Záplavy na Ukrajině: Výbuchy zřejmě přišly zevnitř, Kachovka by zvenčí odolala jadernému úderu

Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady na pravém břehu Dněpru mimo dosah ruského ostřelování. Dramatická situace způsobená zničením přehrady Nová Kachovka se však stále stupňuje. Ukrajinský prezident Zelenskyj vytkl mezinárodním organizacím, že ani přes výzvy dosud nevyslaly pomoc. Ten v dopoledních hodinách dorazil do Chersonu.

Ruská okupační správa podle informací serveru Meduza oznámila, že v Chersonské oblasti zemřelo pět lidí. „Dnes bylo oznámeno, že ze sedmi lidí, kteří pásli dobytek, se jich pět utopilo. Zbylé dva právě evakuujeme,“ citoval server agenturu TASS, která se odvolávala na slova Ruskem dosazeného starosty Nove Kachovky Vladimira Leontjeva. 

V dopoledních hodinách do Chersonu dorazil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „V Chersonu jsem navštívil přechod, kde jsou evakuováni lidé ze zaplavených oblastí. Naším úkolem je chránit životy a co nejvíce lidem pomoci. Děkuji záchranářům a dobrovolníkům! Děkuji všem, kteří se na této práci podílejí!“ napsal k videu, které sdílel na facebooku. Ve městě se prezident zúčastnil koordinační schůze k likvidaci následků výbuchu přehrady Kachovky.

Ukrajinská hydroenergetická společnost Ukrhydroenergo na svém telegramu informovala o průběhu setkání se Zelenským. Koordinační schůze probíhala s generálním ředitelem společnosti Ihorem Syrotem. „Na setkání se rovněž diskutovalo o provozní situaci v regionu v důsledku katastrofy, evakuaci obyvatelstva z potenciálních záplavových oblastí odstraňování mimořádné situace způsobené výbuchem přehrady a organizaci podpory života v zaplavených oblastech,“ popisuje společnost.

Podle ní je důležité také vyčíslení ztrát a vyčlenění finančních prostředků na odškodnění obyvatel postižených katastrofou a vypracování programu na kompenzaci ztrát nebo přemístění podniků v rámci Chersonské oblasti. 

Dalším podstatným výstupem schůze je upřesnění, že elektrárna nemohla být poškozena zvenčí. „Od okupace byly zničeny tři rozpony přelivné hráze s částečným poškozením vrat, které částečně umožnily průtok vody. Zcela vylučujeme, že by destrukce byla způsobena vnějším zásahem, protože Kachovská vodní elektrárna byla navržena a postavena tak, aby odolala jadernému úderu,“ upozorňuje společnost.

Zřejmě muselo dojít k několika silným výbuchům zevnitř: „S největší pravděpodobností byla zaminována samotná přehrada a budova vodní elektrárny, kde jsou instalovány hydroelektrické bloky. Ještě jednou zdůrazňujeme – zaminována zevnitř.“ Okupantům mohli poradit s umístěním výbušnin zaměstnanci ruské energetické infrastruktury, kteří tam pracovali. „Skutečnost, že nebyl slyšet žádný silný výbuch, se vysvětluje tím, že výbušniny byly umístěny hluboko uvnitř budovy vodní elektrárny, pod hladinou vody,“ vysvětluje společnost na telegramu. 

Ještě v noci ze středy na čtvrtek na telegramu vyjádřil nepochopení nad neúčastí mezinárodních organizací. „Nelze ani s jistotou určit, kolik lidí na dočasně okupovaném území Chersonské oblasti může zemřít bez záchrany, bez pitné vody, bez lékařské péče,“ vylíčil.

„Každý člověk, který tam zemře, je rozsudkem nad stávající mezinárodní architekturou a mezinárodními organizacemi, které zapomněly, jak zachraňovat životy. Pokud nyní v oblasti této katastrofy není žádná mezinárodní organizace, znamená to, že vůbec neexistuje, že není schopna fungovat,“ kritizoval Zelenskyj s tím, že všechny příslušné výzvy ze strany kyjevské vlády už byly mezinárodním organizacím předány.

Záchranné operace pokračují

Institut pro studium války (ISW) zmínil ruské informace o poklesu vody, jejíž hladina od pondělí konstantně stoupala až na 10 metrů. V některých oblastech prý velká voda klesla z 10 metrů o 3-4 metry. Město Mykolajiv na druhou stranu zaznamenal příbytek o 70 centimetrů.

Ukrajinská hydroenergetická společnost Ukrhydroenergo na telegramu informovala o poklesu hladiny přehrady za posledních 24 hodin o metr. Stejně jako včera dochází ke stále výraznější destrukci přelivné hráze a zemní vložky mezi nádražní budovou a stavidlem.

„Společnost společně s firmou Ukrenergo pracuje na možných scénářích, jak zajistit vyvážený provoz energetické soustavy s ohledem na důsledky destrukce vodní elektrárny Kachovka. Zejména pro omezení povodní se upravuje provoz vodních elektráren a voda se ukládá nad Kachovkou v dalších nádržích dněperské kaskády,“ píše společnost.

Ministerstvo vnitra Ukrajiny upozornilo na neustálé stoupání vody v Chersonu, které se lehce zpomalilo. „Nejsložitější situace je v městské čtvrti Korabelnyj, kde je v současné době zatopeno více než 1800 domů,“ napsal resort na telegramu.

Dále vyčíslil, že je zaplaveno celkem 20 obcí na pravém břehu Dněpru. Podařilo se odtud evakuovat více než 1900 osob včetně 103 dětí. „Služby ministerstva pokračují v záchranných operacích. V Chersonské oblasti bylo zřízeno devět evakuačních center,“ dodává ministerstvo.

Poradce ukrajinského ministra zahraničí Anton Gerashchenko na twitteru zveřejnil sestřih videozáznamů z akcí, na kterých záchranáři pomáhají domácím zvířatům. „Podobných videí z Chersonské oblasti jsou stovky. Situace ve vesnicích na levém břehu Dněpru obsazených Rusy je ještě dramatičtější – hladina vody je vyšší, zatímco lidem se od ruských ‚úřadů‘ dostává velmi malé nebo žádné pomoci,“ napsal.

Po Twitteru skutečně koluje řada podobných videí, na kterých jsou zachraňována domácí zvířata. Ukrajinské úřady již v pondělí vyzvaly obyvatele k tomu, aby si vzali vše důležité, včetně svých mazlíčků. Pro některé to ale zřejmě nebylo v jejich silách. Zvířata tedy buď uhynout nebo je v tom lepším případě najdou záchranáři či duchapřítomní civilisté.

Rusové ztrácejí pozice

Zničení přehradní hráze a vodní elektrárny Nová Kachovka v Chersonské oblasti narušuje ruské pozice v první linii. ISW uvedl, že ovlivňuje zejména ruské pozice v první linii v obydlených oblastech Hola Prystan a Olešky. Spolu s obcemi Kozacha Laheri a Dnipryany jsou místy zaplavené až do výše jednopatrových budov.

Záplavy pravděpodobně přinutily ruský personál a vojenskou techniku v postižených oblastech ke stažení. Okupanti je využívali k ostřelování hlavního města oblasti Cherson a okolních sídel. Některé osady na pravém břehu Dněpru se tak po více než roce dostaly mimo dostřel.

Nicméně vedoucí okupační správy Chersonské oblasti Vladimir Saldo tvrdí, že zničení vodní elektrárny je pro ruskou obranu výhodné, protože komplikuje ukrajinský postup přes řeku. Jeho hodnocení ale podle ISW ignoruje ztrátu první linie opevnění, které si Rusové připravili na případnou protiofenzivu.

Související

Více souvisejících

přehrada Nová Kachovka Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Ukrajina válka na Ukrajině humanitární pomoc

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 58 minutami

Rubl, ilustrační foto

Opravu hrozí Rusku ekonomický kolaps? Nezhroutí se, zažilo i horší časy, varuje ekonom

Od zahájení nelegální invaze na Ukrajinu v roce 2022 je Rusko nejvíce sankcionovanou zemí světa, přesto jeho ekonomika vykazuje nečekanou odolnost. Podle oficiálních údajů ruské vlády dokonce v roce 2024 ekonomika země rostla rychleji než všechny státy G7 – tedy Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Velké Británie a Spojených států. Růst ruského HDP činil 4,3 %, zatímco například v Británii to bylo 1,1 % a v USA 2,8 %.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Jak Írán zareaguje na americký útok? Může to být podobná, ale daleko rozsáhlejší reakce než po zabití Sulejmáního, míní Salem

Napětí mezi Íránem, Izraelem a Spojenými státy se dále vyostřuje. Podle experta Paula Salema z Middle East Institute může Teherán odpovědět na útoky „ve zřetelně větším měřítku“, i když se bude snažit vyhnout přímé konfrontaci. Cílem Íránu je ukončení izraelských úderů a omezení americké eskalace. Opatrná deeskalace je podle něj možná, ale dohoda s USA zůstává nepravděpodobná.

před 1 hodinou

Summit NATO

NATO se dohodlo na cíli 5 % HDP na obranu, Španělsko dostalo výjimku

Spojenci Severoatlantické aliance dosáhli dohody o novém obranném výdajovém cíli ve výši 5 % hrubého domácího produktu. S výjimkou pro Španělsko, které si v poslední chvíli vyjednalo volnější podmínky, se na něm podle informací serveru Politico dohodli představitelé NATO během příprav nadcházejícího summitu v Haagu. Impuls k navýšení obranného rozpočtu vzešel přímo od amerického prezidenta Donalda Trumpa, který dlouhodobě kritizuje evropské spojence za nízké výdaje na obranu.

před 2 hodinami

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Soud zrušil osvobození Babiše. Kauzu Čapí hnízdo vrátil na začátek

Případ známý jako kauza Čapí hnízdo se opět vrací do soudní síně. Vrchní soud v Praze v pondělí zrušil osvobozující rozsudek Městského soudu a nařídil nové projednání případu. Hlavními aktéry jsou předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně, dnes europoslankyně Jana Nagyová. Oba dosud jakoukoliv vinu odmítají.

před 2 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Pondělní počasí si žádá novou výstrahu. Bouřky hrozí až do noci

Bouřky se v Česku vyskytly už ráno a dopoledne, ale varování jsou v platnosti i nadále. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) po poledni časově upřesnil výstrahu před velmi silnými bouřkami a snížil stupeň nebezpečí pro západní a severní části Čech. Meteorologové také rozšířili území platnost varování před vysokými teplotami.

před 2 hodinami

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Soud dnes rozhodne v kauze Čapí hnízdo. Bez účasti Babiše a Nagyové

Pražský vrchní soud dnes rozhoduje o osudu Andreje Babiše a Jany Nagyové v kauze spojené s farmou Čapí hnízdo. Oba obžalovaní se však závěrečného vyhlášení rozsudku nezúčastní – omluvili se z jednání. Babiš u soudu opakovaně prohlašuje, že je nevinný, že případ považuje za politicky motivovaný a že se stal terčem kvůli svému vstupu do politiky.

před 3 hodinami

Teherán pod útokem

Masivní nálety na Írán: Izrael útočí na vládní i vojenské budovy, zasáhl i komplex Fordo

Izrael podniká masivní sérii leteckých úderů proti strategickým cílům v Íránu, přičemž terčem se stal i podzemní jaderný komplex Fordo. Jak informují zahraniční média, útok směřoval přímo na zařízení nacházející se v provincii Qom, jižně od Teheránu. Mluvčí místního krizového štábu potvrdil, že „agresor opět zaútočil na jaderné zařízení Fordo“.

před 4 hodinami

Íránské jaderné zařízení Fordo

Konec íránských snah o jadernou bombu? Americký útok mohl naopak vše zhoršit, odhalila analýza

Americký útok na íránská jaderná zařízení, který prezident Donald Trump označil za „spektakulární vojenský úspěch“, sice způsobil rozsáhlé škody, ale zároveň může paradoxně urychlit ambice Teheránu získat jadernou zbraň. Analýza CNN poukazuje na to, že i když byly klíčové íránské jaderné komplexy silně zasaženy, neznamená to konec hrozby. Naopak – mohlo dojít k jejímu prohloubení.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě

Pod poklidným povrchem bývalého dolu Stocamine v alsaském městečku Wittelsheim leží ekologická časovaná bomba. V podzemí se nachází přibližně 42 000 tun nebezpečného odpadu – chemikálií, těžkých kovů i toxických látek, které by v případě úniku mohly kontaminovat jednu z největších podzemních vodních nádrží Evropy. Ta zásobuje pitnou vodou obyvatele Francie, Německa i Švýcarska.

před 5 hodinami

Hormuzský průliv

Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?

Aktuální eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem, vyvolaná izraelským úderem na íránská jaderná zařízení a později i na ropnou infrastrukturu, opět vnesla do světové debaty otázku uzavření Hormuzského průlivu. Toto úzké mořské hrdlo, oddělující Perský záliv od Arabského moře, je považováno za nejdůležitější světový bod pro tranzit ropy. Přes tento koridor denně proudí přibližně pětina celosvětové spotřeby ropných produktů, což z něj činí klíčový strategický cíl, jehož ohrožení by mělo okamžité dopady pro globální ekonomiku.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Trump ukončil Hlas Ameriky. Nechal propustit stovky novinářů

Administrativa Donalda Trumpa propustila stovky novinářů americké vládní zpravodajské agentury Voice of America (VOA), což podle mnohých fakticky znamená její zánik. Americký prezident tak pokračuje v rozsáhlém omezování federálních médií, která dlouhodobě kritizuje za údajnou „levicovou zaujatost“.

včera

včera

včera

včera

Írán hrozí tvrdou odvetou za americké údery, USA posilují bezpečnostní opatření

Napětí mezi Spojenými státy a Íránem prudce eskaluje po amerických leteckých úderech na íránská jaderná zařízení. Íránské Revoluční gardy (IRGC) varují, že odpověď Teheránu způsobí Spojeným státům „hlubokou lítost“. Současně USA posilují bezpečnostní opatření na svém území z obav před možnými odvetnými útoky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy