Kde bere Hamás peníze? Využívá pokročilé metody, válku pomáhá zaplatit i humanitární pomoc

Hamás k získávání peněz využívá velice pokročilé aktivity. Díky kontrole nad Pásmem Gazy vybírá daně. Podle pozorovatelů zdaní prakticky cokoliv – včetně pašeráckých tunelů do Egypta. V hojné míře mu finančně vypomáhá také Írán. Zisky zaznamenává i z humanitární pomoci. 

Vést válku je velice nákladné, zvlášť pokud jde o nestátní militantní skupinu bojující proti suverénnímu státu. „Hamás vydělává na daních, využívá charitu a kryptoměny, dostává stálou pomoc z Íránu a investuje do podniků v jiných zemích regionu,“ píše polský server Gazeta Wyborcza. 

Podrobnější analýzu přinesl server Insider. Ten popisuje způsob, jak Hamás peníze získává, jako „složitou síť obchodních investic, falešných charitativních organizací, kryptografických transakcí a mezinárodní podpory“. Podle odborníků má Hamás provozní rozpočet v řádu stovek milionů dolarů, v českých korunách tedy může jít o miliardy. 

Hamás není totiž pouze militantní skupina, má dvě křídla. „Má křídlo sociálních služeb a vojenské křídlo, přičemž křídlo sociálních služeb je velmi aktivní, pokud jde o snahu získat finanční prostředky – a tyto peníze rozhodně jdou do armády,“ upřesnil ředitel Centra pro politický výzkum z newyorské Státní univerzity Victor Asal. 

Hnacím motorem finančních prostředků pro Hamás jsou právě charitativní organizace. Poskytují potřebné peníze pro obyvatele Pásma Gazy, dodávají jim dostatečné množství potravin a zajišťují lékařskou péči. „Některé z těchto prostředků se sice nakonec mohou dostat k adresátům, kterým jsou určeny, ale často jsou tyto charitativní organizace se sídlem mimo Gazu a někdy i v západních zemích důmyslnou zástěrkou pro vojenské operace Hamásu,“ uvádí Insider. 

Americké ministerstvo financí pět takových organizací označilo za teroristické už v roce 2003. Sídlily ve Velké Británii, Švýcarsku, Rakousku, Libanonu a Francii. Dále ministerstvo spravedlnosti USA roku 2009 odsoudilo představitele Nadace Svaté země pro pomoc a rozvoj se sídlem ve Státech za poskytování finanční podpory Hamásu. 

Íránská podpora je klíčová

Bývalý analytik FBI Matthew Levitt zdůraznil, že Írán přispívá na podporu Hamásu částkou 70 až 100 milionů dolarů ročně. „Je jedinou velkou konstantou ve financování Hamásu,“ poznamenal.

Íránská podpora Hamásu umožňuje dosah za hranice. „Oni jsou odhodlaní zničit Izrael – také jim to umožňuje, abychom byli zcela upřímní, bojovat do posledního Araba. Skutečné Íránce, Peršany, na frontových liniích v Libanonu nebo v Pásmu Gazy neuvidíte. Írán velmi pohodlně nasazuje arabské muslimské prostředky, které, když něco provedou, budou těmi, kdo ponesou hlavní tíhu odvety, nikoliv Írán,“ dodal Levitt. 

Doporučené články

„Financování Hamásu nabízí Íránu v konečném důsledku finančně i politicky nenáročný způsob, jak podkopat stabilitu Izraele a zvýšit tlak na své protivníky a zároveň si zachovat atmosféru popíratelnosti svého zapojení,“ upřesnil bývalý člen FBI. 

Díky Íránu dokáže uskupení vydělávat peníze z území, které ovládá. „Stejně jako mnoho jiných teroristických organizací, které kontrolují rozsáhlá území nebo obchodní trasy, získává Hamás finanční prostředky prostřednictvím daní, pašování, únosů a loupeží,“ dodal Victor Asal z newyorské univerzity. 

Hamás tak dokáže kontrolovat ekonomickou aktivitu v regionu. „Hamás dohlíží na vše, co překračuje jeho hranice. Když byly do Egypta vykopány pašerácké tunely, Hamás je zdanil. Když Katar – se souhlasem Izraele a USA – dával peníze na platy v Pásmu Gazy, Hamás je mohl zdanit,“ přiblížil Levitt. 

Tudíž každá humanitární pomoc přicházející do Pásma Gazy může znamenat výdělek pro Hamás. „Jakýkoli obchod. Jakákoli pomoc, humanitární pomoc, kamion za kamionem, které denně přijížděly z Izraele do Gazy, to vše mohlo být zdaněno a vymoženo – takže největším kotlem příjmů pro Hamás v poslední době nebyl Írán, bylo to kontrolované území a možnost vydělávat na něm, pravděpodobně v rozmezí 300 až 400 či 450 milionů dolarů,“ shrnul Levitt. 

Hamás díky takto získaným prostředkům značně investuje do realitních a stavebních společností. Podle informací Insideru nechybí ani investice do těžebních a infrastrukturních společností na Blízkém východě a v severní Africe. 

Hizballáh. Kdo je třetím hráčem v konfliktu mezi Izraelem a Hamásem? Hizballáh

Šedá ekonomika v akci

Hamás kvůli takovým investicím potřebuje peníze legálně přesouvat. „Z velké části spoléhá na transakce v kryptoměnách a praní špinavých peněz na základě obchodu, aby se vyhnul snadnému sledování,“ uvedl Levitt. 

Rovněž lze obchodovat s produkty, nikoliv s penězi. „Takže místo toho, abyste někomu poslali 100 dolarů, pošlete mu pšenici, cukr nebo rýži v hodnotě 100 dolarů. A protože pšenice, cukr a rýže musí jít do Pásma Gazy, nevzbuzuje to stejný druh zdviženého obočí,“ upřesnil Levitt. 

„Ale pokud je pošlete tamnímu Hamásu, což je snadné, protože je to vládnoucí subjekt, pak je může použít k uvolnění jiných finančních prostředků. Mohou je použít na rozdávání svým voličům a budování občanské podpory, nebo je mohou prodat a použít tyto peníze podle svého uvážení,“ doplnil. 

Spojené státy po útoku Hamásu přislíbily Palestincům humanitární pomoc v hodnotě 100 milionů dolarů. Tímto způsobem může velice pravděpodobně skončit právě v rukou teroristické organizace. 

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu chce s Trumpem překreslovat mapu Blízkého východu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odletěl na jednání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě. Podle deníku Times of Israel s ním chce řešit překreslení mapy Blízkého východu, které by mělo vést k posílení bezpečnosti Izraele. 

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Hamás Pásmo Gazy humanitární pomoc palestina Írán

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Ukrajinci brání svou zem před ruskými invazními vojsky.

Osudy pohřešovaných Ukrajinců. Je jich přes 60 tisíc, ale Rusové mlčí

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se počet pohřešovaných ukrajinských občanů vyšplhal až na 61 tisíc. Mnoho z nich jsou civilisté, jejichž osud zůstává neznámý. Ruské úřady se systematicky vyhýbají povinnosti poskytovat informace o zadržených Ukrajincích, čímž porušují mezinárodní právo a rodinám ztěžují jakoukoli snahu o jejich nalezení.

před 1 hodinou

Petr Fiala

Česko by mohlo zvýšit výdaje na obranu, řekl Fiala. Kritizoval Fica

Česko by v dalších letech mohlo na obranné výdaje dávat až tři procenta hrubého domácího produktu, naznačil premiér Petr Fiala (ODS) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Lídr občanských demokratů komentoval i aktuální vztahy se sousedním Slovenskem. 

před 2 hodinami

Bašár al-Asad

Sýrie po Asadovi. Panuje chaos, který se může přelít do celého regionu

Ačkoli prosincový převrat v Sýrii vyvolal vlnu optimismu, pád režimu Bašára Asada ještě zdaleka nezaručuje stabilitu v zemi – a podle vývoje v Egyptě ani v regionu. Moc převzaly islamistické frakce, které se sice snaží získat mezinárodní uznání, avšak jejich minulost spojená s nechvalně známou teroristickou organizací al-Káidou jim ničí reputaci. Přes snahy o prezentaci umírněnější politiky zůstávají mnohé státy vůči jejich vládě skeptické, což dále komplikuje cestu k obnově a stabilizaci Sýrie.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Adina Mandlová

Adina Mandlová se narodila před 115 lety. Sláva jí štěstí nepřinesla

Na konci ledna roku 1910, tedy před 115 lety, přišlo na svět děvčátko, které se o pár let později stalo slavnou herečkou. Jméno Adina Mandlová je (nejen) ve filmovém světě známo dodnes. Ačkoliv Mandlová patřila mezi nejkrásnější a nejslavnější hvězdy filmového plátna své doby, byla většinu života nešťastná.

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu chce s Trumpem překreslovat mapu Blízkého východu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odletěl na jednání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě. Podle deníku Times of Israel s ním chce řešit překreslení mapy Blízkého východu, které by mělo vést k posílení bezpečnosti Izraele. 

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump zavádí cla. Má o nich falešnou představu, říká americký politolog pro EZ

Americký prezident Donald Trump svým neortodoxním přístupem k politice narušuje zavedené normy amerického systému brzd a protivah. Jeho kroky vyvolávají obavy o budoucnost demokracie i postavení USA ve světě. EuroZprávy.cz se v této souvislosti obrátily na amerického politologa Setha Masketa z Univerzity v Denveru. Podle něj si Trump udržuje „falešnou představu“ třeba o tom, co to jsou cla a vnímá je jako sankce – ačkoli poškozují americké spotřebitele.

před 6 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Rusové zaútočili na vlastní občany ve škole, tvrdí Kyjev. Moskva to popírá

Rusové opět dokázali, že se neštítí ničeho. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského totiž zaútočili na budovu školy v Ukrajinci okupovaném městě Sudža v ruské Kurské oblasti. V okamžiku útoku se tam přitom ukrývali a připravovali k evakuaci zdejší ruští občané. Nejméně čtyři lidé zemřeli, informovala BBC. Desítky osob utrpěly zranění. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Brexit

Pět let od brexitu: Jak odchod z EU změnil Velkou Británii?

Pět let po brexitu se Spojené království potýká s dopady odchodu z Evropské unie. Zatímco obchod a migrace prošly zásadními změnami, cestování se pro Brity zkomplikovalo a snaha právní suverenitu přinesla úpravy legislativy. Finanční úspory z neplacení příspěvků EU jsou spojené s ukončením příjmu dotací. Britská stanice BBC shrnula, jak se brexit na Spojeném království podepsal.

včera

Fico tvrdí, že za nitky při údajné snaze o převrat tahá i Kyjev. Přišla reakce

Výměny názorů mezi slovenským premiérem Robertem Ficem (Smer-SD) a ukrajinskou stranou pokračují. Tentokrát nereaguje prezident válčící země Volodymyr Zelenskyj, ale jedna z tajných služeb. HUR odmítla Ficova obvinění, že tahá za nitky při přípravách údajného převratu na Slovensku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy