
Většině úmrtí způsobených ničivými záplavami v Libyi se dalo zabránit, pokud by tamní systémy včasného varování a krizového řízení fungovaly správně. Uvedla to Světová meteorologická organizace (WMO). Počet obětí povodní vzrostl na 11 300, tisíce lidí se ale stále pohřešují a podle úřadů mohlo přijít o život až 20 tisíc lidí.
S lépe fungující koordinací "mohly (úřady) vydat výstrahy a orgány krizového řízení by byly schopny provést evakuaci lidí," uvedl generální tajemník WMO Petteri Taalas novinářům v Ženevě. Pokud by došlo ke zmíněné evakuaci, počet obětí by byl podle něj mnohem nižší.
Chybějící předpovědi počasí, šíření informací a systém včasného varování podle Taalase značně přispěly k rozsahu katastrofy. V důsledku léta trvajícího konfliktu a krize v této severoafrické zemi byla podle něj státní meteorologická pozorovací síť "velmi poničena".
V Libyi bojují o moc dvě znepřátelené vlády. Jedna z vlád má sídlo na východě země a druhá v hlavním městě Tripolis, které je v západní části. Diplomatické úsilí zaměřené na řešení libyjské politické krize zatím nebylo úspěšné.
Libyí zmítají nepokoje a nestabilita od svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. O moc a vliv v této na ropu bohaté zemi bojují různé ozbrojené milice, přičemž konflikt rozdmýchává i několik zahraničních mocností, konstatuje AFP.
Bouře Daniel zasáhla východní část Libye v neděli. V jejím důsledku se protrhly dvě přehrady a zničily čtvrtinu města Darná. Podle starosty tohoto města mohlo přijít o život až 18 000 až 20 000 lidí. Libyjská pobočka Červeného půlměsíce zatím informovala o 11 300 mrtvých. Dalších 10 000 lidí je podle ní stále pohřešováno, uvedl server France24.
Podle OSN jsou na místě povodní obrovské škody a humanitární pracovníci se na většinu míst nedokážou dostat. Pomoc v hodnotě přibližně půl milionu eur oznámila ve středu i Evropská unie. Země jako Německo, Rumunsko a Finsko nabídly stany, lůžka, deky, generátory, potraviny, nemocniční stany a vodní cisterny.
OSN začala pro obyvatele Libye mobilizovat pomoc. Spolupracuje s libyjskými i mezinárodními partnery s cílem "získat naléhavě potřebnou humanitární pomoc pro lidi v postižených oblastech," uvedl v úterý Stéphane Dujarric, mluvčí generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese.
OSN uznaná libyjská vláda v Tripolisu přislíbila masivní pomoc pro oblasti zdevastované bouří navzdory tomu, že regiony na východě země nejsou pod její kontrolou.
Déšť, který se přehnal přes několik měst na severovýchodě Libye, je důsledkem velmi silného systému nízkého tlaku vzduchu, který minulý týden přinesl do Řecka katastrofální záplavy a přesunul se do Středozemního moře, než se vyvinul do tropické cyklóny.
Smrtící bouře zasáhla zemi v roce plném klimatických katastrof a rekordních extrémů počasí, od ničivých lesních požárů až po úmorná vedra. Stoupají teploty oceánů po celém světě a i teplota ve Středomoří je výrazně nadprůměrná, což podle vědců podnítilo vydatné srážky a bouře.
"Teplá voda tyto bouře nejen podporuje z hlediska intenzity srážek, ale také je činí zuřivějšími," prohlásil Karsten Haustein, klimatolog a meteorolog z Lipské univerzity v Německu.
Průměrná denní teplota na hladině světových oceánů v srpnu překonala dosavadní maximum z roku 2016. Odborníci zaznamenali teplotu 20,96 stupně Celsia, což je o jednu setinu stupně více než před sedmi lety.
Vyplývá to z dat monitorovací služby Copernicus, která se zaměřuje na sledování atmosféry a klimatických změn v Evropské unii. Experti předpokládají, že teplota oceánů bude nadále stoupat, neboť březen bývá obvykle obdobím nejvyšších teplot vodních hladin, na rozdíl od srpna.
Zvýšení teploty je částečně přičítáno klimatickému jevu El Niño, který se projevil i v roce 2016. Nicméně za tímto nárůstem stojí také dlouhodobé změny klimatu a postupné oteplování atmosféry, jak uvádí zpráva The Guardian.
Ohromující horko ohrožující životy a lesní požáry v jižní Evropě a Severní Americe by byly "prakticky nemožné" bez umělého globálního oteplování, uvedli podle serveru Politico vědci, kteří posuzují roli změny klimatu v extrémních povětrnostních jevech, poté, co zanalyzovali nebezpečné vlny veder, které se v červenci přehnaly severní polokoulí, ničily úrodu, vyvolávaly lesní požáry a zabíjely lidi na třech kontinentech.
Související

Kolik je v Libyi vlastně mrtvých? Vychází najevo, že to nikdo neví

Chcete pomoct lidem postiženým katastrofou? Posílejte raději peníze než dary, tvrdí server a vysvětluje proč
Aktuálně se děje
před 41 minutami

Papež František musí zůstat v nemocniční péči, potvrdili lékaři
před 1 hodinou

Připravuje se setkání Putina s Trumpem, tvrdí poradce šéfa Kremlu
před 2 hodinami

Proti Rusku stojí zesláblý Bundeswehr. Německá armáda není připravena na moderní válku
před 3 hodinami

Fotbalisté Plzně trápili Lazio. O postupu Italů rozhodla gólová technologie
před 3 hodinami

ANO chce stabilně volit třetina lidí, potvrzuje i nový průzkum
před 4 hodinami

Lavrov si volal s Rubiem. Rusové vyzvali Trumpa, aby zastavil útoky v Jemenu
před 5 hodinami

Američané na Trumpův rozkaz zaútočili na rebely v Jemenu
před 7 hodinami

Tragédie v Severní Makedonii. Požár v nočním klubu nepřežily desítky lidí
před 7 hodinami

Další evakuace v Brně. Desítky lidí opustily byty kvůli nestabilnímu jeřábu
před 8 hodinami

Trump nařídil ukončit financování Svobodné Evropy. Ozval se Lipavský
před 9 hodinami

Zimní počasí, jak ho známe. V Česku bude opět mrznout i sněžit
včera

Život sebevraha v Ostravě zachránili hasiči. Pomohla jim matrace
včera

Tesco představilo novinku při nákupech. Zákazníci na ni narazí jednou týdně
včera

Nesmíme nechat Ukrajinu padnout, říká Fiala po dalším jednání koalice ochotných
včera

Může se pálit listí na zahradě? Česko sladilo zákony, ministerstvo vysvětluje novinku
Aktualizováno včera

Co plánuje Putin? Zelenskyj prozradil, co se děje u hranic Ruska s Ukrajinou
včera

Největší vězeňská vzpoura v Československu. Vyvolalo ji rozhodnutí Václava Havla
včera

U Žermanic havaroval autobus s dětmi. Skončil v příkopu, několik zraněných
včera

Klíčové faktory jednání s Ruskem. Experti naznačili, co musí Trump ukázat Putinovi
včera
Starmer: Koalice ochotných se rozrůstá. Tlak na Rusko musí být maximální
Koalice ochotných se rozrůstá a její odhodlání zesiluje, řekl britský premiér Keir Starmer po sobotním jednání s dalšími evropskými lídry k válce na Ukrajině. Podle Starmera je nutné zesílit tlak na Rusko, aby ruský prezident Vladimir Putin svolil k jednáním o míru.
Zdroj: Lucie Podzimková