ROZHOVOR | Pokud nemáš na právníka, nedopadneš dobře. Soudci se kryjí a nikdo to nechce změnit, říká o české justici Piussi

Slovenská režisérka Zuzana Piussi ve svém novém dokumentárním filmu Pachová stopa ostře kritizuje justiční praxi využívání pachových stop jako důkazního prostředku v trestním řízení. Dokument rozkrývá, jak středoevropské soudy, zejména v Česku a na Slovensku, stavějí verdikty na řetězci nepřímých důkazů, jehož klíčovým článkem může být právě – a někdy výhradně – pachová stopa. „Žádná vůle to změnit neexistuje. Soudci se navzájem kryjí. Brání svůj hrad,“ uvedla Piussi v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Režisérka upozorňuje, že i přes zjevnou vědeckou kontroverzi kolem spolehlivosti této metody se justice drží zavedené praxe ještě z dob Sovětského svazu.

Co vás přimělo věnovat se právě tématu pachových stop jako důkazního prostředku? Byl nějaký konkrétní případ nebo moment, který ve vás vyvolal potřebu tento fenomén zkoumat?

Seznámila jsem se s Johnem Bokem a Václavem Peričevičem ze Spolku Šalamoun. Tento spolek byl první, kdo zveřejnil výsledky testování policejních psů a upozorňoval na rozsudky, kde byli obviněni lidé na základě tohoto pochybného, nevědeckého důkazu. Prostudovala jsem si něco o těch případech, setkala se s Ludvíkem Pincem, dlouholetým psovodem a vedoucím výzkumu, který souhlasil s účinkováním ve filmu, a asi tehdy jsem se rozhodla natočit o tom film.

V jaké míře je tento postup v soudní praxi využíván – a je to spíše české, slovenské nebo širší středoevropské specifikum?

Používá se to v postsocialistických zemích, ve vyspělejších státech je to jako nepřímý důkaz v soudním řízení zakázané. Myslím, že se to ještě používá velmi přísným způsobem i ve Francii. Když před několika lety přijeli vědci, etologové do České republiky, nechtěli uvěřit tomu, jak se v České republice používá pachová identifikace.

Na základě čeho lze o věrohodnosti pachové stopy pochybovat? Co říká věda, a co praxe? 

Věda říká, že psovod ovlivňuje svého psa. Výzkum to ukázal jasně. Pokud psovod věděl, kterou pachovou konzervu má pes označit, pes ji ve 99 % označil správně, ale pokud psovod nevěděl, kde je výsledný pach, když se to dělalo naslepo, bylo to, jako když si hodíte kostkou. Tyto výsledky byly utajené. Policie si později udělala svůj vlastní výzkum, ten dopadl ještě hůře. Výsledky se dodnes tají. 

Bohužel praxe ukazuje, že mnoho lidí bylo na základě pachové stopy odsouzeno a později se ukázalo, že byli nevinní. Těch případů bylo mnoho. Přišlo to k nám ze Sovětského svazu, uchytilo se to jako metoda, která se používala na boj s vnitřním nepřítelem. Bohužel po revoluci se to odtajnilo a začalo se to používat v nezměněné podobě.

Považujete použití pachových stop v trestním řízení za eticky problematické? Pokud ano, v čem konkrétně?

Bohužel, případy, kterým jsem se věnovala, kde jsem si prostudovala spisy, tak neetické je slabé slovo. Jsou to justiční zločiny. V případě Zezula-Skalický (po dvou letech vězení je osvobodil Ústavní soud) celý případ stál na dvou nepřímých důkazech, které pro soudce ve Zlíně vytvářely řetězec. První byla pachová stopa a druhý, že jeden pachatel byl malý a druhý větší.

V případě Balhar (ten stále sedí) je řetězec nepřímých důkazů tento: pachová stopa, plán pošty, Balharovi vyšetřovatel řekl, aby nakreslil zázemí pošty, on spolupracoval, tak kreslil. Nakreslil ho špatně. Ale v rozsudku stojí, že pachatel znal zázemí pošty. Třetí nepřímý důkaz je, že je levák.

V případě Lukáše Dobeše je důkaz pouze pachová stopa. Státní zástupkyně řekla a soud to přijal, že to vytváří řetězec, protože těch stop je osm. Tyto všechny případy, kterým se ve filmu věnuji, pachová identifikace se dělala zastaralým nevědeckým způsobem, kde psovod věděl, kde je uložený pachový vzorek. Pokud jsou tito lidé vinni, dokažme jim to ještě jednou, otevřeme jejich případy a soudíme je znovu, bez použití pachové identifikace.

Má tento druh důkazu podle vás vůbec místo v moderní justici – nebo by měl být zcela opuštěn? 

Mohl by se používat jako kriminalisticko-pátrací metoda, ale měl by být zakázán jako důkaz před soudem.

Proč podle vás justice někdy uvěří nepřímému důkazu, jako je pachová stopa, zatímco přímý důkaz (např. alibi) bývá zpochybněn?

Vůbec nevím. Je to záhada, kterou vědí jenom soudci. 

Existuje podle vás reálná vůle tyto mechanismy změnit, nebo spíše panuje institucionalizovaná neochota přiznat chybu?

Žádná vůle to změnit neexistuje. Soudci se navzájem kryjí. Brání svůj hrad.

Vidíte v přístupu k důkazům v české či slovenské justici nějaký vzorec, který odhaluje hlubší selhání systému?

Jeden vzorec znám. Spravedlnost není pro všechny. Pokud nemáš peníze na dobrého právníka, nedopadneš dobře.

Související

Ilustrační foto

Nepochopitelný postup české justice: Nepřímé důkazy stačí k odsouzení, ale ne k vyšetřování krádeže

Slovenská režisérka Zuzana Piussi před nedávnem otevřela kauzu, jíž lze jen stěží uvěřit. České soudy v některých případech uznávají pachovou stopu jako dostatečný nepřímý důkaz k odsouzení. Paradoxem je, že v jiných kauzách nepřímé důkazy vyšetřovatelé prakticky ignorují, jak ukazuje zkušenost mediální společnosti INCORP v případu odcizení několika miliard korun. Tento rozdílný přístup vyvolává vážné pochybnosti o rovnosti před zákonem a o tom, zda česká justice měří všem stejně.
Ivan Bartoš (Piráti)

Vláda slibuje dokončení trestního řádu i digitalizace veřejné správy

Koaliční vláda Petra Fialy (ODS) chce do tří let dokončit digitalizaci služeb veřejné správy. Nejpozději v roce 2023 by podle ní měla také skončit povinnost nosit s sebou průkazy a dokumenty, pokud si je stát může ověřit jinak. Plánuje vytvořit Portál podnikatele a jednotné digitální tržiště. Hodlá rovněž vytvořit platformu pro spolupráci veřejného a soukromého sektoru na poli kybernetické bezpečnosti. Vyplývá to z vládního programového prohlášení.

Více souvisejících

justice soudy Zuzana Piussi rozhovor

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 46 minutami

FBI

Trumpovi lidé mění FBI v loajální mašinérii. Věrnost posuzují detektory lži

Za vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa dochází v FBI k rozsáhlým personálním změnám a zvýšenému využívání detektorů lži, které podle svědků slouží i k prověřování loajality vůči vedení úřadu. Tímto způsobem je oslabována nezávislost agentury, která má být věrná ústavě, nikoli prezidentovi. Čistky zasáhly desítky elitních agentů, klíčové pozice obsazují nově loajální Trumpově administrativě.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Zájem o hráče z české ligy v zahraničí stoupá. Z elitních lig cílí na Šulce, Zadražila nebo Riga

Během probíhající letní fotbalové pauzy je pochopitelně stále otevřené letní přestupové okno u nás i v zahraničí. Do éteru v těchto dnech a týdnech uniká mnoho spekulací, včetně těch o zájmu o české fotbalisty ze zahraničí. Mluví se především o ještě stále plzeňském záložníkovi Pavlu Šulcovi, jemuž se poslední sezóna v české lize vydařila natolik, že se v ní stal nejlepším hráčem v rámci ankety Fotbalista roku. O jeho služby se začali výrazně zajímat v Anglii, konkrétně v prvoligovém Bournemouthu a druholigovém Middlesborough. O české hráče pak projevují zájem i v Itálii či ve Španělsku. Třeba o gólmana Hradce Králové Adama Zadražila se zajímá italské Como, o ostravského středního záložníka Tomáše Riga pak zase pro změnu italská Hellas Verona nebo španělské Levante.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD

Sněmovní volby by na přelomu června a července vyhrálo opoziční hnutí ANO, které je ochotna podpořit téměř třetina voličů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News, v němž Starostové a nezávislí přeskočili SPD a dostali se na třetí místo. Poslanecké mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Evropská unie

Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém

Evropská komise hodlá v návrhu rozpočtu na období 2028-2034 posílit vazbu mezi čerpáním evropských fondů a dodržováním zásad právního státu. Změna by měla zamezit situacím, kdy členské státy obcházejí podmínky přesouváním prostředků mezi programy. Návrh počítá s rozšířením stávajícího mechanismu podmíněnosti na veškeré financování z unijního rozpočtu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

Dvacítku už nikdo neoblékne. Liverpool vyřadí číslo tragicky zesnulého Dioga Joty

Pro velké gesto se rozhodlo vedení anglického fotbalového klubu Liverpool FC. Představitelé úřadujícího mistra vyřadí číslo 20, které nosil tragicky zesnulý portugalský fotbalista Diogo Jota, ze sad dresů na všech klubových úrovních od profesionálního A-týmu po mládežnické přípravky. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy