Brutální konflikt si vybral svou daň. Súdán zažívá nejhorší krizi na světě, stojí na pokraji totálního kolapsu

Súdán se po dvou letech občanské války ocitá v nejhorší humanitární krizi na světě. OSN a mezinárodní neziskové organizace varují, že situace v zemi dosáhla bodu, kdy civilní obyvatelstvo platí vysokou cenu za nedostatečnou reakci mezinárodního společenství. V zemi zuří brutální konflikt mezi súdánskou armádou a polovojenskými jednotkami Rychlých podpůrných sil (RSF), který za sebou zanechává desítky tisíc mrtvých, masové hladomory a rozsáhlé vysídlení obyvatelstva. 

Přesně dva roky od vypuknutí bojů v hlavním městě Chartúmu se v Londýně sešli zástupci 20 zemí na jednání o obnovení mírových rozhovorů. Diplomatické snahy však dlouhodobě ustupují do pozadí kvůli jiným globálním krizím, zejména válkám na Ukrajině a v Pásmu Gazy. Mezitím přicházejí zprávy o masakrech v uprchlických táborech v oblasti Dárfúru, kde RSF údajně provedla útoky, při nichž zahynuly stovky lidí.

Podle OSN došlo k více než 400 potvrzeným úmrtím při útocích na tábory Zamzam a Abu Shouk, a podle humanitárních organizací by skutečné číslo mohlo být ještě mnohem vyšší. Odhady uvádějí, že z tábora Zamzam bylo od minulého víkendu vyhnáno až 400 000 lidí.

„Súdán je nyní ve všech ohledech na tom hůř než kdykoli předtím,“ uvedla Elise Nalbandianová z organizace Oxfam. „Je to největší humanitární krize, největší krize vysídlení a největší potravinová krize současnosti. Překonáváme všechny nesprávné rekordy.“

Podle Mezinárodního výboru Červeného kříže dochází v Súdánu k masivnímu porušování mezinárodního humanitárního práva. Obyvatelstvo je sevřeno mezi válčícími stranami a nese tíhu konfliktu. Více než 13 milionů lidí bylo vyhnáno ze svých domovů, z toho 4 miliony do sousedních zemí, a téměř 25 milionů obyvatel trpí nedostatkem potravin.

Ve městě El Fašir, posledním hlavním městě provincie Dárfúr, které ještě není pod kontrolou RSF, zuří těžké boje. Město je od května loňského roku pod obléháním a nyní je podle OSN epicentrem humanitární katastrofy.

Organizace spojených národů i Světový potravinový program opakovaně upozorňují, že Súdán nedostává ani zdaleka takovou pozornost jako jiné globální krize. „Mezinárodní společenství Súdán prakticky ignoruje,“ uvedla Leni Kinzliová z WFP. „Není to jen zapomenutá krize, je to ignorovaná krize.“

Kořeny současného konfliktu sahají do roku 2018, kdy vypukly masové protesty proti diktátorovi Umaru Bašírovi. Po jeho sesazení v roce 2019 se armádní generál Abdel Fattáh al-Burhán a vůdce RSF Mohamed Hamdan Dagalo (známý jako Hemedti) spojili, aby převzali moc. Jejich spojenectví se však brzy rozpadlo a v dubnu 2023 přerostlo ve válku o nadvládu nad zemí.

RSF, která vyrostla z nechvalně známých milic džandžauíd, byla v první fázi konfliktu velmi úspěšná a rozšířila boje do většiny země. Obě strany konfliktu jsou obviňovány z válečných zločinů, včetně hromadných znásilnění, vražd a etnických čistek. Obzvláště brutální byly útoky na příslušníky etnické skupiny Masalit, z nichž mnozí uprchli do sousedního Čadu.

Letos v lednu Spojené státy formálně označily násilnosti páchané RSF za genocidu, což je již podruhé za méně než 30 let, kdy se tento termín v souvislosti se Súdánem používá. Spojené arabské emiráty byly mezitím obviněny z podpory RSF prostřednictvím dodávek zbraní, což však oficiálně popírají. Na bojištích však byly nalezeny emirátské pasy, což naznačuje i možnou přímou účast.

Mezinárodní společenství čelí sílící kritice, že navzdory opakovaným varováním selhává v prevenci dalšího krveprolití. Podle vysokého komisaře OSN pro lidská práva Volkera Türka jsou masové útoky v Dárfúru „zřejmým důkazem ceny, kterou platí civilisté za nečinnost světa“.

Súdán dnes stojí na pokraji totálního kolapsu. Miliony lidí hladovějí, miliony dalších nemají kde žít a pomoc často nepřichází. Mezi troskami války zůstává jediná jistota – zoufalství lidí, jejichž utrpení stále uniká pozornosti světa. 

Související

Donald Trump

Dopad Trumpových škrtů: O život může přijít půl milionu lidí

Rozsáhlé škrty v americkém financování programů zaměřených na boj proti HIV a AIDS v Africe vyvolaly vlnu obav mezi odborníky i zdravotnickými organizacemi. Po oznámení trvalého ukončení finanční podpory přicházejí organizace o klíčové prostředky, což může podle odborníků vést k drastickému nárůstu úmrtnosti a zastavení důležitých výzkumů i preventivních opatření.

Více souvisejících

afrika Súdán

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Kevin Farrell

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?

Po úmrtí papeže Františka se do čela řízení Římskokatolické církve postavil kardinál Kevin Farrell. Irský duchovní se stal úřadujícím hlavou církve v období takzvané "sede vacante" – tedy v mezidobí mezi smrtí jednoho papeže a volbou jeho nástupce. Funkci bude vykonávat až do chvíle, kdy kardinálové z celého světa ve vatikánské Sixtinské kapli zvolí nového římského pontifika.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?

Papež je bezpochyby jednou z nejvlivnějších postav nejen v náboženském světě, ale i v rámci celosvětového veřejného života. Ačkoli sídlí ve Vatikánu, malém nezávislém státě uprostřed Říma, jeho slovo má dosah do všech koutů světa, kde žijí katolíci, a často ovlivňuje i názory nevěřících a lidí jiných vyznání. Jeho role není pouze náboženská – papež představuje důležitou morální, kulturní a diplomatickou autoritu, která zasahuje do mnoha aspektů života společnosti.

před 1 hodinou

Papež František po propuštění z nemocnice

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.

před 2 hodinami

Fotbal je nejpopulárnějším sportem.

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo

Celý svět se o Velikonočním pondělí zahalil do smutku po zprávě z Vatikánu hovořící o smrti papeže Františka, jenž skonal v pondělí ráno ve věku 88 let. Zdaleka nejvíc v Evropě truchlí z pochopitelných důvodů v Itálii. Není tak proto divu, že tamní fotbalová asociace přistoupila k odkladu fotbalových zápasů Serie A, které se měly původně odehrát právě v pondělí.

před 2 hodinami

sport

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice

Finanční injekci o výši 7,5 milionu korun poskytla Fotbalová asociace ČR (FAČR) prvoligovému Jablonci potácející se ve finančních problémech. Tyto poskytnuté peníze by mělo jablonecké vedení použít na klubový provoz. Šéfové ostatních klubů však vnímají tuto půjčku jako kontroverzní, samotný Jablonec ale mluví o platbě ze strany UEFA v rámci tzv. solidarity payment.

před 2 hodinami

Česká ženská hokejová reprezentace

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení

Sen o medaili na prvním domácím mistrovství světa žen se českým hokejistkám nevydařil vyplnit. Naději na to měly až do posledního hracího dne turnaje v Českých Budějovicích, když se dostaly po vyrovnaném a však nakonec prohraném sobotním semifinále s USA (1:2) do boje o bronz. Na třetí příčku se tak po dvou letech nevrátily, přestože v duelu s Finkami k němu měly výrazně nakročeno. Konkrétně totiž vedly už 3:0, jenže pak Finky nejenže tento český náskok dokázaly vyrovnat, ale v následném prodloužení pak dokonce vstřelit rozhodující branku. Přes značný smutek českých hokejistek se však od zaplněné českobudějovické arény dočkaly zaslouženého potlesku za své vystupování v rámci celého turnaje.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Papež František

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let

Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Papež František

Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.

Aktualizováno před 7 hodinami

Emmanuel Macron

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi

Po zprávě o úmrtí papeže Františka, který zemřel ve věku 88 let ve Vatikánu na velikonoční pondělí, přicházejí z celého světa projevy soustrasti i obdivu k jeho životu a odkazu. Světoví státníci vyjadřují úctu vůči muži, který se podle jejich slov stal hlasem soucitu, míru a lidskosti v náročném století.

před 7 hodinami

Papež František na posledních záběrech před smrtí

Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl

Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.

před 9 hodinami

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Putin podle Zelenského tisíckrát porušil velikonoční příměří

Ruské síly během velikonočního příměří, které jednostranně vyhlásil prezident Vladimir Putin, opakovaně útočily na Ukrajinu, uvedl v neděli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na sociální síti Telegram napsal, že Rusko se snaží vyvolat dojem dodržování příměří, ale ve skutečnosti dál podniká útoky a snaží se postupovat na frontě.

před 10 hodinami

Pete Hegseth

Skandál se opakuje. Hegseth sdílel vojenské plány v konverzaci se svou rodinou

Americký ministr obrany Pete Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace proti povstalcům Húsíům v Jemenu v soukromé konverzaci na aplikaci Signal, která zahrnovala nejen jeho právníka a bratra, ale i jeho manželku. Informaci přinesla televize CNN s odvoláním na tři nezávislé zdroje obeznámené s obsahem chatu.

před 11 hodinami

včera

včera

Piastri vítězí v GP Saúdské Arábie a poprvé přebírá vedení v šampionátu

Oscar Piastri zaznamenal svůj třetí vítězný závod v sezoně 2025 Formule 1, když triumfoval v Džiddě, a poprvé v kariéře se posunul do čela průběžného pořadí. Tímto vítězstvím jezdec McLarenu ukázal svou vynikající formu a ambice v boji o titul.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy