Žáci vnímají válku na Ukrajině velmi citlivě. Sami od sebe organizují sbírku na pomoc okupované zemi, říká ředitelka Vávrová

Ředitelka Základní školy Kladská na Praze 2 Kateřina Vávrová přiznává, že byla zaskočena, jakou empatii projevily i malé děti z prvního stupně, když se dozvěděly, že Ruská federace zahájila okupaci Ukrajiny, kde vypukla válka. Vůbec nepředpokládala, že právě probíhající konflikt tolik citlivě zasáhne jejich mysl i duši. O napjaté situaci si se všemi jejich žáky pravidelně povídají. „Malé děti spíše uklidňujeme a snažíme se, aby se z určitého traumatu vykreslily. Se staršími ale vedeme otevřené debaty, v nichž jasně říkáme, že Putinův režim je krutý, nedemokratický a v současné době nacházíme reminiscenci s 21. srpnem 1968. Odezva je silná, žáci sami od sebe uspořádali sbírku na podporu Ukrajiny a v úterý jsme měli modrožlutý den,“ říká pro EuroZprávy.cz Kateřina Vávrová.

Ráno se v šatnách místo tradičního veselého ryku a štěbetání ozýval dětský pláč. I po tvářích jindy neposedných žáků tekly v pátek slzy. Kateřina Vávrová, ředitelka Základní školy Kladská na Praze 2, která se specializuje na výuku cizích jazyků, především němčiny, netušila, jak ruská invaze na Ukrajině zasáhne její svěřence, včetně nejmenších. „Původně jsme vůbec o válce nechtěli s žáky hovořit, ale když jsme viděli ustrašené děti a na druhém stupni rozčílené a bojovné téměř dospělé žáky, rozhodli jsme se, že vše probereme. Děti nynější situaci vnímají opravdu velmi citlivě.“ Vedení školy minulý pátek chystalo jen projev ke komunistickému převratu z 25. února 1948, aby si návštěvníci ústavu uvědomili, že před 74 lety země přišla o svobodu a demokracii. „V kontextu s válkou jsme doplnili, že ztrátu plurality právě zažívá Ukrajina,“ vzpomíná Držitelka ocenění Zlatá ředitelka z roku 2013.

Studenti bedlivě naslouchali vzpomínkám na srpen

Školním rozhlasem ale téma neskončilo, debata pak pokračovala i místo výuky. Pedagogové zvolili rozdílný přístup. „Na prvním stupni jsme děti uklidňovali, ze stresu se doslova vykreslily, malovaly ukrajinské války a psaly také vzkazy. Ve třídách se staršími žáky jsme ale mluvili otevřeně. Jasně jsme řekli, že Putinův režim je krutý a nedemokratický.“

Kateřina Vávrová studentům připomněla i 21. srpen 1968, kdy tehdejší Československo napadly armády Varšavské smlouvy, a to pod taktovkou bývalého Sovětského svazu. „Vzpomínala jsem před nimi na hrůzu tehdejšího rána, kdy jsme ve čtyři hodiny poslouchali rozhlas o začínající invazi. Rovněž jsem zmínila, jak se sovětští vojáci tehdy chovali a kterak jejich propaganda později vše překrucovala.“ Zvláště deváťáci jejím slovům bedlivě naslouchali. „Naše letošní poslední ročníky jsou enormně citlivé a hloubavé. Historie je neobyčejně zajímá.“

Učitelka s aprobací výtvarné výchovy a německého jazyka si ale dávala pozor, aby nerozpoutala napětí mezi ukrajinskými a ruskými žáky, kteří prestižní školu navštěvují. „Ještě předtím, než jsme obdrželi metodiku od pana ministra školství Petra Gazdíka, jak máme s dětmi nastalou situaci řešit, jsem okamžitě sepsala manuál, který pamatoval i na ukrajinské a ruské svěřence.“ Jasně v návodu zdůraznila, že jakákoli eskalace napětí mezi žáky je nepřijatelná. „Všichni kantoři zdůrazňovali, že řada Rusů s prezidentem Vladimirem Putinem nesouhlasí a mnozí pro své názory museli ze země uprchnout, a proto jsou i tady s námi. Důrazně jsme všem řekli, že jakékoli hádky, šikany či násilí nebudeme absolutně tolerovat.“

Vedení školy v návodu zmínilo i místa s kryty

Vávrová se netají tím, že do návodu napsala i místa, kde se nacházejí kryty. „Rusům totiž vůbec nevěřím a u nich počítám vždy s nejhorším. Proto je nutné myslet i na bezpečí žáků, za které v době výuky neseme plnou odpovědnost.“ Záhy do Základní školy Kladská na Praze 2, kterou navštěvovaly v minulosti takové osobnosti jako byli písničkář Jan Vodňanský, zpěvačka Jitka Molavcová, herci Jan Čenský i Vojtěch Kotek či operní pěvec Adam Plachetka, anebo herečka i zpěvačka Anna Slováčková, dorazily nejen pokyny z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, ale také návod od Člověka v tísni, jak v komunikaci s žáky, jejichž národnosti konflikt zasáhl, komunikovat. „Pomoci se nám dostalo i od paní psycholožky Pavly Pickové, která působí v Pedagogicko-psychologické poradně pro Prahu 2. Z jejích návrhů jsme rovněž čerpali,“ pochvaluje si.

Šéfka Základní školy Kladská, která je Fakultní školou Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, je i po týdnu trvající válce zahlcena dotazy rodičů, zda mají dětem v televizi pouštět někdy až trýznivé záběry z Ukrajiny. „Maminkám a tatínkům malých potomků odpovídám, aby je u televize nedrželi a raději je uklidňovali a zdůrazňovali, že jsou v bezpečí. U starších doporučuji otevřenou rétoriku, nešetřila bych je. Jen ať vědí, jak nebezpečné je Rusko pod Putinem a čeho všeho je schopna jeho exekutiva.“

Expertka na školství rovněž doplňuje, že dbá, aby vycházející žáci měli dokonale nastudované dějiny dvacátého století, kterým se ne všude věnuje dostatečná pozornost. „U nás jsme na toto téma pečliví. Téměř dospělí žáci musejí vědět, jak nelidská byla tady padesátá léta. Zatajovat před mladou generací komunistická zvěrstva, včetně poprav a mučení odpůrců, by bylo velkou chybou. Zase bychom něco skrývali, a to už přece nechceme,“ tvrdí odhodlaně.

Děti vyjádřily solidaritu modrožlutým oblečením

Žáci s okupovanou  Ukrajinou neztrácejí soucit ani po týdnu. Jejich empatie paní ředitelku doslova dojala. „Nevěřila jsem vlastním očím, když jsem otevřela e-mail, v němž mně děti psaly, že chtějí zorganizovat sbírku pro Ukrajinu a žádaly mě o pomoc se zařizováním kolem projektu. Velmi ráda jsem se jejich přání ujala.“ Vávrová se obrátila na Červený kříž, se kterým se jí podařilo dojednat páteční odvoz věcí. „Sehnali jsme ukrajinského pana řidiče, který vše potřebné doveze na správné místo.“

Do té doby malí i velcí ve svém úsilí pomoci svým stejně starým dětem na Ukrajině nepoleví. „Nejmenší vytvářejí dárečky, starší shromažďují zdravotnické potřeby, někteří obětují i své kapesné od rodičů.“

Solidaritu projevila škola i v úterý, kdy vyhlásila Den pro Ukrajinu. „Proto jsme se všichni oblékli do modrožlutých barev symbolizující ukrajinskou vlajku a snažili jsme se trpícím poslat energii. Bylo krásné pozorovat děti, jak jsou jednotné a zapálené. Jsem ráda, že s nastupující generací není vše zlé, jak se občas tvrdí. I děti mohou dospělým ukázat, že svět je v jejich podání lepší,“ uzavírá hrdě pro EuroZprávy.cz ředitelka Základní školy Kladská Kateřina Vávrová.

Související

Více souvisejících

Školství děti válka na Ukrajině humanitární pomoc Praha

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Aktualizováno před 2 minutami

Marian Jurečka

Jurečka se hájí ve věci odvolání šéfa úřadu práce. Odstupovat nehodlá

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi opakovaně sdělil. Pokud má Najmon pochybnosti, může se obrátit na ministerstvo vnitra či soud. Jurečka to dnes řekl novinářům. Výzvy k odstoupení považuje za absurdní.

Aktualizováno před 3 minutami

TikTok

Britský parlament zakáže TikTok na služebních telefonech zaměstnanců

Britský parlament zakáže čínskou aplikaci TikTok na všech služebních zařízeních a v širší parlamentní síti s odkazem na kybernetickou bezpečnost. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Mluvčí TikToku opatření označil za chybné a uvedl, že vychází z mylných představ o společnosti. Stejný krok minulý týden učinila i britská vláda, jež následovala řadu západních zemí, které tak již z bezpečnostních důvodů učinily.

Aktualizováno před 4 minutami

Aktualizováno před 5 minutami

Bohuslav Svoboda

Svoboda chce, aby se městská policie omluvila Železnému za zveřejnění videa

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor. 

před 47 minutami

Rishi Sunak

Není možné znovu jednat o dohodě o Severním Irsku, vzkazuje britská vláda

Londýn nebude znovu vyjednávat o žádné části přepracované dohody o novém uspořádání pro Severní Irsko, na níž se dohodl s Evropskou unií na konci února. Neučiní tak ani navzdory výzvám největší severoirské unionistické strany, která má k textu velké výhrady a už rok kvůli nesouhlasu s pobrexitovým režimem bojkotuje místní samosprávu. 

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda

Dva ukrajinští vojáci z pluku Azov dostali od ruského soudu 25 let

Ruský soud v neuznávané Doněcké lidové republice (DNR) na východě Ukrajiny odsoudil k 25 letům vězení dva ukrajinské vojáky, kteří podle verdiktu zastřelili v obléhaném Mariupolu dva civilisty. Oznámila to dnes ruská média s odvoláním na kriminální ústřednu. O obhajobě ukrajinských vojáků se vůbec nezmínila. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU zahájila summit o Ukrajině, k lídrům promluvil Zelenskyj

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili dnes odpoledne v Bruselu pravidelný summit, jehož hlavními tématy jsou další pomoc Ukrajině v obraně proti ruské agresi a podpora zelené evropské ekonomiky. Na úvod jednání se s nimi na dálku spojil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, aby jim přiblížil aktuální vývoj války a další potřeby své země. 

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Ukrajinským dětem uneseným do Ruska tvrdili, že se jich rodiče zřekli

Ukrajinským dětem, které byly uneseny okupační správou do Ruska, ruští úředníci tvrdili, že se jich vlastní rodiče zřekli. Podle agentury Unian to uvedl chlapec z Chersonské oblasti, jedno ze 17 unesených dětí, které se podle charitativní organizace Save Ukraine podařilo tento týden navrátit z Ruska na Ukrajinu.

před 1 hodinou

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová v Koreji jednala o automobilovém průmyslu i moderních technologiích

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová dnes na návštěvě Jižní Koreje jednala o spolupráci obou zemí v automobilovém průmyslu či o moderních technologiích. V Soulu se sešla s premiérem Han Dok-soem i se svým jihokorejským protějškem Kim Čin-pchjoem. Informovala o tom Česká televize (ČT). 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Kongres USA

V Kongresu zpovídají ředitele TikToku, kterému hrozí v USA zákaz

Šéfka výboru pro energetiku a obchod americké Sněmovny reprezentantů, republikánka Cathy Rodgersová řekla, že sociální síť TikTok je hrozbou pro americkou národní bezpečnost i pro děti, které ji používají. Ředitel sítě Shou Zi Chew dnes před výborem odpovídá na dotazy kongresmanů. 

před 2 hodinami

Vlaky

Ve Francii probíhá další kolo stávek, nejezdí vlaky, část škol je uzavřena

Demonstranti dnes ve Francii zablokovali pařížské letiště, ochromili železniční dopravu a na některých místech se střetli s policií, uvedla agentura Reuters. V západofrancouzském městě Nantes použila policie proti protestujícím slzný plyn, v Rennes zase vodní děla. Po celé zemi se konalo další kolo stávek na protest proti prezidentovi Emmanuelovi Macronovi a jeho velmi nepopulární důchodové reformě, uzavřeny byly některé školy a kvůli stávce popelářů se na ulicích hromadily odpadky.

před 2 hodinami

Oumuamua

Žádné UFO. Vědcům se podařilo objasnit záhadu tělesa Oumuamua

Vědcům se podařilo vysvětlit neočekávanou dráhu tajemného vesmírného tělesa nazvaného Oumuamua, které jako první objekt z cizího hvězdného systému proletělo v roce 2017 kolem Slunce. Ve studii zveřejněné v časopise Nature došli k závěru, že jeho pohyb ovlivnilo uvolňování molekul vodíku při průletu Sluneční soustavou. Zastánce teorie, podle které může být Oumuamua důkazem o existenci mimozemské civilizace, ale nová hypotéza nepřesvědčila, napsal deník The Times.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Lyžařská sezona

Lyžařská sezona se blíží k závěru, o víkendu zavřou další skiareály

Lyžařská sezona se blíží k závěru. V Plzeňském či Zlínském kraji už se lyžuje vždy jen v jediném areálu. Další střediska plánují ukončení provozu od příštího týdne, některá z nich proto na víkend připravila rozlučkový program, vyplývá ze zjištění krajských zpravodajů ČTK. Lyžování nepřeje teplé počasí posledních dní, nadějí pro vlekaře je meteorology předpovídané ochlazení od víkendu.

před 2 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Maďarsko by nezadrželo ruského prezidenta Putina, navzdory vydanému zatykači

Maďarsko by nezadrželo ruského prezidenta Vladimira Putina, pokud by vstoupil na jeho území. Prohlásil to dnes podle agentury Reuters šéf Orbánovy kanceláře Gergely Gulyás. Jak dodal, neexistuje k tomu právní důvod. Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal minulý týden na šéfa Kremlu zatykač kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných ukrajinských území do Ruska. Maďarsko přitom podepsalo a ratifikovalo Římský statut, na základě kterého ICC vznikl.

před 2 hodinami

Populace Kanady vzrostla o milion za poslední rok, nejvíce za více než 60 let

Populace Kanady čítá o zhruba milion lidí více než před rokem, jde o největší meziroční populační nárůst od roku 1957, píše web stanice BBC. Téměř 96 procent tohoto nárůstu tvoří imigrace. Kanada měla k 1. lednu 2023 podle národního statistického úřadu 39,566.248 obyvatel.

Zdroj: ČTK

Další zprávy