Hamás k získávání peněz využívá velice pokročilé aktivity. Díky kontrole nad Pásmem Gazy vybírá daně. Podle pozorovatelů zdaní prakticky cokoliv – včetně pašeráckých tunelů do Egypta. V hojné míře mu finančně vypomáhá také Írán. Zisky zaznamenává i z humanitární pomoci.
Vést válku je velice nákladné, zvlášť pokud jde o nestátní militantní skupinu bojující proti suverénnímu státu. „Hamás vydělává na daních, využívá charitu a kryptoměny, dostává stálou pomoc z Íránu a investuje do podniků v jiných zemích regionu,“ píše polský server Gazeta Wyborcza.
Podrobnější analýzu přinesl server Insider. Ten popisuje způsob, jak Hamás peníze získává, jako „složitou síť obchodních investic, falešných charitativních organizací, kryptografických transakcí a mezinárodní podpory“. Podle odborníků má Hamás provozní rozpočet v řádu stovek milionů dolarů, v českých korunách tedy může jít o miliardy.
Hamás není totiž pouze militantní skupina, má dvě křídla. „Má křídlo sociálních služeb a vojenské křídlo, přičemž křídlo sociálních služeb je velmi aktivní, pokud jde o snahu získat finanční prostředky – a tyto peníze rozhodně jdou do armády,“ upřesnil ředitel Centra pro politický výzkum z newyorské Státní univerzity Victor Asal.
Hnacím motorem finančních prostředků pro Hamás jsou právě charitativní organizace. Poskytují potřebné peníze pro obyvatele Pásma Gazy, dodávají jim dostatečné množství potravin a zajišťují lékařskou péči. „Některé z těchto prostředků se sice nakonec mohou dostat k adresátům, kterým jsou určeny, ale často jsou tyto charitativní organizace se sídlem mimo Gazu a někdy i v západních zemích důmyslnou zástěrkou pro vojenské operace Hamásu,“ uvádí Insider.
Americké ministerstvo financí pět takových organizací označilo za teroristické už v roce 2003. Sídlily ve Velké Británii, Švýcarsku, Rakousku, Libanonu a Francii. Dále ministerstvo spravedlnosti USA roku 2009 odsoudilo představitele Nadace Svaté země pro pomoc a rozvoj se sídlem ve Státech za poskytování finanční podpory Hamásu.
Íránská podpora je klíčová
Bývalý analytik FBI Matthew Levitt zdůraznil, že Írán přispívá na podporu Hamásu částkou 70 až 100 milionů dolarů ročně. „Je jedinou velkou konstantou ve financování Hamásu,“ poznamenal.
Íránská podpora Hamásu umožňuje dosah za hranice. „Oni jsou odhodlaní zničit Izrael – také jim to umožňuje, abychom byli zcela upřímní, bojovat do posledního Araba. Skutečné Íránce, Peršany, na frontových liniích v Libanonu nebo v Pásmu Gazy neuvidíte. Írán velmi pohodlně nasazuje arabské muslimské prostředky, které, když něco provedou, budou těmi, kdo ponesou hlavní tíhu odvety, nikoliv Írán,“ dodal Levitt.
„Financování Hamásu nabízí Íránu v konečném důsledku finančně i politicky nenáročný způsob, jak podkopat stabilitu Izraele a zvýšit tlak na své protivníky a zároveň si zachovat atmosféru popíratelnosti svého zapojení,“ upřesnil bývalý člen FBI.
Díky Íránu dokáže uskupení vydělávat peníze z území, které ovládá. „Stejně jako mnoho jiných teroristických organizací, které kontrolují rozsáhlá území nebo obchodní trasy, získává Hamás finanční prostředky prostřednictvím daní, pašování, únosů a loupeží,“ dodal Victor Asal z newyorské univerzity.
Hamás tak dokáže kontrolovat ekonomickou aktivitu v regionu. „Hamás dohlíží na vše, co překračuje jeho hranice. Když byly do Egypta vykopány pašerácké tunely, Hamás je zdanil. Když Katar – se souhlasem Izraele a USA – dával peníze na platy v Pásmu Gazy, Hamás je mohl zdanit,“ přiblížil Levitt.
Tudíž každá humanitární pomoc přicházející do Pásma Gazy může znamenat výdělek pro Hamás. „Jakýkoli obchod. Jakákoli pomoc, humanitární pomoc, kamion za kamionem, které denně přijížděly z Izraele do Gazy, to vše mohlo být zdaněno a vymoženo – takže největším kotlem příjmů pro Hamás v poslední době nebyl Írán, bylo to kontrolované území a možnost vydělávat na něm, pravděpodobně v rozmezí 300 až 400 či 450 milionů dolarů,“ shrnul Levitt.
Hamás díky takto získaným prostředkům značně investuje do realitních a stavebních společností. Podle informací Insideru nechybí ani investice do těžebních a infrastrukturních společností na Blízkém východě a v severní Africe.
Šedá ekonomika v akci
Hamás kvůli takovým investicím potřebuje peníze legálně přesouvat. „Z velké části spoléhá na transakce v kryptoměnách a praní špinavých peněz na základě obchodu, aby se vyhnul snadnému sledování,“ uvedl Levitt.
Rovněž lze obchodovat s produkty, nikoliv s penězi. „Takže místo toho, abyste někomu poslali 100 dolarů, pošlete mu pšenici, cukr nebo rýži v hodnotě 100 dolarů. A protože pšenice, cukr a rýže musí jít do Pásma Gazy, nevzbuzuje to stejný druh zdviženého obočí,“ upřesnil Levitt.
„Ale pokud je pošlete tamnímu Hamásu, což je snadné, protože je to vládnoucí subjekt, pak je může použít k uvolnění jiných finančních prostředků. Mohou je použít na rozdávání svým voličům a budování občanské podpory, nebo je mohou prodat a použít tyto peníze podle svého uvážení,“ doplnil.
Spojené státy po útoku Hamásu přislíbily Palestincům humanitární pomoc v hodnotě 100 milionů dolarů. Tímto způsobem může velice pravděpodobně skončit právě v rukou teroristické organizace.
Související
Netanjahu odcestoval do Káhiry jednat o příměří s Hamásem, tvrdí Reuters. Jeho mluvčí to popírá
Ve válce Izraele proti Hamásu v palestinském Pásmu Gazy zemřelo přes 45 000 lidí
Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) , Hamás , Pásmo Gazy , humanitární pomoc , palestina , Írán
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek