Migrační vlna Ukrajinců bez ubytování teprve přijde, říká sekretář Charity ČR Líčka. Uprchlíkům chybí informace, tvrdí koordinátorka

Generální sekretář Charity Česká republika Jakub Líčka tvrdí, že migrační vlna Ukrajinců zasažených válkou, kteří budou v zemi hledat ubytování, teprve přijde. Zatím k nám přicházejí uprchlíci, kteří mají kam jít, postarají se o ně příbuzní či přátelé žijící u nás. „Doposud je pořád málo případů, že by Ukrajinci přijeli na nádraží a tam seděli na kufrech a nevěděli, kam jít. Vždyť i zařízení ministerstva vnitra ve Vyšních Lhotách, které poskytuje běžencům ubytování, není plné ani z poloviny,“ říká pro EuroZprávy.cz Jakub Líčka. Za nevyužitými kapacitami může podle národní koordinátorky pomoci Charity ČR v oblasti migrace Kláry Boumové stát nízká informovanost. „Pokud Ukrajinci nepřijedou na Hlavní nádraží v Praze, kde je informační stánek od magistrátu, pak při vstupu do republiky hned nevědí, na koho se mají obrátit.“

Jejich telefony neustále zvoní. Lidé do Charity České republiky volají, aby nabídli Ukrajincům prchajícím před válkou, kterou rozpoutala Ruská federace, materiální pomoc. „Aby ale nedocházelo k chaosu a pomoc se netříštila, neziskové organizace se dohodly na zřízení platformy pomahejukrajine.cz a odtud si jednotlivé charitativní instituce nabídky stahují a rozdělují si je. Proto všechny volající odkazujeme na zmíněný web,“ vysvětluje generální sekretář Charity ČR Jakub Líčka. Jiná situace je u firem. „Zde jsou podmínky specifické. Například nyní vyřizujeme nabídku jedné společnosti, která hodlá na Ukrajinu věnovat pět set dětských kočárků. Řešíme logistiku nákladu.“

V asistenčních centrech lze zažádat o psychologa

Charita ČR se v současné době pochopitelně angažuje v pomoci s migrační vlnou, i když většina Ukrajinců vyhledává azyl u svých příbuzných a přátel, kteří v republice žijí. „Zatím se příliš nestává, že by migranti zůstávali sedět na nádraží na kufrech a čekali na pomoc. Většina míří za příbuznými. Vždyť i zařízení ministerstva vnitra ve Vyšních Lhotách, které poskytuje běžencům ubytování, není plné ani z poloviny. Migrační vlna Ukrajinců, kteří nebudou mít zajištěné ubytování, teprve přijde,“ konstatuje rodák z Telče. Národní koordinátorka pomoci Charity ČR v oblasti migrace Klára Boumová se domnívá, že ne všichni Ukrajinci jsou při vstupu do země informováni, a proto podle ní mohou být v zemi i uprchlíci, kteří zde nikoho nemají a neví, co si v cizím prostředí mají počít. „I tak si totiž lze vysvětlit nevyužité kapacity. „Pokud Ukrajinci nepřijedou na Hlavní nádraží v Praze, kde je informační stánek od magistrátu, pak při vstupu do republiky hned nevědí, na koho se mají obrátit.“

Boumová velmi kvituje vlnu solidarity, která se ve státě zvedla. „Pomoc ale musí být organizovaná. Opravdu to nefunguje tak, že kdo má nějaké volné prosto, někoho ubytuje. Ti lidé se musejí přihlásit, že tady jsou. Akce hurá typu: postarej se o Ukrajince prostě nefunguje. “ Kdo má zájem poskytnout jakoukoli pomoc i privátní ubytování, měl by podle Boumové navštívit stránky našiukrajinci.cz. „A je zapotřebí uprchlíkům informace předávat. Není vůbec nutné, aby v noci stáli fronty před Odborem cizinecké policie Praha na Žižkově. Po registraci na asistenčních centrech, která musejí navštívit do tří dní, se mohou v zemi bez víza pohybovat devadesát dní,“ zdůrazňuje pravidla, která platí v nouzi. Pro lidi, jež utíkají před válkou, kterou agresí vyvolal ruský prezident Vladimir Putin, zřídilo ministerstvo vnitra tísnivou linku s číslem 974 801 802. „Je provozu nonstop a každému zde poradí. Neměla by být tak přehlcená jako některé nouzové linky charitativních organizací,“ dodává. 

Expertka na migraci si všímá, že z velké části se informovanost do určité míry zlepšila. „Svědčí o tom návaly v asistenčních centrech, kde se Ukrajinci hlásí. Například stan, který stál před Magistrátem hlavního města Prahy na Mariánském náměstí, musel být v pátek ráno přemístěn do Kongresového centra na Vyšehradě, protože kapacitně už nestačil.“ Klára Boumová připomíná, že už v asistenčních centrech se při administrativních úkonech dostává utečencům pomoci. „Centra se zavážejí potravinami a nápoji. Je možné v nich i zažádat o odbornou psychologickou pomoc, aby se lidé rychleji vyrovnali s prožitým traumatem,“ podotýká pro EuroZprávy.cz Národní koordinátorka pomoci Charity ČR v oblasti migrace Klára Boumová. Samotná Charita ČR už ubytovala několik rodin, které se k ní dostaly přes jiné organizace. „Jsou vděčné, že jsou v bezpečí a musím říci, že všichni svůj osud nesou statečně,“ tvrdí generální sekretář Charity Česká republika Jakub Líčka. 

Zabité děti vyvolají emoce i u otrlých

Na Ukrajinu instituce v probíhajícím týdnu vypravila dva kamiony, které obsahovaly potraviny a zdravotnické i hygienické prostředky. „Dopravili jsme je do Lvova. Předem, než jsme je naložili, jsme se Ukrajinské národní charity, s níž spolupracujeme, zeptali, čeho je zapotřebí nejvíce,“ odkrývá pozadí pomoci absolvent politologie a mezinárodních vztahů na Filozofické fakultě v Plzni a Hradci Králové.

Manažer upozorňuje, že Charita ČR nepořádá materiální sbírku pomoci. „Vždy dáváme přednost finanční sbírce. Peníze pak přepošleme na Ukrajinu, kde vědí, čeho je nedostatek. Anebo potraviny či jiné prostředky za vybrané finance nakoupíme na východním Slovensku, kde je v podstatě stejné zboží jako v Praze. Odpadnou ale velké problémy s logistikou, pokud by kamiony ve velkém vyjížděly z metropole. Klíčové ale je, aby si Ukrajinci jasně řekli,  z čeho má být náklad složený,“ vysvětluje.

První sbírku Jakub Líčka se svými lidmi vyhlásil už dva dny před ruskou invazí na Ukrajinu, která započala minulý čtvrtek nad ránem. „Byli jsme připraveni, že Putinův režim zaútočí na východní Ukrajinu, na Donbas. A proto jsme vybrali pět set tisíc korun z krizového fondu a k nim jsme přidali rovný milion od dobrosrdečných dárců. Částku jsme zaslali na účet Ukrajinské národní charity.“

Bývalý zpravodaj ministerstva spravedlnosti vůbec nepředpokládal, že by Ruská federace napadla celou Ukrajinu. „Tak masivní invaze mě zaskočila, a to jen proto, že nějaký psychopat si vysnil, že obnoví Sovětský svaz. Současná válka je naprosto zbytečná a nemyslná.“ I když za téměř devět let, co stojí v čele Charity ČR, viděl mnoho utrpení, na záběry, na nichž jsou nevinné mrtvé oběti si nemůže zvyknout. „Vždy se mnou emoce zacloumají, když vidím zabité děti, jejich matky i seniory. Podobné pocity mají i jindy otrlí naši spolupracovníci,“ hlesne empaticky a je znát, jak se mu při setkání v jeho kanceláři láme hlas.

Vlnu solidarity vyvolala i blízkost tragédie

Líčka si obdivuhodnou vlnu solidarity vysvětluje tím, že válka je velmi blízko, doslova za humny. „Lidé si i z geopolitického hlediska uvědomují, že konflikt může mít dopady i na ně samotné, což u jiných neštěstí nebývá. Když například předloni v srpnu explodoval dusičnan amonný v přístavu v Bejrútu, lidé sice souzněli a zajímali se, jak mohou pomoci, ale tragédii tak neprožívali, neboť z jejich vnímání bylo patrné, že Libanon je daleko. Nebyli tak zasažení a otřesení jako nyní.“ Stejně tak podle něj mnozí přistupovali i k válce v Sýrii.

Nikdy nezažil, aby pomáhal zemi, jejíž napadení může ovlivnit i dění v České republice. „Nejblíže k současné situaci je předloňské jaro v italském Bergamo, které bylo citelně zasaženo první vlnou koronaviru a naše organizace se tehdy velmi angažovala. Ale tehdy jsme ještě o covidu-19 téměř nic nevěděli, a lidé proto nákazu nějak neprožívali, dokud silně neudeřila u nás a umírali i Češi.“

Čtyřiatřicetiletý muž, který absolvoval půlroční stáž v Ghaně, soucítí se všemi lidmi na světě, kteří kvůli válečným konfliktům přicházejí o domovy. Proč se ale Češi tak vymezovali proti pomoci muslimům, kteří prchali ze Sýrie? Zemi v létě roku 2015 doslova zachvátila hysterie, že muslimští běženci jsou zločinci a zloději, kteří zničí naši kulturu, a proto je jejich přítomnost nežádoucí. I politici tehdy volili opatrnou rétoriku, aby nepřišli o voliče. V případě Ukrajiny je ale situace zcela opačná. „Je nutné zdůraznit, že lidské utrpení je u všech stejné. Jedná se o celosvětovou záležitost. A je jedno, zda je v nouzi křesťan či muslim. Přestože jsem si vědom, jak trpí i ostatní, tak naše nemůžeme pomáhat celému světu v takové míře jako nyní.“ Přesto se Charita ČR před sedmi lety velmi zajímala o osudy utečenců a pomáhala jim. „Jejich osudy jsme neignorovali. Obyčejní lidé ale někdy rozlišují mezi křesťanem a muslimem, což pochopitelně není dobré.“

Za chvíli zazvoní sekretáři mobil. Je slyšet, že jeho tým jej žádá o svolání porady, aby vše zvládl. „Všichni v Charitě ČR jedeme na plný plyn, téměř nespíme. Pracovní nasazení je enormní. A když už nemůžeme, vzpomeneme si na umírající děti kousek od nás a znovu se vrhneme do organizování pomoci. Snažíme se, aby nikdo nestrádal. Válku na Ukrajině i naše někdy otrlé duše velmi zasáhla,“ praví pro EuroZprávy.cz Jakub Líčka.

Jakub Líčka Charita ČR uprchlíci Ukrajina Lidé humanitární pomoc válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Marian Jurečka

Jurečka se hájí ve věci odvolání šéfa úřadu práce. Odstupovat nehodlá

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi opakovaně sdělil. Pokud má Najmon pochybnosti, může se obrátit na ministerstvo vnitra či soud. Jurečka to dnes řekl novinářům. Výzvy k odstoupení považuje za absurdní.

před 20 minutami

Ukrajinská armáda

Ukrajinci tvrdí, že se Rusové stáhli z Nové Kachovky na jihu země

Ruské síly se zcela stáhly z obce Nova Kachovka v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny, uvedl dnes ve svém pravidelném večerním hlášení generální štáb ukrajinské armády. Rusové podle štábu před odchodem rabovali v domech místních obyvatel. U města leží přehrada Kachovské vodní elektrárny, na níž by podle dřívějšího varování Kyjeva mohla ruská armáda chystat útok.

Aktualizováno před 23 minutami

před 24 minutami

Donald Trump

Trumpova kauza se dnes projednávat nebude, informuje CNN

Velká porota v New Yorku, která vyšetřuje údajnou roli exprezidenta Donalda Trumpa v platbě za mlčenlivost pornohvězdy Stormy Daniels, se na svém dnešním zasedání podle dvou informovaných zdrojů televize CNN tímto případem zabývat nebude. Porota při jednom zasedání obvykle projednává několik případů, připomíná stanice. Další zasedání bude v pondělí.

Aktualizováno před 36 minutami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU zahájila summit o Ukrajině, k lídrům promluvil Zelenskyj

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili dnes odpoledne v Bruselu pravidelný summit, jehož hlavními tématy jsou další pomoc Ukrajině v obraně proti ruské agresi a podpora zelené evropské ekonomiky. Na úvod jednání se s nimi na dálku spojil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, aby jim přiblížil aktuální vývoj války a další potřeby své země. 

před 41 minutami

Aktualizováno před 44 minutami

TikTok

Britský parlament zakáže TikTok na služebních telefonech zaměstnanců

Britský parlament zakáže čínskou aplikaci TikTok na všech služebních zařízeních a v širší parlamentní síti s odkazem na kybernetickou bezpečnost. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Mluvčí TikToku opatření označil za chybné a uvedl, že vychází z mylných představ o společnosti. Stejný krok minulý týden učinila i britská vláda, jež následovala řadu západních zemí, které tak již z bezpečnostních důvodů učinily.

Aktualizováno před 45 minutami

Aktualizováno před 46 minutami

Bohuslav Svoboda

Svoboda chce, aby se městská policie omluvila Železnému za zveřejnění videa

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor. 

před 1 hodinou

Rishi Sunak

Není možné znovu jednat o dohodě o Severním Irsku, vzkazuje britská vláda

Londýn nebude znovu vyjednávat o žádné části přepracované dohody o novém uspořádání pro Severní Irsko, na níž se dohodl s Evropskou unií na konci února. Neučiní tak ani navzdory výzvám největší severoirské unionistické strany, která má k textu velké výhrady a už rok kvůli nesouhlasu s pobrexitovým režimem bojkotuje místní samosprávu. 

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda

Dva ukrajinští vojáci z pluku Azov dostali od ruského soudu 25 let

Ruský soud v neuznávané Doněcké lidové republice (DNR) na východě Ukrajiny odsoudil k 25 letům vězení dva ukrajinské vojáky, kteří podle verdiktu zastřelili v obléhaném Mariupolu dva civilisty. Oznámila to dnes ruská média s odvoláním na kriminální ústřednu. O obhajobě ukrajinských vojáků se vůbec nezmínila. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ukrajinským dětem uneseným do Ruska tvrdili, že se jich rodiče zřekli

Ukrajinským dětem, které byly uneseny okupační správou do Ruska, ruští úředníci tvrdili, že se jich vlastní rodiče zřekli. Podle agentury Unian to uvedl chlapec z Chersonské oblasti, jedno ze 17 unesených dětí, které se podle charitativní organizace Save Ukraine podařilo tento týden navrátit z Ruska na Ukrajinu.

před 2 hodinami

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová v Koreji jednala o automobilovém průmyslu i moderních technologiích

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová dnes na návštěvě Jižní Koreje jednala o spolupráci obou zemí v automobilovém průmyslu či o moderních technologiích. V Soulu se sešla s premiérem Han Dok-soem i se svým jihokorejským protějškem Kim Čin-pchjoem. Informovala o tom Česká televize (ČT). 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Kongres USA

V Kongresu zpovídají ředitele TikToku, kterému hrozí v USA zákaz

Šéfka výboru pro energetiku a obchod americké Sněmovny reprezentantů, republikánka Cathy Rodgersová řekla, že sociální síť TikTok je hrozbou pro americkou národní bezpečnost i pro děti, které ji používají. Ředitel sítě Shou Zi Chew dnes před výborem odpovídá na dotazy kongresmanů. 

před 2 hodinami

Vlaky

Ve Francii probíhá další kolo stávek, nejezdí vlaky, část škol je uzavřena

Demonstranti dnes ve Francii zablokovali pařížské letiště, ochromili železniční dopravu a na některých místech se střetli s policií, uvedla agentura Reuters. V západofrancouzském městě Nantes použila policie proti protestujícím slzný plyn, v Rennes zase vodní děla. Po celé zemi se konalo další kolo stávek na protest proti prezidentovi Emmanuelovi Macronovi a jeho velmi nepopulární důchodové reformě, uzavřeny byly některé školy a kvůli stávce popelářů se na ulicích hromadily odpadky.

před 2 hodinami

Oumuamua

Žádné UFO. Vědcům se podařilo objasnit záhadu tělesa Oumuamua

Vědcům se podařilo vysvětlit neočekávanou dráhu tajemného vesmírného tělesa nazvaného Oumuamua, které jako první objekt z cizího hvězdného systému proletělo v roce 2017 kolem Slunce. Ve studii zveřejněné v časopise Nature došli k závěru, že jeho pohyb ovlivnilo uvolňování molekul vodíku při průletu Sluneční soustavou. Zastánce teorie, podle které může být Oumuamua důkazem o existenci mimozemské civilizace, ale nová hypotéza nepřesvědčila, napsal deník The Times.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

UEFA vyšetřuje Barcelonu kvůli možné korupci, hrozí jí i vyloučení z Ligy mistrů

Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) začala vyšetřovat Barcelonu v souvislosti s kauzou možného ovlivňování rozhodčích. Katalánskému klubu, který čelí obvinění z korupce, zpronevěry a falšování dokumentů, hrozí i vyloučení z Ligy mistrů.

Zdroj: ČTK

Další zprávy