Londýn - Britský princ Harry získal od královny Alžběty II. titul vévoda ze Sussexu a americká herečka Meghan Markleová se tak po dnešní svatbě stane vévodkyní ze Sussexu. Informoval o tom Buckinghamský palác.
Oficiálním oslovením Harryho bude Jeho královská Výsost vévoda ze Sussexu, hrabě z Dumbartonu a baron z Kilkeelu. Jeho manželka bude mít šlechtický titul Její královská Výsost vévodkyně ze Sussexu.
O titulu pro prince Harryho se spekulovalo již před svatbou. Podle tradice uděluje královna Alžběta II. ve svatební den titul mužskému členovi královské rodiny. Volný byl přitom mimo jiné právě titul vévoda ze Sussexu.
Jediný předchozí vévoda ze Sussexu byl ženatý dvakrát, ani jeden sňatek ale neschválil jeho otec, král Jiří III., takže tyto svazky byly považovány za protiprávní. Znamená to tedy, že Meghan Markleová se stane vůbec první ženou oprávněnou používat titul vévodkyně ze Sussexu.
Stejně jako princ Harry žil i předchozí vévoda ze Sussexu, princ Augustus Frederick, v Kensingtonském paláci a rovněž se oženil z lásky, místo toho, aby mu byla vhodná žena vybrána na základě královských tradic. Jeho otec, král Jiří III., mu ale svatbu s první ženou Augustou Murrayovou neschválil, protože pocházela z nižších společenských vrstev.
Princ si ji ale stejně potají vzal v roce 1793 v Římě a poté znovu v Anglii, když se vrátili. Vzhledem k tomu, že chybělo povolení krále, byl ale sňatek o rok později anulován. Pár spolu ovšem stejně dál žil. Manželé měli dvě děti, nakonec se ale rozešli.
Související
Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku
Princ Harry odcházel od soudu zklamaný. Novináři se neprovinili
Princ Harry , Meghan Markleová , Královská svatba
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
před 1 hodinou
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
před 2 hodinami
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
před 4 hodinami
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
před 5 hodinami
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
před 6 hodinami
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
před 7 hodinami
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
před 9 hodinami
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
včera
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
včera
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
včera
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
včera
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
včera
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
včera
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
včera
Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování
včera
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
včera
Trump uvalil na Kanadu padesátiprocentní cla
včera
V Nikaragui už nikdy neproběhnou žádné volby, oznámil tamní prezident
včera
Odbory na Letišti Václava Havla vyhlásily stávkovou pohotovost
včera
USA provedly desátou vlnu útoků na Írán v řadě
Americká armáda zahájila další sérii úderů proti Íránu, jejichž cílem je výrazně oslabit jeho schopnosti útočit na plavidla v Hormuzském průlivu. Jedná se již o desátou noc útoků v řadě, které přicházejí poté, co americký prezident Donald Trump přísahal, že Írán potrestá za smrt amerických vojáků. Trump již dříve prohlásil, že Írán byl předchozí noc zasažen velmi tvrdě na počest tří nedávno zabitých amerických vojáků, z nichž dva padli v Jordánsku a jeden v Íráku.
Zdroj: Libor Novák