Co zabralo na Italy? Berlusconi a Grillo vsadili na show, každý ale po svém

Řím - Excentrického televizního magnáta Silvia Berlusconiho (81) Italové zažívají už téměř 25 let. Není to ale jediný politický vůdce, který ví, jak se dělá show. Kabaretista Beppe Grillo (69), zakladatel Hnutí pěti hvězd, se mezitím stal nesporným protagonistou italské politiky, i když v této předvolební kampani se držel spíš v pozadí.

Ačkoliv nemine den, aby Grillo nepranýřoval svého úhlavního nepřítele Berlusconiho, má s mediálním magnátem leccos společného. Oba mají dlouhodobou zkušenost s tím, jak se prezentovat v televizi, oba milují davy, jsou populisticky nastavení a dokážou diváky okouzlit svou zběhlostí, píše agentura APA.

Přes společný cit pro politiku dělanou jako show se Berlusconi a Grillo vydali ve volební kampani různými cestami. Zatímco Berlusconi absolvoval zničující televizní maraton a denně rozdával rozhovory rádiím a novinám, sázel Grillo jednak na nová média, jako jsou blogy, twitter a facebook, jednak na několik cílených výstupů na náměstích italských měst, kde osvědčil všechen svůj talent kabaretisty a znovu vzbudil nadšení ve voličích zklamaných tradičními stranami.

Tisíce lidí zamířily na Grillovo vystoupení na náměstí Piazza del Popolo v Římě na závěr volební kampaně. S médii ale Grillo hovořit nechce. Stanice veřejnoprávní televize RAI striktně odmítá, protože podle jeho názoru v Itálii slouží jen etablovaným stranám.

Grillovy veřejné akce, jichž se často účastní desetitisíce lidí, jsou už legendární. Od začátku do konce na nich tento muž stojí většinou sám u mikrofonu a před svými příznivci dští síru na politické strany a na jejich skandály, na stát a jeho rozhazování, na média a jejich zaujatost. Skutečnost, že Grillovo protestní hnutí se vypracovalo na nejsilnější jednotlivou stranu Itálie bez podpory televize, označují experti za celosvětové unikum.

Berlusconi naopak ve volební kampani zcela spoléhal na moc televize. Týdny vedl tento milánský mediální magnát rozsáhlou volební kampaň v televizi i rozhlase, aby zabodoval u voličů. Ať to byla politická show, zábavný pořad nebo rozhlasová relace, neminul den, aby Berlusconi nevystoupil osobně nebo alespoň po telefonu.

Související

Itálie, ilustrační fotografie.

Polovině Italů se nezamlouvá myšlenka předčasných voleb

Zhruba polovina Italů si myslí, že předčasné volby v září jsou špatné pro jejich zemi. Pozitivně je hodnotí 39 procent Italů, ukázal průzkum, který dnes zveřejnila stanice Sky News. Největší popularitě se z politiků těší prezident Sergio Mattarella a premiér v demisi Mario Draghi. Šanci na úspěch ve volbách ale má blok pravicových stran.
Řím, ilustrační fotografie.

V Itálii začaly místní volby, rozhodnou i o novém vedení Říma

V Itálii dnes začaly volby, v nichž se rozhodne o zastupitelstvech více než 1100 měst, včetně Říma, Milána, Neapole či Turína. Konají se též regionální volby v Kalábrii. S napětím je sledováno mimo jiné hlasování v italské metropoli, kde současná starostka Virginia Raggiová zřejmě nepostoupí do druhého kola.

Více souvisejících

volby v Itálii Silvio Berlusconi Beppe Grillo (Hnutí pěti hvězdiček) Itálie Hnutí pěti hvězd

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

včera

včera

Bytovým domem v Petrohradě otřásl výbuch. Zřejmě šlo o útok Ukrajinců

V obytném domě v ruském městě Petrohrad došlo v sobotu ráno k výbuchu. Jak informovala místní média, budovu před tím pravděpodobně zasáhl dron. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy