Šikana, rasismus, sexuální zneužívání. Humanitární pracovnice promluvila o svých zkušenostech

NÁZOR - Zpráva, že pracovníci charitativní organizace Oxfam platili na Haiti za sex se zřejmě nezletilými dívkami v době, kdy ze země pokoušela vzpamatovat z následků ničivého zemětřesení, nepřekvapila bývalou humanitární pomocnici Šaistu Azízovou. Současná publicistka v komentáři pro server The Guardian konstatuje, že ji nepřekvapila ani zpráva, že existovala snaha tuto praxi ututlat a náznaky, že brzy přijdou další obvinění ze sexuálního zneužívání, šikany, obtěžování a vydírání v humanitárním odvětví.

Skvělí i méně skvělí lidé

"Nechápejte mě špatně - tyto příběhy jsou odporné -, ale většina lidí v (humanitární) oblasti přinejmenším slyšela zvěsti o takovém chování," uvádí publicistka. Sama působila více než 15 let jako humanitární pracovnice specializující se na komunikaci v mnoha organizacích, včetně Oxfam, kde strávila 5 let jako krizová komunikační specialistka a mediální koordinátorka.

Azízová pracovala mimo jiné na Haiti, v Sýrii, Libanonu, Bangladéši, Tádžikistánu a Jordánsku, přičemž podle svých slov měla tu čest potkat mimořádné lidi a pracovat se skvělými, ale také s méně skvělými osobnostmi. Šlo prostředí, kde byla šikana běžná, ženy byly často ponižovány a rasismus byl všudypřítomný, vzpomíná někdejší humanitární pracovnice. Dodává, že to neplatilo jen o Oxfam, ale i o mnoha dalších organizacích, pro které pracovala, přičemž pokaždé, kdy na problém upozornila, se dostala do potíží.

V momentě, kdy se aktivistka oficiálně obrátila na HR oddělení Oxfam a jiná místa se svými zkušenostmi, nic se nestalo. Během let pak zjistila, že kultura v těchto organizacích je podobná a jelikož mezi nimi dochází k velké fluktuaci pracovníků, muži, kteří byli ženami obviněni z nepřístojností, jednoduše přecházeli do jiné agentury.

"Není náhoda že v největších britských nevládních organizacích dominují na nejvyšší úrovni bílí muži a pár bílých žen," pokračuje Azízová. Vzpomíná, že nejen ona, ale i ostatní ženy toto označovaly za "parťáckou" kulturu.

V posledním roce bývalá humanitární pracovnice spoluzaložila platformu Mezisektorová feministická zahraniční politika a spojila s ženami, které pracovaly pro humanitární organizace a jsou ochotné vypovídat o svých zkušenostech se sexuálním obtěžováním. Cílem je modifikovat zahraniční politiku tak, aby nadále nepoškozovala ženy a dívky ve světě, vysvětluje Azízová. Doplňuje, že to se týká i nepřístojného chování mírových sborů OSN a humanitárních pracovníků, kteří jsou obviňováni ze sexuálního vydírání a zneužívání zranitelných žen a dívek.

Obava o reputaci celého sektoru    

Kultura mlčení jde podle publicistky hluboko, přičemž ženám a dalším brání v poukázání na problém strach, ale také jisté stigma v oblasti humanitární pomoci. Panují obavy, že pokud se ukáže pravda, poškodí reputaci těchto organizací a nahraje těm novinářům a politikům, kteří žádají reformu celého sektoru, vysvětluje Azízová.

Ředitelům a členům rad humanitárních organizací, kteří nesou zodpovědnost, vzkazuje bývalá aktivistka stručnou zprávu: "Nestřílejte posly Přijměte odpovědnost za to, co se stalo a stavte na tom a pracujete na reformě odvětví, které urgentně potřebuje změnu, pokud se má vypořádat s kořeny těchto endemických problémů."

Díky statečným whistleblowerům a těm, kteří Oxfam konfrontovali - včetně mnoha žen -, se nyní otevřela stavidla, kvituje Azízová. Soudí, že bude nemožné ututlat všechny zprávy přicházející z dalších humanitárních organizací o temné a ničivé kultuře, která umožňuje kvést potenciálně kriminálnímu jednání, sexuálnímu vydírání, obtěžování a dalším zavrženíhodným aktivitám, které jsou ve skutečnosti odměňovány povyšováním mužů obviněných z nepravostí.

Zatím došlo k jedné rezignaci, avšak publicistka očekává mnoho dalších. Uvádí, že od minulého týdne, kdy se případ pracovníků Oxfam dostal na veřejnost, ji kontaktovaly další ženy, které vypouštějí svůj dosud tlumený a kontrolovaný hněv.

"Téměř žádná  žena, s níž jsem mluvila, neodhalí své jméno -  ze strachu o kariérní důsledky či přiživení války proti humanitárnímu sektoru, kdy sílí volání po zastavení financování britských humanitárních organizací," deklaruje Azízová. Taková volání odmítá, jelikož odvětví podle ní odvádí důležitou práci.

Dobře financované nezávislé organizace nicméně musí prošetřit obvinění ze sexuálního obtěžování a zneužívání, přičemž nesmí jít jen o vyšetřování vnitřní, apeluje bývalá humanitární pracovnice. Zdůrazňuje, že ženy musí vědět, že se jim bude věřit a nestanou se obětním beránkem za problémy způsobené hrstkou privilegovaných.

Související

Francouzský herec Gérard Depardieu

Slavný herec Gérard Depardieu byl ve Francii zadržen

Slavný francouzský herec Gérard Depardieu byl v pondělí zadržen pařížskou policií, uvedla BFMTV. Kriminalisty zajímají případy dvou žen, které hvězdu světové kinematografie obvinily ze sexuálního napadení během natáčení filmů v posledních deseti letech. Depardieu je ve vazbě od osmi hodin ráno, vinu dlouhodobě odmítá. 
Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Ne znamená ne. Sněmovna schválila redefinici znásilnění

Poslanecká sněmovna ve středu schválila redefinici znásilnění v trestním zákoníku ze silou vynuceného na nesouhlasný pohlavní styk. Vládní novela, na které panuje shoda mezi koalicí a opozicí, upraví také pohled na sexuální praktiky s dětmi do 12 let, které by vždy měly být považovány za znásilnění či sexuální útok. Předlohu musí ještě posoudit Senát. 

Více souvisejících

sexuální zneužívání Oxfam Velká Británie neziskovky humanitární pomoc

Aktuálně se děje

před 27 minutami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

FBI se dostala do mobilu střelce na Trumpa. Pomohli Izraelci

Vyšetřování sobotního atentátu na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pokračuje. FBI se podle nejnovějších informací dostala do mobilu střelce Thomase M. Crookse, který byl na místě zneškodněn tajnou službou. Zásadně k tomu pomohla izraelská technologie, informuje web Times of Israel. 

včera

včera

"Stačí tři střely." Rusové vyhrožují kvůli americkým raketám, ohrožena je i Praha

Odstrašující ruské výhrůžky kvůli možnému umístění amerických raket dlouhého dosahu v Německu zazněly i v ruské televizi. Moderátor Jevgenij Popov hrozil úderem i Praze. Už dříve označil evropská hlavní města za "potenciální oběti" ruské reakce mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy