Netanjahu zase šije do Starmera a spojenců: Chtějí, aby Hamás zůstal u moci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu znovu vystoupil s mimořádně ostrou kritikou na adresu západních představitelů, především britského premiéra Keira Starmera, jehož přístup k izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy označil za podporu masových vrahů, násilníků, vrahů dětí a únosců.

Podle britské stanice BBC Netanjahu nešetřil ostrými slovy ani vůči kanadskému premiérovi Marku Carneyovi a francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi, kteří spolu se Starmerem „v podstatě řekli, že chtějí, aby Hamás zůstal u moci.“ V dosud nejtvrdším vyjádření na jejich adresu je izraelský premiér obvinil, že se „postavili na stranu masových vrahů, násilníků, vrahů dětí a únosců.“

Tato prohlášení přicházejí v návaznosti na kritiku izraelských vojenských operací ze strany Londýna, Paříže a Ottawy, které ofenzivu označily za nepřiměřenou a upozornily na dramaticky se zhoršující humanitární situaci civilního obyvatelstva v Gaze. 

Na tuto kritiku reagovalo samotné hnutí Hamás poděkováním západním vládám, což Netanjahu označil za další důkaz morálního selhání jejich postoje. „Říkám prezidentu Macronovi, premiérovi Carneyovi a premiérovi Starmerovi, že když vám děkují masoví vrazi, násilníci, vrazi dětí a únosci, jste na špatné straně spravedlnosti,“ prohlásil.

Vývoj je o to paradoxnější, že Starmer jen den před tímto slovním útokem označil antisemitismus za „zlo, které musíme vymýtit.“ Společně s kanadskou a francouzskou vládou odsoudil teroristický útok ve Washingtonu, kde byli při střelbě zastřeleni dva zaměstnanci izraelské ambasády – Yaron Lisčinski a Sarah Lynn Milgrim.

Přesto si izraelská strana neodpustila další výpad. Izraelský ministr pro diasporu Amichai Chikli v návaznosti na Starmerovo prohlášení obvinil západní lídry, že svým postojem „povzbuzují síly teroru.“

Zastání se Starmerovi dostalo ze strany britské vlády. Ministr pro ozbrojené síly Luke Pollard ve svém prohlášení odmítl Netanjahuova slova. „Podporujeme právo Izraele na sebeobranu, pokud ji provádí v rámci mezinárodního humanitárního práva – tento postoj zastáváme od těch strašných útoků 7. října. Jsme také zcela jasně přesvědčeni, že pomoc musí dostat lidé, kteří v Gaze skutečně trpí,“ uvedl.

Dodatečně se k výhradám připojila i francouzská diplomacie. Mluvčí ministerstva zahraničí Christophe Lemoine apeloval na okamžité zajištění humanitární pomoci. „Izrael musí pomoc pustit dovnitř. Přístup musí být masivní a volný,“ zdůraznil.

Ve čtvrtek se po 11 týdnech úplné blokády podařilo do Pásma Gazy dostat více než 90 nákladních vozidel s humanitární pomocí. Tento krok přichází v době, kdy Izrael obnovil údery proti Gaze a podle údajů palestinského ministerstva zdravotnictví bylo od března zabito dalších 3 613 Palestinců.

Související

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy. Analýza

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

Více souvisejících

Benjamin Netanjahu Keir Starmer (labouristi) Izrael Hamás Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Pásmo Gazy

Aktuálně se děje

včera

včera

Pentagon

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"

Americké ministerstvo obrany oficiálně potvrdilo, že pozastavilo některé dodávky munice a zbraní, které byly Ukrajině přislíbeny na konci předchozí administrativy. Důvodem je právě probíhající přezkum zásob munice americké armády, jehož cílem je podle Pentagonu zajistit, aby se neohrozila vlastní obranyschopnost Spojených států.

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům

Tragické povodně v texaské oblasti Hill Country, které si vyžádaly více než 100 životů, podle odborníků signalizují novou realitu v USA. Katastrofa přichází v době, kdy prezident Donald Trump a jeho spojenci oslabují nebo zcela ruší klíčové federální úřady, jež mají na starosti předpovídání počasí a zvládání krizí způsobených extrémním počasím.

včera

včera

Donald Trump

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji

Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.

včera

včera

včera

včera

včera

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá

Bleskové povodně, které zasáhly oblast řeky Guadalupe v Texasu, si vyžádaly přes sto obětí, desítky lidí zůstávají pohřešovány. Mezi mrtvými je i 27 dívek a členů personálu z tábora Camp Mystic. Záchranné práce pokračují, i když šance na nalezení přeživších s každou hodinou klesá. Stát Texas mobilizuje všechny dostupné síly, do pomoci se zapojují i záchranáři z jiných států. Počasí zůstává nevyzpytatelné a hrozí další srážky.

včera

Pomník mistra Jana Husa během vánočních trhů.

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie

Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.

včera

včera

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

včera

včera

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

včera

včera

včera

včera

S požáry v Německu bojovaly stovky hasičů. Ohrožovaly je výbuchy munice

Kvůli lesním požárům, které sužovaly východ Německa přes uplynulý víkend, se muselo evakuovat více než sto lidí. S ohněm bojovalo pět stovek hasičů, dva z nich byli během zásahu vážně zraněni. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy