Střídání mezi letním a zimním časem mělo v zemích Evropské unie proběhnout naposledy příští rok. Evropská komise tak reagovala na veřejnou anketu, ve které se drtivá většina ze 4,6 milionů respondentů vyslovila pro zavedení jednotného času. Nyní to však vypadá, že se termín posune.
Podle informací webu Politico.eu budou ministři některých členských zemí žádat o posunutí termínu na rok 2021. Mezi státy, které budou tuto změnu navrhovat jsou například Portugalsko, Řecko nebo Holandsko.
V textu, ze kterého Politico cituje, se píše, že je potřeba dalšího výzkumu. Ten by měl potvrdit, nebo vyvrátit prospěšnost takovéto změny. „Neexistují přesvědčivé závěry, které by dokazovaly, že výhody letního času převažují nad nepříjemnostmi spojenými se současným režimem střídání časů.“
Původní plán, který představil prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker stanovoval duben 2019 jako nejzazší termín, do kterého mají země rozhodnout o tom, jaký čas si ponechají. Některé země proto plánují provést mezi svými občany celostátní průzkum a na jeho základě poté rozhodnout.
Výhrady k příliš rychle zaváděné změně měli především ministři dopravy, kteří se obávali zmatku, jenž by bez potřebné přípravy mohl nastat. S posunutím termínu na rok 2021 přišlo Rakousku, které nyní Evropské unii předsedá.
Související
Kdy se mění letní čas na zimní? Noc na neděli se o hodinu protáhne
Podzimní změna času se blíží. Poslední říjnová neděle bude o hodinu delší
Čas , evropská komise , EU (Evropská unie) , Změna času
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Počasí se citelně ochladí. O víkendu se vrátí silné mrazy
včera
Zelenskyj popřel spekulace, že chce vyhlásit termín voleb nebo referendum o mírové dohodě
včera
Vonnová má za sebou tři operace. Její otec má o její budoucnosti jasno
včera
Bílý dům smazal Vanceův příspěvek na sociálních sítích
včera
Netanjahu opět míří za Trumpem. Už se s ním setkal vícekrát než jakýkoliv jiný lídr
včera
Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení
včera
Olympijský debut na jedničku. Vinklárková nejlepší Češkou ve vytrvalostním závodě, vyhrála Simonová
Aktualizováno včera
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
včera
Epidemické šíření chřipky v Česku. Odborníci vyhlížejí snižování aktivity
včera
Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority
včera
Extrémní počasí ve Španělsku. Padají rekordy, zemi trápí povodně
včera
Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu
včera
Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu
včera
Fiala prozradil, jak bude pokračovat jeho politická kariéra
včera
Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku
včera
Pavel odhalil svůj program na Mnichovské konferenci. Jede tam i Macinka
včera
Napadení v Chrudimi. Osoby se znaly, kriminalisté vyšetřují případ jako vraždu
včera
Trump před lety mluvil s policií o Epsteinovi, odhalil dokument FBI
včera
Poslední rozloučení s Brejchovou má termín. Bude bez státních poct
včera
Lyžařskou kombinaci vyhrály Rakušanky, vrátila se Vlhová. V boulích se představil Kroupa
V úterý již čtvrtým soutěžním dnem pokračovaly 25. hry zimní olympiády. Závodilo se například na svahu v Bormiu v týmové lyžařské kombinace kombinující sjezd a slalom. Zatímco v pondělí v tomto specifickém závodu závodili muži, nyní se ke slovu dostaly ženy. Česká republika měla ve startovním poli hned čtyři ve dvou dvojicích – první pár Martina Dubovská-Barbora Nováková skončil šestnáctý, druhý český pár Elisa Maria Negriová-Alena Labaštová dojel na osmnáctém místě. Závod před Němkami a Američankami vyhrály Rakušanky Ariane Rädlerová a Katharina Huberová. Tento závod byl sledován i proto, že se v něm po dvou letech představila i Slovenka Petra Vlhová. V jízdě v boulích se pak představil Čech Matyáš Kroupa, kterému se ale zatím z kvalifikace do finále postoupit nepodařilo.
Zdroj: David Holub