Súdán se po dvou letech občanské války ocitá v nejhorší humanitární krizi na světě. OSN a mezinárodní neziskové organizace varují, že situace v zemi dosáhla bodu, kdy civilní obyvatelstvo platí vysokou cenu za nedostatečnou reakci mezinárodního společenství. V zemi zuří brutální konflikt mezi súdánskou armádou a polovojenskými jednotkami Rychlých podpůrných sil (RSF), který za sebou zanechává desítky tisíc mrtvých, masové hladomory a rozsáhlé vysídlení obyvatelstva.
Přesně dva roky od vypuknutí bojů v hlavním městě Chartúmu se v Londýně sešli zástupci 20 zemí na jednání o obnovení mírových rozhovorů. Diplomatické snahy však dlouhodobě ustupují do pozadí kvůli jiným globálním krizím, zejména válkám na Ukrajině a v Pásmu Gazy. Mezitím přicházejí zprávy o masakrech v uprchlických táborech v oblasti Dárfúru, kde RSF údajně provedla útoky, při nichž zahynuly stovky lidí.
Podle OSN došlo k více než 400 potvrzeným úmrtím při útocích na tábory Zamzam a Abu Shouk, a podle humanitárních organizací by skutečné číslo mohlo být ještě mnohem vyšší. Odhady uvádějí, že z tábora Zamzam bylo od minulého víkendu vyhnáno až 400 000 lidí.
„Súdán je nyní ve všech ohledech na tom hůř než kdykoli předtím,“ uvedla Elise Nalbandianová z organizace Oxfam. „Je to největší humanitární krize, největší krize vysídlení a největší potravinová krize současnosti. Překonáváme všechny nesprávné rekordy.“
Podle Mezinárodního výboru Červeného kříže dochází v Súdánu k masivnímu porušování mezinárodního humanitárního práva. Obyvatelstvo je sevřeno mezi válčícími stranami a nese tíhu konfliktu. Více než 13 milionů lidí bylo vyhnáno ze svých domovů, z toho 4 miliony do sousedních zemí, a téměř 25 milionů obyvatel trpí nedostatkem potravin.
Ve městě El Fašir, posledním hlavním městě provincie Dárfúr, které ještě není pod kontrolou RSF, zuří těžké boje. Město je od května loňského roku pod obléháním a nyní je podle OSN epicentrem humanitární katastrofy.
Organizace spojených národů i Světový potravinový program opakovaně upozorňují, že Súdán nedostává ani zdaleka takovou pozornost jako jiné globální krize. „Mezinárodní společenství Súdán prakticky ignoruje,“ uvedla Leni Kinzliová z WFP. „Není to jen zapomenutá krize, je to ignorovaná krize.“
Kořeny současného konfliktu sahají do roku 2018, kdy vypukly masové protesty proti diktátorovi Umaru Bašírovi. Po jeho sesazení v roce 2019 se armádní generál Abdel Fattáh al-Burhán a vůdce RSF Mohamed Hamdan Dagalo (známý jako Hemedti) spojili, aby převzali moc. Jejich spojenectví se však brzy rozpadlo a v dubnu 2023 přerostlo ve válku o nadvládu nad zemí.
RSF, která vyrostla z nechvalně známých milic džandžauíd, byla v první fázi konfliktu velmi úspěšná a rozšířila boje do většiny země. Obě strany konfliktu jsou obviňovány z válečných zločinů, včetně hromadných znásilnění, vražd a etnických čistek. Obzvláště brutální byly útoky na příslušníky etnické skupiny Masalit, z nichž mnozí uprchli do sousedního Čadu.
Letos v lednu Spojené státy formálně označily násilnosti páchané RSF za genocidu, což je již podruhé za méně než 30 let, kdy se tento termín v souvislosti se Súdánem používá. Spojené arabské emiráty byly mezitím obviněny z podpory RSF prostřednictvím dodávek zbraní, což však oficiálně popírají. Na bojištích však byly nalezeny emirátské pasy, což naznačuje i možnou přímou účast.
Mezinárodní společenství čelí sílící kritice, že navzdory opakovaným varováním selhává v prevenci dalšího krveprolití. Podle vysokého komisaře OSN pro lidská práva Volkera Türka jsou masové útoky v Dárfúru „zřejmým důkazem ceny, kterou platí civilisté za nečinnost světa“.
Súdán dnes stojí na pokraji totálního kolapsu. Miliony lidí hladovějí, miliony dalších nemají kde žít a pomoc často nepřichází. Mezi troskami války zůstává jediná jistota – zoufalství lidí, jejichž utrpení stále uniká pozornosti světa.
Související

Budoucnost Palestinců z Gazy je i v rukou Trumpa. Američané ji údajně řeší v Africe

Dopad Trumpových škrtů: O život může přijít půl milionu lidí
Aktuálně se děje
před 54 minutami

Do Vatikánu se začali sjíždět kardinálové. Dnes se rozhodne o pohřbu papeže Františka
před 2 hodinami

Počasí se nadcházející víkend ochladí. Teploty klesnou až k nule
včera

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice se ve třetím zápase finále ujímají vedení nad Kometou 2:1
včera

Mimořádná zpráva Vatikán zveřejnil příčinu smrti papeže Františka a jeho závěť
včera

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá
včera

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka
včera

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?
včera

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?
včera

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy
včera

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo
včera

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice
včera

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení
včera

Maďar, Filipínec nebo Afričan? Svět řeší, kdo by mohl být příštím papežem, tady jsou favorité
Aktualizováno včera

Muž hluboké víry, symbol lidskosti. Čeští politici vzpomínají na papeže Františka
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let
včera

Živě Ve Vatikánu se shromažďují davy truchlících. Padlo první datum rozloučení s papežem
včera

Zemřel reformátor-terapeut. Papež František dokázal vytvořit hlas, který zpřístupnil víru modernímu světu
včera

Kondolence přichází i z fronty. Zelenskyj připomněl modlitby papeže za mír, Putin poslal do Vatikánu vzkaz
včera
Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve
Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.
Zdroj: Libor Novák