích
včera
Jak se Magyar katapultoval z pozice řadového úředníka do čela opozice?
včera
Desetibodový mírový plán zveřejněn: Co požaduje Írán od USA?
včera
V Česku začaly platit maximální ceny pohonných hmot
včera
Trump našel únikovou cestu z patové situace. Vsadil na chladný rozum
včera
Trump mluví o velkém dni pro světový mír i totálním vítězství USA
včera
Počasí: Tento týden noční mrazy přetrvají, v tom příštím se ale citelně oteplí
včera
Trump oznámil, že s Íránem uzavřel čtrnáctidenní příměří. Žádá okamžité otevření Hormuzského průlivu
Americký prezident Donald Trump v úterý večer oznámil, že dosáhl dohody o čtrnáctidenním příměří s Íránem. Toto rozhodnutí přišlo jen hodinu před vypršením jeho vlastního ultimáta, které stanovil na osmou hodinu večerní východoamerického času. Prezident na sociálních sítích uvedl, že po tuto dobu pozastavuje veškeré útoky a bombardování, přičemž zdůraznil, že klid zbraní musí být oboustranný.
Zdroj: Libor Novák