Berlín - Německý deník Süddeutsche Zeitung čelí kritice kvůli karikatuře izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Ten na kresbě drží v ruce raketu s Davidovou hvězdou a zve do Jeruzaléma na příští ročník písňové soutěže Eurovize. Zmocněnec německé vlády pro boj s antisemitismem Felix Klein deníku Bild řekl, že v tomto případě byla překročena "červená linie". Süddeutsche Zeitung, který patří mezi velmi respektované německé listy, se za karikaturu omluvil hned v úterý, kdy vyšla. Dnes s karikaturistou ukončil spolupráci.
"Jsou tu vyvolávány asociace s nesnesitelnými kresbami národně-socialistické propagandy. I když karikatury mají být ironické a provokovat, tady byla překročena červená linie," řekl Klein bulvárnímu Bildu. "Takto nevkusná kresba znehodnocuje jakoukoli oprávněnou kritiku počínání izraelské vlády," dodal Klein.
Kresba z pera karikaturisty Dietera Hanitzsche ukazuje Netanjahua ve válečnické póze a zároveň s mikrofonem a v kostýmu extravagantní izraelské zpěvačky Netty Barzilaiové, která o víkendu zvítězila v lisabonském finále letošního ročníku soutěže Eurovision Song Contest (ESC). "Příští rok v Jeruzalémě!" zve izraelský ministerský předseda. V nápise Eurovision Song Contest za ním je písmeno "v" nahrazeno židovskou hvězdou.
"Uvnitř i mimo redakci SZ to vedlo k diskusím," řekl k aféře v úterním prohlášení Wolfgang Krach, šéfredaktor Süddeutsche Zeitung. "Karikaturista Dieter Hanitzsch říká, že svým ztvárněním chtěl pouze poukázat na to, že příští finále ESC 2019 se má konat v Jeruzalémě," vysvětlil Krach. "Přes tento záměr karikaturisty lze kresbu pochopit i jinak a vykládat si ji jako antisemitskou. Její zveřejnění proto bylo chybou, za níž se omlouváme," dodal šéfredaktor.
Dnes list Süddeutsche Zeitung oznámil, že s karikaturistou Hanitzschem, který pro něj pracoval mnoho let, zcela ukončil spolupráci. "Důvodem jsou nepřekonatelné rozdíly mezi panem Hanitzschem a vedením redakce v názoru na to, co jsou antisemitská klišé v karikatuře," sdělily noviny, podle kterých se rozdíly v pohledu na věc projevily nejen v kresbě samotné, ale i v následném rozhovoru s 85letým karikaturistou.
"Nelituji té karikatury," řekl dnes Hanitzsch mediální skupině RND. Mrzí ho prý, pokud se někoho dotkla. "Necítím se ale vinen," dodal. "To, že se omluvila redakce, je její věc. Já se neomlouvám," řekl kreslíř listu Jüdische Allgemeine a dodal, že i jako Němec má právo kritizovat politiku Izraele.
Izrael v posledních dnech čelí kritice kvůli postupu vůči protestujícím v Pásmu Gazy. Od pondělka izraelské bezpečnostní složky zabily nejméně 62 Palestinců.
Související
Netanjahu promluvil o útoku na íránské ropné pole. Jednali jsme sami, řekl
Jak se zbavit závislosti na Hormuzském průlivu? Netanjahu navrhuje vybudování potrubí přes Arabský poloostrov
Benjamin Netanjahu , Karikatury - politické , Süddeutsche Zeitung , Německo , Izrael , Eurovision Song Contest 2018
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Celá civilizace dnes večer zemře, prohlásil Trump. USA útočí na ostrov Charg, Izrael likviduje íránskou dopravní síť
před 1 hodinou
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na středu
před 2 hodinami
Vance přistál v Maďarsku. Zlatý věk, událost desetiletí, nešetří chválou Orbánovi lidé
před 2 hodinami
Orbán je trnem v oku Evropské unie. Do voleb vkládá velké naděje
před 3 hodinami
The Times: Modžtába Chameneí je v kritickém stavu neschopen řídit zemi. Írán mu chystá hrob
před 4 hodinami
Ve Francii havaroval vysokorychlostní vlak TGV. Po srážce s kamionem je mnoho zraněných
před 5 hodinami
Do voleb v Maďarsku zbývá necelý týden. Trump posílá Orbánovi silnou zbraň
před 6 hodinami
Co bude po vypršení ultimáta? Írán ustoupit nehodlá, Trumpa staví do parové pozice
před 6 hodinami
Během noci na středu můžeme zlikvidovat celý Írán, tvrdí Trump
před 8 hodinami
Mrazivé noční počasí představuje problém. Meteorologové varují
včera
Česká televize představila osmého účastníka letošní StarDance
včera
Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt
včera
Pat a Mat z USA. Íránská diplomacie si střílí z amerických politiků
Aktualizováno včera
Žalobci navrhli vazbu pro dalšího obviněného v pardubickém případu
včera
Írán jako první reagoval na pákistánský návrh. Má vlastní požadavky
včera
Výhled počasí až do května. Teploty se budou přibližovat dvacítce
včera
Není to první pokus o mír. Požadavky Američanů a Íránců se dosud rozcházely
včera
Velikonoční tragédie před 80 lety. Vraždu spáchaly děti
včera
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
včera
Trump není mužem svého slova. Ultimátum pro Írán se opakovaně prodlužuje
Už déle než dva týdny se americký prezident Donald Trump snaží vynutit opětovné otevření Hormuzského průlivu. Britská stanice BBC se rozhodla připomenout jeho výroky z posledních dnů a týdnů, kdy šéf Bílého domu několik prodloužil ultimátum pro Írán.
Zdroj: Lucie Podzimková