Brusel/Varšava - Organizace sdružující soudcovské rady z většiny zemí EU se chystá pozastavit členství polské Zemské soudcovské rady (KRS). Justiční systém v Polsku prý již není nezávislý, protože do něj zasahují politici.
Hlasovat o pozastavení členství polské rady v Evropské síti soudcovských rad (ENCJ) má generální shromáždění na mimořádné schůzi svolané na 17. září do Bukurešti.
"Rada ENCJ navrhla členům pozastavit členství KRS kvůli neplnění požadavků ENCJ na nezávislost na výkonné a zákonodárné moci a zajištění nezávislosti polského soudnictví," uvedla ve čtvrtek ENCJ, která podle agentury Reuters také radí Evropské komisi ohledně záležitostí právního státu v EU.
Evropská komise vede proti Polsku bezprecedentní vyšetřování ohledně stavu právního státu a zahájila několik samostatných řízení proti Varšavě, včetně řízení kvůli nejvyššímu soudu. Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) ale tvrdí, že změny v polské justici jsou nezbytné, aby soudy rozhodovaly efektivněji a aby se zbavily dědictví po komunismu.
"Klíčová je otázka nezávislosti justice na politicích. Ale změny prosazené PiS způsobily, že poslanci zvolili 15 soudců do KRS. Dříve si své zástupce volili sami soudci," napsal list Gazeta Wyborcza a dodal, že k vyloučení z ENCJ je podle stanov třeba tří čtvrtin hlasů.
Související
Polská kontrarozvědka zadržela dva aktivisty podezřelé ze žhářského útoku v Pardubicích
Polsko začne v reakci na válku v Íránu zastropovat ceny paliv a razantně sníží daně, oznámil Tusk
Polsko , EU (Evropská unie) , justice , Evropská síť soudcovských rad (ENCJ)
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Slavia potrestala hříšníky z posledních zápasů. Bořil a Chorý zaplatí pokutu
před 1 hodinou
Vojtěch si vytyčil nelehký úkol. Chce, aby Češi omezili pití alkoholu
před 1 hodinou
Babiš opět píše do Bruselu. Premiér prozradil, co se Česku nelíbí
před 2 hodinami
Senior tvrdil, že umístil bombu na ministerstvu. Po vyjednávání se vzdal
před 3 hodinami
Předpověď počasí předpokládá změnu, kterou pocítíme. Nastane o víkendu
před 6 hodinami
Babišova Agrofertu si opět všímají v zahraničí. Znovu může čerpat evropské dotace
před 6 hodinami
Z Bílého domu vylezl další bizár. Trump nabízí slevy, které jsou matematicky nemožné
před 7 hodinami
Ostuda Česka: Kontroverzní Kanye West má vystoupit v Praze, zbytek Evropy mu koncerty zrušil
před 8 hodinami
Odvolejte nekompetentního Klempíře a stáhněte ten paskvil, vyzval Babiše Fiala
před 9 hodinami
Moderní verze Rakouska-Uherska? Magyarovy plány s Visegrádskou skupinou se dotýkají i Česka
před 10 hodinami
Lídři EU se sejdou se Zelenským na Kypru. Potvrdí 90miliardovou půjčku Ukrajině
před 10 hodinami
Experti: Írán je jednotnější než před válkou. Trump situaci v zemi vůbec nepochopil
před 11 hodinami
Víte, kolik je na světě miliardářů a milionářů? Možná výrazně víc, než si myslíte
před 12 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu je podle Íránu nemožné. Příměří platí na neurčito, prohlásil Trump
před 13 hodinami
Počasí se začne oteplovat, v neděli se ale teploty propadnou
včera
Evropská unie představila plán na boj s energetickou krizí
včera
Zelenskyj: Ukrajina nemůže čekat, až skončí válka v Íránu
včera
Bundeswehr chce být nejsilnější armádou v Evropě. Rusko je největší hrozbou
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Klempíř se bojí studentů? Tisíce demonstrujících vyrazily do ulic, ministr za nimi nepřišel
včera
Lufthansa kvůli cenám paliva ruší 20 000 letů. Počítejte se zdražením, varují další aerolinky
Německá letecká společnost Lufthansa ruší 20 000 evropských letů na krátké vzdálenosti během letní sezóny. Důvodem jsou prudce rostoucí ceny leteckého paliva, které činí mnoho spojů pro firmu ekonomicky nevýhodnými. Cena paliva se od začátku konfliktu mezi USA, Izraelem a Íránem zdvojnásobila, protože se zpomalila jeho produkce a doprava na Blízkém východě.
Zdroj: Libor Novák