Němec, který loni trojicí bomb zaútočil na autobus s fotbalisty Borussie Dortmund, půjde na 14 let do vězení. Rozhodl o tom dnes soud v západoněmeckém Dortmundu, který ho shledal vinným z pokusu o mnohonásobnou vraždu. Sergej W. chtěl podle vyšetřovatelů na činu vydělat, když spekuloval na propad akcií fotbalového klubu.
Útok se odehrál loni 11. dubna krátce poté, co fotbalisté klubovým autobusem vyrazili na domácí zápas čtvrtfinále Ligy mistrů s Monakem. Při trojici výbuchů utrpěl zranění obránce Marc Bartra, který musel být s otevřenou zlomeninou předloktí operován, a také jeden z policistů, jenž autobus doprovázel.
Jak se později ukázalo, bylo velkým štěstím, že žádný z fotbalistů nepřišel o život. V bombách totiž byly kovové součástky, z nichž se jedna v autobuse zavrtala do opěrky pod hlavu. I když v Rusku narozený Sergej W. tvrdil, že bombami nechtěl nikoho zabít, musel s takovou možností podle obžaloby počítat.
K tomuto názoru se dnes připojil i soud, který devětadvacetiletého muže shledal vinným z 28násobného pokusu o vraždu. Na druhou stranu ale státnímu zastupitelství soud nevyhověl, pokud jde o délku trestu. Obžaloba totiž požadovala doživotní trest. Obhajoba pak chtěla výrazně méně než deset let vězení.
Vyučený elektrotechnik, který v době útoku pobýval ve stejném hotelu jako fotbalisté, loni bomby odpálil na dálku. Na místě zanechal několik arabsky psaných listů, které měly zmást policii, aby se domnívala, že za útokem stál islamista. Vyšetřovatelé ale přišli skutečnému pachateli i tak velmi rychle na stopu.
++ EIL ++ EIL ++Urteil nach #Bombenanschlag auf die Mannschaft des #BVB: 14 Jahre Haft für #SergejW. #Mordversuch#Schwurgericht#Dortmund pic.twitter.com/WFKR54hJbs
— artikel ❺ (@artfuenf) 27. listopadu 2018
Sergej W. nedlouho před útokem na burze nakoupil prodejní opce na akcie Borussie Dortmund a spekuloval, že po útoku hodnota akcií klubu klesne. Maximálně podle vyšetřovatelů mohl získat přes půl milionu eur, ve skutečnosti ale vydělal 5872 eur (153.000 Kč).
Během procesu vypovídali i fotbalisté, kteří hovořili o tom, že po výbuchu zažívali obrovský strach a šok. "Ozvala se rána a mou hlavou mrštila tlaková vlna zprava doleva. Krátkou chvilku bylo v autobuse ticho, nikdo nevěděl, co se stalo," řekl například záložník Julian Weigl, podle něhož vzápětí propukla "neuvěřitelná panika".
Související
Dostane doživotí? Proces s útočníkem na hráče Dortmundu spěje ke konci
Útok v Dortmundu? Panika, strach, šok. Fotbalisté mají následky dodnes, zaznělo u soudu
exploze zasáhly autobus Borussia Dortmund (11.4.2017) , Německo
Aktuálně se děje
před 7 minutami
MS v hokeji ONLINE: Slovinsko vs. Česko. Národní tým vstupuje do druhého duelu
před 28 minutami
Pilotní provoz rychlosti 150 km/h na D3 se prodlužuje do konce roku
před 1 hodinou
Počasí nenaplní předpoklady. Meteorologové zrušili platnou výstrahu
před 1 hodinou
Zloděj lebky svaté Zdislavy dal soudu slib. Relikvii vnímal jako reklamní poutač
před 2 hodinami
Slováci na úvod vydřeli tři body v zápase s Norskem, Rakušané zvládli duel s Británií
před 3 hodinami
Smutní i Karel III. Na královské jezdecké show zemřel voják
před 3 hodinami
Záchytka jako český vynález. První protialkoholní stanice se otevřela před 75 lety
před 4 hodinami
Pošta zavírá několik partnerských pošt. Kontrola odhalila vážné problémy
před 5 hodinami
Američané obviní Raúla Castra. Bratrovi Fidela je přes devadesát
před 6 hodinami
Dostál do branky na MS nepřijede. V Anaheimu neprošel zdravotní prohlídkou
před 6 hodinami
Padlo nečekané rozhodnutí. Soud poprvé řešil případ krádeže lebky svaté Zdislavy
před 7 hodinami
Deštivé počasí dorazilo. Meteorologové řekli, kde bude pršet nejvíc
před 8 hodinami
Američané zlikvidovali teroristu z Islámského státu. Byl prý druhý nejmocnější
před 9 hodinami
Švýcarsko v repríze finále loňského MS oplatilo Američanům porážku
před 9 hodinami
Babiš věří, že podpora rodin je klíčem k řešení nízké porodnosti v Česku
před 10 hodinami
Trump varoval Tchaj-wan. Problém s Čínou může nastat jednoduše
před 11 hodinami
Záchrana lebky svaté Zdislavy. Experti věří ve šťastný konec příběhu
před 11 hodinami
Dvacet let stačí. Trump stanovil novou podmínku pro mír s Íránem
před 13 hodinami
Počasí příští týden: Do Česka se vrátí letní teploty
Aktualizováno včera
MS v hokeji: Česko vyhrálo svůj první zápas proti Dánsku 4:1
V pátek začalo ve švýcarských městech Curych a Fribourg již 89. mistrovství světa v hokeji a hned v jeho první hrací den nastupují do svého úvodního zápasu na turnaji i čeští hokejoví reprezentanti v čele s kapitánem Romanem Červenkou a jeho asistenty Filipem Hronkem a Lukášem Sedlákem. V prvním utkání skupiny B ve Fribourgu s Dánskem Češi zabodovali a zvítězili 4:1.
Zdroj: David Holub