Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém

Evropská komise hodlá v návrhu rozpočtu na období 2028-2034 posílit vazbu mezi čerpáním evropských fondů a dodržováním zásad právního státu. Změna by měla zamezit situacím, kdy členské státy obcházejí podmínky přesouváním prostředků mezi programy. Návrh počítá s rozšířením stávajícího mechanismu podmíněnosti na veškeré financování z unijního rozpočtu.

Tento krok cílí především na státy jako Maďarsko, které čelí dlouhodobé kritice kvůli oslabování nezávislosti soudů, médií a akademických institucí. Maďarsko již přišlo o 18 miliard eur kvůli dřívějším porušením pravidel. Podle unijních diplomatů chce Komise využít oslabené pozice premiéra Viktora Orbána, který v průzkumech ztrácí podporu před volbami plánovanými na rok 2026. Informoval o tom server Politico.

Navrhovaný systém má zároveň chránit příjemce financí z řad občanské společnosti, univerzit nebo nevládních organizací, aby za politiku svých vlád nenesli důsledky. Liberální frakce Renew Europe prosazuje, aby EU mohla dotace vyplácet přímo těmto subjektům, a obešla tak státní správu v případě porušení demokratických principů.

Rozpočtový návrh vyvolává napětí mezi Komisí a některými členskými státy. Zatímco některé, jako Finsko, zpřísnění vítají, jiné – včetně Maďarska a Slovenska – varují před zneužitím pravidel k politickému tlaku. O finální podobě rozpočtu se povede složité jednání, které by se mohlo protáhnout až do roku 2027.

Na Slovensku i v Maďarsku je v posledních letech patrný trend oslabování demokratických institucí a zásad právního státu, známý mimo jiné jako eroze diplomacie. V Maďarsku se tento vývoj projevuje dlouhodobou centralizací moci pod vedením premiéra Orbána, omezováním nezávislosti soudnictví a mediální plurality. 

Vládní zásahy vedly k ovládnutí veřejnoprávních médií, tlakům na nezávislé redakce a přijetí zákonů, které komplikují fungování nevládních organizací. Maďarsko se stalo první zemí, na kterou Evropská unie uplatnila mechanismus pozastavení fondů kvůli obavám z korupce a nedodržování demokratických principů.

Na Slovensku se rizika pro demokracii vyhrotila po nástupu vlády vedené Robertem Ficem. Opozice i občanská společnost kritizují zásahy do trestního práva, pokusy o politizaci policie a snahy omezit transparentnost. Kontroverze vzbudil také záměr zrušit specializovaný útvar pro boj s korupcí. Vládní představitelé zároveň útočí na nezávislá média a novináře, což připomíná vývoj v Maďarsku. V mezinárodních indexech kvality demokracie Slovensko v posledních letech zaznamenalo pokles.

V obou zemích je patrná snaha vládních elit oslabit kontrolní mechanismy, které brání zneužívání moci. Právě omezování právního státu se stalo důvodem, proč Evropská komise zvažuje důslednější využití podmíněnosti financování. V případě Maďarska již bylo několik miliard eur zablokováno, Slovensko je pod drobnohledem kvůli podobnému vývoji. Unie se snaží těmto tendencím čelit novými nástroji, které by zajistily větší vymahatelnost demokratických pravidel.

Související

Evropský parlament

Politico: Úředníci zvažují stávku. Vadí jim, že EU ohledně Pásma Gazy nic nedělá

Ve světle konfliktu v Gaze narůstá napětí mezi zaměstnanci Evropské komise a vedením. Stále více úředníků tvrdí, že neschopnost bloku účinně tlačit na Izrael je v rozporu s jejich povinnostmi a také s mezinárodním právem. Někteří pracovníci dokonce tvrdí, že Komise potlačuje "odpor z přesvědčení" a odkládá smysluplné akce, čímž porušuje své "morální a právní povinnosti".

Více souvisejících

EU (Evropská unie) evropská komise eurofondy Slovensko Maďarsko

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Donald Trump

Trump: Rusko čekají vážné následky, pokud Putin neukončí válku.

Před blížícím se summitem začal americký prezident Donald Trump zjišťovat, jak se jeho ruský protějšek Vladimir Putin za poslední roky změnil. Od jejich posledního setkání v roce 2019 uplynulo dlouhých šest let. Trump, který se summitu na Aljašce zúčastní, slíbil, že rychle vyjedná mír na Ukrajině ještě před nástupem do úřadu. Putin však neprojevil zájem o příměří a naopak stupňuje útoky.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Vlci, ilustrační foto

Vlci budí na Šumavě obavy. Správa parku připustila, že jí utekli z výběhu

Nepříjemná situace nastala během vrcholné turistické sezóny na Šumavě. Zástupci správy národního párku v úterý ustanovili krizový štáb pro odchyt vlků, kteří se vyskytují v širším okolí návštěvnického centra v Srní a vykazují nízkou hladinu plachosti. Není totiž vyloučeno, že jde o vlky chované ve zdejším výběhu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dron, ilustrační foto

Litva se obává ruského útoku. Vycvičí tisíce dětí i dospělých v používání dronů

Litva, která má 2,8 milionu obyvatel a sousedí s ruskou enklávou Kaliningrad a Běloruskem, se snaží posílit svou obranu proti potenciální hrozbě ze strany Ruska. V rámci snahy o posílení „civilního odporu“ zahájila vláda iniciativu, která má naučit desítky tisíc lidí ovládat drony. Vláda chce do roku 2028 vycvičit více než 22 000 lidí, uvedl The Guardian.

včera

Léky, ilustrační foto

Trumpův bizarní slib o zlevnění léků o 1500 % má dobrý důvod. Farmaceutické firmy likvidují Američany

Šéf Bílého domu Donald Trump přišel s bombastickým slibem, že sníží ceny léků o 1500 %. Zdůraznil tím absurditu a zároveň smutnou realitu amerického zdravotnictví. V zemi, kde lidé za léky platí až trojnásobek oproti jiným vyspělým státům, zůstává dostupnost potřebné léčby pro miliony Američanů otázkou finančního přežití spíše než samozřejmou součástí péče o zdraví.

včera

včera

Izrael, ilustrační foto

Jsme jediný spojenec, kterého na Blízkém východě máte, varuje izraelský diplomat EU

Podle končícího izraelského velvyslance v Bruselu Haima Regeva hrozí, že Evropa ztratí svou roli v budoucím uspořádání Blízkého východu, pokud se rozhodne potrestat Izrael kvůli válce v Gaze. Ve svém posledním rozhovoru pro portál Politico Regev ostře zkritizoval ty členské státy, které prosazují sankce, a varoval před nebezpečím, které to představuje pro vzájemné vztahy.

včera

včera

včera

Margita Balaštíková

Balaštíková končí na kandidátce ANO. Měla se pokusit objednat vraždu psa

Poslankyně ANO Margita Balaštíková čelí podezření, že se v roce 2023 pokusila objednat zabití psa partnerky svého tehdejšího manžela. Z tohoto jednání ji usvědčuje uniknutá nahrávka, kterou zřejmě pořídil právě její bývalý manžel. Předseda hnutí Andrej Babiš zdůraznil, že poslankyně nebude na kandidátce hnutí ANO pro podzimní sněmovní volby. Balaštíková obvinění popírá a tvrdí, že nahrávka je podvrh.

včera

Situace na polsko-běloruských hranicích

Záhadné žhářské útoky, migrace, sabotáže. Polsko stojí ve frontové linii proti ruské hybridní válce

Polsko se stalo evropskou frontovou linií proti ruské agresi, ovšem nejedná se o konvenční válku. Od prosince 2023, kdy se k moci dostala liberální Občanská koalice, čelí polské bezpečnostní složky kritice kvůli svému spíše reaktivnímu než proaktivnímu přístupu k destabilizujícím aktivitám Ruska. Na pozadí této situace se Polsko potýká s vlnou záhadných sabotáží a útoků, které ohrožují jeho stabilitu a bezpečnost.

včera

včera

Zelenskyj míří do Berlína. S Merzem, Ruttem, Trumpem a dalšími lídry bude jednat o summitu s Putinem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes přicestuje do Berlína, aby se zde připojil k online hovoru s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a evropskými lídry. Videokonference se koná jen dva dny před plánovaným osobním setkáním Trumpa a ruského prezidenta Vladimira Putina na Aljašce. Cílem této konference je připravit evropskou pozici pro nadcházející summit, kde se má jednat o ukončení války na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy