Chcete pomoct lidem postiženým katastrofou? Posílejte raději peníze než dary, tvrdí server a vysvětluje proč

Řada lidí chce pomoci Libyi postižené záplavami. Je pravděpodobné, že zde zemřely desítky tisíc lidí. Některá humanitární pomoc – ač dobře myšlená, nemusí být vhodná. Humanitární organizace nestíhají přijímat, třídit a dodávat množství materiální pomoci. Vhodnější jsou pro ně peněžní dary. 

Devastující povodně v Libyi pravděpodobně budou mít deseti tisíce obětí. Americká stanice CNN s odvoláním na informace OSN vyčíslila počet mrtvých na více než 11 tisíc. Za povodní stály silné deště, které způsobily protržení zřícení dvou přehradních hrází ve městě Derna na východě země.

Nejen vlády, humanitární či mezinárodní organizace se rozhodly pomoci. Dárci jsou i běžní lidé, které server Conversation varuje před materiální pomocí Libyi. Fyzické dary, ať už jde o obnošené oblečení, plenky nebo léky proti bolesti, ve skutečnosti zatěžují síť humanitární pomoci.

Humanitární organizace je totiž musí nejprve rychle přijmout, roztřídit a odeslat lidem v nouzi. Nahromadění pak může ucpat kritická letiště a sklady, píše Conversation. Důvodem nahromadění mohou být kupříkladu štítky léků a potravin napsané v různých jazycích. Zdržení tak přichází nejen ve skladech, nýbrž i na hraničních přechodech, kde musí pracovníci materiální pomoc důsledně kontrolovat.

Doporučené články

Podle serveru Conversation je nejvhodnějším způsobem darovat peníze – ať v hotovosti nebo převodem na účet. Některé organizace za poslední roky dokonce spustily úspěšné programy pomoci právě prostřednictvím hotovosti nebo poukázek. Tyto peníze pak předá lidem v nouzi sama humanitární organizace.

Darování peněz velice dobře zabezpečí, že do postižené země nedorazí nadbytek některého druhu pomoci. Důležité je ale dbát na to, že bankovní účet společnosti, kam dárce peníze posílá, je ověřený a bezpečný.

Světový potravinový program (WFP) zdůrazňuje, že „dary v hotovosti posilují kupní sílu lidí v postižené oblasti a pomáhají jim pokrýt naléhavé potřeby“.

Libye je v současné chvíli ekonomicky velice křehkou zemí. Její hrubý domácí produkt za více než deset let občanské války klesl o polovinu. Nepomáhá ani fakt, že Libye patří mezi deset zemí s nevětšími prokázanými zásobami ropy a zemního plynu.

Související

Více souvisejících

Libye humanitární pomoc

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

Vlak na Strakonicku srazil skupinu lidí. Dva z nich zemřeli

K tragické události došlo v úterý dopoledne na Strakonicku. Vlak srazil u Bělčic čtyři osoby. Dva lidé zemřeli, další dva utrpěli těžká zranění. Na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy