Rusové popírají choleru v okupované části Chersonské oblasti. Úředníci se prý nechali očkovat

Reportéři serveru Kyiv Independent zjistili, že v okupovaných městech Skadovsk a Heničesk byl ve středu zaznamenán zvýšený počet střevních infekcí, pravděpodobně cholery. Odvolali se na informace ukrajinského generálního štábu.

Okupační orgány dosazené Moskvou tyto problémy údajně neuznávají. „Snaží se zakrýt zhoršující se hygienickou situaci v oblasti,“ informoval generální štáb ve svém prohlášení. Představitelé okupační moci se zřejmě nechali proti choleře očkovat i s rodinami. 

Laboratorní analýza potvrdila přítomnost bakterií E. coli a cholery ve vodách města Cherson nedlouho po zničení Kachovské přehrady. „Ve vodě byly nalezeny také pohonné hmoty a další toxické chemikálie,“ uvedl úředník ukrajinské Státní inspekce životního prostředí Oleh Pavlenko. 

Prezidentská kancelář před měsícem informovala až o 150 tunách strojního oleje uniklého do vod řeky Dněpr. Údajně hrozil únik dalších 300 tun. „Chemické látky, původci infekčních onemocnění ze hřbitovů, čistíren odpadních vod a skládek se mohou dostat do studní a otevřených vodních ploch,“ varovalo 7. června ukrajinské ministerstvo zdravotnictví. 

Ministr zdravotnictví Viktor Ljaško 16. června uvedl, že ohniska cholery mezi obyvatelstvem zatím zjištěna nebyla. „Obyvatelé se mohou před onemocněním chránit dodržováním správných bezpečnostních opatření,“ přiblížil pro ukrajinskou mutaci stanice BBC. „Provádíme epidemiologický monitoring vodních ploch a pravidelně zjišťujeme vibria cholery, a to jak v souvislosti se záplavami, tak i mimo ně. Tak tomu bylo i v minulosti,“ podotkl. 

Na dotaz BBC ohledně nebezpečí číhajících ve znečištěné vodě odpověděl, že „zpočátku může jít o akutní střevní infekce, obvykle bakteriologické. Druhou vlnou jsou pak virové infekce – hepatitida a cholera. A třetí vlnou jsou pak parazitózy.“

„Místní obyvatelé byli vyzváni, aby pili pouze převařenou nebo dováženou vodu a vodu na vaření brali ze zdrojů, které jsou prokazatelně bezpečné,“ napsal Kyiv Independent. 

O šíření cholery mezi ruskými vojáky informovalo partyzánské hnutí Ateš, působící na okupovaných územích. „Vedlo to k několika úmrtím mezi vojáky,“ zdůraznilo hnutí 17. června. 

Rusko a Ukrajina se ze zničení Kachovské přehrady a vodní elektrárny navzájem obviňují. Ukrajinská bezpečnostní služba SBU ale uvedla, že zachytila rozhovor mezi okupanty, ve kterém tvrdí, že vodní elektrárna a přehrada Kachovka byla vyhozena do povětří ruskou sabotážní skupinou.

Jde o další ze série indicií, které poukazují na Rusko jako na strůjce exploze. Nedávno publikované záběry z dronů prezentované agenturou AP také nepodporují ruské tvrzení o ukrajinském útoku. Podle Kremlu přehradu zničilo ukrajinské ostřelování, Kyjev ale tvrdí, že přehradu s elektrárnou zničily ruské jednotky výbuchem ve strojovně. 

Že bylo vyhození Kachovky do povětří cílené, napsaly EuroZprávy.cz týden po výbuchu. Dva američtí inženýři, odborník na výbušniny a ukrajinský inženýr s rozsáhlými zkušenostmi v provozu přehrad, se domnívají, že vzhledem k satelitním a seismickým detekcím výbuchů v oblasti je nejpravděpodobnější příčinou kolapsu exploze nálože umístěné v údržbové chodbě, která prochází betonovým srdcem stavby.

Související

Světová zdravotnická organizace

Dětskou obrnu jsme za 36 let nevymýtili. Teď hrozí její návrat

V roce 1988 vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) ambiciózní cíl – globální eradikaci poliomyelitidy, známé jako dětská obrna. Tento závažný a vysoce nakažlivý virus, který napadá nervový systém, může během několika hodin způsobit úplné ochrnutí. Uvedl to server The Conversation.
Bakterie, ilustrační foto

Afrikou se šíří nová záhadná nemoc. Počty mrtvých rostou, lékaři o ní nic netuší

Záhadné onemocnění, které zasáhlo Demokratickou republiku Kongo, vyvolává stále větší obavy nejen mezi místními úřady, ale i na mezinárodní úrovni. Dosud neznámá nemoc, která se projevuje chřipkovými příznaky, si v provincii Kwango na jihozápadě země vyžádala životy desítek lidí. Podle místních zpráv počet obětí dosahuje mezi 67 a 143, přičemž nejvíce postiženi jsou ženy a děti.

Více souvisejících

nemoci Cherson, Ukrajina cholera Ukrajina přehrada Nová Kachovka válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení

Policie v pátek obvinila muže, jehož oznámení vedlo ke zvýšené přítomnosti policistů v centru Prahy během čtvrtečního dne. Strážcům zákona totiž sdělil, že do města má namířeno muž se zbraní. Podezření se naštěstí nepotvrdilo. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy