Útok na vánoční trh v Berlíně? O teroristickém plánu zřejmě věděl i další muž

O plánech Tunisana Anise Amriho, který před dvěma lety najel nákladním autem do lidí na vánočním trhu v Berlíně a 12 jich zabil, věděl zřejmě další islamista. Informuje o tom mimo jiné rozhlasová a televizní stanice rbb s odvoláním na páteční výpověď šéfa berlínského zemského kriminálního úřadu Christiana Steiofa před vyšetřovací komisí berlínské radnice.

O tom, jestli měl Amri, mezi jehož oběťmi byla i jedna Češka, nějaké komplice, se dlouho spekulovalo, nikdy se ale žádný nenašel. Nyní se však ukázalo, že do svých plánů zřejmě jednoho dalšího člověka přinejmenším zasvětil.

Policisté vycházejí z vyjádření jednoho z trojice informátorů, kteří se určitý čas v okolí Amriho pohybovali - jeden byl z islamistické scény a dva z drogové. Právě jeden z těchto dvou informátorů uvedl, že vedle Amriho znal i islamistu Feysala H., kterého německé úřady také považovaly za potenciálně nebezpečného. Právě Feysal H. mu prý sdělil, že ho Amri zasvětil do svých plánů.

Podle šéfa berlínského zemského kriminálního úřadu ale policie tuto informaci získala až po útoku z 19. prosince 2016, a nemohla mu tak zabránit.

Kdy přesně se Feysal H. o plánech útoku dozvěděl, není jasné. Záběry kamer ale ukazují, že se ještě v den atentátu nacházel ve stejné mešitě v městské části Moabit jako Amri. I proto by informátora, který o Feysalovi H. policistům řekl, rádi vyslechli někteří členové vyšetřovací komise.

Německá média ale neuvádějí, jestli se Feysal H. ještě vůbec nachází ve spolkové republice.

Související

Německá policie, ilustrační foto

Německá policie zasáhla proti extremistické muslimské skupině

Německé úřady dnes podnikly zásahy na několika místech v Berlíně a v přilehlém Braniborsku proti členům salafistické muslimské skupiny, jejíž činnost krátce předtím zakázaly kvůli podezření z náboženského extremismu. S odkazem na vyjádření policie o tom informovala agentura Reuters.
Anis Amri

Terorista Amri zabil před třemi lety 12 lidí. Kriminalisté ho podcenili

Berlínská kriminální policie podcenila nebezpečnost odmítnutého tuniského žadatele o azyl Anise Amriho, který v prosinci 2016 při teroristickém útoku v německé metropoli zabil 12 lidí včetně jedné Češky. V parlamentním vyšetřovacím výboru, který okolnosti činu objasňuje, to dnes prohlásila tehdejší šéfka oddělení státní ochrany při berlínském zemském kriminálním úřadu Jutta Porzuceková.

Více souvisejících

Anis Amri (terorista z Berlína) teroristický útok na vánočních trzích v Berlíně (19.12.2016) Německo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

Příbuzní vojáků okupačních sil se obrací na Putina. Vadí jim podmínky u Avdijivky

Ruských vojáků nasazených u Avdijivky v Doněcké oblasti na Ukrajině se zastávají jejich blízcí, kteří se rozhodli obrátit na prezidenta Vladimira Putina. Stěžují si například na to, že vojáci musí zůstat v zákopech v přední linii i se zraněním. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy