Kde bere Hamás peníze? Využívá pokročilé metody, válku pomáhá zaplatit i humanitární pomoc

Hamás k získávání peněz využívá velice pokročilé aktivity. Díky kontrole nad Pásmem Gazy vybírá daně. Podle pozorovatelů zdaní prakticky cokoliv – včetně pašeráckých tunelů do Egypta. V hojné míře mu finančně vypomáhá také Írán. Zisky zaznamenává i z humanitární pomoci. 

Vést válku je velice nákladné, zvlášť pokud jde o nestátní militantní skupinu bojující proti suverénnímu státu. „Hamás vydělává na daních, využívá charitu a kryptoměny, dostává stálou pomoc z Íránu a investuje do podniků v jiných zemích regionu,“ píše polský server Gazeta Wyborcza. 

Podrobnější analýzu přinesl server Insider. Ten popisuje způsob, jak Hamás peníze získává, jako „složitou síť obchodních investic, falešných charitativních organizací, kryptografických transakcí a mezinárodní podpory“. Podle odborníků má Hamás provozní rozpočet v řádu stovek milionů dolarů, v českých korunách tedy může jít o miliardy. 

Hamás není totiž pouze militantní skupina, má dvě křídla. „Má křídlo sociálních služeb a vojenské křídlo, přičemž křídlo sociálních služeb je velmi aktivní, pokud jde o snahu získat finanční prostředky – a tyto peníze rozhodně jdou do armády,“ upřesnil ředitel Centra pro politický výzkum z newyorské Státní univerzity Victor Asal. 

Hnacím motorem finančních prostředků pro Hamás jsou právě charitativní organizace. Poskytují potřebné peníze pro obyvatele Pásma Gazy, dodávají jim dostatečné množství potravin a zajišťují lékařskou péči. „Některé z těchto prostředků se sice nakonec mohou dostat k adresátům, kterým jsou určeny, ale často jsou tyto charitativní organizace se sídlem mimo Gazu a někdy i v západních zemích důmyslnou zástěrkou pro vojenské operace Hamásu,“ uvádí Insider. 

Americké ministerstvo financí pět takových organizací označilo za teroristické už v roce 2003. Sídlily ve Velké Británii, Švýcarsku, Rakousku, Libanonu a Francii. Dále ministerstvo spravedlnosti USA roku 2009 odsoudilo představitele Nadace Svaté země pro pomoc a rozvoj se sídlem ve Státech za poskytování finanční podpory Hamásu. 

Íránská podpora je klíčová

Bývalý analytik FBI Matthew Levitt zdůraznil, že Írán přispívá na podporu Hamásu částkou 70 až 100 milionů dolarů ročně. „Je jedinou velkou konstantou ve financování Hamásu,“ poznamenal.

Íránská podpora Hamásu umožňuje dosah za hranice. „Oni jsou odhodlaní zničit Izrael – také jim to umožňuje, abychom byli zcela upřímní, bojovat do posledního Araba. Skutečné Íránce, Peršany, na frontových liniích v Libanonu nebo v Pásmu Gazy neuvidíte. Írán velmi pohodlně nasazuje arabské muslimské prostředky, které, když něco provedou, budou těmi, kdo ponesou hlavní tíhu odvety, nikoliv Írán,“ dodal Levitt. 

Doporučené články

„Financování Hamásu nabízí Íránu v konečném důsledku finančně i politicky nenáročný způsob, jak podkopat stabilitu Izraele a zvýšit tlak na své protivníky a zároveň si zachovat atmosféru popíratelnosti svého zapojení,“ upřesnil bývalý člen FBI. 

Díky Íránu dokáže uskupení vydělávat peníze z území, které ovládá. „Stejně jako mnoho jiných teroristických organizací, které kontrolují rozsáhlá území nebo obchodní trasy, získává Hamás finanční prostředky prostřednictvím daní, pašování, únosů a loupeží,“ dodal Victor Asal z newyorské univerzity. 

Hamás tak dokáže kontrolovat ekonomickou aktivitu v regionu. „Hamás dohlíží na vše, co překračuje jeho hranice. Když byly do Egypta vykopány pašerácké tunely, Hamás je zdanil. Když Katar – se souhlasem Izraele a USA – dával peníze na platy v Pásmu Gazy, Hamás je mohl zdanit,“ přiblížil Levitt. 

Tudíž každá humanitární pomoc přicházející do Pásma Gazy může znamenat výdělek pro Hamás. „Jakýkoli obchod. Jakákoli pomoc, humanitární pomoc, kamion za kamionem, které denně přijížděly z Izraele do Gazy, to vše mohlo být zdaněno a vymoženo – takže největším kotlem příjmů pro Hamás v poslední době nebyl Írán, bylo to kontrolované území a možnost vydělávat na něm, pravděpodobně v rozmezí 300 až 400 či 450 milionů dolarů,“ shrnul Levitt. 

Hamás díky takto získaným prostředkům značně investuje do realitních a stavebních společností. Podle informací Insideru nechybí ani investice do těžebních a infrastrukturních společností na Blízkém východě a v severní Africe. 

Hizballáh. Kdo je třetím hráčem v konfliktu mezi Izraelem a Hamásem? Hizballáh

Šedá ekonomika v akci

Hamás kvůli takovým investicím potřebuje peníze legálně přesouvat. „Z velké části spoléhá na transakce v kryptoměnách a praní špinavých peněz na základě obchodu, aby se vyhnul snadnému sledování,“ uvedl Levitt. 

Rovněž lze obchodovat s produkty, nikoliv s penězi. „Takže místo toho, abyste někomu poslali 100 dolarů, pošlete mu pšenici, cukr nebo rýži v hodnotě 100 dolarů. A protože pšenice, cukr a rýže musí jít do Pásma Gazy, nevzbuzuje to stejný druh zdviženého obočí,“ upřesnil Levitt. 

„Ale pokud je pošlete tamnímu Hamásu, což je snadné, protože je to vládnoucí subjekt, pak je může použít k uvolnění jiných finančních prostředků. Mohou je použít na rozdávání svým voličům a budování občanské podpory, nebo je mohou prodat a použít tyto peníze podle svého uvážení,“ doplnil. 

Spojené státy po útoku Hamásu přislíbily Palestincům humanitární pomoc v hodnotě 100 milionů dolarů. Tímto způsobem může velice pravděpodobně skončit právě v rukou teroristické organizace. 

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Hamás Pásmo Gazy humanitární pomoc palestina Írán

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy