Debata o využití zmrazených ruských aktiv v Evropě sílí. Německý kancléř Friedrich Merz připustil možnost jejich mobilizace, avšak varoval před riziky pro finanční trhy. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz upozornil na právní i morální limity. Podle něj nelze jednat svévolně, a pokud k zabavení majetku dojde, musí se tak stát jednotně a transparentně.
Nový německý kancléř Friedrich Merz prohlásil, že „pokud existuje způsob“, jak ruské peníze „mobilizovat na pevném právním základě, uděláme to“. Současně však podle agentury Reuters varoval, že si „musíme být vědomi rizik, která takový krok pro evropský finanční trh představuje“.
Již v únoru server Economic Times informoval, že Rusko by teoreticky mohlo souhlasit s využitím 300 miliard dolarů zmrazených aktiv v Evropě na obnovu Ukrajiny. Část prostředků by však měla být podle tohoto návrhu alokována i na přibližně pětinu ukrajinského území, které v současnosti ovládají ruské jednotky.
Spojené státy, Evropská unie a další spojenecké země od začátku ruské invaze zablokovaly aktiva Ruské federace v hodnotě přibližně 300 až 350 miliard dolarů. Jedná se především o státní dluhopisy vydané vládami evropských zemí, USA a Spojeného království, které jsou uloženy v evropských finančních institucích.
S kontroverzním návrhem přišla i šéfka ruské státní televize RT Margarita Simonyanová, která prohlásila: „Navrhuji řešení. Ať zaplatí tyto peníze za nákup těch území, která chtějí být s námi.“
Podle Economic Times představují okupovaná území přibližně jedno procento ruského hrubého domácího produktu. Někteří ekonomové však upozorňují, že tento podíl může v budoucnu vzrůst, pokud by tato území po skončení války zůstala součástí Ruské federace. V současnosti se z těchto oblastí údajně sklízí zhruba pět procent ruské obilné produkce.
Proč nelze aktiva použít jen tak?
V souvislosti s narůstající debatou o možném využití zmrazených ruských státních aktiv oslovil server EuroZprávy.cz ekonoma Libora Žídka. Ten ve svém vyjádření důrazně upozornil na právní limity, které takový krok staví do značně problematického světla. „Žijeme v právním státě,“ uvedl Žídek s odkazem na zásadní hodnoty demokratického uspořádání.
„Náš právní řád zaručuje vlastnické právo – byť v Listině základních práv a svobod existuje možnost vyvlastnění ve veřejném zájmu,“ připomněl. Z toho však podle něj ještě nevyplývá, že by bylo možné s ruským majetkem zacházet libovolně.
Ekonom zároveň varoval před nebezpečím, že by Západ mohl opakovat (cizí) chyby z minulosti. „Z mého pohledu se nemůžeme chovat stejně jako předchozí komunistický režim, který znárodnil majetek občanům po roce 1948,“ uvedl. „Pokud bychom teď bez náhrady ruský majetek použili, tak bychom se chovali obdobně,“ zdůraznil s odkazem na historickou zkušenost, která v českém prostředí stále rezonuje. Takový přístup by podle něj byl nejen právně pochybný, ale i morálně sporný.
Přesto připustil, že problematika není černobílá. Existuje totiž i jiný pohled – politický a morální. „Nicméně, právní názory na tuto problematiku se různí a někteří právní experti se domnívají, že Ruská federace se chová takovým způsobem – tedy například, že sama nerespektuje vlastnická práva na Ukrajině – že je možné ruský majetek zabavit,“ konstatoval Žídek.
Jinými slovy, Rusko podle těchto výkladů samo svým jednáním porušilo pravidla, na která se nyní odvolává. Pokud by tento právní výklad začal v demokratickém světě převažovat, je podle něj zásadní, aby postup nebyl nekoordinovaný. „Pokud by takový názor převládl, tak by bylo určitě nutné postupovat jednotně v rámci demokratických zemí,“ upozornil.
Otázkou pak zůstává, jakým způsobem a za jakým účelem by případně získané prostředky měly být použity. Podle Žídka je odpověď zřejmá: Ukrajina. „Výnosy z majetku nebo z prodeje majetku budou jistě směřovat na obnovu zničené Ukrajiny – pro posílení energetické bezpečnosti a tak podobně,“ uvedl. Zároveň zdůraznil, že rozhodování o prioritách by mělo náležet samotné Ukrajině. „Já bych to určitě nechal na ukrajinské straně, aby si stanovila vlastní priority,“ dodal.
Západní země by však podle něj neměly ztratit na ostražitosti. Transparentní a efektivní využití těchto prostředků je klíčové nejen z hlediska morálního a politického, ale také kvůli důvěře veřejnosti. „Nicméně, západní země budou jistě bedlivě sledovat, co se s prostředky děje a jestli nejsou předmětem nějakého korupčního jednání,“ uzavřel Žídek.
Související

Zelenskyj mluví o jednom z nejhorších útoků. V Kyjevě přišlo 14 lidí o život

Putin a Trump si znovu volali. Tentokrát řešili zejména Blízký východ
válka na Ukrajině , Rusko , Friedrich Merz (CDU) , Libor Žídek , Ekonomika , protiruské sankce
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Počasí do Česka přinese příští týden tropy
včera

Volba, která může změnit svět. Trump čelí zřejmě nejdůležitějšímu rozhodnutí v kariéře
včera

Chameneího zatím nezabijeme, ale dochází nám trpělivost, prohlásil Trump
včera

Experti si posvítili na Trump Mobile: To, co slibuje prezident USA, je podle nich naprosto nereálné
včera

Snaha o pád vlády ministry nezajímá, nepřišla jich ani půlka. Předvolební show, vyčetla opozici Pekarová Aadamová
včera

Proč Izrael zaútočil na Írán? Podle expertů je důvodů více, od jaderného programu až po vnitropolitické tlaky na Netanjahua
včera

Izraelské letectvo opět udeřilo v Íránu. Evropa evakuuje své občany, domů se vrací i Češi
včera

Kvůli Íránu odjel z G7, jaké ale budou další kroky? Trump má aktuálně tři možnosti
včera

Šojgu se vydal do Severní Koreje na "zvláštní misi" za Kim Čong-unem
včera

Nejšpinavější korupční skandál v dějinách Česka, prohlásil Babiš ve Sněmovně. Fiala připustil problémy
včera

Španělskem otřásá korupční skandál. Sánchezova vláda může skončit katastrofou, varují experti
včera

Izrael a Írán jsou ve válce, která může trvat týdny i déle. Podle expertů hrozí širší konflikt, zapojení USA by vše zásadně změnilo
včera

EU: Ukrajina zažila jeden z nejničivějších útoků od začátku války
včera

Trump: O příměří s Izraelem neusilujeme, nedopustím ale, aby Írán získal jadernou zbraň
včera

Sněmovna jedná o nedůvěře vládě kvůli bitcoinové kauze. Schůze se zřejmě protáhne do zítřka
včera

Zelenskyj mluví o jednom z nejhorších útoků. V Kyjevě přišlo 14 lidí o život
včera

Vrahovi zákonodárců z Minnesoty hrozí trest smrti. Na mušce měl i další politiky
včera

Izrael nařídil evakuaci Teheránu, Írán vypálil další salvu raket. Trump nečekaně odešel ze summitu G7
včera

Čína bije na poplach, Rusko kalkuluje. Válka Íránu s Izraelem a rozdílné přístupy autoritářských mocností
včera
Počasí o nadcházejícím víkendu tropické teploty nepřinese
Na rozdíl od uplynulého víkendu nás v tom nadcházejícím nečekají tropy. Vyplývá to z předpovědi počasí ČHMÚ.cz.
Zdroj: Libor Novák