Polovině Italů se nezamlouvá myšlenka předčasných voleb

Zhruba polovina Italů si myslí, že předčasné volby v září jsou špatné pro jejich zemi. Pozitivně je hodnotí 39 procent Italů, ukázal průzkum, který dnes zveřejnila stanice Sky News. Největší popularitě se z politiků těší prezident Sergio Mattarella a premiér v demisi Mario Draghi. Šanci na úspěch ve volbách ale má blok pravicových stran.

Mattarella se rozhodl minulý týden rozpustit parlament a vypsat předčasné volby poté, co se de facto rozpadla široká koalice "národní jednoty", kterou od loňského jara vedl nestranických premiér a bývalý šéf Evropské centrální banky (ECB) Draghi. Ten zůstává v čele vlády do doby, než po parlamentních volbách plánovaných na 25. září vznikne nový kabinet.

Draghi se podle průzkumu stále těší velké přízni voličů, kladné mínění o něm má 54 procent oslovených. Naopak zhruba 39 procent respondentů nemá k premiérovi důvěru. O deset procentních bodů vyšší důvěru než Draghi má prezident Mattarella. Kromě nich žádný italský politik nemá důvěru více než poloviny respondentů. S premiérovou demisí souhlasila zhruba polovina dotázaných.

Nejvyšší preference mají postfašističtí Bratři Itálie a středolevicová Demokratická strana (PD) s preferencemi kolem 23 procent. Krajně pravicové Lize průzkum přisuzuje zhruba 13 procent hlasů a populistickému Hnutí pěti hvězd (M5S) necelých deset procent.

V italském politickém systému jsou však klíčové aliance. Tři osminy parlamentních křesel se rozdělují v jednomandátových obvodech, kde vítězí kandidát s nejvíce hlasy. Předpokládané koalici tří pravicových stran - Bratrů Itálie, Ligy a Vzhůru Itálie Silvia Berlusconiho - průzkum slibuje 45 procent hlasů, o devět procentních bodů více než možné středolevicové koalici vedené Demokratickou stranou.

Ta však teprve začíná jednat s menšími středovými a levicovými stranami a není vůbec jisté, že rozhovory vyústí v předvolební koalici. Původně Demokratická strana chtěla spolupracovat s Hnutím pěti hvězd, to však šéf PD Enrico Letta odmítl poté, co zákonodárci M5S nehlasovali minulý týden pro důvěru vládě, a přispěli tak k Draghiho demisi. Naopak M5S bude pravděpodobně kandidovat samostatně nebo s podporou krajně levicových stran. Kandidátní listiny musí strany podat do 22. srpna.

Šéf PD Letta dnes agentuře Reuters řekl, že se obává možného vlivu Ruska na předvolební kampaň. Podle něj se Moskva může snažit ovlivnit její průběh ve prospěch proruských stran pomocí dezinformací, a to hlavně na sociálních sítích. Blízko ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi měli v minulosti šéf Ligy Matteo Salvini a zakladatel strany Vzhůru Itálie Berlusconi. Naopak Bratři Itálie jsou tradičně proatlantickou stranou. Podle Letty by na kampaň měly dohlížet tajné služby a unijní orgán proti dezinformacím.

Pořádání parlamentních voleb v podzimním termínu je v Itálii velmi nezvyklé; od ustanovení republiky v roce 1946 se tak nikdy nestalo. Odborníci například poukazovali na komplikace, které způsobuje podzimní termín s přípravou státního rozpočtu.

Související

Více souvisejících

Itálie volby v Itálii

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 22 minutami

před 34 minutami

před 57 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Záplavy na Ukrajině: Výbuchy zřejmě přišly zevnitř, Kachovka by zvenčí odolala jadernému úderu

Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady na pravém břehu Dněpru mimo dosah ruského ostřelování. Dramatická situace způsobená zničením přehrady Nová Kachovka se však stále stupňuje. Ukrajinský prezident Zelenskyj vytkl mezinárodním organizacím, že ani přes výzvy dosud nevyslaly pomoc. Ten v dopoledních hodinách dorazil do Chersonu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko chce zabránit EU v pořádání klimatického summitu COP29

Podle interních e-mailů, které získala agentura Reuters, Rusko plánuje zablokovat možnost zemím Evropské unie hostit příští rok mezinárodní jednání OSN o klimatu COP29. Tento krok může představovat potenciální překážku pro Bulharsko, které jako člen EU a chtělo získat právo pořádat konferenci. Další zvažované země jsou Ázerbájdžán a Arménie. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Bělgorod, ilustrační fotografie.

"Jsme v Rusku, nebo kde?" Moskva ignoruje utrpení lidí v Bělgorodské oblasti

Do Ruska dorazila plnohodnotná válka, upozornil nezávislý ruský server Meduza. Má obrovské dopady na život ve městě Šebekino v Bělgorodské oblasti sousedící s Ukrajinou. Čtyřicetitisícové město údajně už několik týdnů prožívá neustálou palbu, na začátku června místní úřady rozhodly o evakuaci obyvatel. Federální pomoc z Moskvy ale nepřichází, šéf wagnerovců Prigožin se dokonce „obává“ nasazení jaderné zbraně. 

před 3 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Na Ukrajinu by mohli zamířit vojáci ze zemí NATO, tvrdí bývalý tajemník aliance

Bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Rasmussen uvedl, že skupina zemí NATO může být ochotna vyslat na Ukrajinu vojáky, pokud členské státy včetně USA neposkytnou na summitu ve Vilniusu hmatatelné bezpečnostní záruky. Na jeho prohlášení upozornil server Guardian. Šlo by o závažné překročení červených linií vytyčených Ruskem, o kterých neustále hovoří Vladimir Putin, zatímco chrastí jadernými zbraněmi. 

před 3 hodinami

Ivo Vondrák (ANO).

Vondrák rezignoval. Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje bude Krkoška

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v úvodu zasedání krajského zastupitelstva rezignoval na svou funkci. Původně mu hrozilo, že ho dnes zastupitelstvo samo odvolá. Vondrák, podobně jako někdejší ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvolení za ANO) podpořili v prezidentské volbě Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Pohonné hmoty v Česku nadále zdražují

Pohonné hmoty v Česku zdražují. Průměrná cena benzinu stoupla za poslední týden o 22 haléřů na 36,89 koruny za litr, což je nejvíc za poslední čtyři týdny. O 18 haléřů na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 31,24 koruny.

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

Jens Stoltenberg je norský ekonom a politik, předseda Norské strany práce a bývalý ministerský předseda Norska, v současnosti generální tajemník NATO.

Stoltenberg vzkázal Kyjevu, že NATO nechává dveře do aliance otevřené

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve středu opětovně zdůraznil důležitost podpory Ukrajiny ze strany členských států. Kyjev se chce stát po konci probíhajícího konfliktu se sousedním Ruskem členem spolku. Stoltenberga navíc příští týden čeká jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem v Bílém domě. 

včera

Pence zahájil kampaň ostrou kritikou Trumpa. Obvinil ho z nadřazování se nad ústavu

Někdejší americký viceprezident Mike Pence ve středu ve státě Iowa oficiálně zahájil svou prezidentskou kampaň. Ihned se pustil do ostré kritiky Donalda Trumpa. Oba politici si od sebe přitom od konce druhého jmenovaného v Bílém domě drželi odstup.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy