Brusel - V Bruselu se dnes večer sešla šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová a ministři zahraničí Británie, Francie, Německa a Íránu k jednání o budoucnosti íránské jaderné dohody poté, co se ji rozhodl vypovědět americký prezident Donald Trump. EU a evropské státy, které dohodu dál pokládají za významnou pro bezpečnost svou i regionu, chtějí s Teheránem probrat, jak i po rozhodnutí USA zajistit její pokračování, řekl novinářům při příchodu francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian.
Zástupci EU se pokoušejí přesvědčit Teherán, aby principy dohody o omezení jaderného programu respektoval i po kroku Washingtonu z minulého týdne. Americký prezident Donald Trump oznámil, že USA od úmluvy odstoupí a na Írán uvalí tvrdé hospodářské sankce. Írán už oznámil, že pokud se nepodaří pokračování smlouvy zajistit, opět začne s obohacováním uranu. Zaríf se už odpoledne s Mogheriniovou sešel k dvoustrannému jednání.
Mogheriniová večer prohlásila, že je třeba zajistit pokračování evropského strategického zájmu. "Budeme pracovat na tom, jak může EU dohodu udržet, zajistit své hospodářské zájmy i to, že Írán nezíská jaderné zbraně," poznamenala. Evropští ministři budou dnes nejprve jednat sami, Zaríf se s nimi setká až ve druhé části rozhovorů.
O věci budou ve středu večer jednat v Sofii i šéfové států a vlád bloku. EU totiž také řeší, jak zajistit, aby obnovené americké sankce nedopadly na unijní firmy, které v dobré víře začaly po uvolnění sankčních opatření v souvislosti s dohodu v roce 2015 s Íránem obchodovat.
Britský ministr zahraničí Boris Johnson před schůzkou poznamenal, že z pohledu Londýna je jaderná dohoda zásadní pro společnou bezpečnost. "S Francií a Německem hledáme, jak se posunout dál," prohlásil Johnson s tím, že země nyní řeší možnosti jak dál zajistit zmírnění sankcí v případě, že Teherán bude dál dodržovat svou část dohody.
Dnešní jednání je ale podle něj také příležitostí, jak íránské straně sdělit znepokojení z dalších kroků země, které komplikují situaci na Blízkém východě, včetně programu balistických střel.
"Také vyzývám Spojené státy, aby se zdržely akcí, které by mohly ostatním stranám dohody bránit v tom, aby dodržovaly její závazky, včetně zmírnění dopadu sankčních opatření prostřednictvím obchodu," dodal britský ministr.
Dohodu v roce 2015 podepsali také Rusko a Čína, jejichž metropole Zaríf navštívil v uplynulých dnech. Na jejím základě signatářské země odvolaly ekonomické sankce vůči Íránu výměnou za to, že islámská republika výrazně zpomalila svůj jaderný program.
Související
Trump lže světu do očí. Sliboval konec válek, jenže teď by se ho měla bát i Evropa
Světový řád se rozpadl, tvrdí slovenský premiér Fico
EU (Evropská unie) , Írán , USA (Spojené státy americké) , sankce
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Protesty v Íránu mají stovky mrtvých, Trump zvažuje vojenský zásah
před 1 hodinou
OBRAZEM: Pohádková Praha pod sněhem. Východ slunce, běžky na Karlově mostě i bruslení ve Stromovce
před 2 hodinami
Předpověď slibuje teplejší zimní počasí i problémy kvůli ledovce
včera
Loučil se i Biden. V USA pohřbili předčasně zesnulou vnučku Kennedyho
včera
Trenérské změny v Anglii. Rudí ďáblové skoncovali s Amorimem, do Chelsea jde kouč z Francie
včera
Fiala z SPD znovu zpochybnil ruskou odpovědnost za Vrbětice
Aktualizováno včera
Záchrana, jaká nemá v Česku obdoby. Zraněný muž je konečně venku z jeskyně
včera
Trump už si brousí zuby i na Kubu. Dohodněte se, než bude pozdě, vzkázal
včera
Vlaky v Praze zastavila tragická nehoda. Žena srážku nepřežila
včera
Trump lže světu do očí. Sliboval konec válek, jenže teď by se ho měla bát i Evropa
včera
"Měli štěstí, snad nezapomenou." Trump tvrdí, že Venezuela už propouští politické vězně
včera
Macinka obvinil prezidenta z kádrování. Motoristé trvají na Turkovi
včera
Historie amerických speciálních sil. Zajetí Madura připomíná chvíle slávy i selhání
včera
První průzkum od voleb potvrzuje hegemonii ANO. Motoristé by skončili mimo Sněmovnu
včera
Zimní počasí bude nebezpečné. Pondělní ledovka může způsobit nejrůznější potíže
včera
Armáda plní Trumpův rozkaz. Podnikla další útok na islamisty v Sýrii
včera
Světový řád se rozpadl, tvrdí slovenský premiér Fico
včera
Praha se těší na nový most. Tramvaje čekají výluky na obou březích Vltavy
včera
Trump sliboval miliardové investice do Venezuely. Ropné firmy se ale zdráhají
včera
Počasí o příštím víkendu. Silný mráz ustoupí, ukazuje výhled
Počasí je tentokrát ve volných dnech vyloženě zimní. I v nížinách se lidé dočkali bohaté sněhové nadílky, vrátily se také silné mrazy. Příští víkend už by měl být jiný. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě