humanitární pomoc

Obyvatelé Ukrajiny utíkají před invazí ruské armády

Humanitární pomoc v souvislosti s válkou na Ukrajině potřebuje 17,7 milionu lidí

Kvůli válce na Ukrajině potřebuje humanitární pomoc 17,7 milionu lidí a 7,5 milionu Ukrajinců uprchlo do dalších evropských zemích. Uvedla to Světová zdravotnická organizace (WHO) ve zprávě, která se věnuje událostem za první tři čtvrtiny loňského roku. Moskva podle agentury Reuters zprávu označila za politicky motivovanou.
Konvoj OSN

OSN: Příští rok bude humanitární pomoc potřebovat rekordních 339 milionů lidí

Příští rok bude humanitární pomoc ve světě potřebovat na 339 milionů lidí v sedmi desítkách zemí. Vyplývá to ze zprávy Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA). Podle jeho odhadu bude na tuto pomoc potřeba asi 51,5 miliardy dolarů (asi 1,2 bilionu Kč), což je o 25 procent více ve srovnání s potřebou pomoci z počátku letošního roku. Důvodem nárůstu jsou ruská invaze na Ukrajinu či záplavy a sucho v řadě zemí zhoršené klimatickými změnami.
Ilustrační foto

PŘEHLED: Jak mohou lidé pomoci Ukrajině?

Nevídanou vlnu solidarity s Ukrajinou spustila invaze ruských vojsk na území této suverénní země. Pokud sami zvažujete, že pomůžete, ale nevíte jak, přinášíme soubor cenných informací ohledně pomoci, ať už materiální nebo finanční.
Demonstrace na podporu Ukrajiny na Václavském náměstí

Sbírky pro Ukrajinu už vynesly přes 1,5 miliardy Kč, nejvíc v historii země

Napadení Ukrajiny ruskou armádou vyvolalo v Česku bezprecedentní vlnu solidarity. Jen na finančních sbírkách shromáždily humanitární organizace zatím přes 1,5 miliardy korun a denně přibývají další miliony. Podle dostupných informací je to nejvyšší částka, která se v Česku vybrala na pomoc lidem trpícím přírodní katastrofou či jiným neštěstím.
Antony Blinken

Ukrajina může rozhodně nad Ruskem zvítězit, prohlásil Blinken

Ministr zahraničí Spojených států Antony Blinken je přesvědčený, že Ukrajina může časem ve válce s Ruskem zvítězit. Není podle něj ale jasné, jak dlouho bude konflikt trvat, řekl v pátek v rozhovoru se stanicí BBC. Obává se však možného vyhrocení bojů, ruské jednotky si podle něj na Ukrajině počínají stále brutálněji.
Jakub Líčka

Migrační vlna Ukrajinců bez ubytování teprve přijde, říká sekretář Charity ČR Líčka. Uprchlíkům chybí informace, tvrdí koordinátorka

Generální sekretář Charity Česká republika Jakub Líčka tvrdí, že migrační vlna Ukrajinců zasažených válkou, kteří budou v zemi hledat ubytování, teprve přijde. Zatím k nám přicházejí uprchlíci, kteří mají kam jít, postarají se o ně příbuzní či přátelé žijící u nás. „Doposud je pořád málo případů, že by Ukrajinci přijeli na nádraží a tam seděli na kufrech a nevěděli, kam jít. Vždyť i zařízení ministerstva vnitra ve Vyšních Lhotách, které poskytuje běžencům ubytování, není plné ani z poloviny,“ říká pro EuroZprávy.cz Jakub Líčka. Za nevyužitými kapacitami může podle národní koordinátorky pomoci Charity ČR v oblasti migrace Kláry Boumové stát nízká informovanost. „Pokud Ukrajinci nepřijedou na Hlavní nádraží v Praze, kde je informační stánek od magistrátu, pak při vstupu do republiky hned nevědí, na koho se mají obrátit.“
Ředitelka Základní školy Kladská  na Praze 2 Kateřina Vávrová (s mikrofonem u úst, vedle s absolventkou školy herečkou a zpěvačkou Annou Slováčkovou) často ke svým žákům promlouvá a přibližuje jim národní histrorii. Otevřeně se  vymezuje proti totalitním režimům.

Žáci vnímají válku na Ukrajině velmi citlivě. Sami od sebe organizují sbírku na pomoc okupované zemi, říká ředitelka Vávrová

Ředitelka Základní školy Kladská na Praze 2 Kateřina Vávrová přiznává, že byla zaskočena, jakou empatii projevily i malé děti z prvního stupně, když se dozvěděly, že Ruská federace zahájila okupaci Ukrajiny, kde vypukla válka. Vůbec nepředpokládala, že právě probíhající konflikt tolik citlivě zasáhne jejich mysl i duši. O napjaté situaci si se všemi jejich žáky pravidelně povídají. „Malé děti spíše uklidňujeme a snažíme se, aby se z určitého traumatu vykreslily. Se staršími ale vedeme otevřené debaty, v nichž jasně říkáme, že Putinův režim je krutý, nedemokratický a v současné době nacházíme reminiscenci s 21. srpnem 1968. Odezva je silná, žáci sami od sebe uspořádali sbírku na podporu Ukrajiny a v úterý jsme měli modrožlutý den,“ říká pro EuroZprávy.cz Kateřina Vávrová.
Ilustrační fotografie.

Humanitární organizace již vybraly na Ukrajinu přes miliardu korun

České humanitární organizace shromáždily ve finančních sbírkách na pomoc Ukrajině dohromady částku vysoce převyšující miliardu korun. Každým dnem na sbírkových kontech přibývají další desítky milionů, a to od jednotlivců, měst, firem, různých organizací či pořadatelů charitativních akcí. Zhruba 316 milionů korun už lidé poslali také na sbírku ukrajinského velvyslanectví v Praze, jejímž cílem je podpora armády země vzdorující ruské invazi.
Evropská Unie

EU pozastaví dotace pro Etiopii. Kvůli bojům v Tigraji trpí 2,3 milionu dětí, varuje UNICEF

Evropská unie pozastaví vyplácení téměř 90 milionů eur (2,37 miliardy korun) hospodářské pomoci Etiopii kvůli přetrvávajícímu konfliktu ve státě Tigraj na severu země. Vyplývá to z interního unijního dokumentu citovaného agenturou AFP. EU již dříve vyjádřila své znepokojení nad humanitární situací v Tigraji a vyzvala k politickému řešení konfliktu a ukončení násilí.
Jan Hamáček

Čeští hasiči požádali prostřednictvím systému EU o plicní ventilátory

Hasičský záchranný sbor dnes požádal prostřednictvím mechanismu civilní ochrany EU o humanitární pomoc kvůli covidu-19. Hasiči žádají o plicní ventilátory a přístroje pro podporu plicních funkcí. Informovali o tom na twitteru. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka žádají pro případ, že tuzemské kapacity nebudou stačit. Již v týdnu takto požádali o pomoc s lůžky.
Ministerstvo vnitra

Česko pošle do Libanonu léky a pomůcky, uvažuje i o lékařích

Česko prověří možnost vyslat do Libanonu lékaře. Informovalo o tom dnes ministerstvo vnitra. Blízkovýchodní země se vzpamatovává z úterního ničivého výbuchu chemikálií v bejrútském přístavu. Vnitro má v plánu poslat příští týden do Libanonu léky a zdravotní pomůcky, jejichž seznam dnes převzalo od libanonské velvyslankyně Rúly Hamdánové.
Pacienti čekají na ošetření ve zdravotním středisku v Martissantu. Snímek z listopadu 2019. © Caroline Frechard

Lékaři bez hranic v akci. Zasahují i při jedné z nejspletitějších humanitárních krizí vůbec

Česká kancelář Lékařů bez hranic díky dárcům financovala v roce 2019 pomoc ve dvanácti zemích rekordní částkou 101 milionů korun. Nejvíce finančních prostředků směřovalo na zdravotní péči a humanitární pomoc v Keni, Iráku, Jižním Súdánu nebo Nigeru. Peníze českých dárců pomohly mimo jiné i v boji s krvácivou horečkou ebola v Demokratické republice Kongo. Lékaři bez hranic to uvedli v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.
Hasiči

Hasiči v Šumvaldu kontrolují statiku mostů a domů, kraj spustil humanitární sbírku

Statiku mostů a domů dnes kontrolovali hasiči v Šumvaldu na Olomoucku postiženém bleskovými záplavami. Odborníci už tam určili k demolici dva rodinné domy zasažené silný proudem vody. Policie Šumvald ráno opět uzavřela, aby tam nejezdili lidé z okolí. Olomoucký kraj mezitím spustil sbírku na pomoc lidem v zaplavených vesnicích a na odstraňování následků povodní.

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Zdroj: ČTK

Další zprávy