Žáci vnímají válku na Ukrajině velmi citlivě. Sami od sebe organizují sbírku na pomoc okupované zemi, říká ředitelka Vávrová

Ředitelka Základní školy Kladská na Praze 2 Kateřina Vávrová přiznává, že byla zaskočena, jakou empatii projevily i malé děti z prvního stupně, když se dozvěděly, že Ruská federace zahájila okupaci Ukrajiny, kde vypukla válka. Vůbec nepředpokládala, že právě probíhající konflikt tolik citlivě zasáhne jejich mysl i duši. O napjaté situaci si se všemi jejich žáky pravidelně povídají. „Malé děti spíše uklidňujeme a snažíme se, aby se z určitého traumatu vykreslily. Se staršími ale vedeme otevřené debaty, v nichž jasně říkáme, že Putinův režim je krutý, nedemokratický a v současné době nacházíme reminiscenci s 21. srpnem 1968. Odezva je silná, žáci sami od sebe uspořádali sbírku na podporu Ukrajiny a v úterý jsme měli modrožlutý den,“ říká pro EuroZprávy.cz Kateřina Vávrová.

Ráno se v šatnách místo tradičního veselého ryku a štěbetání ozýval dětský pláč. I po tvářích jindy neposedných žáků tekly v pátek slzy. Kateřina Vávrová, ředitelka Základní školy Kladská na Praze 2, která se specializuje na výuku cizích jazyků, především němčiny, netušila, jak ruská invaze na Ukrajině zasáhne její svěřence, včetně nejmenších. „Původně jsme vůbec o válce nechtěli s žáky hovořit, ale když jsme viděli ustrašené děti a na druhém stupni rozčílené a bojovné téměř dospělé žáky, rozhodli jsme se, že vše probereme. Děti nynější situaci vnímají opravdu velmi citlivě.“ Vedení školy minulý pátek chystalo jen projev ke komunistickému převratu z 25. února 1948, aby si návštěvníci ústavu uvědomili, že před 74 lety země přišla o svobodu a demokracii. „V kontextu s válkou jsme doplnili, že ztrátu plurality právě zažívá Ukrajina,“ vzpomíná Držitelka ocenění Zlatá ředitelka z roku 2013.

Studenti bedlivě naslouchali vzpomínkám na srpen

Školním rozhlasem ale téma neskončilo, debata pak pokračovala i místo výuky. Pedagogové zvolili rozdílný přístup. „Na prvním stupni jsme děti uklidňovali, ze stresu se doslova vykreslily, malovaly ukrajinské války a psaly také vzkazy. Ve třídách se staršími žáky jsme ale mluvili otevřeně. Jasně jsme řekli, že Putinův režim je krutý a nedemokratický.“

Kateřina Vávrová studentům připomněla i 21. srpen 1968, kdy tehdejší Československo napadly armády Varšavské smlouvy, a to pod taktovkou bývalého Sovětského svazu. „Vzpomínala jsem před nimi na hrůzu tehdejšího rána, kdy jsme ve čtyři hodiny poslouchali rozhlas o začínající invazi. Rovněž jsem zmínila, jak se sovětští vojáci tehdy chovali a kterak jejich propaganda později vše překrucovala.“ Zvláště deváťáci jejím slovům bedlivě naslouchali. „Naše letošní poslední ročníky jsou enormně citlivé a hloubavé. Historie je neobyčejně zajímá.“

Učitelka s aprobací výtvarné výchovy a německého jazyka si ale dávala pozor, aby nerozpoutala napětí mezi ukrajinskými a ruskými žáky, kteří prestižní školu navštěvují. „Ještě předtím, než jsme obdrželi metodiku od pana ministra školství Petra Gazdíka, jak máme s dětmi nastalou situaci řešit, jsem okamžitě sepsala manuál, který pamatoval i na ukrajinské a ruské svěřence.“ Jasně v návodu zdůraznila, že jakákoli eskalace napětí mezi žáky je nepřijatelná. „Všichni kantoři zdůrazňovali, že řada Rusů s prezidentem Vladimirem Putinem nesouhlasí a mnozí pro své názory museli ze země uprchnout, a proto jsou i tady s námi. Důrazně jsme všem řekli, že jakékoli hádky, šikany či násilí nebudeme absolutně tolerovat.“

Vedení školy v návodu zmínilo i místa s kryty

Vávrová se netají tím, že do návodu napsala i místa, kde se nacházejí kryty. „Rusům totiž vůbec nevěřím a u nich počítám vždy s nejhorším. Proto je nutné myslet i na bezpečí žáků, za které v době výuky neseme plnou odpovědnost.“ Záhy do Základní školy Kladská na Praze 2, kterou navštěvovaly v minulosti takové osobnosti jako byli písničkář Jan Vodňanský, zpěvačka Jitka Molavcová, herci Jan Čenský i Vojtěch Kotek či operní pěvec Adam Plachetka, anebo herečka i zpěvačka Anna Slováčková, dorazily nejen pokyny z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, ale také návod od Člověka v tísni, jak v komunikaci s žáky, jejichž národnosti konflikt zasáhl, komunikovat. „Pomoci se nám dostalo i od paní psycholožky Pavly Pickové, která působí v Pedagogicko-psychologické poradně pro Prahu 2. Z jejích návrhů jsme rovněž čerpali,“ pochvaluje si.

Šéfka Základní školy Kladská, která je Fakultní školou Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, je i po týdnu trvající válce zahlcena dotazy rodičů, zda mají dětem v televizi pouštět někdy až trýznivé záběry z Ukrajiny. „Maminkám a tatínkům malých potomků odpovídám, aby je u televize nedrželi a raději je uklidňovali a zdůrazňovali, že jsou v bezpečí. U starších doporučuji otevřenou rétoriku, nešetřila bych je. Jen ať vědí, jak nebezpečné je Rusko pod Putinem a čeho všeho je schopna jeho exekutiva.“

Expertka na školství rovněž doplňuje, že dbá, aby vycházející žáci měli dokonale nastudované dějiny dvacátého století, kterým se ne všude věnuje dostatečná pozornost. „U nás jsme na toto téma pečliví. Téměř dospělí žáci musejí vědět, jak nelidská byla tady padesátá léta. Zatajovat před mladou generací komunistická zvěrstva, včetně poprav a mučení odpůrců, by bylo velkou chybou. Zase bychom něco skrývali, a to už přece nechceme,“ tvrdí odhodlaně.

Děti vyjádřily solidaritu modrožlutým oblečením

Žáci s okupovanou  Ukrajinou neztrácejí soucit ani po týdnu. Jejich empatie paní ředitelku doslova dojala. „Nevěřila jsem vlastním očím, když jsem otevřela e-mail, v němž mně děti psaly, že chtějí zorganizovat sbírku pro Ukrajinu a žádaly mě o pomoc se zařizováním kolem projektu. Velmi ráda jsem se jejich přání ujala.“ Vávrová se obrátila na Červený kříž, se kterým se jí podařilo dojednat páteční odvoz věcí. „Sehnali jsme ukrajinského pana řidiče, který vše potřebné doveze na správné místo.“

Do té doby malí i velcí ve svém úsilí pomoci svým stejně starým dětem na Ukrajině nepoleví. „Nejmenší vytvářejí dárečky, starší shromažďují zdravotnické potřeby, někteří obětují i své kapesné od rodičů.“

Solidaritu projevila škola i v úterý, kdy vyhlásila Den pro Ukrajinu. „Proto jsme se všichni oblékli do modrožlutých barev symbolizující ukrajinskou vlajku a snažili jsme se trpícím poslat energii. Bylo krásné pozorovat děti, jak jsou jednotné a zapálené. Jsem ráda, že s nastupující generací není vše zlé, jak se občas tvrdí. I děti mohou dospělým ukázat, že svět je v jejich podání lepší,“ uzavírá hrdě pro EuroZprávy.cz ředitelka Základní školy Kladská Kateřina Vávrová.

Související

Petr Fiala

Revoluce ve školství: V Česku vzniknou středoškolská lycea

Česká vláda oznámila vznik nového středoškolského oboru nazvaného všeobecné lyceum, který bude spuštěn od příštího roku. Tento krok je součástí snahy modernizovat český vzdělávací systém a přizpůsobit ho potřebám společnosti ve 21. století. Novinku v úterý představil premiér Petr Fiala společně s ministrem školství Mikulášem Bekem.

Více souvisejících

Školství děti válka na Ukrajině humanitární pomoc Praha

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 2 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy